Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Za kilka dni odpalam instalację wentylacyjną z GWC pod płytą, pomarańczowy rurowy w układzie tichelmana ...

Wysoko wody gruntowe , zobaczymy jak taki się sprawuje ...

Wentylacja o max wydajności ok 650-700m3/h na lato ...

A ile te całe ustrojstwo cię kosztowało.?

Moim zdaniem takie cuś w połączeniu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną w zimie ma jeszcze sens plus jeszcze do tego jakiś wynalazek do pogrzanie troche bardziej powietrz wylatującego z gwc zawsze to lepiej wpuscic do domu nawet te 8stopni jak 2stopnie średnia chyba z całego okresu grzewczego.Mam tylko nadzieje że te rury do sząmba przez które będzie płyneło powietrze którym będziesz oddychał nie były robione w chinach i z gównianych materiałów.

 

Ale w połączeniu z rekuperatorem to mało ekonomiczne rozwiązanie bo jak na razie to dni z temperaturą poniżej zera było zaledwie kilka czy kilkanaście ja wciąż czekam na mrozy aby przetestowac moją nagrzewnice i chyba się nie doczekam bo to już przeciez prawie koniec lutego

 

A korzystanie z gwc powyżej zera nawet przy 1stopien na zewnątrz sprawia że cały uzysk i tak leci w wyrzutnie a odzyskujemy może 1 stopień ale bajer jest fajny dla mniej wtajemniczonych bo mamy darmowa energie z ziemi i ekologiczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ile te całe ustrojstwo cię kosztowało.?

Moim zdaniem takie cuś w połączeniu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną w zimie ma jeszcze sens plus jeszcze do tego jakiś wynalazek do pogrzanie troche bardziej powietrz wylatującego z gwc zawsze to lepiej wpuscic do domu nawet te 8stopni jak 2stopnie średnia chyba z całego okresu grzewczego.Mam tylko nadzieje że te rury do sząmba przez które będzie płyneło powietrze którym będziesz oddychał nie były robione w chinach i z gównianych materiałów.

 

Ale w połączeniu z rekuperatorem to mało ekonomiczne rozwiązanie bo jak na razie to dni z temperaturą poniżej zera było zaledwie kilka czy kilkanaście ja wciąż czekam na mrozy aby przetestowac moją nagrzewnice i chyba się nie doczekam bo to już przeciez prawie koniec lutego

 

A korzystanie z gwc powyżej zera nawet przy 1stopien na zewnątrz sprawia że cały uzysk i tak leci w wyrzutnie a odzyskujemy może 1 stopień ale bajer jest fajny dla mniej wtajemniczonych bo mamy darmowa energie z ziemi i ekologiczną

 

A PAN to teoretyk ...?

Najpierw to może wykaż się i coś zrób , polataj trochę z termometrami a potem pisz referaty ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wymiennik tonie w wodzie , przy układaniu koleś musiał się dobrze nagimnastykować bo rury mu pływały w wykopach więc o jaką wilgoć chodzi ...?

 

Nie myślałem,że woda aż tak płytko . To zmienia postać rzeczy.

Inwestor przewidział jakiś dodatkowy system przeciwwilgociowy pod płytą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A PAN to teoretyk ...?

Najpierw to może wykaż się i coś zrób , polataj trochę z termometrami a potem pisz referaty ...;)

 

Sorry.nie chciałem nikogo urazic, może tyle co ty to nie zrobiłem jak na razie to tylko reku który mi nawiewa przy 1o na zewnątrz 18stopni a przy 10o 19 stopni czyli rachunek jest prosty gdybym miał gwc to przy używaniu go powyżej zera wyrwał bym ten jeden stopien tej ekologicznej darmowej energi.nie wiem jak jest w lato z gwc bo nie mam wiedzy praktycznej wiec się nie wypowiadam

Zrobiłem jeszcze solar tarasowy czyli alupex pod płytkami w tamtym roku który w tym juz sie zwróci ,

Bufor z wężownicami

W tamtym roku w ostatnie upały wywierciłem studnie na 10mb świdrem fi 30cm własnymi i brata ryncami w której jest woda.Tak więc coś się w wolnych chwilach robi nie leży się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry.nie chciałem nikogo urazic, może tyle co ty to nie zrobiłem jak na razie to tylko reku który mi nawiewa przy 1o na zewnątrz 18stopni a przy 10o 19 stopni czyli rachunek jest prosty gdybym miał gwc to przy używaniu go powyżej zera wyrwał bym ten jeden stopien tej ekologicznej darmowej energi.nie wiem jak jest w lato z gwc bo nie mam wiedzy praktycznej wiec się nie wypowiadam

Zrobiłem jeszcze solar tarasowy czyli alupex pod płytkami w tamtym roku który w tym juz sie zwróci ,

Bufor z wężownicami

W tamtym roku w ostatnie upały wywierciłem studnie na 10mb świdrem fi 30cm własnymi i brata ryncami w której jest woda.Tak więc coś się w wolnych chwilach robi nie leży się.

