Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Witam

 

Czytalem juz trochę watków ale chcialbym podpytac tych co maja GWC albo maja praktyczna wiedze....czy wogole warto robic GWC rurowy albo ogolnie GWC?

 

Ja mam dosc ciezkie warunki bo sam drobny (jak plazowy) wislany piasek - wody gruntowe sa dopiero na 4,5m a koszt materialu na GWC, skrzynke zbiorcza, przewiercenie, koparke i czerpie ogrodowa to od 6300 do 8200zl (plus wlasne rozlozenie rur) i tak sie zastanawiam czy jest sens inwestowac. Juz pomijam zwrocenie sie bo zimy coraz lzejsze wiec i nagrzewnica pewnie rzadko sie zalaczy ale w rurach tych moze sie tez skraplac woda i wtedy grzybki itd...czy sie myle?

 

Jakie sa wasze przemyslenia? Czy zrobilibyscie drugi raz GWC? Moze ktos ma grunt jako piasek i pytanie wtedy czy GWC ogolnie dziala....?

Musze podjac decyzje w tym tygodniu wiec dzieki za cene rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też trochę poczytałem i jak chodzi Ci o samo podgrzewanie powietrza to się nie opłaca. Koszty GWC przerastają koszty korzystania z nagrzewnicy wstępnej przez wiele lat.

 

Ja też mam nisko wody gruntowe ale mam glinę i myślałem o żwirowym GWC (2 złoża 5m x 5m x 0,7m) z myślą o klimatyzacji, ale jest problem z wilgotnością - po schłodzeniu z 30 stopni do poniżej 20 stopni będzie ok 90% wilgotności względnej. Ale mógłby się wypowiedzieć ktoś, kto ma GWC - jakie u niego są poziomy wilgotności względnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też trochę poczytałem i jak chodzi Ci o samo podgrzewanie powietrza to się nie opłaca. Koszty GWC przerastają koszty korzystania z nagrzewnicy wstępnej przez wiele lat.

 

Ja też mam nisko wody gruntowe ale mam glinę i myślałem o żwirowym GWC (2 złoża 5m x 5m x 0,7m) z myślą o klimatyzacji, ale jest problem z wilgotnością - po schłodzeniu z 30 stopni do poniżej 20 stopni będzie ok 90% wilgotności względnej. Ale mógłby się wypowiedzieć ktoś, kto ma GWC - jakie u niego są poziomy wilgotności względnej.

 

Tez na poczatku myslalem nad zwirowym a pozniej nad rurowym - tylko ten piasek nie wiem czy daje jakikolwiek sens inwestycji.

 

Jakby co częsci po to sie robi GWC aby uzyskac róznice temperatur (choc musi wtedy byc odpowiednio duzy do warunkow gruntowych i zapotrzebowanie na m3 a u mnie warunki sa srednie/slabe) ale ja jeszcze myslalem nad jakoscia powietrza - klimatem w domu i tylko to mnie trzyma jeszcze apropo dywagacji nad GWC...koncze budowe w lesie sosnowym wiec sie zastanawiam czy moze byc roznica w jakosci powietrza jesli reku ciagnie z czerpni a jak ciagnie z czerpni za GWC?

 

Minus GWC,ze nie ma kontroli nad czystoscia tej instalacji z biegiem czasu i czy cos sie tam nie zalegnie.....pomysl jest taki, jesli sie zdecyduje, aby zrobic gwc ze spadkiem do domu i tam miec rewizje do skrzynki zbiorczej i jakby co zbierac skropliny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładacie w ciemno tylko JEDEN sposób budowy GWC.

A jest ich całkiem sporo...

Szczyry pioch i woda na -4,5m ppt...

O CERAMICZNYM myśleliście?

Dla takich warunków to odpowiednik 60mb rurowca lub żwirowiec.

 

Chyba za mało poczytaliście...

