Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

To jak planuję powierzchnię 5m x 10m to jak najlepiej zrobić? 2 złoża 5m x 5m czy 1 złoże 5m x 10m czy może idąc za sugestią pana Witka 2 złoża ale 2,5m x 10m ? lub nawet mogę zrobić 2 złoża po 2,5m na 12 metrów (robiąc nie 70cm grubości tylko np 60cm). Od ściany do linii tuji mam 6,5 metra dlatego już 5m będzie mi już ciasno wcisnąć (zakładki styropianu będzie tylko po ok pół metra niestety).

 

Zależy mi na nawiewaniu chłodniejszego powietrza latem i wydawało mi się, że podwójny żwirowiec będzie lepszy, bo w lecie pierwsze złoże działałoby od 10-11 a drugie od 14-15 (ze zregenerowaną mocą uderzeniową) działałoby już do wieczora.

Czy olać to i postawić nie na popołudniową moc uderzeniową drugiego złoża tylko na całodniowe działanie i zrobić pojedynczy ok 4,2m x 12m x 0,7m czyli ok 35m3 (zakładki styropianu wyjdzie ok 70cm w stronę tuji i domu) i w upały niech pracuje od rana do wieczora i regeneruje się w nocy?

 

po podłogach mam 280m2.

dom podpiwniczony, dno złoża byłoby ciut powyżej dna ław, więc nie ma ryzyka naruszenia ław.

Wilgotna glina, ale wód gruntowych nie będzie, bo obok jest głęboka studnia z dnem 0,5m poniżej dna ław, więc dno złoża wyprofiluję i ze spadkiem i puszczę drenaż do tej studni.

żwirowiec byłby po północnej stronie domu więc latem grunt nie będzie się tak nagrzewał :)

nad 12cm styropianu byłoby co najmniej 1m gliny.

 

Pomysł z pojedyńczym złożem 4,2m x 12m x 0,7m czyli ok 35m3 zaczyna mi się coraz bardziej podobać, bo odpada koszt części rur no i przepustnicy pomiędzy jednym a drugim złożem :)

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Z racji tego że będę ogrzewał dom gruntową pompą ciepła ,chciałbym wykorzystać żródło dolne również do schładzania domu latem ,przez zastosowanie wymiennika na wlocie rekuperatora .Trafiłem na ofertę firmy Termex ,interesuje mnie model 5 rzędowy GWO-315-V ,teraz pytanie dla bardziej wtajemniczonych lub mających glikolowy wymiennik ciepła spięty z reku.Czy ten konkretny model się sprawdzi ,dane katalogowe brzmią obiecująco ,martwi mnie jednak drastyczny wzrost wilgotności powietrza w trybie chłodzenia . Co pan na to panie Adamie ? Jak to ugryżć?

 

http://termex.krakow.pl/wp-content/uploads/2019/03/gwo_201903.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z racji tego że będę ogrzewał dom gruntową pompą ciepła ,chciałbym wykorzystać żródło dolne również do schładzania domu latem ,przez zastosowanie wymiennika na wlocie rekuperatora .Trafiłem na ofertę firmy Termex ,interesuje mnie model 5 rzędowy GWO-315-V ,teraz pytanie dla bardziej wtajemniczonych lub mających glikolowy wymiennik ciepła spięty z reku.Czy ten konkretny model się sprawdzi ,dane katalogowe brzmią obiecująco ,martwi mnie jednak drastyczny wzrost wilgotności powietrza w trybie chłodzenia . Co pan na to panie Adamie ? Jak to ugryżć?

 

http://termex.krakow.pl/wp-content/uploads/2019/03/gwo_201903.pdf

 

Zastanów się czy na pewno chcesz to dać przed rekuperatorem. Spójrz na te tabelki - w trybie grzania glikolem na wlocie nawet przy -10 masz ujemną temp na wyjściu. Suche powietrze zimą do ogrzania nie potrzebuje zbyt wiele i to bym zostawił grzałkom.