 

Spoko..., spoko...:cool:

Nikt nie twierdzi żeś nieroba ...:D

Dla jednego to tylko 1* a dla innego to ok 150 kWh w sezonie grzewczym ...;)

Trafi się trochę mrozu i będzie drugie tyle ..., dodamy do tego od niechcenia z 1000 kWh mocy chłodniczej w okresie letnim i uzbiera się już całkiem sensowny urobek w skali całego roku ...

A wszystko to kawałkiem rury zakopanej w ziemi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam..., chyba coś koło 1m ...

Ją obstawiam że go nawet nie będzie widać w temperaturze pod płytą, tam sama woda ...

Pożyjemy zobaczymy ...

 

Racja. Zatem głoszenie jednej teorii o wychładzaniu gruntu pod domem jest niepoprawne ;)

 

Spoko..., spoko...:cool:

Nikt nie twierdzi żeś nieroba ...:D

Dla jednego to tylko 1* a dla innego to ok 150 kWh w sezonie grzewczym ...;)

Trafi się trochę mrozu i będzie drugie tyle ..., dodamy do tego od niechcenia z 1000 kWh mocy chłodniczej w okresie letnim i uzbiera się już całkiem sensowny urobek w skali całego roku ...

A wszystko to kawałkiem rury zakopanej w ziemi ...

 

Do tego kolejne kWh jeśli pod wyrzut powietrza z reku podłączysz PC CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalales juz ? Jakies dane ?

 

Tak działa drugi rok pierwszy rok był podłączony pod wężownice solarną ale kiepsko to działało za mała delta aby temperatura była przekazywana z wężownicy do zbiornika dopiero wpięcie bezpośrednio w bufor zasilanie góra powrót dół rozwiązało problem,i nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych sterowań z dwoma czujnikami jak przy wężownicy ja mam zwykły elektroniczny sterownik do sterowania pompą co.czujnik zatopiony pod płytką,

Gdy taras nagrzeje sie do ustawionej temperatury np.40 stopni wczesnym latem czy nawet 50 w lecie pompka załącza się czujnik przylega też jednocześnie do rurki zasilającej gdy woda z dołu bufora zimna przetoczy się przez cały taras i nie zostanie ogrzana do zadanej temperatury pompka się na chwile wyłączy dopóki woda się nie do grzeje.

W lecie przy ładnej pogodzie to zwykle pompka załącza się już o 11 gdy mam ustawione na 45stopni , nie wiem ile KW wyciąga ten taras ale rachunki za gaz spadły prawie o połowe w lecie max.temperatura do jakiej może dogrzac wode taki solar to chyba 50stopni dlatego planuje jeszcze jakiś tradycyjny solar wpięty szeregowo za tarasem aby dogrzał wodę z tych 45czy 50stopni nieco wyżej,i chce go umieścic na ścianie zaraz przy drzwiach bo w tamtym miejscu zaraz za ścianą jest bufor ,licznik który mam umieszczony na obiegu pokazuje że przez taras przetoczyło się 86000m3 bufor 650l

solar 001.jpg

taras 001.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest sterowana zwykłym termostatem od CO i np nastawa 40* oznacza że pompką będzie kręciła powyżej tych 40* ...

Ale popmpowała będzie także jak w zasobniku będzie np 45* a taras 40*, trzeba robić za portiera i wyłączać w odpowiednim momencie bo zacznie wychładzać zbiornik ...

Znając życie wszystko chodzi samopas i część tego co nagrzeje to i wychłodzi a m3 lecą i nie ważne że energia raz w tą a raz w tamtą ...:p

Ciekawe czy jak nagrzeje zasobnik np kotłem do np 55* i taras osiągnie 40* to ktoś tego pilnuje ...:lol2:

A co po sezonie letnim...?, wypuszcza się wodę ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest sterowana zwykłym termostatem od CO i np nastawa 40* oznacza że pompką będzie kręciła powyżej tych 40* ...

Ale popmpowała będzie także jak w zasobniku będzie np 45* a taras 40*, trzeba robić za portiera i wyłączać w odpowiednim momencie bo zacznie wychładzać zbiornik ...

Znając życie wszystko chodzi samopas i część tego co nagrzeje to i wychłodzi a m3 lecą i nie ważne że energia raz w tą a raz w tamtą ...:p

Ciekawe czy jak nagrzeje zasobnik np kotłem do np 55* i taras osiągnie 40* to ktoś tego pilnuje ...:lol2:

A co po sezonie letnim...?, wypuszcza się wodę ...?