Moze niezbyt dokładnie? Bez zrozumienia?

A to przecież zwykła fizyka jest.

Ta prosta, z ogółniaka.

 

 

Coś jeszcze...

Wentylacja jest do WENTYLOWANIA!

(Tylko trzeba wiedzieć co to jest wentylacja i do czego słuzy)

GWC może być WSPARCIEM wentylacji, komfortu.

 

Czy warto robić?

- Na to pytanie tylko WY mozecie sobie odpowiedzieć!!!

Warto mieć komfort? Za ile? Jaki?

Gdzie jest granica miedzy potrzebą komfortu a bólem kieszeni?

 

System grzewczy - ma grzać.

System chłodzenia - ma chłodzić.

Wentylacja - ma wentylować.

Klimatyzacja - ma klimatyzować (pomieszczenia).

To kilka RÓŻNYCH instalacji.

Pozornie mających coś współnego.

Ale jak coś jest do wszystkiego - jest do niczego!

 

Nie zakładacie budowy tego komfortu "tymi recami" to podajecie kosmiczne ceny.

Nie dziwne...

Zlecasz - ktoś wykonuje pracę - za pracę się PŁACI!

A czasy są ciężkie... (to i ciężka kasa wychodzi).

 

"Minus GWC,ze nie ma kontroli nad czystoscia tej instalacji z biegiem czasu i czy cos sie tam nie zalegnie....."

Rozumiem... Spałeś w szkole na lekcjach..

Nie wiesz KIEDY coś się może zalęgnąć i pewnie wierzysz w BAKTERIOBÓJCZE rury z np. nanosrebrem...

No i... coś budujesz.. podobno...

Wiesz co?

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy 1 mocny klimakonwektor po wstawieniu go bezpośrednio przed lub za rekuperatorem będzie w stanie ogrzać dom 280m2 nadmuchowo przez kanały wentylacyjne o śr. wew. 10cm lub 12,5 cm? (a w lecie schłodzić)?"

 

Jeden mocny klimakonwektor potrafi ustabilizować komfort termiczny sporego pomieszczenia.

NIE! NIE KANAŁAMI WENTYLACJI!!!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładacie w ciemno tylko JEDEN sposób budowy GWC.

A jest ich całkiem sporo...

wiem i bylem nastawiony na zwir ale byly inne sprawy, jakos umknelo i teraz malo czasu zostalo

 

Szczyry pioch i woda na -4,5m ppt...

O CERAMICZNYM myśleliście?

 

nie bo dom juz stoi - za 1-1,5 miesiaca przeprowadzka tylko zostala kostka,trawnik oraz montaz rekuperatora. mam glikolowa=gruntowa pompe ciepla wiec jeszcze myslalem czy tego nie wykorzystac jako alternatywe...ale raczej rurowy

 

Dla takich warunków to odpowiednik 60mb rurowca lub żwirowiec.

dokladnie. ja podalem koszty dla rury fi 160 - 3 rownolegle odcinki po 24-27mb...max moglbym wycisnac z dlugosci 30mb i pozniej to juz x-krotnosc rownoleglych rur

Chyba za mało poczytaliście...

Moze niezbyt dokładnie? Bez zrozumienia?

A to przecież zwykła fizyka jest.

Ta prosta, z ogółniaka.

fajnie p. Adamie ale tego nie rozumiem do czego Pan sie odnosi

 

Coś jeszcze...

Wentylacja jest do WENTYLOWANIA!

(Tylko trzeba wiedzieć co to jest wentylacja i do czego słuzy)

GWC może być WSPARCIEM wentylacji, komfortu.

dokłanie a gdzie ja napisałem, ze nie jest do wentylowania? GWC rozpatruje jako wlasnie wsparcie wentylacji (tylko jak zimy coraz slabsze u nas i temperatury wyzsze....) i potencjalnie lepszy komfort choc nie znam roznicy

 

Czy warto robić?

