Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziwne to, bo bardziej efektywna jest rozbiegówka, którą masz przed GWC.

 

Rozbiegówka też nie jest tak efektywna jak zakładałem. Teraz po rozbiegówce mam temp. -0,3oC, przy -8oC na zewn. Co dziwnego, z GWC leci mi 6,7oC, czyli bez zmian od wczoraj, mimo, że temperatura na zewnątrz mocno spadała. Zmieniła się tylko wilgotność, wczoraj miałem 95%, teraz mam 91%. Temp. wody wodociągowej to 6,2oC, czyli zgadzałoby się z tłumaczeniem klaudiusza. Po prostu mam takie warunki gruntowe.

 

Jakim strumieniem wentylujesz? Może przy małych przepływach używana jest tylko bardzo mała część żwirowca? Piaski chyba nie mają tu nic do rzeczy. Wydaje mi się, że powodem jest fakt, że masa biorąca udział w wymianie jest zaskakująco mała. Błąd w założeniach? Leci gdzieś boczkiem? Może być tak, że większość żwirowca w ogóle nie bierze udziału w wymianie. Nawet nie bardzo jest jak to sprawdzić. Jakiś dym i kamera na wyloty ze żwirowca? Tak się fajnie zapowiadało. :(

 

Wentyluję z prędkością ok. 200m3/h, może trochę więcej. Co do używania tylko części żwirowca to raczej nie to. Żwirowiec jest w uładzie Tichalmanna, a powietrze rozkłada się po nitkach w zależności od oporów przepływu. Całkowicie nie ustanie przepływ w żadnej nitce, chyba, że zasypało mi którąś z nitek, co jest mało prawdopodobne.

 

Temperatura wody wodociągowej.

Dlaczego masz mieć więcej?

Temperatura pod domem. Podobnie jak w piwnicy. Być może na początku jest więcej, ale później tak czy tak się wyrówna z otaczającym gruntem.

Tak mi się wydaje.

 

To jest bardzo proawdopodobne. Po prostu mam taki grunt. Dookoła same pola, a ja wybudowałem się na szczycie zbocza. Grunt wychładza się znacznie mocniej, niż pomiędzy zabudowaniami.

 

Podaje ktoś tu na forum temperatury z GWC max-owego lub żwirowego?

Byłby jakiś odnośnik temp. gruntu do temp za GWC.

Teraz wałkuemy tylko Twój i mój GWC.

Jasiek ma rurę, więc inny typ i mieszka w rejonie wyższej temperatury gruntu.

 

j-j rejestrował temperatury swojego żwirowca pod domem przez cały rok. I jak to analizowałem, to szału nie ma. jasiek ma znacznie lepsze parametry i to przy GWC poza domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentyluję z prędkością ok. 200m3/h, może trochę więcej. Co do używania tylko części żwirowca to raczej nie to. Żwirowiec jest w uładzie Tichalmanna, a powietrze rozkłada się po nitkach w zależności od oporów przepływu. Całkowicie nie ustanie przepływ w żadnej nitce, chyba, że zasypało mi którąś z nitek, co jest mało prawdopodobne.

Tego nie wiesz. A jaką masz temperaturę gruntu?

To jest bardzo prawdopodobne. Po prostu mam taki grunt. Dookoła same pola, a ja wybudowałem się na szczycie zbocza. Grunt wychładza się znacznie mocniej, niż pomiędzy zabudowaniami.
Że zapytam trochę nie na temat. Co zatem z twoim płytkim fundamentem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiesz.

 

Jak nie wiem ? Im mniejszy przepływ, tym mniejszy opór. Każdą z nitek będzie przepływało powietrze, z tym że różnymi strumieniami.

 

A jaką masz temperaturę gruntu?

 

Przypomnę rozłożenie czujników temp.:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=311183&d=1427923568

 

W miejscu gdzie nie mam GWC to na styku izolacji z pospółką mam 11,8oC (czujnik nr 1),a metr głębiej 11,4oC (czujnik nr2). W środku żwirowca (nr 5): +5oC, w gruncie między nitkami żwirowca na głebokości ok. 80cm (cz. nr 3): +6.0oC. Na styku pospółki z izolacją, nad GWC, 6,5oC.

