Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytają forum i "tak im wychodzi" bo tu było i liczone i kalkulowane i szacowane kilka razy.... :lol:

 

Tak , nagrzewniczka 30 x 30 x 20 do 25(trzyrzędowa).

Ale sam chciałeś 250m3!

Maleństwo. Dla 500m3 opory jej skoczą ostro.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgregor

Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i pomyśl!

Tak jak różni są ludzie, tak różne są warunki geolo na działkach, które sobie kupili!

Właśnie z tego powodu sposób pobierania TEGO SAMEGO - Solarnego ciepełka zdeponowanego w gruncie latem - jest różny!

 

Dlatego rurowce, żwirowce, wodne1 i 2 i inne hybrydy!

 

I jeszcze jedna prawidłowość:

 

MOŻNA z jednego wiadra chlusnąć "wiadro" wody, ale tylko raz!

Z basenu można robić to wielokrotnie i zauważalnie "nie braknie" Ci tej wody.

 

Wyżyłowanie takiego źródła to bardzo głupi pomysł na zaoszczędzenie 500zł!

Drążysz problemy, w których żywiołowo nie zgadzasz się ze zdaniem innych!

Sto razy pytano Cię o opory rury - a Ty ignorujesz to pytanie STALE podnosząc problem tych oporów!

To jakie one są? SKĄD się biorą? ZAWSZE są stałe, niezmienne?

 

Ja uruchamiam systemy wentylacyjne pędzone mocą sumaryczną 120W i one bardzo sprawnie działają, nawet jak po drodze jest żwirowiec!

Twierdzisz, że bredzę, kłamię czy że czynię cuda?

 

Zadaj sobie trud spojrzenia na problem w odmienny sposób, od tego, jak Ty to czynisz!

I tak inwestor zawsze decyduje CO do niego bardziej przemawia!

Nawet jak 1000 razy powtórzysz to samo, to i tak nie stanie się jedyną obowiązującą prawdą!

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman

 

Spróbuj na sprawę spojrzeć tak:

 

Można zabudować tę nagrzewniczkę, którą Ci zaproponowali i do 250m3 będzie ona działała z mniej więcej podanymi parametrami.

Każda próba zwiększenia strugi spowoduje ujawnienie sie wąskiego gardła w jakimś punkcie.

Zadałeś pytanie i dali odpowiedź.

Może mało precyzyjnie dobrałeś pytanie?

 

Zobacz co będzie jak wrzucisz tam nagrzewniczkę 50 x 60 x 25cm

Czas wymiany zwiększy się 2 x

Powierzchnia wymiany też

"Usztywni" się termodynamiczne cały ten układ.

Opory dla strugi będą pomijalne, bo graniczne są w tej, której parametry dostałeś.

ZAWSZE będzie tylko lepiej a w szczególnej, ekstremalnej sytuacji będzie tak, jak wyliczono!

W koszcie budowy systemu przyjmij 100% wyższą cenę TEGO elementu.

Pamiętaj, że tworzysz coś, co ma działać bezustannie przez wiele, wiele lat!

Powinno tez bezawaryjnie, bezobsługowo i automatycznie...

TU chcesz koniecznie zaoszczędzić kilka setek?

Odłóż ten problem w czasie i dobuduj potem, ale naprawdę dobrze!

Zrobisz to raz a cieszyć się będziesz stale!

 

Znowu mnie tu za przewymiarowywanie zjadą....

Ale mnie to działa dobrze...:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyluzowałem, na spokojnie.... mimo wszystko uważam, że przewymiarowanie 2-3 razy wystarczy, zwłaszcza, że delta t 15 st ,czyli przy 300m3 /h jakieś 0.6kW występuje u nas w nieliczne dni.

Tak wyluzowany ... czy jak wiaderkiem chlusnę do Bałtyku zaleje Szwecję?

 

Zastanawiam się dlaczego 30 cm izolacji zamiast 10 czy 20 jest tak tutaj wyśmiewane, czy atakowane, a korzyści energetyczne z izolowania domów są tak nieproporcjonalne, do ciepła jakie można uzyskać czy oddać przez 100-300m3/h powietrza wentylacyjnego, że pachnie to paranojom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary tej nagrzewnicy to 30x30, pewnie cm :lol:

Nieduża,myślałem że to jaki kolos będzie 100x100 przynajmniej ,,,,

 

A ,,,, cena 350 jest ceną NETTO :evil:

Ale i tak niewiele!?