- Na to pytanie tylko WY mozecie sobie odpowiedzieć!!!

Warto mieć komfort? Za ile? Jaki?

Gdzie jest granica miedzy potrzebą komfortu a bólem kieszeni?

własnie nie do konca moge tak sobie sam odpowiedziec bo nigdy nie mialem GWC aby porownac sobie...GWC vs brak GWC z rekuperacja.

z drugiej strony jak napisalem bede mieszkal w lesie sosnowym gdzie cały czas czuc zupełnie inne powietrze (jedynie jest to zaburzone w okresie zimowym jak na starych osiedlach oddalonych 500m dadza w palnik i pala w piecach czym popadnie) a tak jak np jak dzis padal deszcz to super zapach "mokrego lasu" i teraz pytanie czy w takich lesnych warunkach GWC wspomoze bardziej komfort vs takie lesne powietrze z czerpni na scianie? jaki GWC daje lepszy komfort?

 

System grzewczy - ma grzać.

System chłodzenia - ma chłodzić.

Wentylacja - ma wentylować.

Klimatyzacja - ma klimatyzować (pomieszczenia).

To kilka RÓŻNYCH instalacji.

Pozornie mających coś współnego.

Ale jak coś jest do wszystkiego - jest do niczego!

pelna zgoda

 

Nie zakładacie budowy tego komfortu "tymi recami" to podajecie kosmiczne ceny.

Nie dziwne...

Zlecasz - ktoś wykonuje pracę - za pracę się PŁACI!

A czasy są ciężkie... (to i ciężka kasa wychodzi).

teraz Pan niedokładnie przeczytal, bez zrozumienia - napisalem ceny materialow, koparki + wlasna robocizna czyli "tymi recami" bo rury sam nie wyprodukuje.

kazda rura fi 160 50mb - to koszt ok 1800zl - licze u siebie 2-3 szt (bo nie znalazlem szczelnego laczenia pozostaly scinkow takich rur GWC fi 160- moze Pan zna?), koparka z przyjazdem odjazdem - ok 500zl, skrzynka "rozprezajaca" => z 3x160 na 1x 200 - ok 500zl, wywiercenie otworu w betonie zbrojonym fi 200 przyjalem 500zl, czerpnia na 3x160 ok 1000-1200zl jeszcze myslalem czy nie zamowic gliny i rury w kolo oblozyc glina aby byla wieksza wilgotnosc (ewentualne 600-700zl)

 

poniewaz to powietrze do oddychania jakos ciezko mi uwierzyc w wykorzystanie rur kanalizacyjnych...

 

"Minus GWC,ze nie ma kontroli nad czystoscia tej instalacji z biegiem czasu i czy cos sie tam nie zalegnie....."

Rozumiem... Spałeś w szkole na lekcjach..

Nie wiesz KIEDY coś się może zalęgnąć i pewnie wierzysz w BAKTERIOBÓJCZE rury z np. nanosrebrem...

tak biologia nigdy nie byla maja mocna strona ale na logike jak panuje wilgoc, skrapla sie woda to zawsze jest szansa na rozwoj, pytanie tylko w jakiej temperaturze....nie w srebro nie wierze chyba, ze prezent dla zony

 

No i... coś budujesz.. podobno...

Wiesz co?

:lol:

Adam M.

 

bez uszczypliwosci - tak wiem i juz prawie skonczylem natomiast poprosilem o porade o GWC bo zostawilem to na ostatni moment, ktory nadszedl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałbym o układzie Tichelmanna.

Taki kaloryfer w poziomie a ułatwia życie.

Albo... CERAMICZNY.

Nawet mniej roboty jest...

 

Mieszkamy w głupim miejscu na Ziemi.

NA PEWNO będą też zimy z -30stC

Na razie nie ma.

Ale rekord "gorąca" mamy nie pobity od 1921 roku w tym kraju!

