Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja kiedyś bodajże w drugim sezonie użytkowania GWC miałem problem ze smrodem padliny w chałupie , jak się okazało po intensywnym dochodzeniu że coś wypadło do niczym nie osłoniętej rury wlotowej i zdechło ...( prawdopodobnie jakiś mały ptak ...)

Zrobiłem taką odkażającą miksturę z wszystkiego co znalazłem w chałupie ( kret, domestos, przeróżna chemia domowa...) , rozcieńczyłem to z wodą i wlałem od strony strychu do wymiennika aby przepłukać całą rurę ...

Przez kilka dni w domu był zapach jak przy sobotnich porządkach ale smród padliny już się nie pojawił ...

Zrobiłem siatkę na wlocie aby takie przygody się nie powtarzały ...

Obecnie na czerpni mam filtr więc nawet Komar się nie prześlizgnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączyć wentyl i rozpylić?

 

Dzięki Panowie, będę próbował. Ale to doraźne raczej, po prostu spieprzyłem i trzeba będzie poprawiać.

 

CS, po robieniu mojego GWC zostaly mi rury termokurczliwe z mastikiem uszczelniajacym na fi 160 i 200 ( ile czego musialbym sprawdzic). W dobrej cenie oddam. Radpol chyba juz ich nie ma w ofercie: RPM 205/65 i 235/70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do oklejenia połączeń, jak rozumiem? Ile tego masz i po ile chcesz opchnąć - możesz podać tu albo na PW.

 

Edycja:

 

Podziałałem na razie zwykłym domestosem z kretem i wodą. Ten podchloryn to widzę tylko jako pierońskie opakowania po 25-35 kg. Przemysłowe.

 

Czy takie tabletki mogą być:

 

http://bassau.pl/sklep/pl/dezynfekcja-chlorem/101-chemochlor-t-szybkie-tabletki.html

Edytowane przez CodeSnipper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pier.... Unia!!!

Żeby zdechli!!!

Utrudniają życie jak umieją...

Kupiłem niedawno wysyłkowo 1kg za niecałe 40zł.

Hurtownia odczynników chemicznych.

Chloryn sodu cz.da. (czysty do analiz).

 

Pogoogluj:

Jim Humble, MMS, MMS2.

Czytałem, ze parszywce utrudniają i wręcz zakazują sprzedaży śmiertelnikom...

Z zastosowań przemysłowych wycofać się tego nie da, to zrobili tak, ze dla śmiertelnika takie opakowanie jest zapasem dla średniego MIASTA na jakie STO LAT.

Te tabletki to nazwa handlowa.

Podchloryn, chloryn lub chloran.

Trzeba by na opakowaniu poczytać.

 

Co za czasy...

PISADŁO sprzedają, co się nim DA PISAĆ.

Nie powiedzą, ze tam jest WKŁAD od długopisu...

Po to, żebyś sobie problemu za 2zł nie rozwiązał, bo lepiej jest, jak 200 komuś zapłacisz...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od kilku, albo raczej kilkunastu dni czytam wątek doszedłem dopiero do 325 strony.

Dzięki lekturze dowiedziałem się że GWC żwirowe jakie będę robił ma mieć wymiary 5,5m x 5,5m (około) i 0,6m wysokość żwiru.

Teraz moje pytanie rury zasilającą i odbierającą będę miał fi 200 o długości 5m.

jakiej średnicy i ile otworów mam w niej zrobić aby powietrze nie szło po przekątnej tylko aby korzystało z całego złoża.

Kilka informacji na temat terenu.

Działka na wzniesieniu, teren lita glina z 15+-20 cm warstwą humusu, warstwa gliny to około 4m w głąb ziemi poniżej ładny żółty piach ( wiem to gdyż podczas budowy, gdy dom nie był jeszcze zadaszony miałem problemy z deszczówką (dom w całości podpiwniczony) i musiałem jakoś wodę z piwnicy odprowadzać, więc nawierciłem cztery otwory, do nich wsadziłem rurę drenażową i zasypałem całość żwirem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC żwirowe jakie będę robił ma mieć wymiary 5,5m x 5,5m (około) i 0,6m wysokość żwiru.

