Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Wydaje mi się że u ciebie wystarczy drobna modyfikacja w postaci przepustnicy z obejściem na wejściu pod budynek ...

Przez całą zimę układ pracował by w tandemie z rozbiegówką a od wiosny do jesieni sam wymiennik pod chałupa ...

Takie rozwiązanie pozwoli naładować ile się da w lecie a w sezonie grzewczym część rurowa spowolni rozładowanie gruntu pod chałupa, część rurowa nie wymaga wymuszonej regeneracji gdyż jest nie osłonięta i sama się wyrówna z otoczeniem ...

Koszty, koszty, koszty...

Jak ktoś samemu macha łopatą - OK. Ludzie mają różne pasje.

Pękają kolejne tysiące zł w pogoni za kilkoma stopniami, które dadzą 100 zł różnicy w rocznym rozrachunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chodzi o spieranie, tylko o ewentualne sensowne naprawienie/poprawienie mojego układu. To co proponujesz jest dobrą propozycją, ale kompletnie nieopłacalne.

Zresztą cokolwiek nie zrobię to nie będzie rentowna inwestycja ... (proporcjonalnie zbyt duży nakład pracy i kosztów do uzyskanych efektów).

 

Założenia były takie, żeby dać GWC pod dom, bo wg Adama napływ energii do GWC będzie równoważył jego rozbiór. Na tej podstawie zrealizowałem dalszą cześć koncepcji czyli przewymiarowanie GWC + rozbiegówka dla pracy całorocznej. Zależało mi na bardzo prostym układzie, bez żadnych bypass'ów i żadnej elektroniki sterującej.

 

Niestety, - jak piszesz - praktyka weryfikuje teorie.

 

Teoretycznie mogę zrobić to co zaproponowałeś (na zielono),

[ATTACH=CONFIG]344494[/ATTACH]

bo mam wyprowadzoną poza dom drugą rurę fi 200mm, ale podejście do niej od "rozbiegówki to kilkanaście metrów kopania w gruncie, który był już przygotowany pod zasiew trawy ... Ręcznie tego nie wykopię, a koparka zrobi mi bałaganu na kolejne kilka dni pracy ręcznej ..

 

Widzę że chyba nie kumasz ...

A po kiego chcesz robić obejście dla żwirowca ?,masz zrobić dodatkową czerpnię na jego wejściu przed chałupą a nie za nim ...

Wystarczy tylko wykopać dziurę przy samej chałupie i wpiąć się dodatkową rurą skierowaną do góry, czerpnię można przełączać na zasadzie przekładania korka / zaślepki , na lato korek na czerpni rozbiegówki a na zimę na tej przy chałupie ...

Nie wiem co w tym takiego trudnego i kosztownego ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty, koszty, koszty...

Jak ktoś samemu macha łopatą - OK. Ludzie mają różne pasje.

Pękają kolejne tysiące zł w pogoni za kilkoma stopniami, które dadzą 100 zł różnicy w rocznym rozrachunku.

 

Akurat w tym przypadku trzeba tylko pomachać łopatą i zainwestować w kawałek rury z korkiem ...;)

Jeżeli was przerastają takie pierdoły to jak tu dom budować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że chyba nie kumasz ...

A po kiego chcesz robić obejście dla żwirowca ?,masz zrobić dodatkową czerpnię na jego wejściu przed chałupą a nie za nim ...

Wystarczy tylko wykopać dziurę przy samej chałupie i wpiąć się dodatkową rurą skierowaną do góry, czerpnię można przełączać na zasadzie przekładania korka / zaślepki , na lato korek na czerpni rozbiegówki a na zimę na tej przy chałupie ...

Nie wiem co w tym takiego trudnego i kosztownego ...?

 

OK, rozumiem. Ja myślałem, żeby ciągnąć w zimie na tym zielonym bypassie jak najdłużej,a tylko w skrajnych temperaturach załączać żwirowca.

 

A tobie chodzi o to, żeby w takie upały jak były ostatnio (w sierpniu prawie 40oC) ładować te ciepło prosto pod dom, a w zimie odbierać wraz z rozbiegówką. Zapewne naładuję wówczas grunt pod domem do wyższych temperatur, ale za to będę miał również wyższą temp. po GWC (gorsze chłodzenie domu).

Rzeczywiście nie jest to zbyt duży koszt i można przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem. Ja myślałem, żeby ciągnąć w zimie na tym zielonym bypassie jak najdłużej,a tylko w skrajnych temperaturach załączać żwirowca.

 

A tobie chodzi o to, żeby w takie upały jak były ostatnio (w sierpniu prawie 40oC) ładować te ciepło prosto pod dom, a w zimie odbierać wraz z rozbiegówką. Zapewne naładuję wówczas grunt pod domem do wyższych temperatur, ale za to będę miał również wyższą temp. po GWC (gorsze chłodzenie domu).

Rzeczywiście nie jest to zbyt duży koszt i można przetestować.

Wcale mnie nie zdziwi jak w sierpniu dojdzie do 20* pod chałupą bo tam jest trochę za mała pojemność aby pochłonąć tyle energii ale wystarczy tylko zamienić korki miejscami i obniżyć nieco temperaturę a przy okazji zgromadzić trochę energii na tym odcinku dobiegowym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie czy wszyscy którzy wykonali gwc rurowe maja wykonane odprowadzenie skroplin pytam bo w moim przypadku musiałbym zamontować tam jakąś pompkę do wypompowywania ewentualnie zgromadzonej tam wody, wysoki poziom wód gruntowych. Czy u tych forumowiczów którzy mają takie gwc zbiera się tam w ogóle woda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie czy wszyscy którzy wykonali gwc rurowe maja wykonane odprowadzenie skroplin pytam bo w moim przypadku musiałbym zamontować tam jakąś pompkę do wypompowywania ewentualnie zgromadzonej tam wody, wysoki poziom wód gruntowych. Czy u tych forumowiczów którzy mają takie gwc zbiera się tam w ogóle woda.

 

Znam osobiście kilka rurowych GWC które dosłownie zostały utopione w wykopach a jakoś żaden z nich nie przecieka i co najciekawsze jeszcze nie spotkałem takiego wymiennika w którym gromadziły by się skropliny w studzienice ...

Wszystkie wymienniki ułożone w wysokich wodach gruntowych mają szczelne studzienki i jeżeli by coś do nich ściekało to by było widać ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną dziurą ci leci. Coś wlazło i zdechło. :)

 

D.pa zdechło . Wychłodziło . Natomiast gdyby ten dom był normalnie ogrzewany i eksploatowany , temp. była by znacznie wyższa i nikt by nie skojarzył,że to ciepło ze strat.. Na tym polega myk speców zajmujących się zawodowo posadawianiem GWC pod budynkiem .

Barth tylko przypadkiem ten szwindelek potwierdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...