 

Szczelnie łączy się te rury taśmą Densa.

Bandaż nasączony lepikiem.

Tylko...

PO CO?

Woda 4,5 m ppt...

 

A nad ceramicznym, który jest bezprzeponowy, łatwo zraszacz zostawić!

Rurowy to sam kłopot, choć moze pracować dobrze.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałbym o układzie Tichelmanna.

troche czytalem tyle,ze myslalem jak zrobie rurowy do skrzynki to bedzie prawie to samo - tzn 3 rownolegle rury i z jedne strony schodza sie w czerpni 3 rurowej a przy domu zamiast rury zbiorczej w skrzynke i pozniej przechodzi to z 3x160 na 1x200 - niedawno co urodzil mi sie koljeny syn takze noce i tak juz mam zarwane;) ale czy miedzy takim wykonanien a ukladem Tichelmanna bylaby rozn

Taki kaloryfer w poziomie a ułatwia życie.

Albo... CERAMICZNY.

Nawet mniej roboty jest...

Naprawde mniej pracy? mwoiac szczerze az tak sie temu nie przygladalem bo wydawalo mi sie,ze moze ceramiczny moze byc bardziej problematyczny...ma Pan P. Adamie gdzies link jak sie go doklandie robi? Jak sie przelicza taki ceramiczny na zapotrzebowanie m2h?

Mieszkamy w głupim miejscu na Ziemi.

no ja uwielbiam ten kraj...ludzie narzekaja na wszystko ale jednak jest piekny

NA PEWNO będą też zimy z -30stC

Na razie nie ma.

Ale rekord "gorąca" mamy nie pobity od 1921 roku w tym kraju!

dokladnie na dwoje babka wrozyla niemniej poki co wszystko idzie do gory - ciezko mi uwierzyc w kolejna zime stulecia jak obecnie mamy snieg ledwo kilka dni w centralnej Polsce

Szczelnie łączy się te rury taśmą Densa.

Bandaż nasączony lepikiem.

Tylko...

PO CO?

Woda 4,5 m ppt...

 

tasma denso do rur PCV? i to bezpieczne do rury co sie oddycha?

Po to aby np nie kupowac kolejnej rury tylko z dwoch pozostalych kwalkow zrobic trzecia...choc ja sie zastanawialem nad zlaczka nyplowa albo mufowa - woda u mnie teraz jest na -4,5m ale zawsze moze byc wyzej jakby wisla wylewala (choc to bardzo bardzo malo prawdopodobne)

A nad ceramicznym, który jest bezprzeponowy, łatwo zraszacz zostawić!

jasne...zraszacz nie trudno

Rurowy to sam kłopot, choć moze pracować dobrze.

A jakie najwieksze zagrozenia Pan widzi w rurowym?

 

I finalnie GWC rzeczywiscie polepsza komfort w domu - czy tylko komfort umyslu,z zadowolenia,ze sie posiada GWC? Jesli to piwersze to co dokladnie robi GWC oczyszcza powietrze, przenosi swieze powietrze....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczyszcza żwirowiec, jest bardzo dobrym filtrem. U Ciebie też by był dobry, tylko problem z wilgotnością względną, w zimie pomimo zraszania powietrze o temperaturze ok 1stopnia może pomieścić bardzo mało wilgoci (będzie miało małą wilgoć bezwzględną) i po podgrzaniu do temperatury pokojowej będzie miało 15% wilgotności względnej - tu nawet zraszanie nie pomoże.

