Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Non stop o tym piszę :) Czyli o odziaływaniu pobliskiego gruntu na przykładzie DZ liniowego i spiralnego. Różnicy w drenowaniu i odległości z jakiej ściągają ciepło.

 

Z tym, że mój żwirowiec jest pod domem i zaczyna się ok. 1metra od fundamentów. Do tego mam jeszcze opaskę z proszku od pigeona na ok. 1,5 metra szerokości. Doliczając szerokość ściany fundamentowej to wychodzi prawie 3 metry opaski wykraczającej poza obrys GWC. To powinno dość skutecznie ograniczać wypyw energii z pod domu. W moim przypadku ewidentnie widać, że powietrze wychładza grunt, bo tam gdzie nie mam GWC pospółka ma temp. 11,5oC.

 

Jak udowodnić, że ciepło w GWC pochodzi od Ziemi? Poczekajmy na okrycie górki Bartka śniegiem. Wtedy sprawdzimy jak zachowuje się igloo - o ziemiankach nie wspomnę, bo to takie przedpotopowe.

 

Trochę śniegu spadło, ale jest już cieplej.

 

Wyniki z dziś:

Temp. z GWC 5,5oC, wilgotnośc 79%, ale po rozbiegówce już tylko -0,3oC (wczoraj było -2oC).

Temp. wody wodociągowej 5,9oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare słów o moim GWC. Niestety dane niekompletne, bo nie mam pomiaru z nitki za RSS, ktora idzie pod domem. 2x24m fi 160 + 10m fi200 bypass-u pod garażem. W tej chwili na wejsciu -10, do domu wchodzi +7.2. Ok 150m3/h.

 

Od kiedy pracuje ? I czy pracuje non stop ?

 

Zaniedbalem temat filtra na czeprni GWC. Zalozony w lipcu-sierpniu. Dzisiaj zmienilem. Wedzarnia.

[ATTACH=CONFIG]342068[/ATTACH]

 

Ja miałem podobny po niespełna miesiącu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowa istotna informacja o GWC: w październiku nad GWC jakies 50 cm poniżej poziomu terenu zakopałem odpady styropianowe w postaci resztek płyt na szerokości 2-2,5 m. Nitki są od siebie oddzielone na 1m i zakopane na głębokości min 1,3m przy czerpn i dalej w dół. Ewentualne skropliny latem będę odpompowywal bo teren mam gliniasty wiec studnia chłonna nie wchodzi w grę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, takie pytanie:)

 

Mam dom z wentylacją grawitacyjną (wiadomo ma swoje wady). Jako, że będę musiał i tak przywieźć tak ze 4 samochody ziemi na podrównanie działki pomyślałem o takim rozwiązaniu: ziemię wziąć z ogródka przez wykopanie sporej dziury , dziurę wyłożyć geowłókniną i zrobić żwirowca od góry przysypanego też ziemią. Tego żwirowca podłączyć przez spiżarkę do domu (taki nadmuch w spiżarce, wymuszony wentylatorkiem). W przyszłości jakbym zdecydował się na zmianę wentylacji żwirowiec zostałby na podgrzewanie reku. Tym samym zmieniłbym wentylację na nadciśnieniową i zyskał kilka stopni wchodzącego powietrza.

Tylko czy ma to uzasadnienie ekonomiczne i będzie działać jak myślę, że będzie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego żwirowca podłączyć przez spiżarkę do domu (taki nadmuch w spiżarce, wymuszony wentylatorkiem).

Wentylatorek to raczej opcjonalnie. Mi żwirowiec na wlocie fi200 do domu, gasi zapalniczke 20cm do końca rury, a czasem kręci łopatkami wentylatorka który włożyłem z podobnym zamysłem. Dom nieogrzewany, tylko z dwoma kanałami wentylacyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zatem czekamy dalej.

 

W rurowcu rozkład temp. przypomina lejek a w nim rurka. W mrozy rozszerzona część jest przy czerpni ,potem wraz z wzrostem temp. zamienia się w rurę w rurze ,by w końcu się odwrócić . Proces długotrwały bo duża masa. Choć w tym roku zapowiada się na niezbyt długą mroźną zimę i obym miał rację.

Sam jestem ciekaw czy to jest min. u Ciebie czy jeszcze będzie spadać . Od środy wzrost temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rurowcu rozkład temp. przypomina lejek a w nim rurka. W mrozy rozszerzona część jest przy czerpni ,potem wraz z wzrostem temp. zamienia się w rurę w rurze ,by w końcu się odwrócić . Proces długotrwały bo duża masa. Choć w tym roku zapowiada się na niezbyt długą mroźną zimę i obym miał rację.

Sam jestem ciekaw czy to jest min. u Ciebie czy jeszcze będzie spadać . Od środy wzrost temp.

 

Już teraz mam dość dużą wiedzę. Jedna doba temperatur na poziomie -12oC i z GWC nici. Co to za GWC ... Żenada. A co dopiero z tymi co mają MAX'owce zaraz pod izolacją podłogi i to bez rozbiegówki ? Współczuję ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...