 

Dobrzę , że te 30cm/30 cm nie ja wyliczyłem, bo by się zagotowało, że się nie znam, ale do "TAAAKIEJ " nagrzewnicy ( mniejszej od pudełka po butach) to i 20m rurki w gruncie to OGROMNY wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc Twoim tokiem Adamie dobrze by było przewymiarować także nagrzewnicę ,,,

 

Tylko jak ją zamówić?Jakie dane mam im podać?Inne?

Czy może to samo razy dwa.tylko co razy dwa?

Szerokość,długość,grubość??

Nie wiem jak im wytłumaczyć że chcę większą!!!

A może podać te 500 m3/h ,,,

 

Zdecydowałem zrobić GWC więc chcę zrobić to porządnie , koszty mają drugoplanową rolę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,,,, tylko tu chodzi o przewymiarowanie nagrzewnicy względem wydajności systemu wentylacyjnego!!

 

Ja to tak zrozumiałem.

Będę wentylował max 250 m3/h , przecież nie kupię reku na 500m3/h bo mi nie będzie aż taka wymiana nigdy potrzebna ,,,, ?

A nagrzewnice dobrać mogę na te 500 m3/h dla "usztywnienia" całego systemu!?Tak jak opisywał to Adam !

 

Prawde gadam czy ETAM ?? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zakładasz max 250m3, nie martwisz się, że warunki (założenia) mogą się zmienić (temp. gleby, powietrza, chęć zwiększenia ciagu lub chociażby niedoszacowanie parametrów przez Juwent) to nie musisz nic przewymiarowywać.

Kwestia tego, że możesz jechać Oplem który ma 60KM i 120KM i każdy pociągnie 140km/h tylko spróbuj przyśpieszyć/wyprzedzić albo załadować max. obciążenie ...

I o tym pisze Adam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt,jeśli centrala ma max wydajność wyższą to chodzi wolniej i ciszej co jest bardzo pożądane ale większe reku to dodatek rzędu 2-3tyś a nie paru stów a to już dużo.Nie stać mnie na reku z taką wydajnością po prostu.

Więc teraz skoro jestem skazany na te max 250m3/h to warto zwiększać tą nagrzewnicę w takim wypadku??

Czy ma to sens tylko przy zmianie także Reku na większy ?

Co do rurki to kwestia dodatkowych 300 zł,nagrzewnicy tez więc to nie jest problemem,skoro ma działać lepiej i mam mieć większą gwarancję ,,,

Co do terenu to nie powinno się nic zmienić,teren podmokły był tam zawsze,Gmina odwodniła i dalej jest mokra,tyle że mniej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, przy 250m3 centrala będzie zarżnięta a Ty jej dołożysz spore opory nagrzewnicy, po drugie przy max wydajności reku jesteś na styku max. wydajności/sprawności nagrzewnicy (przynajmniej tak wynika z tego co napisałeś). Dlatego niektórzy uważają, że warto wydać te kilkaset złotych, żeby po prostu przestać myśleć jak to będzie w pewnym momencie lub co gorsza sprawdzić, że miało być pięknie a wyszło jak zawsze :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał przypuszczać, że Twoja kubatura = wymianie na godzinę, to około 250m3 to szacowałbym Twój domek na jakieś 80m2 po podłodze grzanej/wentylowanej/mieszkalnej.

Maleństwo. Mieszkanie "ubrane" na domek!

Jeżeli tak jest, to 500m3 jest zbędne!!!

Ogrzejesz świeczką a zwentylujesz byle czym!

Policz sobie 0,2 x 250m3 = potrzeby = 50m3/godz.

Tylko to jakaś kawalerka wychodzi! Jeden średnio duży facet i bez psa nawet!

To ta nagrzewniczka jest bardzo dobra, a zakopać możesz raptem 100mb i zapas będziesz miał wielki!

 

Ile , tak właściwie, masz tej kubatury?

Coś mi się popier.. myliło?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całośc mam 280 m3 ,,,,

Reku mam wybrany z wydajnością max 250 m3/h ,,,

Model wyższy to Daytona 350 która ma 350m3/h ,,,

 

I zastanawiam się nad tym większym,w sumie pasowało by jak ulał!?

Tylko firma projektująca całą instalację poknociła i zapewnia że ten mniejszy " wystarczy" :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...