Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Czy jezeli zaizoluje kanal (jaka grubosc izolacji??) to czy nie bedzie jakis przeciwskazan aby wyminnik od gwc umiescic w poblizu rekuperatora? (w moim przypadku w pomieszczeniu gospodarczym).

ppiszc

 

Ja robię dokładnie tak, nie widzę przeciwwskazań :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy jezeli zaizoluje kanal (jaka grubosc izolacji??) to czy nie bedzie jakis przeciwskazan aby wyminnik od gwc umiescic w poblizu rekuperatora? (w moim przypadku w pomieszczeniu gospodarczym).

ppiszc

 

Ja robię dokładnie tak, nie widzę przeciwwskazań :wink:

 

A jak ocieplasz (tj. jaka grubosc ocieplenia)?

 

Pzdr,

ppiszc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Konstrukcja spełniająca rolę czerpni/GWC zostawia więcej miejsca.

Nie zawsze da się mieć osobne pomieszczenie na te zabawki.

Czasem trzeba się bardzo nakombinować, żeby wlazło wszystko, odkurzacz centralny, pralka, suszarka, dwa regały i jeszcze ..... i jeszcze....

 

Można "to" postawić jako fragment kanału gdziekolwiek (jak jest miejsce).

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli...

Rozumiem "co Cię gryzie"

 

Większy gabaryt "okna" to wolniejszy przepływ i można mieć mniejszą moc wentylatorów.

Ja stosuję takie 62W i nie mogą stosować innych elementów za ciasnych, bo mi się ich wydolność skończy zanim zrobią robotę.

Dlatego popytałem o coś typu "pół metra na pół metra" dla zadanych parametrów temperaturowych i dali mi takie jak opisuję.

Pytałem dość dawno. Od tego czasu mieli (choćby poprzez to forum) lawinę zapytań i wzięli się do roboty, jak zobaczyli zainteresowanie.

Obliczyli to jeszcze raz i mają to, co pokazujesz (zastosowałbym do 350m3/godz) i większe (które biorę do 500-600m3) oraz kobyły (dla około 1000m3).

.

Adam M.

 

Adamie - prosilem Juwent o policzenie co sie stanie z moja nagrzewnica przy przeplywie 300m3/h i oto co dostalem od nich

http://images35.fotosik.pl/61/117f91a46f87eac6.jpg

 

- cytuje Pania z Juwentu:

"Jednak przez tak niską wydajność uzyskujemy zbyt małą prędkość przepływu przez nagrzewnicę co zmniejsza wymianę ciepła."

 

i teraz co z tym zrobic co to dla mnie znaczy - skoro i tak uzyskam temp +1

chodzi im o to ze sie duzo "ciepla" marnuje (znaczy przewymiarowane jest?)

 

 

Bo spadki oporow sa znaczne - jak mowiles - przy 150m3/h beda pomijalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze powiem, ze w biurze konstrukcyjnym Juwentu - panowie mi pwiedzieli, ze np liczenie wymiennika 50x60 cm dla 1000m3/ jest nie dobre dla mie - bo jak sobie bym pusicl potem te 300m3/h przez ten wymiennik to juz jest prawie nie mozliwe aby policzyc co sie w tym wymienniku bedzie dzialo - nie wspominajac o mniejszych przeplywach

 

przepraszam ze monce w tym watku - ale Adamowi jakos ten Juwent takich rzeczy nie mowil :-) :(

 

Adamie co robic/ poradz - brac ten 48x24 - ktory jak sugerujesz moze byc dla 350m3 (juwent dla takeigo przeplywu sugeruje mi 24x24 cm - ale wtedy jak przez takie malenstwo puszcze 1000m3/h to mam opory ponad 400 Pa- wiec raczej to za male)

czy walczyc z nimi o wiekszy taki 50x60?- aby przy np 1000m3/h miec opory okolo 20 Pa - lub mniej (zalezy od kwadratu predkosci)

co bedzie jak sie tam pusci tylko 150m3/h - peknie -wybuchnie -pognie sie?

to wyjdzie przeplyw cos z 0,15m/s- moze nie wytrzymac :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy takie nagrzewnice by mogly by byc:

 

http://images35.fotosik.pl/61/30c1b31c435f17bbm.jpg

 

http://www.konwektor.pl

 

cenowo podobnie - ale wiecej rzedow a mniej lameli -

 

co sadzicie

 

 

cisne na te nagrzewnice bo mi dzisiaj wlasnie skonczyli kopoc dolne zrodelko - dwie petelki po jakies 130 m - rureczka fi25 PE niebieska,

 

ladnie to wyglada - kopali tak gleboko ze az podchodzaca wode bylo widac (1,8m)- ciezko bylo bo sie w zwiazku z tym ziemia obsuwala

300m rowu jakies 11h koparka - lycha 30cm

 

czyli pewnie jakies : 130m x2 x35w/mb - 9kw moge tam miec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzysz na to "w drugą stronę".