 

Z powyższych odczytów stwierdzam, że GWC pod domem wychładza grunt ! Póki co muszę przyznać rację nydarowi i stwierdzić, że to nie będą straty na poziomie 1-2 piw. GWC pod domem to głupota ...

 

Że zapytam trochę nie na temat. Co zatem z twoim płytkim fundamentem?

 

No jest. A co ma być ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiem ? Im mniejszy przepływ, tym mniejszy opór. Każdą z nitek będzie przepływało powietrze, z tym że różnymi strumieniami.

 

 

 

Przypomnę rozłożenie czujników temp.:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=311183&d=1427923568

 

W miejscu gdzie nie mam GWC to na styku izolacji z pospółką mam 11,8oC (czujnik nr 1),a metr głębiej 11,4oC (czujnik nr2). W środku żwirowca (nr 5): +5oC, w gruncie między nitkami żwirowca na głebokości ok. 80cm (cz. nr 3): +6.0oC. Na styku pospółki z izolacją, nad GWC, 6,5oC.

 

Z powyższych odczytów stwierdzam, że GWC pod domem wychładza grunt ! Póki co muszę przyznać rację nydarowi i stwierdzić, że to nie będą straty na poziomie 1-2 piw. GWC pod domem to głupota ...

 

 

 

No jest. A co ma być ?

 

Dobrze mi się rok zaczyna:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie widać że grunt dookoła wymiennika robi za izolator a kamienie w samym wymiennik się wychodziły i nie mają się jak zregenerować...

Ten odcinek rurowy przed budynkiem to na jakiej głębokości jest zakopany...?

 

Mój wymiennik jest w krztałcie wężownicy i zakopany jest na głębokości 2,7 - 2,3m, te obecne temperatury to efekt bardzo intensywnego używania w lecie...( według obiegowej opinii nie da się nic z magazynować w gruncie ale moje kilkuletnie obserwacje pokazują zupełnie coś innego...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wymiennik jest w krztałcie wężownicy i zakopany jest na głębokości 2,7 - 2,3m, te obecne temperatury to efekt bardzo intensywnego używania w lecie...( według obiegowej opinii nie da się nic z magazynować w gruncie ale moje kilkuletnie obserwacje pokazują zupełnie coś innego...)

Także to zauważyłem, szczególnie w tym roku po pracy klimakonwektora.

Zastanawiam się jeszcze nad układem z chłodnico-nagrzewnicą na wywiewie wentylacji, aby to ciepło wracało do wymiennika gruntowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie widać że grunt dookoła wymiennika robi za izolator a kamienie w samym wymiennik się wychodziły i nie mają się jak zregenerować...

Ten odcinek rurowy przed budynkiem to na jakiej głębokości jest zakopany...?

 

Mam 30 metrów rozbiegówki fi 200m na głebokości ok. 2,2-2,5m. Temperatura ppo tym odcinku podniosła mi się z -8oC do -0,5oC. Marnie ...

 

Mój wymiennik jest w krztałcie wężownicy i zakopany jest na głębokości 2,7 - 2,3m, te obecne temperatury to efekt bardzo intensywnego używania w lecie...( według obiegowej opinii nie da się nic z magazynować w gruncie ale moje kilkuletnie obserwacje pokazują zupełnie coś innego...)

 

Używałem w lecie i wtedy byłem bardzo zadowolony, bo maksymalną temperaturę jaką miałem z GWC to 16oC. Możliwe, że jest tak jak mówisz, czyli grunt piaszczysty, wysuszony i nie ma napływu energii. Wstrzymuję się jeszcze z nawilżaniem złoża. Chcę sprawdzić jak to dalej będzie wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiem ? Im mniejszy przepływ, tym mniejszy opór. Każdą z nitek będzie przepływało powietrze, z tym że różnymi strumieniami.
Teoretycznie. Jakoś nie chce mi się wierzyć, by twój GWC o sporej w końcu pojemności inaczej zachowywał się w lecie a inaczej w zimie. W lecie się sprawdzał, powinien też w zimie. Chyba, że znaczenie ma czas budowy. Na twoim miejscu sprawdziłbym jakoś czy wszystkie nitki "ciągną".

Z powyższych odczytów stwierdzam, że GWC pod domem wychładza grunt !
A to akurat jest oczywiste ale z tą głupotą poczekaj. Może coś jest nie tak?

