Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Mam wodę w rurkach zakopanych w ziemi do GWC wodnego 1 :o

 

Czy to oznacza nieszczelność? Cholera jak dmuchnę w jeden koniec to słyszę w drugim końcu chlupot wody, boję się że mi g,,, wyjdzie nie gwc :evil:

 

Jak mogę sprawdzić najprościej czy rurka jest nieszczelna?

A może się tam woda wykropliła przez te pół roku?

 

Nie chce mi się jeszcze raz tego kopać, a poprawić nie da rady bo leci pod domem :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam wodę w rurkach zakopanych w ziemi do GWC wodnego 1 :o

 

Czy to oznacza nieszczelność? Cholera jak dmuchnę w jeden koniec to słyszę w drugim końcu chlupot wody, boję się że mi g,,, wyjdzie nie gwc :evil:

 

Jak mogę sprawdzić najprościej czy rurka jest nieszczelna?

A może się tam woda wykropliła przez te pół roku?

 

Nie chce mi się jeszcze raz tego kopać, a poprawić nie da rady bo leci pod domem :-?

 

Próba ciśnieniowa. Na jeden koniec rurki zakładasz manometr, do drugiego podłaczasz wodę. Nabijasz ze 3 atm, zakręcasz zawór, patrzysz na ciśnienie. Przychodzisz po 3 godzinach i sprawdzasz czy jest takie samo.

Dwie możliwości:

1.Jest takie samo: Kupujesz sobie piwo i pijesz nasze zdrowie. Cieszysz się GWC wodnym.

2.Spadło: szukasz przyczyny. Jeśli rura jest w jednym kawałku to jest gdzieś uszkodzona.

I znowu masz dwa wyjścia:

1. kopiesz nową dziurę w ziemi i kładziesz nową rurą.

2. Zapominasz o projekcie i dajesz ogłoszenie w tym wątku: "Wybaczcie, sprzedam nagrzewnicę do GWC" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też sprawdzić powietrzem.

Jakaś pompka, manometr i się da, ale...

 

Tam jest około 7stC....

Napchaj ile trzeba, poczekaj aż się stan ustali (wyrównają temperatury i zmieni ciśnienie) POTEM zanotuj ile jest i zobacz po jakich dwóch dniach.

 

Mogło się z powietrza wykroplić.

Teraz wiesz, że żyjesz w hydrosferze!

:lol: :lol: :lol:

Woda jest wszędzie, nawet jak jej nie widać! :lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie dotyczące nagrzewnicy i GWC.

Mam na myśli zwykły domek o powierzchni ~180 m2 i kubaturze ~850 m3 (czyli GWC REHAU ~50m lub nagrzewnica). Na razie nie wiem nic o gruncie jaki jest w interesującym mnie miejscu więc przyjmę sobie wymiennik rurowy zakopany na 1,5-2m.

 

I teraz pytanie - jaką moc wyciągnę z takiego wymiennika w ciągu roku? Może ktoś robił pomiary?

ile zimą mi zeżre energii nagrzewnica?

 

ktoś? ktokolwiek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artoor

 

O CO pytasz? :o

 

"przyjmę sobie wymiennik rurowy zakopany na 1,5-2m.

 

I teraz pytanie - jaką moc wyciągnę z takiego wymiennika w ciągu roku? Może ktoś robił pomiary?

ile zimą mi zeżre energii nagrzewnica? "

 

JAKA nagrzewnica? :o

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artoor

 

O CO pytasz? :o

 

"przyjmę sobie wymiennik rurowy zakopany na 1,5-2m.

 

I teraz pytanie - jaką moc wyciągnę z takiego wymiennika w ciągu roku? Może ktoś robił pomiary?

ile zimą mi zeżre energii nagrzewnica? "

 

JAKA nagrzewnica? :o

Adam M.

 

Wydawało mi sie, ze dość jasno napisałem... Zakładam, że kupię sobie wymiennik rurowy o długości 50m i średnicy 20 cm. Zakopię go na głębokości 1,5 do 2 m. Jaką moc można z tego wyciągnąć zimą, a jaką latem? Nagrzewnica jest tak na wszelki wypadek. Ktoś eksploatujący moglby się wypowiedzieć ile czasu zimą musi mu działać nagrzewnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ up

akurat to o czym piszesz to looz. Chodziło mi raczej o rozkład temparatury zewnetrzenj. Nie moge tego znaleźć, a jak znajde to sa to w jakis tam sposob usrednione dane, ktore dadza nie do konca wiarygodne wyniki

 

Podejrzewam ze ktos to juz liczyl i dlatego zapytalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ziemia sie duzo nie zmieni. Oczywiscie powietrze. Ja grzebalem na stronach imigw i nie znalazłem nic fajnego :roll:

 

Przyjmowałem temperatury średniomiesięczne i uznałem ze bede sie wentylował na okrągło. Wiem, ze to nie jest najsluszniejsze podejscie, ale nie mam teraz czasu na nic lepszego. Myslalem o konfrontacji moich wynikow z wynikami czyimis.

 

A strony Min Inf obczaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co Ciebie idzie?! :o

 

Napisz wyraźnie co budujesz.

Jakiego efektu działania urządzeń oczekujesz...

 

Powietrze suche (zimą) grzeje się bardzo łatwo i niewielkimi mocami (bo suche).

