Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

edde

Brak gnojownika sąsiedzkiego utrudnia tę decyzję!

Rozumiem!

Rzuć kostką!

Potem już łatwiej. Wyrzutnia po przeciwnej stronie!

Do tego tylko weryfikacja - czy estetyka nie cierpi!

 

Wgregor!

Pozwól, że z okazji Świąt potraktuję Cię z niezwykłą łagodnością!!!

 

Jak będziesz w okolicy - to zajrzyj!

Pomacasz se to, o co się tu często spieramy!

Rozumiem, że umknęło Ci, że naprawdę cały komplet opisywanych zabawek i jeszcze kilka nie opisanych, stawiam w jednej budzie! Tej, do której Cię zapraszam!

Czytasz co czasem?

A to, że błogosławieni Ci, co nie widzieli a uwierzyli - to znasz?

Ale nie musisz nic na wiarę, jak jest co dotknąć!

 

Piszesz:

A tak poza tym nie masz zadnego doswiadczenia.

 

Może...

To sprawa względna, bo uważam, że moim życiorysem obdzieliłbym ze 4 osoby i każda miałaby dość barwny!

Widać Twoje koleje losu potoczyły się tak, że moje to kompletne "nic" i może masz prawo do takich stwierdzeń!

 

A jakby zawsze Ci było "nie po drodze", to jakoś to przeżyję!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Obiecane zdjęcia nagrzewnicy :wink:

 

http://images32.fotosik.pl/428/bc09c165f9563b8dmed.jpg

http://images27.fotosik.pl/308/d2530d422881cdf2med.jpg

http://images28.fotosik.pl/309/e0231935967a1488med.jpg

 

Podałem parametry czynnika grzewczego jako +7 stopni, powietrze wlot -20 i wylot +1 !

 

Duże to to nie jest, taka kostka 310x400x260 mm !

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

JAK Ty to zamierzasz wsadzić w jakiś odcinek kanału?

Z pompą.. sterczącą na bok jak chłopu na weselu? :o

A zbiornik wyrównawczy też obok przywiesisz? :o :roll:

 

Powinno być pod kątem 90st. Wzdłuż strugi. Wewnątrz pudła.

I pamiętaj o rynnie ociekowej na skropliny!

Latem ze 2 wiaderka mogą być!

DZIENNIE!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie inaczej sobie to wyobrażałem :roll:

 

Przydały by się zdjęcia ( obiecane zresztą) albo jakiś rysunek , to to ma byc całe razem z pompą i zbiornikiem wewnątrz kanału?

Czy nie kapuje,,,

Wlot i wylot tej nagrzewnicy to kwadrat o boku 310x310 !

Kanał będzie fi 160 mm, okrągły !

Trzeba dorobić króćce pod te kanały i wpiąć nagrzewnicę między czerpnią a wlotem do rekuperatora !?

 

Co ma wtedy ta stojąca pompka i zbiornik do tego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny klocek. Skrzynka. Fragment kanału.

Wlot duży, prostokątny, ze szczebelkami skośnymi (deszcz) i siatką przeciwowadzią.

Potem ta nagrzewnica w skrzynce. Tamże pompa i zbiornik. Wylot okrągły fi "właściwe".

No i jaka rewizja, coby łeb tam wsadzić czy łapę (jak trzeba) dla podregulowania czy kontroli.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to masz w planach pudełko podpięte rurą do czerpni i potem inną rurą.. dalej...

Powtórz prawo przepływów.

Rurą fi "właściwe" płynie struga dość szybko.

Wpada w to pudło (dobrze postawione, stabilne, z odpływem) tam zwalnia, grzeje się lub chłodzi, potem przyspiesza i płynie dalej. Już "obrobiona" termicznie.

Wtedy ta pompa i zbiornik może być gdziekolwiek, byle miejsce było.

 

Ja w 2 przypadkach mam to w formie czerpni. W trzecim - właśnie tak.

 

A co do fotek....

Zaczynam to klecić od poniedziałku, bo czas zaczyna bardzo gonić...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wczoraj poraz pierwszy uruchomiłem testowo swój żwirowy GWC, oparty na poradach Adama.

Przepływ wymuszony za pomocą wentylatora EBM R3G 175 na pełnym biegu przez 4 godziny. Temperatura na zewnątrz -10 st. C, po przejściu przez GWC stała sztywno przez całe 4 godz. na poziomie +7,5 st. C. Żadnych smrodów z GWC.

Złoże ma wymiary 6,5x5x0,6m. Zakopane 2,5m poniżej poziomu terenu.

Jedynym czego żałuję jest to, że zabrakło mi czasu na wykonanie instalacji do nawilżania złoża.

