Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapodaję moje wstępne plany odnoście systemu wentylacji w domu który niedługo zaczynam budować. Prośba o komentarze osób które już podobnego systemu użytkują jakie osiagają efekty.

 

-Dom 140m2 (parter + poddasze użytkowe),łączna kubatura pomieszczeń wentylowanych około 490m3

-Sciany z BK 24 + 15 styro grafit

-WM + rekuperator (odpowiednio dobrany by obsłużył kubaturę i GWC)

-GWC rurowy 2x rura fi160 lub 1x fi200 długość wstępnie planowana około 45-50m ale nie poparta obliczeniami jeszcze. Grunt to ciężka, twarda glina.

-dodatkowo chciałbym zrobić bypass GWC i w pewnych warunkach czerpać powietrze z czerpni w ścianie.

 

Jaki rekuperator wstępnie pasowałby do takiego systemu? Czy warto bawić się w budowanie reku samemu, ewentualnie zlecenie komuś kto już taki zbudował?

 

Dodam jeszcze parę informacji. Bak dużych przeszkleń na południe, są spore okna tarasowe w stronę zachodnią. Dom z okapami. Okna dachowe 4 szt, 2 zachód, 2 wschód.

Edytowane przez Fleszu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez całą zimę dmucha +7 stopni, niezależnie od tego czy jest +5 czy -25 na zewnątrz. Musiałem mocno przymknąć żaluzję na kratce, bo inaczej szło lepiej niż z wentylatora latem.

 

Rury kup lite, łączenia uszczelnij termokurczliwą uszczelką. W glinie lubi stać woda, jak ją poruszasz, wody będzie tam więcej, więc szczelność to podstawa. Nie dopatrzyłem tego i trzeba było kopać drugi raz. Mam glinę a na 1,5m skały ilaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W upały dmucha koło 15*C, domu nie schłodzi, ale nagrzewa się przez to wolniej. Miarodajne testy będą dopiero w tym roku, jak założę żagiel nad tarasem, bo odbijało mi dużo ciepła od tarasu przez duże okna.

 

Sam GWC można kopać później, przejście pod fundamentami od razu, przed zalaniem ław.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Mam ogólne pytanie dotyczące GWC:

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące rodzaju gruntu w wykonaniu GWC?

Aktualnie szukam firmy, która zaprojektuje i wykona WM z rekuperacją. Od przedstawiciela jednej z nich usłyszałem, że na gruncie, który mam na działce, nie opłaca się wykonywać GWC - niezależnie od jego rodzaju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ogólne pytanie dotyczące GWC:

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące rodzaju gruntu w wykonaniu GWC?

 

Nie.

 

Aktualnie szukam firmy, która zaprojektuje i wykona WM z rekuperacją. Od przedstawiciela jednej z nich usłyszałem, że na gruncie, który mam na działce, nie opłaca się wykonywać GWC - niezależnie od jego rodzaju...

 

No i ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam ogólne pytanie dotyczące GWC:

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące rodzaju gruntu w wykonaniu GWC?

 

Dla wykonania żwirowego GWC potrzebny jest tzw grunt rodzimy w każdej odmianie tzw mineralnej:

http://taniaklima.pl/files/podzial_gruntow_rodzimych.gif

podzial_gruntow_rodzimych.jpg

Edytowane przez witek_myslowice
grafika na na str forum jest nie czytelna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

 

 

 

No i ?

 

No i... te dwa zdania cytowane przez Ciebie informują o okolicznościach, kontekście, czynniku jaki miał wpływ na postawienie pytania. Mam w zwyczaju zadawać pytania "nie z du.y"...

 

PS Dzięki za odpowiedź na pytanie

Edytowane przez zarzar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i... te dwa zdania cytowane przez Ciebie informują o okolicznościach, kontekście, czynniku jaki miał wpływ na postawienie pytania. Mam w zwyczaju zadawać pytania "nie z du.y"...

 

PS Dzięki za odpowiedź na pytanie

 

Nie bardzo wiem co mam ci odpisać na stwierdzenie przedstawiciela, że "nie opłaca się na twoim gruncie wykonać GWC". Możliwe, że ma racje, ale jak mam to skomentować, skoro nie podałeś cen, oczekiwań itp.

Zadaj pytanie "nie z du.y", wówczas będzie można coś sensownego odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co mam ci odpisać na stwierdzenie przedstawiciela, że "nie opłaca się na twoim gruncie wykonać GWC". Możliwe, że ma racje, ale jak mam to skomentować, skoro nie podałeś cen, oczekiwań itp.

Zadaj pytanie "nie z du.y", wówczas będzie można coś sensownego odpowiedzieć.

 

Ów przedstawiciel powiedział mniej więcej tak: "nie opłaca się na Pana gruncie wykonywać GWC (w żadnej postaci) gdyż nie widać wód gruntowych... one są nośnikiem energii". Poniżej link do badania omawianego gruntu, gdzie w punkcie 4.2 można przeczytać "W trakcie wykonywania prac wiertniczych w obrębie terenu badań, do głębokości 4,5 m, nie stwierdzono występowania wód podziemnych".

https://drive.google.com/open?id=0Bzzp-bA7V5g3NktVTVItMzQ4MHc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ów przedstawiciel powiedział mniej więcej tak: "nie opłaca się na Pana gruncie wykonywać GWC (w żadnej postaci) gdyż nie widać wód gruntowych... one są nośnikiem energii". Poniżej link do badania omawianego gruntu, gdzie w punkcie 4.2 można przeczytać "W trakcie wykonywania prac wiertniczych w obrębie terenu badań, do głębokości 4,5 m, nie stwierdzono występowania wód podziemnych".

https://drive.google.com/open?id=0Bzzp-bA7V5g3NktVTVItMzQ4MHc

 

Wszystko kwestia ceny i oczekiwań. GWC nawet na piaskach działa (u mnie).

Jeśli u ciebie GWC ma wykonać firma i ten GWC ma współpracować z jakimś "półkowym" rekuperatorem, to nie ma takiego gruntu na świecie, na którym opłacałoby ci się wykonać GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama prawda.

A ten przedstawiciel to powinien coś poczytać o wilgoci gruntu, wodach opadowych i roztopowych.

Chyba, ze pod Łodzią opadowych i roztopowych nie ma to i wilgoć mizerna.

Mnie się jednak wydaje, że są.

 

"Domyślam się, że Twoje pytania to czysta ironia względem przedstawiciela firmy, o którym wspomniałem? "

90% tak ale 10% nie.

Bo?

Pytano już mnie o GWC. Jak go zrobić na pustyni pod zwrotnikiem.

Polonus pytał, co tam mieszka.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...