Nic złego się nie stanie.

Im wolniejsza struga tym dłuższy czas wymiany ciepła.

Ale też mniej turbulentny przepływ i mniejsza prędkość jego przekazywania.

Trzeba dobrać jakiś kompromis, który dla mnie polega na optymalizowaniu oporów przepływu dla potrzebnych ilości.

Chodzi o to, żeby ten wentylator, który jest, dał sobie radę.

Temperatury nawet rzędu "zera"C są bardzo przyjazne. Oznaczają dla nas "bardzo łagodną zimę na stałe" i niezależnie od temperatur za oknem.

I o to chodzi!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na to patrze na wprost - tylko oni mi mieszaja

 

czyli teoretycznie im wiekszy tym lepszy dla nas - male opory - dlugi czas wymiany

:)

pozostaja tylko kwestje finansowe i tech - tzn umieszczenie tych gabarytow gdzies w systemie?

 

a co powiesz o konwektorze - te inne nagrzewnice

 

Adamie - napisz cos tez w odpowiedzi na moja PW - z zeszlego tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ładny wykład....

To teraz, po ogłoszeniu tez, prosimy o konkrety, wyliczenia i uzasadnienia...

 

Bo tak po prawdzie, to nie głosisz niczego nowego, oprócz grzebania POD ławami fundamentowymi...

 

Podaj ile GWC postawiłeś, jak się sprawują, ile z nich było pod budynkami i jakie z nimi były kłopoty...

 

Opisz coś na temat tego ocieplenia złoża ścianami budynku i mechanizmach wymiany ciepła z gruntem. Najlepiej jakieś dane z pomiarów.

Jakaś mechanika takiego złoża w opisie też by się przydała.

Z głoszonych tez wynika, że jesteś specjalistą klasy wysokiej.. bardzo..

 

Czekamy w napięciu!

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi w kwestii wykonania przepustu pod GWC. Początkowo myslałem, że zrobie zwykłego rurowca ale poczytałem wątek Adama_mk o GWC i skłaniam się do zrobienia wodnego1. Wody gruntowe mam wysoko. Na jesieni było to ok 0,5 m pod gruntem. Teraz jest pewnie jeszcze wyżej. W lato jak jest susza to poziom wód zapewne spada ale generalnei w tej okolicy wody są wysoko - za wysoko. Zamierzam podnieść poziom ziemi ok ok 30-50 cm - zwłaszcza wokół domu. Myslę, że w mojej systuacji "gruntowej" wodny1 jest najracjonalniejszym rozwiązaniem. Pytanie jakiej średnicy rure osłonową wsadzić by potem puścić przez nią przewody od wodnego1. Początkowo myślałem o fi 200 ale to było gdy chciałem robić rurowca. Nie wiem czy do wodnego1 to nie jest za dużo bo jego się robi z rurek fi 32 więc może rura osłonowa fi 110 wystarczy - a moze jeszce mnejsza? Nie wiem tez na jakiej głebokości zrobić przepust w ścianie fundamentowej na te rury i czy to wogóle ma znaczenie. Zakładając, że wodnego1 rozłoże na głebokości ok 1,5 m to czy rura wchodząca w ściane (do budynku) powinna iśc na tej samej wysokości czy może powinna iśc pod skosem podchodząc do góry - jak w zwykłym rurowcu. Moja centralka bedzie na strychu nad poddaszem więc docelowo tam musze poprowadzić rurki od GWC.

To jest rzut mojego parteru:

 

http://images43.fotosik.pl/73/2e2a29446dcd1b36med.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m1T1+ m2T2= (m1+m2)deltaT

to chyba nie do końca tak.. ;)

 

Ja mam pytanie dotyczące nagrzewnicy ew. GWC.

Mam na myśli zwykły domek o powierzchni ~180 m2 i kubaturze ~850 m3 (czyli GWC REHAU ~50m lub nagrzewnica). Na razie nie wiem nic o gruncie jaki jest w interesującym mnie miejscu więc przyjmę sobie wymiennik rurowy zakopany na 1,5-2m.

 

I teraz pytanie - jaką moc wyciągnę z takiego wymiennika w ciągu roku? Może ktoś robił pomiary? Zaznaczę,że nikt nie będzie z tego strzelał więc błąd rzędu 10% jest akceptowalny ;)

 

Drugie pytanie to oczywiście ile zimą mi zeżre energii nagrzewnica?

 

A w ramach bonusu może ktoś wie też ile chłodu uzyskuje się z takiego GWC latem? Tzn ile energii zuzyłby mi klimatyzator zakładając, że uzyskane efekty byłyby takie same

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...