Teraz się zastanawiam czy warto wykonać taką "protezę" nawilżania, tj.:

w rurę doprowadzającą powietrze z GWC do przyszłego reku zamontować jakiś rodzaj natrysku, który drobną mgiełką będzie nawilżać powietrze. Nadmiar wody spłynie rurą do GWC, gdzie wsiąknie w piasek/żwir (warunki gruntowe suche).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zabieram się za reku, które oparte będzie na 2 wymiennikach krzyżowych Heatex'a 300x300x2,2. Pierwotnie planowałem układ 2 wymienników połączonych szeregowo, tj. jeden za drugim. Teraz jeszcze rozważam opcję umieszczenia 2 równolegle.

Powierzchnia wymiany większa, wolniejszy przepływ, długi czas wymiany.

Czy ktoś rozważał już taką opcję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez wątek i mam pytania do uzytkowników GWC.

 

1. Osoby które mają GWC działające niech powiedzą jakie i czy zapachy z nich są w porządku ?

 

2. Ten przepisa Adama na wodny1 jest fajny tylko jakie jest roczne zużycie prądu na nagrzewnicę i pompę która wprawi w obieg ten glikol w 200m rurki ?? Obawiam się że spore i dlatego skłaniałbym się do rurowego GWC

 

3. Jeśli zużycie prądu dla wodnego jest małe to czy ktoś to wpinał w instalację pompy ciepła ?? Po co robić oddzielne obiegi, może wpiąć nagrzewnicę w wylot płynu z pompy ciepła przed odprowadzeniem do gruntu ?? Wiadomo glikol wyjściowy nie bedzie tak ciepły jak wejściowy ale może wystarczy do ogrzanie powietrza do rozsądnych temperatur ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Jeśli zużycie prądu dla wodnego jest małe to czy ktoś to wpinał w instalację pompy ciepła ?? Po co robić oddzielne obiegi, może wpiąć nagrzewnicę w wylot płynu z pompy ciepła przed odprowadzeniem do gruntu ?? Wiadomo glikol wyjściowy nie bedzie tak ciepły jak wejściowy ale może wystarczy do ogrzanie powietrza do rozsądnych temperatur ?

Nie, pompa ciepła na pewno schłodzi glikol tak, że jakakolwiek wymiana ciepła będzie bardzo utrudniona. Jeśli uda Ci się tym podnieść temperaturę powietrza o 2 stopnie to wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jakby latem powietrze na wlocie puścić przez taki wymiennik(woda powietrze) natomiast wodę podłączyć z sieci.

Za każdym razem jak odkręcimy wodę ona najpierw przepłynie przez wymiennik i odda trochę chłodu przy okazji też się trochę podgrzeje. Przyjemne z pożytecznym. Co o tym sądzicie.

http://images27.fotosik.pl/308/d2530d422881cdf2med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jakby latem powietrze na wlocie puścić przez taki wymiennik(woda powietrze) natomiast wodę podłączyć z sieci.

Za każdym razem jak odkręcimy wodę ona najpierw przepłynie przez wymiennik i odda trochę chłodu przy okazji też się trochę podgrzeje. Przyjemne z pożytecznym. Co o tym sądzicie.

Policzyłeś ile na tym zyskasz energii ? Ile kosztuje taka nagrzewnica ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że to ma być dokładnie taki wymiennik. Chodzi oto żeby jakoś wykorzystać chłodek z wody w upalne dni. Nie wiem jak to liczyć więc może ktoś na forum to przeliczy. Może wystarczy przez kanał dolotowy powietrza puścić jakąś tańszą wężowniczkę lub coś z odzysku.

Wiem, że najlepiej GWC ale poziom wody gruntowej wysokoi. A wodne z glikolem niestety jeszcze nikt tu nie opisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" A wodne z glikolem niestety jeszcze nikt tu nie opisał."

 

Wiem o bardzo wielu takich konstrukcjach , które są "w trakcie"

Ja sam mam "w trakcie" aż trzy!

 

Dla samej realizacji gadgetu podnoszącego komfort w upały - to zgłoszony pomysł sens ma!

Ekonomicznie zaś - nie!

Nakład środków na realizację tego celu w taki sposób byłby zbyt duży.

Idea zaś i rozwiązanie techniczne są w pełni poprawne!

Jednakże PÓŁŚRODKÓW NIE MA!!!

Zobaczcie ciśnienie sieci miejskiej! Pokazana nagrzewnica ma taką konstrukcję, że ciśnienia takiego praktycznie "nie zauważa".

Ona się do niego "urodziła"

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inna hybryda:

...

kolektor poziomy z ~ 40 mb fi 25 oraz czerpnia powietrza nie bezpośrednio z zewnątrz, tylko np z 8mb fi 160 położonej pod podłogą.

 

Zwracam się jeszcze raz o opinie w.w. rozwiązania.

Zastanawiam się się czy nadmuch powietrza może być w początkowej fazie realizowany bez użycia wentylatora, czyli grawitacyjnie Regulacja nawiewu powietrza regulowana przepustnicą. Włączona by była tylko pompka do przepływu glikolu.

Czy w ogóle jest sens zawracać sobie głowy nawiewem przeprowadzonym pod podłogą ponieważ nawiewem traciłbym to co jest zaletą wodnego w stosunku do rurowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...