A w upały przy odpowiednim przewymiarowaniu (2 duże placki - wg zaleceń Pana Adama) i w pracy na zmianę jestem przekonany, że da radę fajnie zbić temperaturę w domu tylko dalej problem z wilgotnością względną - teraz w drugą stronę. Gorące powietrze (25-30st) o wilg.wzgl. 60% jest bardzo nasycone i nawet schładzając o 10 stopni to już ciężko kontrolować wykraplanie w złożu i nawet jak sie uzyska spadek temperatury, to wilgotność względna w domu będzie wysoka - i trzeba sięgnąć po dodatkowe środki do zbicia wilgoci - u mnie będą to klimakonwektory, które i tak będę miał - dlatego z ciężkim sercem rezygnuję z GWC. Chociaż kusi mnie jeszcze wykorzystać 2 rurki PE 40mm o łącznej długości 170m przygotowane pod wodociąg - żeby je wykorzystać chociaż do podgrzewania w zimie jakby faktycznie miały przyjść ciężkie zimy. Tylko nie wiem czy rurki zalane alkoholem propylowym po 20 latach po porządnym długim przepłukaniu będą się nadawały do transportowania wody pitnej, jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczyszcza żwirowiec, jest bardzo dobrym filtrem. U Ciebie też by był dobry, tylko problem z wilgotnością względną, w zimie pomimo zraszania powietrze o temperaturze ok 1stopnia może pomieścić bardzo mało wilgoci (będzie miało małą wilgoć bezwzględną) i po podgrzaniu do temperatury pokojowej będzie miało 15% wilgotności względnej - tu nawet zraszanie nie pomoże.

A w upały przy odpowiednim przewymiarowaniu (2 duże placki - wg zaleceń Pana Adama) i w pracy na zmianę jestem przekonany, że da radę fajnie zbić temperaturę w domu tylko dalej problem z wilgotnością względną - teraz w drugą stronę. Gorące powietrze (25-30st) o wilg.wzgl. 60% jest bardzo nasycone i nawet schładzając o 10 stopni to już ciężko kontrolować wykraplanie w złożu i nawet jak sie uzyska spadek temperatury, to wilgotność względna w domu będzie wysoka - i trzeba sięgnąć po dodatkowe środki do zbicia wilgoci - u mnie będą to klimakonwektory, które i tak będę miał - dlatego z ciężkim sercem rezygnuję z GWC. Chociaż kusi mnie jeszcze wykorzystać 2 rurki PE 40mm o łącznej długości 170m przygotowane pod wodociąg - żeby je wykorzystać chociaż do podgrzewania w zimie jakby faktycznie miały przyjść ciężkie zimy. Tylko nie wiem czy rurki zalane alkoholem propylowym po 20 latach po porządnym długim przepłukaniu będą się nadawały do transportowania wody pitnej, jak myślicie?

 

dzieki - ja u siebie o temperature sie nie boje buduje sie w lesie i mimo iz sie nie wprowadzielm to juz kilka lat jak u nas w lato jest 30-35stopni na zewnatrz to ja w domu mialem przyjemne 21-22 stopnie - pod warunkiem,ze nie wszystkie okna otwarte...mily chlodek. Mam dorze zaizolowany dom i poza tym mam uzytkowa piwnice - otwarta na dom co moze tez troche swoje robi:)

 

GWC rozwazalem tylko dla a) komfortu (choc ciagle sie bije niby jakby mialby byc lepszy komfort jesli ze zwyklej czerpni na scianie bede mial "lesne powietrze", b) wilgotnosci powietrza ale jak napisales z wilgotnoscia wzlegna bedzie roznie c) ewentualne ogrzanie aby grzalka w reku nie pracowala tyle...choc ostatnio coraz mniej zim wiec porownujac nawet tylko dla ostataniego punktu jak dlugo grzalka musialaby pracowac aby kosztowalo to 7000-8000zl to nie ma sensu

 

Zwirowca odrzucilem bo mam duzo sosen na dzialce wiec troche utrudniony temat natomiast rurowej moze sobie zrobic..tylko jesli GWC ma mnie kosztowac ok 7000-8000zl i miec watpliwe dzialanie ze wzgledu na piaski to sie bardzo bije czy jest sens robic....bez GWC moge rozwazyc rekuperator z ERV