Natomiast w trybie chłodzenia z 30 stopni schodzisz do około ~20. Dla lepszego efektu i większej szansy schodzenia poniżej punktu rosy na zewnątrz, dałbym to za reku. Zimą żaden zysk, za to latem zdecydowanie lepszy efekt. Mając w domu te 23 stopni (wywiew), przy 30 stopniach na czerpni za reku masz mniej niż 25 stopni. To robi zdecydowaną róznicę. Realnie możesz schodzić do temperatury na wyjściu 13-15 stopni - przy deszczowej pogodzie schodzisz sporo poniżej punktu rosy i w domu będzie zdecydowanie suchsze powietrze.

 

DZ Pinowe czy poziome? Powyższe jest raczej dla pionowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy na pewno chcesz to dać przed rekuperatorem. Spójrz na te tabelki - w trybie grzania glikolem na wlocie nawet przy -10 masz ujemną temp na wyjściu. Suche powietrze zimą do ogrzania nie potrzebuje zbyt wiele i to bym zostawił grzałkom.

Natomiast w trybie chłodzenia z 30 stopni schodzisz do około ~20. Dla lepszego efektu i większej szansy schodzenia poniżej punktu rosy na zewnątrz, dałbym to za reku. Zimą żaden zysk, za to latem zdecydowanie lepszy efekt. Mając w domu te 23 stopni (wywiew), przy 30 stopniach na czerpni za reku masz mniej niż 25 stopni. To robi zdecydowaną róznicę. Realnie możesz schodzić do temperatury na wyjściu 13-15 stopni - przy deszczowej pogodzie schodzisz sporo poniżej punktu rosy i w domu będzie zdecydowanie suchsze powietrze.

 

DZ Pinowe czy poziome? Powyższe jest raczej dla pionowego.

 

Dzięki za odzew

Jak najbardziej rozważam taka możliwość ,czytałem wcześniej twoje spostrzeżenia . Po głowie chodzi mi Thessla green Airpack home 800v ,kubaturę mam około 380 m3 ale chcę przewymiarować reku ,generalnie zależy mi głównie na możliwości schłodzenia latem domu .Żródło dolne będę miał pionowe od Konceptusa ,prawdopodobnie 7 odwiertów o łącznej mocy około 10 000W bo mokro u mnie .Część z tego latem poszła by na cvu a reszta na chłodzenie .

Trochę zabawy z tym będzie ale klimy nie chcę żona też a zródło dolne i tak bedzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że to chłodzenie wentylacją to taka trochę proteza. Ja używam głównie do osuszania. Nawet gdy chodzi 24h/dobę (temp nawiewu 15 stopni) to różnica temperatur nie jest zbyt odczuwalna.

Przykładowo w 2 identyczne dni i temp 28 na zewnątrz temp w domu oscyluje podobnie czy chłodnica działa czy nie.

 

Tak przewymiarowana wentylacja sprawi sporo problemów - sam mam 600tke do kubatury 460. Pamiętaj że zimą musisz dmuchać min te 35-40% żeby woda nie zalegała w wymienniku. Bez nawilżacza lub erv będziesz miał powietrze wysuszone.

 

Nie baw się w kolektory, bo do skuteczności chłodzenia największe znaczenie będzie miała temp zasilania chłodnicy, dolne źródło ma ogromny zapas - na tej chłodnicy wyciągniesz max 1.5kW.

Teraz pytanie jakie temp będziesz w stanie uzyskać latem na Dz.

U mnie zaczynało się od 12 późną wiosną, a teraz koło 13-13.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zbytnio zorientowany w temacie ,dopiero się uczę ,myślałem że wyciągnę ze 3kW z chłodnicy ,zdaję sobie sprawę że nawiew z reku to nie klima .

