Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72

Nie łudzę się, że GWC będzie mi chłodził dom. Raczej to miałby być sposób na spowolnienie nagrzewania się jego.

Nawet na to nie ma szans.

Wentylacja to tylko i wyłącznie wentylacja,ma za małe przepływy żeby uchodzić za klime czy nawet spowolnienie nagrzewania.

Lepszy efekt da Ci zasloniecie okien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym jednak się uparł na zrobienie GWC, to jesteście w stanie podpowiedzieć, który mógłby się najlepiej sprawdzić w moim terenie?

 

Okna od południa mają zaprojektowane specjalne okapy, aby w lecie słońce nie wchodziło do domu.

Różne zasłony, rolety itp nie są dla mnie rozwiązaniem, bo najczęściej w tych porach dnia jestem w domu, a nie chce czuć się jak w bunkrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym jednak się uparł na zrobienie GWC, to jesteście w stanie podpowiedzieć, który mógłby się najlepiej sprawdzić w moim terenie?

 

Okna od południa mają zaprojektowane specjalne okapy, aby w lecie słońce nie wchodziło do domu.

Różne zasłony, rolety itp nie są dla mnie rozwiązaniem, bo najczęściej w tych porach dnia jestem w domu, a nie chce czuć się jak w bunkrze.

 

Jak masz bajoro w gruncie to glikolowy a jak jest sucho to rurowy...

 

Wymiennik gruntowy powoduje obniżenie o kilka procent wilgotności powietrza wentylacyjnego nawiewanego do pomieszczeń podczas upałów co powoduje odczucie chłodu bo łatwiej jest nam "parować" , w domu jest znacznie mniejszy zaduch i tyle w temacie...

Oczywiście wentylacja musi mieć odpowiednią wydajność i trzeba jej używać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może próbował robić GWC na rurach pe flex?

Można kupić całe zestawy do GWC z tych rur (pomijam kosmiczną cenę), ale nie znalazłem żadnych opinii na ich temat.

Mam możliwość zakupu takich rur 160 w dobrej cenie, dlatego pytam.

Na tym forum, ktoś pisał, że w przypadku rur flex, nie trzeba robić studzienki na kondensat, choć nie bardzo rozumiem co ma typ użytej rury do możliwości powstawania kondensatu?

 

Jeśli chodzi o sam GWC rurowy, ponieważ mam trochę utrudnioną sytuację na działce, wymyśliłem poniższą koncepcję:

GWC z dwóch rur pe flex 160, każda po ok 12m

Rury oddalone od siebie ok 2m, łączą się w pomieszczeniu technicznym, a z drugiej strony w czerpni.

Ponieważ taki GWC nie będzie miał dużej wydajności, w takim układzie pracowałby głównie zimą jako ochrona przed zamarzaniem reku.

Rekuperator pracowałby głównie na powietrzu z czerpni ściennej, a GWC byłby uruchamiany tylko jeśli temp powietrza zewnętrznego spadnie poniżej zera stopni celcjusza, co pozwalałoby na regeneracje gruntowego wymiennika.

Podobnie w lecie, GWC uruchamiany byłby po przekroczeniu pewnej temperatury.

 

Z całością, czyli rura + czerpnia ogrodowa + robota powinienem zmieścić się w ok 1700zł

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może próbował robić GWC na rurach pe flex?

Można kupić całe zestawy do GWC z tych rur (pomijam kosmiczną cenę), ale nie znalazłem żadnych opinii na ich temat.

Mam możliwość zakupu takich rur 160 w dobrej cenie, dlatego pytam.

Na tym forum, ktoś pisał, że w przypadku rur flex, nie trzeba robić studzienki na kondensat, choć nie bardzo rozumiem co ma typ użytej rury do możliwości powstawania kondensatu?

 

Jeśli chodzi o sam GWC rurowy, ponieważ mam trochę utrudnioną sytuację na działce, wymyśliłem poniższą koncepcję:

GWC z dwóch rur pe flex 160, każda po ok 12m

Rury oddalone od siebie ok 2m, łączą się w pomieszczeniu technicznym, a z drugiej strony w czerpni.