Tak pompa pompuje powyżej 40 ale w zbiorniku nie będzie 45stopni bo skąd po wieczornych myciach i kąpielach 6os.zwykle koło południa w zbiorniku jest ok.35stopni.a piec gazowy jest ustawiony tak że ma grzac od 18 do 22 i jeśli było cały dzień słońce to się nie załączy albo załączy na chwile jeśli temperatura spadnie w zbiorniku poniżej 45stopni w tych godzinach,bo tak mam ustawione grzanie gazowym.

A zbiornika mi niepotrzebnie nie wychładza bo nie ma prawa przetłoczyc wiecej jak całą pojemnośc zbiornika przy ciagłej pracy pompki od 11do17na drugim biegu,czyli przez cały czas w taras idzie woda o niżej temperaturze średnio pewnie 30stopni ,prawda ze proste ?a spuszczenie wody na zime to dla mnie żaden problem.

To jest właśnie największa zaleta wpięcia solara bezpośrednio w bufor całe ciepło zostaje w zbiorniku a nie wraca cześc jak przy wężownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie odparzyło Ci płytek ? Przy schładzaniu tarasu może dochodzić do kondensacji.

 

Nie bo taras nie jest schładzamy i nie ma aż takiego przepływu płytki paroprzepuszczalne gr.1,5cm fuga 10mm też paroprzepuszczalna osobiście go obkładalem wszystko zgodnie ze sztuką dylatacjie hydroizolacja wysokoelastyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pompa pompuje powyżej 40 ale w zbiorniku nie będzie 45stopni bo skąd po wieczornych myciach i kąpielach 6os.zwykle koło południa w zbiorniku jest ok.35stopni.a piec gazowy jest ustawiony tak że ma grzac od 18 do 22 i jeśli było cały dzień słońce to się nie załączy albo załączy na chwile jeśli temperatura spadnie w zbiorniku poniżej 45stopni w tych godzinach,bo tak mam ustawione grzanie gazowym.

A zbiornika mi niepotrzebnie nie wychładza bo nie ma prawa przetłoczyc wiecej jak całą pojemnośc zbiornika przy ciagłej pracy pompki od 11do17na drugim biegu,czyli przez cały czas w taras idzie woda o niżej temperaturze średnio pewnie 30stopni ,prawda ze proste ?a spuszczenie wody na zime to dla mnie żaden problem.

To jest właśnie największa zaleta wpięcia solara bezpośrednio w bufor całe ciepło zostaje w zbiorniku a nie wraca cześc jak przy wężownicy.

 

Dalej się to kupy nie trzyma bo wedle tych danych które podajesz to aby przepompować 86 m3 potrzeba ok 132 cykle po ok 6 godzin czyli więcej niż jest średnio dni z pełnym słońcem w skali całego roku ...

Licząc znowu uzyski to wychodzi nie więcej jak ok 800 kWh w skali sezonu czyli pompką często kręci dla samego kręcenia ...

Ale co by nie było pomysł jest spoko ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej się to kupy nie trzyma bo wedle tych danych które podajesz to aby przepompować 86 m3 potrzeba ok 132 cykle po ok 6 godzin czyli więcej niż jest średnio dni z pełnym słońcem w skali całego roku ...

Licząc znowu uzyski to wychodzi nie więcej jak ok 800 kWh w skali sezonu czyli pompką często kręci dla samego kręcenia ...

Ale co by nie było pomysł jest spoko ...:yes:

 

Ale ja nie pisałem że te 86m3 są z jednego roku większość to pewnie z pierwszego gdy bylo wpiete pod wezownice i wtedy rzeczywiście pompka kręciło dla samego kręcenia i jak się już zalaczyła to krecila do wieczora bo nie było efektywnego odbioru tego ciepła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna tak twierdzę ,ale wtedy mnie nie popierałeś i byłem samotnie kopany po d.pie. Po co zatem ten sarkazm teraz?

 

Prawdą jest że byłeś, prawdą jest że surgi22 Ci nie pomógł.

alee.... http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=5964733#post5964733

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odpaliłem GWC po kolejnej ponad tygodniowej przerwie:

 

Temp. na zewnątrz 2oC

Temo. z GWC - tylko 6,5oC !

Temp. pospółki w części domu gdzie nie mam GWC 10,4oC, czyli 5 stopni więcej od gruntu z GWC !

 

Podtrzymuję stwierdzenie, że GWC wychładza, a co więcej, po wyłączeniu nie naciąga ciepła !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...