Muszę się jeszcze Adama poradzić ,pisał że da rade schłodzić wymiennikiem który podlinkowałem ,chyba że znasz jakiś wydajniejszy ?

Generalnie o parter jestem spokojny ,gruby monolityczny strop ,podciągi ,tynki cementowo wapienne czyli spora masa akumulacyjna ,w upały jest chłodno ,ale jeszcze nie mieszkam ,dojdą zyski bytowe.Problemem jest poddasze ,tam mam 3 sypialnie ,i jest to standardowy pół Kanadyjczyk z oknami połaciowymi:bash:

Adam sugerował mi belki chłodzące ,trochę to inwazyjne ale chyba je wstawię w sypialniach.

Bardzo mało jest o nich informacji ,nie znalazłem o nich żadnej opinii jak się sprawdzają?

Edytowane przez LukaszP66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na dane na stronie konceptusa, to latem w DZ spodziewaj się temperatury w okolicach 15 stopni.

Więc teraz realnie jak podasz powietrze o temp 30 stopni i ilości nawet 600m3/h - nawet pomijając hałas i schładzając o 15 stopni masz jakieś 1,4kW mocy jawnej. Ale musimy też uwzględnić skok temp DZ w upalne dni i skok temp na wyjściu. Więc w najbardziej upalne dni spodziewałbym suię temp na wejściu ok 16 i na wyjściu 17, zatem realnie temperatura powietrza na wyjściu będzie w okolicy 18 stopni.

Wracając do powyższego mocy jawnej wychodzi jakiś 1kW przy dość nieprzyjemnym szumie.

 

Wentylacja ma pewne zakresy prędkości, które pozostają neutralne dla ucha. Ja swoją zaprojektowałem do min przepływów 150m3/h - dość dużo patrząc na inne osoby z forum. Poniżej tego wchodzimy z prędkościami powietrza poniżej min prędkości i ciężko powiedzieć jak wentylacjac się zachowa.

 

Choć sam używam taką 6 rzędową chłodnicę thessli i jestem zadowolony - do osuszania jedzie na granicy komfortu. Przy DZ konceptusa nie osuszysz bo temp latem będzie za wysoka, ale także nie schłodzisz.

 

Nie rób przewymiarowanej wentylacji pod chłodzenie. Pomyśl o chłodzeniu pasywnym płaszczyznowym jeśli nie chcesz klimy, a d wentylacji chłodnica freonowa do osuszania powietrza.

W tym temacie możesz poczytać o wilgotności i chłodzeniu płaszczyznowym - przy chłodzeniu belkami wilgotność też będzie problemem.

I rzecz jasna minimalizacja zysków słonecznych, bo bez tego tylko wydajna klimatyzacja da radę zapewnić komfort. Rolety zewnętrzne wymagane.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wentylacja ma pewne zakresy prędkości, które pozostają neutralne dla ucha. Ja swoją zaprojektowałem do min przepływów 150m3/h - dość dużo patrząc na inne osoby z forum. Poniżej tego wchodzimy z prędkościami powietrza poniżej min prędkości i ciężko powiedzieć jak wentylacjac się zachowa."

 

Ja projektuję wentylacje na 1 do 1,2 kubatury wnętrz tak, aby prądkość strugi w rurze czerpni/wyrzutni nie była większa jak 5m/sek

Wtedy system wentylacyjny przy optymalnym wydatku jest ABSOLUTNIE bezgłośny.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Śledzę już temat od jakiegoś czasu i zacząłem sie zastanawiać nad gwc żwirowym. Projekt już jest zatwierdzony i pozwolenie na budowę wydane czekamy tylko na ekipę. Zaczniemy pewnie za miesiąc. Dom piętrowy, ok 190mkw wentylacja mechaniczna z reku na poddaszu. Myślałem zeby umieścić gwc pod garażem ale analizując posty nie wiem czy jest to oplacalne.