Ponieważ taki GWC nie będzie miał dużej wydajności, w takim układzie pracowałby głównie zimą jako ochrona przed zamarzaniem reku.

Rekuperator pracowałby głównie na powietrzu z czerpni ściennej, a GWC byłby uruchamiany tylko jeśli temp powietrza zewnętrznego spadnie poniżej zera stopni celcjusza, co pozwalałoby na regeneracje gruntowego wymiennika.

Podobnie w lecie, GWC uruchamiany byłby po przekroczeniu pewnej temperatury.

 

Z całością, czyli rura + czerpnia ogrodowa + robota powinienem zmieścić się w ok 1700zł

 

Co o tym myślicie?

 

R & K z nich zrobił GWC. Ma tutaj dwa dzienniki budowy.

 

Edit: Zrobił z rur fi 75, ja się kiedy przymierzałem do 160tki ale skończyło się na glikolowym bo mokro w terenie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak..ale mnie najbardziej interesuje wstępna filtracja powietrza a później ciepło (aby tylko wymiennik reku nie zamarzał) czy chłodzenie.

Zapewniam że nie zamarznie nawet przy zewnętrznej temp. powietrza (ostrożnie) -20C. Mam dowody że nawet przy -30C - ankiety wieloletnich użytkowników Żwirowego GWC

 

Najlepszą bezobsługową filtrację powietrza zapewnia Żwirowy GWC. Nie trzeba wymieniać filtrów na czerpni a i przy rekuperatorze wielokrotnie rzadziej.

13lutego 2018r. w Rybniku wykonano badania smogu. Zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu przed Żwirowym Gruntowym Wymiennikiem Ciepła - ŻGWC wynosiła ~230 µ/m³ a po przejściu przez ŻGWC wynosiła 56µ/m³.

Wyniki badań na zawartość smogu - pyłów zawieszonych przed i za Żwirowym GWC:

http://www.taniaklima.pl/files/smog-przed-i-za-gwc.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Witam. Doradzicie jaki Gwc wybrać. Buduje dom z użytkowym poddaszem pow. 190m2. W necie jest tyle różnych informacji o Gwc że się pogubiłem. Wybrać glikolowe czy powietrzne, które lepsze. Wyczytałem, że jak teren mokrawy to tylko glikol. Działka na glinie, woda gruntowa od 1,6m. W porze mokrej środglinowe sączenia już od 50cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Doradzicie jaki Gwc wybrać. Buduje dom z użytkowym poddaszem pow. 190m2. W necie jest tyle różnych informacji o Gwc że się pogubiłem. Wybrać glikolowe czy powietrzne, które lepsze. Wyczytałem, że jak teren mokrawy to tylko glikol. Działka na glinie, woda gruntowa od 1,6m. W porze mokrej środglinowe sączenia już od 50cm.

 

Jeśli masz mieć rekuperator to GWC będzie zbędny. Przy tej wielkości budynku byłby niemały, lepiej te środki przeznaczyć na klimatyzację poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Klima odpada ze względu na żonę. Źle się po niej czuje, choruje i jest zupełnie na nie.

 

Pytasz który GWC budować. Proponuję taki który jest dodatkowo filtrem żwirowym dla smogu i alergenów.

http://taniaklima.pl/files/DFN2006_Pasaz_innowacyjny_B_Szponar.pps

W stosunku do klimy jest taka różnica że nie kręci w kółko tym samym powietrzem tylko świeżym zewnętrzny dodatkowo przefiltrowanym

 

Pozdrawiam

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat górki na działce mam naturalne jest gdzie pośmigać.

