Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@Gargi

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

 

W uproszczeniu kopiesz dziurę jak najgłębiej się da, wrzucasz rurę PE, zalewasz płynem do chłodnic w domu podłączasz do tego pompkę obiegową i jakąś nagrzewnicą/chłodnicę kanałową przez nią powietrze ciągnie wentylator. Jeśli masz wysoko wody gruntowe to idealne warunki na glikolowca.

W tej chwili na GGWC mam 9*C i Sterownik włącza i wyłącza pompkę wedle potrzeb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ niech buduje glikolowy - w płaskim terenie i glinie nie ma innego wyboru - tu się zgadzam z wszystkimi.

 

Ale wyczytałem że wysoką wydajność uzyskuje się gdy po 12 godzinach pracy nastepuje trwajaca 12 godzin przerwa na regeneracje(i co mam wł i wył reku chore) a i drugie to spore opory przepływu powietrza nawet zalecana jest możliwość dołozenia dodarkowego wentylatora ....

 

Każdy GWC musi mieć czas na regenerację temperatury z otaczającym gruntem rodzimym. Dlatego tylko żwirowy GWC pracuje 24h na dobę w układzie tzw syjamskim.

Dwa złoża przemiennie pracujące - praca/regeneracja - 12/12h. Wszystko to w jednym wykopie, dwie naczepy z żwirem, jedna izolacja. Przełącza to zwykły czasowy Metron.

 

Żwiru z granulacją 16-32mm się nie zagęszcza dzięki temu przepływające powietrze z szybkością 0,1m/s ma do dyspozycji kilka m2 przekroju żwiru. Gdyby dodać wszystkie szczeliny pomiedzy kamyczkami żwiru uzbiera się ok 1m2 na przepływ powietrza. Przy laminarnym 0,1m/s stanowi to opór dla rekuperatora ok 50-60Pa. Do wentylacji nie trzeba dodatkowego wentylatora. Do klimatyzacji przy pełnej wydajności GWC oczywiście że jest potrzebny wentylator kanałowy.

Montażyści i sprzedawcy rur Rehau napisali w internecie wiele głupstw nt żwirowego GWC. Nie mogli ścierpieć że jest coś konkurencyjne kilka razy tańsze od ich systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak uważasz ??

 

Osobiście uważam, że GWC warto budować tylko wtedy, gdy planujemy samodzielną budowę rekuperatora lub rekuperatora bez systemu przciwzamrożeniowego. W przeciwnym razie GWC jest inwestycją, która nigdy się nie zwróci.

 

A jeśli ktoś liczy na chłodzenie GWC latem, to taniej wyjdzie zakup i montaż klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałeś co zbudowałeś i teraz chwalisz "najswojsze"

 

I tu cie zaskoczę. Zbudowałem GWC poniekąd zgodnie z zaleceniami tego wątku. I co? Dupa ... GWC wychładza mi grunt pod domem (tej zimy spadło do 5oC). Nigdy więcej GWC pod domem !

A poza domem tylko wtedy, gdy planujemy reku bez grzałki/systemu przeciwzamrożeniowego.

 

O indukcyjnych belkach chłodzących zasilanych z glikolowca, oczywiście, nie słyszałeś...

A jak o czymś nie słyszałeś - to tego nie ma?

 

Słyszałem. Cena adam, cena!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że GWC warto budować tylko wtedy, gdy planujemy samodzielną budowę rekuperatora lub rekuperatora bez systemu przciwzamrożeniowego. W przeciwnym razie GWC jest inwestycją, która nigdy się nie zwróci.

 

A jeśli ktoś liczy na chłodzenie GWC latem, to taniej wyjdzie zakup i montaż klimy.

Nieprawda mam GGWC i w połączeniu z chłodzeniem podłogi PC PW , roletami , dobrą izolacją daje mi przy 38C na zewnątrz 22-23C w domu bez klimy.

Wiem że GGWC nie jest tanie ale nie zamieniłbym na klimę nawet za dopłatą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda mam GGWC i w połączeniu z chłodzeniem podłogi PC PW , roletami , dobrą izolacją daje mi przy 38C na zewnątrz 22-23C w domu bez klimy.

Wiem że GGWC nie jest tanie ale nie zamieniłbym na klimę nawet za dopłatą .

 

Dziwne to, bo wydałeś dużo więcej na rolety, GWC i możliwość chłodzenia klimą żeby udowodnić, że setki milionów ludzi używających klimy do chłodzenia się myli :p

 

Teraz zobacz, jaką cześć wszystkich instalacji i Bart3za można za to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"I to mnie ciekawi dlaczego??"

 

Bo wilgotność, o której myślimy jest WZGLĘDNA.

 

Adam M.

 

Względna czy bezwzględna mnie interesuje to co pokazuję higrometr. Jeśli schładzam gorące wilgotne powietrze to automatycznie wilgotność w domu rośnie. A że zeszłe lato to chlapa więc wilgoć w domu była makabryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...