Teraz moje pytanie rury zasilającą i odbierającą będę miał fi 200 o długości 5m.

jakiej średnicy i ile otworów mam w niej zrobić aby powietrze nie szło po przekątnej tylko aby korzystało z całego złoża.

Daj rury równolegle i wywierć tyle otworów aby ich powierzchnia był większa niż przekrój rury.

Jak chcesz włożyć te rury do kwadratowego złoża? Jak masz 5m rury na wlot i wylot to chyba mało na złoże o szerokości 5.5m ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj rury równolegle i wywierć tyle otworów aby ich powierzchnia był większa niż przekrój rury.

Jak chcesz włożyć te rury do kwadratowego złoża? Jak masz 5m rury na wlot i wylot to chyba mało na złoże o szerokości 5.5m ?

 

Na razie nie mam żadnej rury,

Chodzi mi jaka jest optymalna wielkość otworów, tak aby nie powodowały zbyt dużych strat, a także aby ich ilość nie przepuszczała całości powietrza na początku rury do złoża.

Przecież mogę wywiercić 40 otworów fi 10, albo 10 otworów fi 20 w obydwu przypadkach będzie zachowane pole przekroju rury = polu przekroju otworów + krzywizna rury.

Dochodzi jeszcze do tego żwir który częściowo przesłoni światło otworów.

Ma to jakikolwiek sens??

Jest jakaś niepisana zasada co do wielkości otworów??

Czy jeśli otwory będą większe od najmniejszej frakcji żwiru to powinienem użyć siatki np do styropianu, aby zabezpieczyć rurę przed zasypaniem??

A może wręcz przeciwnie, może rura powinna być wypełniona żwirem?? Tylko czy wtedy powietrze nie pójdzie po przekątnej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pier.... Unia!!!

Żeby zdechli!!!

Utrudniają życie jak umieją...

 

Adam M.

 

dobrze też poczytać o przekręcie z czynnikiem w klimach samochodowych. wchodzi nowy "bezpieczny" :evil: eko czynnik R-1234YF.

a że w razie kolizji wydzielić się może kwas fluorowodorowy to już cicho sza UNIA!!!!

http://kingamatusiak.natemat.pl/77269,uwaga-pozar-auta-z-nowa-klima-ewakuacja-terenu-i-pelen-stroj-ochronny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie polecam budować żwirowca w glinie. Jest duże ryzyko, że trafisz na jakąś zgniłą roślinę w tej glinie i po GWC. Tego nie naprawisz. Pisałem o tym w swoim dzienniku:

...

Bardzo ważne!, abyście zwrócili uwagę na grunt, w którym dokonujecie wykopu pod GWC. Dziś natknąłem się na "czarną" glinę. To glina, w której wymieszane były zgniłe rośliny. Smród niewyobrażalny! Gdyby coś takiego znalazło się w żwirowcu, to po GWC ... Na szczęście było to tylko w jednym miejscu i na powierzchni. Głębiej czyściutko, piaskowo.

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi jaka jest optymalna wielkość otworów, tak aby nie powodowały zbyt dużych strat, a także aby ich ilość nie przepuszczała całości powietrza na początku rury do złoża.

"Otwory" w żwirze są wielokrotnie mniejsze niż rura fi200 więc wg mojej znajomości fizyki, opór GWC będzie wynikał głównie z długości i przekroju złoża żwirowego. Oczywiście o ile nawiercisz/natniesz odpowiednio dużo dużych otworów, równomiernie na całej rurze.

 

Przecież mogę wywiercić 40 otworów fi 10, albo 10 otworów fi 20 w obydwu przypadkach będzie zachowane pole przekroju rury = polu przekroju otworów + krzywizna rury.

Ale opór będzie inny mimo że pola bedą takie same.

Lepiej jak powierzchnia otworów jest większa niż przekrój rury, bo po co wprowadzać dodatkowy opór na otworach.

Dwa, jak masz nawiercać otwory fi 10, to lepiej chyba wycinać paski tarczą. Jak otwory to takie jak ktoś robił w tym wątku - fi ok 50 zasiatkowane.

I nie zapomnij o okularach przy nacinaniu!

