Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnośnie zysku solarnego - czyli ogrzewania bezposredniego promieniami słońca. W typowych budynkach ( nie dotyczy to domów pasywnych) wynosi on od 2 do 3 % ogólnego bilansy cieplnego. Biorąc pod uwagę różnicę kątów padania promieni słonecznych w zimie i lecie dla budynku o powierzchni 135m2 nie powinien on wynieść wiecej niż 200W. Tyle teorii.

 

Nie wiem skšd ta teoria, ale moc promieniowania cieplnego dla słonecznych dni tego lata w południe wynosiła ok. 900 W/m2 . Przy uwzględnieniu kšta padania na pionowe okno zmaleje do ok. 600W/m2 (ale nie dla okien połaciowych !!!). Nawet jeœli częœć energii odbije szyba okienna to nieosłonięte okno w słoneczny letni dzień może dostrarczyć ok. 500W/m2. Instalacje klimatyzacji liczy się dla tych ekstremalnych warunków, a nie dla œrednich rocznych, aż takiej bezwładnoœci budynki nie majš. Zacienianie okien ma ogromne znaczenie dla bilansu cieplnego budynku w okresie dużego nasłonecznienia. Sam tego doœwiadczyłem, bo mam żaluzje i ostatnio gdy na dworze było ok. 35C, w dolnej częœci domu było tylko 25C, natomiast na poddaszu (okna połaciowe), gdzie jeszcze nie założyłem żadnych zasłon, temperatura sięgała 36C.

 

Oczywiœcie żaluzje majš swoje złe strony - kwiatki majš mało œwiatła. Ale cóż nie da się wszystkich zadowolić.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zapodałem" to z wykładu pewnego profesora, który udowadniał, że współczesne budownictwo (wysunięty dach, nowego rodzaju szyby w oknach, itp.) spowodowały, że uzysk solarny zmalał i może max, wynosić 200W/m2. Natomist prawdą jest, że podałem średnią roczną przyjętą dla bilansu energetycznego. Oczywiście, że dla potrzeb klimatyzacji liczy się zupełnie inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Czytając tak o GWC wodnym, naszła mnie taka myśl żeby pobrać trochę ciepła od szamba. Czy ktoś się orientuje czy jest to możliwe?

Nasuwają mi się pytania:

jaka panuje tam temperatura?

czy przypadkiem gdy zadużo energi by się wzieło to szmbo mogło by zamarznąć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Problem był już omawiany. Po dyskusji wniosek był taki, że żródło jest mało opłacalne i trudne technicznie. A o oczyszczalniach to wogóle trzeba zapomnieć w tym podejściu, bo bakterie nie lubią, jak im zabierać ciepełko. Bardzo dużym źródłem jest sytem kanalizacji. Kilometry rurowego kolektora podziemnego, ale do wykorzystania tylko powietrze (?) o temperaturze ok 10stC. Tylko te aromaty...

Bardzo dobry sposób na utylizację śniegu i lodu (w kontekście grzania lodem).

Fizyka nie omija nawet szamba i kanalizy. :lol:

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do łożyska - nie jestem pewien, czy sprawnośc takiego rozwiązania jest sensowna. Fizycznie działa to na zasadzie wytwarzania się ciepła przy występowaniu oporów mechanicznych. Największe opory przy ruchu w płynach pojawiają się (chyba) przy prędkościach, przy których przepływ przestaje być laminarny i staje się burzliwy (pan Reynolds się kłania ;) ). Ze względu na niewielką lepkość wody prędkość obrotowa "wewnętrznego" zbiornika musiała by być dość duża (pewnie odwrotnie zależna od jego wymiarów - a tutaj mamy ograniczone pole manewru), co stawia dość poważne wyzwania związane z dynamiką ruchu obrotowego (np. "wyważenie" zbiornika).

Czym chcesz to napędzać?

Do głowy przychodzi mi wiatrak, ale coś mi się widzi, że wiatrak z generatorem elektrycznym + grzałki będzie tańszy, mniejszy i sprawniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa! Młynek Joule`a! Działa! Tego się nie da zapomnieć!

Testowaliśmy w podstawówce na fizyce.

Wymaga jednak sporo spoconych z wysiłku facetów!

Praca mechaniczna zamieniana na ciepło.

Kawitacyjna zabawka Hydrodynamics robi to sprawniej.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nazywa się to młynek Joule'a.

Co do sprawności - to chyba jakąś zaćmę miałem w poprzednim poście - przecież właśnie chodzi o to, żeby wydzielało się ciepło, tak więc w zasadzie sprawność będzie przemiany energii mechanicznej na ciepło będzie b. duża.

Kiedyś pracowałem w firmie, która robiła hamownie dla silników do autobusów - jako "hamulec" wykorzystywane było rozwiązanie oparte na wirniku, umieszczonym w zbiorniku wyposażonym we wspawane przy ściankach przegrody "przeszkadzające" wirowaniu cieczy wraz z wirnikiem. W zbiorniku była woda, oczywiście chłodzona - pamiętam, że jeśli chłodzenie z jakichś przyczyn przestawało działać, woda się natychmiast gotowała ;) No, ale taki silnik od autobusu miał kilkaset koni mechanicznych, a łopatki wirnika miały tak obliczone wymiary, że przy napełnieniu zbiornika "na full" silnik nie miał już siły i gasł.

