Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pora na moje odczyty.

 

-nieużywane GWC na czerpni na samym dole to 9*C

-woda z płytkiej studni, rzadko użytkowana (dziś akurat coś poszło) to 9*C

-woda wodociągowa to 8*C

-temperatura na zewnątrz to 6*C

 

Pomiar wykonany zwykłym termometrem. Błąd odczytu dopuszczalny.

 

GWC mam poza domem. Czerpnia otwarta, wlot poziomy z siatka. Wlot do piwnicy zamknięty. Gwc znajduje się metr od ściany piwnicy, umiejscowione jest na wysokości od styku fundamentu ze ścianą piwnicy.

 

Dom nie jest ogrzewany. Piwnica w zasadzie otwarta.

TZ drzwi garażowe w piwnicy zabite dechami z dużymi prześwitami pomiędzy deskami. Jeśli przyjdą mrozy, zakładam na drzwi styropian i folię. Teraz się wietrzy.

 

Ciekawe jakie temperatury byłby z twojego GWC przy mrozach. Za tydzień podobno ma być coś ok. -5oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie obecnie -6*C na termometrze około 2,5-3 m nad gruntem.

Rano miałem -6. Do poniedziałku ma być nawet - 13*C

Jutro robię porządki, przy okazji zamontuję wentylator i sprawdzę temp.

Ale to tylko na kilka minut. Nie chcę wprowadzać wilgodzi do nieogrzewanej chałupy. W sumie trochę grzeję, od dziś od 22 godziny.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad ranem -11*C.

Godzinę temu czyli około 10:20 włączyłem wentylator od GWC.

Odczyty:

-termometr na ścianie pólnocno wschodnie -7*

-termometr w czerpni do GWC na której oparło się już słońce -4*C

-wywiew w piwnicy z GWC +6*C (minimalnie powyżej)

 

Termometr zwykły.

 

Wentylator ten co zawsze. Nie pamiętam ile wydajności, coś około 300-350m3/h

Sprawdzę po wyłączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z GWC leci u mnie 6,7oC... Liczyłem,że taką temperaturę będę miał przy -15oC na zewn., a tu raptem kilka stopni na minusie. Przykrycie żwirowca domem miało spowodować wyższą temperaturę. Dziwne. Może problem w tym, że grunt na działce to praktycznie same piaski?
Dziwne to, bo bardziej efektywna jest rozbiegówka, którą masz przed GWC. Jakim strumieniem wentylujesz? Może przy małych przepływach używana jest tylko bardzo mała część żwirowca? Piaski chyba nie mają tu nic do rzeczy. Wydaje mi się, że powodem jest fakt, że masa biorąca udział w wymianie jest zaskakująco mała. Błąd w założeniach? Leci gdzieś boczkiem? Może być tak, że większość żwirowca w ogóle nie bierze udziału w wymianie. Nawet nie bardzo jest jak to sprawdzić. Jakiś dym i kamera na wyloty ze żwirowca? Tak się fajnie zapowiadało. :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wody wodociągowej.

Dlaczego masz mieć więcej?

Temperatura pod domem. Podobnie jak w piwnicy. Być może na początku jest więcej, ale później tak czy tak się wyrówna z otaczającym gruntem.

Tak mi się wydaje.

Byliście w np Jaskini Niedźwiedziej?

Dosyć duża, długa, z zaporami by nie wpuszczać gorącego powietrza latem.

Ty masz taką maleńką jaskinię pod domem. Zasoby się wyczerpią, tamy pootwierane i w końcu nastąpi kres.

 

Podaje ktoś tu na forum temperatury z GWC max-owego lub żwirowego?

Byłby jakiś odnośnik temp. gruntu do temp za GWC.

Teraz wałkuemy tylko Twój i mój GWC.

Jasiek ma rurę, więc inny typ i mieszka w rejonie wyższej temperatury gruntu.

 

Można wejść do tematu z DZ dla pomp woda glikol. Tam jednak DZ jest bardziej drenowane.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wymiennik Nydara pod domem. Ładuje go latem do oporu. Ile ma na koniec zimy?

 

DZ poziomy dla pompy ciepła.

Liniowy i meandryczny (spiralny).

Liniowy można puszczać nitki w odległości 1 do 1,5 metra. PRzy spiralnym, jest to 5 metrów pomiędzy wykopami. Gdyby były bliżej, będą sobie "podbierać" ciepło.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do nieefektywnego wykorzystania złoża.

U mnie swego czasu czerpnia miała ograniczony przepływ powietrza. Skutkowało to ujemną temperaturą na wywiewie z GWC. Powietrze podążało najkrótszą drogą (wentylator w piwnicy).

Wystarczyło udrożnić czerpnię i temperatura nawiewu podniosła się ponad 0*C.

Jest to opisane w tym wątku w okolicach lutego 2012r lub lutego 2013r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to, bo bardziej efektywna jest rozbiegówka, którą masz przed GWC. Jakim strumieniem wentylujesz? Może przy małych przepływach używana jest tylko bardzo mała część żwirowca? Piaski chyba nie mają tu nic do rzeczy. Wydaje mi się, że powodem jest fakt, że masa biorąca udział w wymianie jest zaskakująco mała. Błąd w założeniach? Leci gdzieś boczkiem? Może być tak, że większość żwirowca w ogóle nie bierze udziału w wymianie. Nawet nie bardzo jest jak to sprawdzić. Jakiś dym i kamera na wyloty ze żwirowca? Tak się fajnie zapowiadało. :(

 

To wcale nie jest dziwne. Rozbiegówka ściąga wilgoć ,więc i energię. Żwirowiec osusza grunt w koło ,robi kołderkę z suchego gruntu -izolacji.Ogranicza przepływ energii. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wymiennik Nydara pod domem. Ładuje go latem do oporu. Ile ma na koniec zimy?

 

DZ poziomy dla pompy ciepła.

Liniowy i meandryczny (spiralny).

Liniowy można puszczać nitki w odległości 1 do 1,5 metra. PRzy spiralnym, jest to 5 metrów pomiędzy wykopami. Gdyby były bliżej, będą sobie "podbierać" ciepło.

 

Co o tym myślicie?

 

Nigdy poniżej 12oC na koniec zimy i ok.20oC na jesieni.

Z tym,że nastąpiła mała komplikacja.Ładuję na dzisiaj tylko 150m3/h latem i z RSŚ . Kolektor dachowy z tytułu lenistwa szlag trafił .

Zamarzł był bo nie dałem glikolu i rozsadziło rurki. :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z GWC leci u mnie 6,7oC... Liczyłem,że taką temperaturę będę miał przy -15oC na zewn., a tu raptem kilka stopni na minusie. Przykrycie żwirowca domem miało spowodować wyższą temperaturę. Dziwne. Może problem w tym, że grunt na działce to praktycznie same piaski?

 

Pro publico wstrzymaj się jeszcze kilka dni z nawadnianiem .Jeżeli nawadnianie w ciągu dwóch tygodni nie pomoże to jest jakiś błąd w konstrukcji jak pisze perm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura z PVC ściąga wilgoć???

 

Dziwne nie! Ale ściąga .:D

Ściąga bo zmienia temp. wokół swojego obwodu a przy blisko 100% wilgotności miedzy ziarnami gruntu obniżenie temp . nawet o ułamek stopnia to kondensacja. W żwirowcu jest odwrotnie .Wysusza a suchy piach to izolacja .Ogranicza przepływ energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...