Ma ktoś porównanie jak to od strony cenowej i przede wszystkim sprawność wygląda? Nie chodzi mi o koszty eksploatacji bo się zaraz zacznie debata na sto stron że ten czy tamten pół wata na miesiąc więcej energi zuzyje. Cena raczej montażu i materialu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Sposoby i koszty wykonania GWC na wydajność 1x700m3/h - dla zapewnienia klimatyzacji

Jest kilka sposobów wykonania GWC od czerpni do ściany budynku:

1. Inwestor jest tzw.Kierownikiem Budowy (+ rodzina): organizuje: zakup materiałów, dorywcze zatrudnienie pracowników, brygadzisty i wynajęcie sprzętu

2. Inwestor organizuje zakup materialów i zatrudnia tzw. Kierownika Budowy który ma kilku pracowników, (budowlaniec z kilkoma ludzmi)

3. Inwestor zatrudnia firmę i nic go nie interesuje (z możliwością nadzoru projektowego)

4. Inwestor wybiera jak wyżej pkt.1,2,3 i zatrudnia mnie w roli nadzoru projektowego. Moja obecność na budowie daje Inwestorowi pewność że GWC został zrobiony w sposób najlepszy - gwarantujący uzyskanie najlepszych parametrów.

Koszty wykonania pkt:1. 2. 4. - Koszt wykonania (materiały, robocizna) stosunkowo tanio ok 5-8tys.zł.

Pkt 3 - najdroższe rozwiązanie - koszt 15-20tys.zł.

W każdym przypadku wynajęcie sprzętu jest w gestii Inwestora lub jego Przedstawiciela - zna lokalne warunki (ta uwaga nie dotyczy lokalnych firm).

Widełki cenowe są dość duże - głównie z powodu ceny żwiru. W Raciborzu na Śląsku 40zł/tona (z możliwością rabatu bo dyr. handlowy jest Fanem GWC) w Warszawie, Poznaniu gdzie jest mało żwirowni cena przekracza 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie założyciela i wszystkich fanów GWC

mam kilka pytań do was, mam kawałek domu dobudowany do rodziców, moja cześć jest wentylacyjne "ślepa" tzn nie jest podpięta do kanałów w kominie i jest w zasadzie oddzielną częścią(mam dwa wentylatory na zewnątrz jeden z łazienki drugi z okapu).

jestem oddzielony kotłownią i pomieszczeniami technicznym.

dwa metry od domu mam studnie techniczną, używaną do obfitego podlewania w sezonie ciepłym i doprowadzony do niej spływ deszczówki z rynny

generalnie chciałbym uruchomić GWC WODNY 2.

całego forum nie przeczytałem a wyszukiwarka marnie działa, poza pierwszą stroną gdzie Adam opisał zasadę działania nie znalazłem wiele informacji :-(

mam pytanie dotyczące pompki która będzie zasysać z dna u mnie to około 7 metrów, jaką pompkę radzicie?

myślę ze musi być zakończona koszem ssawnym,

ile i jakich sitek na górze do rozpraszania?

no i ile metrów rury przed studnią no bo za, do domu będą 2 m.

jeszcze pytanie o wentylator jaki?

rurę chce dać 200 mm pomarańczową, pytanie jak głęboko?(1m wystarczy?)

(mieszkam pod Warszawą)

moja cześć ma kubaturę około 240 m³, kombinuję w ten sposób żeby latem całość zasilała mój salon a zimą podzielone na salon i do kotłowni gdzie mam kocioł zagazowujący 30kw, który obecnie ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

pozdrawiam i liczę na rady

Edytowane przez godz
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie..czy taka rura Pe-Flex - https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/rura-gwc-fi160-pe-flex-50mb-39 -nadaje się na rurowe GWC? Zdjęcie na dole strony , gdzie rura jest lekko spłaszczona, pobudza moje powątpiewania.

Zakładając,że się nada, to jaki pomysł na zrobienie miejsca na skropliny ? Dziurawić w najniższym punkcie i niech sobie spływają czy łączyć z jakimiś PCV?

Dlaczego męczę temat takiego GWC? Ponieważ u mnie będzie raptem 82m2 wentylowanej powierzchni i 2-3 osoby w domku. To powoduje, że zalecane są małe rekuperatory a te z kolei nie mają wbudowanych grzałek...

Dręczy mnie też temat rekuperatorów z odzyskiem wilgoci, bo mają one mały Pa i czy przy takim GWC trzeba np kupić 350tkę zamiast 250m3/h? Może mnie ktoś oświecić w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...