Jeżeli chcesz koniecznie przenieść wielkie ilości ciepła tym medium to potrzebujesz przepuścić olbrzymie ilości m3 powietrza.

PO CO?

 

Zazwyczaj wszyscy przy GWC oczekują "łagodnej zimy" i temperatur na wlocie do domu od 0 do około +5stC.

Dobrze zbudowane GWC TO zapewnia zawsze.

 

Latem znacznie trudniej jest oziębić dużą ilość powietrza (bo jest wilgotne).

Tu już nie każde GWC sobie radzi...

Rurowiec jest raczej kiepski.

 

Moce?

Klimatyzator jaki sobie pooglądaj... nalepkę na nim poczytaj...

 

Piszesz: "uznałem ze bede sie wentylował na okrągło."

PO CO? W JAKIM CELU? :o

Wiesz po co jest wentylacja?

Czy nie mylisz jej z klimatyzacją i ogrzewaniem nadmuchowym?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic nie buduje. Na razie sobie licze co i jak z tymi GWC jest.. Pytasz jakiego efektu oczekuje. Kurczę moze to malo powazne ale nawet Ci nie odpowiem inaczej niz jak najlepszego. Ma grzac zima, a chlodzic latem. Nie chce klimy, ale fajny bonus by byl jakbym nie musial czuc sie w chalupce jak w saunie

 

ta..to teraz mi podajcie opracowania temparatur z ktorych se wylicze ta okresowa prace GWC. Mi chodzi tylko o zgrubne oszacowanie tych wartosci

 

A tabliczki klim to w jakim celu?

GWC latem daje mi chłod. Mozna to sobie przeliczyc ile en. elektr. musialbym wsadzic w klime zeby schłodzic powietrze w pokoju do takiej temperatury do jakiej schlodzi mi to powietrze GWC..No jasniej sie chyba nie da

 

Chce sobie policzyc jak mi sie taka rura w ziemi bedzie zwracac. Adamie wiem po co sie montuje GWC i co ma z niego wychodzic i jakie tam zachodza przemiany - chce tylko wiedziec ile i za ile? Liczyles (moze ktos inny liczyl)? Jesli tak to napisz prosze co Ci wyszlo. Jesli nie liczyles to policze sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie bardzo dziwnie czasem budują swoje domy.

Im staranniej to wykonają, tym bardziej są zaskakiwani NIEMIŁO efektami swych dokonań!!!

 

Kto tylko może, to stara się zbudować dom "jednolitrowy" lub wręcz pasywny.

Pakują w to sporo kasy i....

 

Dostają twór, którym nie bardzo umieją się posługiwać, tkwiąc w okowach przyzwyczajeń wyniesionych z konstrukcji mało doskonałych.

 

Przykłady?

Okna, na ten przykład, chce im się otwierać w upały!

W kominku chce im się popalić...

 

Jeżeli dom można ogrzać jedną świeczką, to odpalenie kominka powoduje, że wszyscy natychmiast chcą wyskoczyć z majtek bo salon zagotuje się w 5 minut po odpaleniu ognia.

Ocieplanie, likwidacja mostków, stosowanie mało akumulacyjnych materiałów powoduje, że w domu utrzymywana jest w największe upały chmurka chłodu.

Uchylenie okna natychmiast ją usuwa i mamy tak jak w ogródku +36,6stC.

 

Piszesz tak: "ta..to teraz mi podajcie opracowania temperatur z których se wyliczę ta okresowa prace GWC. Mi chodzi tylko o zgrubne oszacowanie tych wartości"

 

Jak zrobić to choć trochę poprawnie? Przecież w każdym domu wyjdzie inaczej!

CO zostanie zbudowane? Co planujesz?

W domu superenergooszczędnym wpływ niewielkiej ilości schłodzonego powietrza wentylacyjnego będzie dość spory. W litym ceglanym klocu - wręcz niezauważalny.

 

"Chce sobie policzyc jak mi sie taka rura w ziemi bedzie zwracac."

 

Zbuduj sobie dom, w którym będzie się "zwracać" dobrze. Taki, w którym wymiana 150m3 powietrza pozwoli utrzymać w upały jakieś 22stC we wnętrzach. Trzeba zacząć liczyć opory cieplne przegród i myśleć o tym jak zrobić sobie dobry, szczelny powietrznie sufit...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakim celu piszesz mi tutaj o wskazówkach eksploatacyjnych.. Zupełnie nie o to pytałem :roll:

 

Co ma do tego też pytanie czy to dom "superenergooszczędny" czy też "ceglany kloc"??

Ja nie pytam o WPŁYW zimnego powietrza...

 

Czy zamontuje GWC w ceglanym klocu czy domu energooszczędnym to będzie mi schładzał to powietrze (odpowiednio mniej lub bardziej zauwazalnie). Klimatyzator zrobi to samo i tak samo jak z GWC, w miarę wzrostu zdolności do akumulacji budynku, coraz mniej odczuwalny będzie efekt schłodzenia..

 

Piszesz mi tutaj o korzystaniu z domu i o tym czy sobie schłodzę pokój czy nie, a ja tego nie potrzebowałem :)

 

tak czy owak dziękuję za zainteresowanie problemem, który został już policzony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...