 

co do twojego pytania apropo wody - jasne - bo zakladam,ze alkohol nic nie zrobi rurom;). I tak jak bedziesz chcial sie podlaczyc kiedys do wodociagu to wodociagi beda kazaly Ci odkazic rure i zrobic badanie laboratoryjne wody (abys Ty im nie zabrudzil wodociagow)...takze dasz wtedy iles chloru z woda (woda aby napelnic rury) i Ci wszystko wyczysci i odkazi. Wystarczy 1-2 dni:) pozniej wyplukujesz i plukasz az nie czuc chloru i masz jak nowe...tak sie czysci baseny, studnie glebinowe z woda pitna itd. W zalaznosci ile dasz chloru to moze dluzej zajac plukanie....

Edytowane przez .:Paco:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już było, ale jest chyba głęboko zagrzebane i trzeba by szukać...

 

Zobaczcie sobie jakie jest ciepło właściwe wody, ciepło parowania/skraplania.

Różnicy między GWC przeponowym a bezprzeponowym chyba wyjaśniać nie trzeba.

O destylacji chyba słyszeliście...

Jest takie coś jak "woda destylowana".

 

W rurowcu jest tylko to co do niego wlata. Może, ale nie musi, obniżać wilgotność tego co wlata, jak zostanie wewnątrz przekroczony punkt rosy (latem w upały).

Jest problem usuwania z niego lub zalegania w nim skroplin. W piaskach są dobre warunki na studnię chłonną pod czerpnią (wtedy spad od domu do czerpni).

 

W żwirowcu/ceramicznym wilgoć stabilizuje się na poziomie 100% dla danej temperatury.

I ZIMĄ I LATEM!!!

Jak z niego wylata do domu 15stC i 100% wilgotności to... BIORĄC CIEPŁO Z DOMU powietrze ogrzewa się na salonach do tych 22stC jednocześnie stajac się bardziej suche. Działa nieżle, bo ciepło właściwe wody jest... duże a nawet bardzo duże.

Żwirowiec/ceramiczny to znacznie bardziej doskonałe rozwiązanie niż rurowiec.

ALE

Ale trzeba na niego mieć warunki!

Powinien być piach wokół a woda dość głęboko.

Zdaje się, ze tak właśnie macie.

 

Po co komu GWC?

No, dla komfortu...

Wyobraźcie sobie, ze jest zima. Na zewnątrz powietrze suche jak pieprz! ILE trzeba go zaprosić na salony, aby utrzymać w nich te 50 wilgotności względnej?

MALUTKO!!!

Ale...

Jak z bezprzeponowca wlatuje już wstępnie nawilżone i ogrzane?

Wtedy MOŻNA wentylować dom dużo bardziej intensywnie bez utraty kasy.

 

Wentylacja, jaka by nie była, byle poprawnie zbudowana, utzyma wilgotność w ryzach.

Nie jest jednak od usuwania nadmiernych zapachów i podwyższonej ilości CO2.

Przewentylujecie dom - choroba kaloryferowa.

Wentylujecie poprawnie - czasem długo czuć przypalony garnek czy smarzoną rybę.

Latać do wentylacji i kręcić gałką wydajności co jakiś czas?

No, można, ale jest tyle innych fajnych rzeczy, które można by w tym czasie robić...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p Adamie dziekuje....powiem szczerze sklaniam sie ku stwierdzeniu,ze w moich warunkach GWC nie ma najmniejszego sensu - mam lesny klimat, dobra izoacje domu a w gruncie piasek wislany suchy co by znaczylo,ze dzialanie GWC jest bardzo bardzo watpliwe. Tak dobre sa teoretyczne warunki aby zrobic zwirowca - bo piach i woda gleboko tyle,ze mam tez malo czasu ale jutro tez sprawdze jak z miejscem - bo z tego co pamietam to powierzchnia domu /10 = m3 i do tego razy 2 razy wiekszy + zraszacz wody. ja mam 230m2 dom to 23m3*2 = zalozmy z zapasem 50m3 zwiru...ktory trzeba umyc i przewalic i nie wiadomo czy to bedzie dzialalo w piasku...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilansu ciepła uczyli w szkole...