Pamiętam jednak, że były straszne problemy z kawitacją - w ówczesnych latach (początek '80) nie dawało się zdobyć dobrych materiałów, i wirniki rozlatywały się po 1...2 miesiącach (woda je konsekwentnie "nadgryzała" i urywały się, łamały lub pękały im łopatki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie: http://darmowa-energia.eko.org.pl/ jest dosyc dokladnie rozrysowana pompa kawitacyjna - chyba zastosowac mozna gotowe elementy z przemyslu motoryzacyjnego :lol: z fiata 126p :lol:

Nawet sa rysunki a Ato cadzie i ponoc wszystko dziala...

 

Ja sie zastanawialem nad odzyskiem ciepla z gazow wylotowych po przez zastosowanie silnika stirlinga - niestety o ile maly silnik napedzany cieplem ze swieczki mozna zbudowac w domu to z wiekszymi konstrukcjami moze byc troszke trudniej - zglebiam temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Widzę że w czasie mego urlopu dyskusja zeszła na fajne wynalazki - wydaje mi się jednak że bardiej teoretyczne niż do zastosowania u nas .

A tak sobie w międzyczasie wymyśliłem czy np kopiąc działkę pod rozsącz do oczyszczalni nie nożna by jakieś 30-50 cm poniżej drenów zakopać rurę plastikową i wykorzystać ją podobnie jak dolne żródło w pompie ciepła . To znaczy napełnić np borygo , podłączyć do czerpni ściennej z jakąś chłodnicą powietrzno-wodną i do tego mała pompka obiegowa .

Pod drenami mamy wilgoć więc dobra przewodność cieplna gruntu .

pozostaje tylko pytanie : czy taki wymiennik ciepła nie zakłóci pracy bakterii tlenowych . Co o tym sądzicie ?

A moze to jest zły pomysł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszku to dla mnie wszystko za trudne

proszę wiec o jakiś schemat albo opis "łopatologiczny"

 

planowałem zrobić gwc rurowy

po przeczytaniu waszych postów wiem że moja działka nadaje sie idealnie do wodnego1 i tu zaczynają sie problemy

1 mam rurę z glikolem

2 mam jakąś chłodnicę ?

3 gdzie mam umieścić tą chłodnicę w domu ?

4 rozumiem że muszę mieć jakąś pompę do wymuszenia obiegu glikolu ale jaką i gdzie ma być umieszczona ?

5 w rurowym chłodziłem-ogrzewałem powietrzem a tu ma działać jak grzejnik wodny? czy doprowadzam jeszcze gdzieś rurę z powietrzem z zewnątrz i przepuszczam je przez chłodnicę jak w samochodzie ?

6 jakie wielkości rur , chłodnicy i pompy dobrać dla 200 m2 domu ?

 

bardzo prosze o łatwy opis bez technicznych zwrotów albo jakieś zdjęcia najlepiej jak to wygląda u kogoś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszku to dla mnie wszystko za trudne

proszę wiec o jakiś schemat albo opis "łopatologiczny"

 

planowałem zrobić gwc rurowy

po przeczytaniu waszych postów wiem że moja działka nadaje sie idealnie do wodnego1 i tu zaczynają sie problemy

1 mam rurę z glikolem

2 mam jakąś chłodnicę ?

3 gdzie mam umieścić tą chłodnicę w domu ?

4 rozumiem że muszę mieć jakąś pompę do wymuszenia obiegu glikolu ale jaką i gdzie ma być umieszczona ?

5 w rurowym chłodziłem-ogrzewałem powietrzem a tu ma działać jak grzejnik wodny? czy doprowadzam jeszcze gdzieś rurę z powietrzem z zewnątrz i przepuszczam je przez chłodnicę jak w samochodzie ?

6 jakie wielkości rur , chłodnicy i pompy dobrać dla 200 m2 domu ?

 

bardzo prosze o łatwy opis bez technicznych zwrotów albo jakieś zdjęcia najlepiej jak to wygląda u kogoś

Wysłałem Ci na mail naszkicowany schemat działania wodnego .

Mam nadzieję że to pomoże w zrozumieniu jego budowy i działania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

200 m po podłodze razy jakieś prawie 3 m wysokości = prawie 600m3/godz. To, co jest liczone na 500m3 w praktyce daje 550. Takie jest potrzebne.

Rysunek i dyskusja wisi w jednym z wątków.

Zapukaj do jabko. On to właśnie wykonuje.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

200 m po podłodze razy jakieś prawie 3 m wysokości = prawie 600m3/godz. To, co jest liczone na 500m3 w praktyce daje 550. Takie jest potrzebne.

Rysunek i dyskusja wisi w jednym z wątków.

Zapukaj do jabko. On to właśnie wykonuje.

Pozdrawiam Adam M.

 

W takim układzie proszę jabko do tablicy :lol: dalej kolego chwal się swoimi planami, rysunkami i pomysłami. Wiesz chcemy ordynarnie :D wykożystać Twoją wiedze na naszych budowach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuję wickowiK za schemat

potwierdził on moje przypuszczenia i obawy

i wywołał następne pytania:

 

planowany rurowymiał "wchodzic" do salonu pod grzejnikiem

1. czy umieszczony w ścianie wymiennik nie bedzie miał za dużo strat

2 . nie mam rekuperatora

3. silniczek do glikolu w salonie ...... nawet najmniejszy bedzie hałasował jak dobry fliltr do akwarium

 

czy macie na tojakieś pomysły

a może umieścic wlot gdzie indziej ?

 

tylko u mnie salon jest idealnym miejscem na wlot powietrza do domu bo mam nad nim pustkę wiec miałbym rozprowadzenie i na parter i poddasze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...