No jest. A co ma być ?
Grunt ma niższą temperaturę, bo górka. Wysadziny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth .Nie wpadał bym w rozczarowanie. Zamieszkasz,zacznie się przepływ energii z góry .Zmniejszysz zimą przepływ do 25 m3/h/osobę i nie będzie najgorzej.

Zastanowił bym się za to nad sztucznym nawilżaniem .

Ja wyszedłem z założenia,że jak najdalej wilgoć od fundamentów. Nawet odpływ z rynien dałem do studni chłonnych ok.10m od fundamentu. Robiłem to, zakładając,że wilgotny piach to przewodzący piach a chciałem mieć suchy by był częścią izolacji .

Wracając do nawilżania. Intuicja mi podpowiada,że takie praktyki w środowisku gdzie była łopata nie jest dobrym pomysłem .Wody używa się do zagęszczania gruntu .Ty masz grunt sztucznie ubity i nie wiadomo jak dobrze,do tego przestrzenie z większym granulatem i pustkami powietrznymi . Na twoim miejscu popytał bym fachowca (tylko jakiego?).Nie szukał bym rad na forum bo z tych rad masz tego żwirowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 30 metrów rozbiegówki fi 200m na głebokości ok. 2,2-2,5m. Temperatura ppo tym odcinku podniosła mi się z -8oC do -0,5oC. Marnie ...

W tej chwili mam na zewnątrz -14,7* a z wymiennika wylata 9,6* przy non stop 100m3/h

Wszystkie termometry kalibrowane i pokazują z dokładnością 0,1*

 

 

Używałem w lecie i wtedy byłem bardzo zadowolony, bo maksymalną temperaturę jaką miałem z GWC to 16oC. Możliwe, że jest tak jak mówisz, czyli grunt piaszczysty, wysuszony i nie ma napływu energii. Wstrzymuję się jeszcze z nawilżaniem złoża. Chcę sprawdzić jak to dalej będzie wyglądało.

Wymiennik robiłeś w okresie chłodnego gruntu więc i temperatury niskie w lecie , parowanie wody w wymienniki też pewnie trochę przyczyniło się do obniżenia temperatury powietrza nawiewanego...

Robiłem takie eksperymenty nalewając trochę wody do rury, przez jakiś czas utrzymywała się niższa o kilka dziesiątych stopnia temp nawiewu...

W wymienniku żwirowym jest zupełnie inna skala parowania więc i efekt chłodzenia większy...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś dał radę jeszcze podać wilgotność przed i za GWC.

 

Masz fotkę z wczoraj.

Za GWC 88-91%.

Przed?

Miernik mi zamarznie.

Zresztą, teraz jest już znacznie cieplej.

 

Tylko coś zdjęcie mi znika.

Wentylator 280m3/h

 

Start około 9:30 rano

-czerpnia -10*C

-GWC + 6*C

 

Po 3 godzinach

-czerpnia -9*C

-GWC

 

[3zh2Y0bnBUg4h6CoVNSGS7ZqT1GdCBdN0S429yJkhHMEjEdbQgnDwTBhqAh7SNZUe97s36_4QHsYIaV2Qr0MyzIizXGG3dD8v5vufJUzLWiIIcjJKr3tm5Zgi8PCi9GqlxMZ_f9uTt-oJwNr3y3Z-vtF6Bm5MdBvNxkRjrwOZJPHQd5j-jtpTEhoQ5LkaRYWAvD_o_cTE61_qfOazxy_RNYknSMJPwy4SWLXgiBbKtupAib9O_KQbEW3dZl1Obux4yMd8bUib7BVZgxL1yOSmnswmlDYkt_WkEA_Xrk3vdea_P3IvA64xAaANMMn4jobNRx8JOPDVY6fMM-J1WZIVgaPH6bqxsXdP2CvsirphZmAT9t04rp724oMZ-PNQrN8eyYihbkPa7tCVEHiybQ-cVWyTy3t62S2QejlfSYJYT_OOa8rGrjA5CjPOq2Or-CODNVpScNAeY53AvZ7Y8c4yycbkXM8CN9iKzB5NwThY3Qs5YAYhv-OldifgBBBFkUydN3BVxpXPz3-Zdl6pMhBcS8AHJm7IVz4s-FoXwidNmECJIKny3wpcuFqI1AL7NUfh7N9=w1054-h790-no

Fotka coś zniknęła.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...