1m3 powietrza to 1,2kg

1m3 żwiru to 3500kg (około)

Pojemność cieplna powietrza to około 0,001211 J x cm3 x K-1

Pojemność cieplna krzemionki to około 1,547 J x cm3 x K-1

 

Podstawić do wzoru pamiętajac o jednostkach (1m3 to 1000 x 1000 cm3 lub 1000 litrów).

I wyjdzie.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu gdzieś jakiś wątek, gdzie podają.

 

A generalnie, zimą i ze 2mppt to nie mniej jak 8stc a latem zwykle nie więcaj jak 15stC.

Mówimy o GWC a nie DZ pompy ciepła.

Pompa inne moce szarpie z gruntu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chętnie zobaczył jakie uzyskujemy realne temperatury latem i zimą na wyjściu ze żwirowca - to pozwoli ocenić czy naprawdę warto...

 

Warto, warto - tu jest info na ten temat:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?206552-Rekuperator-o-wydajno%C5%9Bci-400m3-do-domu-220m2-4-5-os%C3%B3b&p=7945179#post7945179

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Adamie, chyba zdecyduję się na Thesslę 650H z ERV. w okresie letnim widzę potrójne zbijanie wilgoci:

 

1. Jak w złożu zostanie osiągnięty punkt rosy, to coś się wykropli, spadnie wilgotność bezwzględna.

2. Nawet jak punkt rosy nie zostanie osiągnięty i w złożu nic się nie wykropli, to powietrze przechodząc przez wymiennik ERV odda część wilgoci powietrzu usuwanemu z domu (spadnie wilgotność bezwzględna)

3. W upały powietrze po wleceniu na salony zostanie natychmiast ogrzane do 20paru stopni i wilgotność względna spadnie to akceptowalnego poziomu

 

Czy taki trójtopniowy system zbijania wilgoci/wilgotności da rade przeważnie utrzymać wilgotność względną w domu poniżej 60% ? (nie mówimy o sytuacji kiedy będzie kilka dni padać tylko o takich typowych warunkach)

 

I drugie pytanko czy podwójne złoże (2 złoża 5m x 5m x 0,7m, żwir 32-65mm, z ponawiercaną rurką PE 25mm u góry złoża, 12cm styropianu i 80cm ziemi nad złożem) może być pochyło (na 10 metrach niecały metr czyli ok 5°)? Dla powietrza to chyba nie będzie różnica, że poleci troszkę pod skosem? :) Tak mam ukształtowany teren za garażem (północna strona domu :) ) - większe złoża mi nie wejdą, a myślę, że 70cm gr będzie ok. Powierzchnia grzewcza domu 280m2 czyli powinno być 28m3 żwiru, a do tych dwóch zmieści się ok 35m3 czyli jest przewymiarowanie :) ) Grunt gliniasty, wilgotna glina, zaraz przy żwirowcu jest garaż, pod garażem piwnica + drenaż opaskowy , nie ma mowy o żadnej wodzie gruntowej w złożu (drenaż opaskowy jest jeszcze metr poniżej najniższego punku ewentualnego przyszłego żwirowca- dodatkowo mogę puścić drenaż ze żwirowca bezpośrednio do drenażu opaskowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem...

Na stacji kosmicznej piją to co wypocą i wysikają - i zyją!

Ziemia jest wieksza, radzi sobie i nie trzeba, choć mozna.

:lol:

Złoże moze być NIECO pochyłe.

Prawie pionowe - raczej nie.

Od utrzymania wilgotności w domu jest wentylacja.

Jak działa poprawnie - to utrzymuje.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...