Fundamenty są 1.4m od poziomu zero, ok 1.25m ppt. Nie wiem czy dobrze myślę ale nie powinno się chyba umieszczać gwc poniżej poziomu ław fundamentowych czyli przy założeniu że stopa będzie miała 0.4m wychodzi jakieś 0.8m ppt. To realnie pewnie wysokość gwc mogłaby wynieść jakieś 0.4-0.5m. pomiędzy ławami pod garażem wymiary to 6m x 7.7m czyli gwc mógłby mieć wymiary ok 5.5 x7 co dałoby przy 0.5m wysokości ok 19m3. Czy jest w ogóle sens takiego gwc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako minimalną prędkośc założyłem 1m/s i wtedy mam 0,4 wymiany na godzinę. Przy 3m/s mam 1,1. To jest przedział pełnego komfortu. Centrala kalibrowana dla wymiany 1.1. Ale w trybie wietrzenia mam 1,4 wymiany - przy czym wymiana w części dziennej jest wyższa. W trybie wietrzenia mimo wszystko już ją słychać, bo wywiewniki nawiewniki były liczone pod wymianę 1.1 max. W ciągu dnia inne urządzenia są głośniejsze, ale nocą w sypialni szum już jest słyszalny.

 

Te prędkości w kanałach flex. W rurach spiro i czerpni i wyrzutni mam nawet niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Śledzę już temat od jakiegoś czasu i zacząłem sie zastanawiać nad gwc żwirowym. Projekt już jest zatwierdzony i pozwolenie na budowę wydane czekamy tylko na ekipę. Zaczniemy pewnie za miesiąc. Dom piętrowy, ok 190mkw wentylacja mechaniczna z reku na poddaszu. Myślałem zeby umieścić gwc pod garażem ale analizując posty nie wiem czy jest to oplacalne.

Fundamenty są 1.4m od poziomu zero, ok 1.25m ppt. Nie wiem czy dobrze myślę ale nie powinno się chyba umieszczać gwc poniżej poziomu ław fundamentowych czyli przy założeniu że stopa będzie miała 0.4m wychodzi jakieś 0.8m ppt. To realnie pewnie wysokość gwc mogłaby wynieść jakieś 0.4-0.5m. pomiędzy ławami pod garażem wymiary to 6m x 7.7m czyli gwc mógłby mieć wymiary ok 5.5 x7 co dałoby przy 0.5m wysokości ok 19m3. Czy jest w ogóle sens takiego gwc?

Poczytaj dyskusję ok stron 380-385, jest tam poruszona kwestia wychładzania gruntu pod domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że to chłodzenie wentylacją to taka trochę proteza. Ja używam głównie do osuszania. Nawet gdy chodzi 24h/dobę (temp nawiewu 15 stopni) to różnica temperatur nie jest zbyt odczuwalna.

Opowiadasz.

Trzeba było żwirowca budować :)

Są tutaj specjaliści twierdzący, że ich konstrukcje są w stanie zastąpić klimatyzacje.

Przy nietypowych jak dla domu warunkach pracy - ale jednak.

Rolety obowiązkowe i podnosisz dopiero po zachodzie słońca - takie nowoczesne budownictwo.

Czasem mam wrażenie, że zwolennicy żwirowców tak dobrze czują się w tych własnoręcznie wykopanych dziurach, że namiastkę tych ciemnych i wilgotnych ziemianek pragną przenieść do domu.

 

Przy DZ konceptusa nie osuszysz bo temp latem będzie za wysoka, ale także nie schłodzisz.

Jak nie osuszysz?

Osuszy.

Skoro Adam belki sugeruje.

 

Adam sugerował mi belki chłodzące ,trochę to inwazyjne ale chyba je wstawię w sypialniach.

Bardzo mało jest o nich informacji ,nie znalazłem o nich żadnej opinii jak się sprawdzają?

A czy to nie wystarczająca sugestia, że belka to nie jest rozwiązanie dla domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...