Jest jakaś niepisana zasada co do wielkości otworów??

Im większe i im więcej tym lepiej, byle by rura wytrzymała zasypanie.

 

Czy jeśli otwory będą większe od najmniejszej frakcji żwiru to powinienem użyć siatki np do styropianu, aby zabezpieczyć rurę przed zasypaniem??

Tak. Rura ma być pusta.

 

A może wręcz przeciwnie, może rura powinna być wypełniona żwirem?? Tylko czy wtedy powietrze nie pójdzie po przekątnej??

Jak masz zapychać rurę żwirem, to nie ma sensu jej wkładać :) I wtedy, tak, największy strumień powietrza pójdzie po przekątnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz nawiercać otwory fi 10, to lepiej chyba wycinać paski tarczą.

 

Ja tak robiłem:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=290326&d=1416596647

 

Jak masz zapychać rurę żwirem, to nie ma sensu jej wkładać :) I wtedy, tak, największy strumień powietrza pójdzie po przekątnej.

 

I tak i tak pójdzie po przekątnej. Żeby pracowało całe złoże należałoby wprowadzić przegrody i stworzyć układ Tichelmanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki lekturze dowiedziałem się że GWC żwirowe jakie będę robił ma mieć wymiary 5,5m x 5,5m (około) i 0,6m wysokość żwiru.

Teraz moje pytanie rury zasilającą i odbierającą będę miał fi 200 o długości 5m.

jakiej średnicy i ile otworów mam w niej zrobić aby powietrze nie szło po przekątnej tylko aby korzystało z całego złoża.

Jeden wymiar 5,5m jest ok ale drugi (rozstaw rur) jest zdecydowanie za szeroki. Powietrze po przejsciu 3m złoża żwirowego nie zmienia już temperatury - dalszy jego przepływ tylko zwieksza opory powietrza. Nie wiem jak jest stan wody gruntowej - to już lepiej zwiekszyć "wysokość żwiru".

Nacinanie rur jak to zrobił Barth3z to b.dobre rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden wymiar 5,5m jest ok ale drugi (rozstaw rur) jest zdecydowanie za szeroki. Powietrze po przejsciu 3m złoża żwirowego nie zmienia już temperatury - dalszy jego przepływ tylko zwieksza opory powietrza. Nie wiem jak jest stan wody gruntowej - to już lepiej zwiekszyć "wysokość żwiru".

Nacinanie rur jak to zrobił Barth3z to b.dobre rozwiazanie.

 

Przed nacinaniem lepiej wytrasować i nawiercić otwory, a szparki same będą się robiły, wypadały. Robiąc sposobem ze zdjęcia, wynika że co drugą należy wyłamać.

 

Pozdrawiam

Cezary

 

PS. Otwory o średnicy takiej, jak szerokość szczeliny.

Edytowane przez cezary.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie polecam budować żwirowca w glinie. Jest duże ryzyko, że trafisz na jakąś zgniłą roślinę w tej glinie i po GWC. Tego nie naprawisz. Pisałem o tym w swoim dzienniku:

 

To prawda - kiedyś stanalem przed tym problemem. W projekcie GWC zaleciłem wyłożenie TYLKO ścian wykopu folią budowlaną i w późniejszym użytkowaniu nie pojawiły sie zapachy. Na szczęście na dnie GWC tej gliny nie było, występowała jak warstwa w ścianie wykopu. Są domowe amatorskie metody sprawdzenia czy występuje podejrzany grunt:

Do połowy czystego wiadra nasypać grunt rodzimy/glinę i zakryć pokrywą lub folią. Po pół godzinie powoli odsłonić i powąchać.

Tą samą metodą można sprawdzić zamienniki żwiru - np dolomit itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed nacinaniem lepiej wytrasować i nawiercić otwory, a szparki same będą się robiły, wypadały. Robiąc sposobem ze zdjęcia, wynika że co drugą należy wyłamać.

 

Zgadza się ! Będzie ładniej wyglądało niż wyłamywanie, choć nie wiem czy nie będzie więcej roboty z tym wierceniem ;) Ale jak najbardziej pomysł godny zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...