Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Dziekuję za wskazówki

Mam jednak pytanie.

DZ pompy będzie chłodziło latem to rozumiem i nie powinno być problemu, a zima czy mroźne powietrze nie ochłodzi zbytnio glikolu??? Wówczas zwiększy się dT DZ i spadnie COP PC. Czy też bypas ma tu coś pomóc.

 

Proszę o sprowadzenie mnie na ziemię jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

DZ pompy będzie chłodziło latem to rozumiem i nie powinno być problemu, a zima czy mroźne powietrze nie ochłodzi zbytnio glikolu??? Wówczas zwiększy się dT DZ i spadnie COP PC. Czy też bypas ma tu coś pomóc.

Proszę o sprowadzenie mnie na ziemię jeśli się mylę.

Tak jak napisałem wcześniej:

Powietrze przenosi zbyt mało energii cieplnej, by jego chłodzenie mogło znacząco wpłynąć na bilans energetyczny kolektora

Oczywiście dotyczy to także sytuacji odwrotnej, czyli grzania powietrza. Zwłaszcza, że im zimniejsze powietrze, tym zawiera mniej wilgoci, więc mniej energii potrzeba do jego podgrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie a co sądzicie o tym wymienniku ??? Czy można go zadoptować do WWC ???

 

http://allegro.pl/item645695166_skraplacz_chlodniczy_czynnika_nowy_2_0kw.html

 

Przy tej cenie myślę, ze można spokojnie połączyć 2 szt i uzyskać całkiem zwartą i dobrą konstrukcję do wymieny ciepła. Nie znam tylko oporów przepływu, ale juz napisałem o tą informacje do sprzedającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
mam pytanie czy dno żwirowca musi byc wyściełane goewłókniną? moze agrowloknina wystaczy? jakie są różnicę między tymi produktami? moje pytanie spowodowane jest tym że od dwóch dni poszukuje geowłokniny na terenach legionowa i okolic i nigdzie nie mogę dostać zato Agrowłoknina jest wszędzie! Geowłoknine jeżeli jest to musze kupić w ilości 200 metrów kwadratowych a ja potrzebuje 50! może ktoś ma adresy gdzie w północnej warszawie moge dostać geowłoknine w takiej ilości prosze o priv :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirowiec powinien być cały zawinięty w geowłókninę (chyba, że ma być pod posadzką, wtedy ewentualnie można by górę odpuścić). Jeśli wychodzi Ci, że potrzebujesz jej 50m2, to albo robisz GWC w fundamentach, albo ma być on bardzo mały, albo nie policzyłeś materiału na zakładki...

Co do użycia agrowłókniny, to musiałbyś się przyjrzeć z czego i jak jest zrobiona. Generalnie powinna być możliwie drobna i wytrzymała (no i raczej nie biodegradowalna), co w agrowłóknianach AFAIK wcale regułą nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi wyszło, że dla takiego 4x4 to potrzeba minimum 30 metrów włókniny o szerokości ok. 2 metrów (standardowa szerokość agrowłókniny AFAIK - ja miałem geowłókninę o szerokości 6m). Z prostego rachunku wychodzi z tego 60m2, ale upierać się nie będę. Z własnego doświadczenia tylko powiem, że lepiej dać 10m za dużo, niż sztukować. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie gruntu robił mi geo... coś tam. Akurat na wiosne po roztopach i na dodatek było to dość ddżyta wiosna. Wyszło poziom wód gruntowych na działece od 0,4 do 1 metra. Dlatego podniosłem dom na 1 metr - w razie "ostrej powodzi" ;-).

 

Pytanie odnosnie GWP żwirowego.

Taras będzie podniesiony o 0,9 metra nad pozom gruntu - Myślałem aby pod nim zrobić GWC.

 

Warstwy od góry:

- jakaś ozdobna płytka betonowa 3cm

- suchy beton - 10 cm

- zagęszczony piasek 20 cm

- styropian 5 cm

- folia i geowłóknina

- żwirowiec 80 cm

- geowłóknina

w sumie 1,20cm

 

raptem wchodzę w grunt na 30 cm

 

i 2 pytania:

1. Czy żwirowiec mże przylegać bezpośrednio do domu? (może go odseparować 1 metrem zagęszczonego żwiru - minusem jest to, że taras miałby 4 metry szerokości a już bedzie długi na 8)

 

2. Czy pod żwirowcem zrobić wylewkę? chyba jednak nie

 

2a. Czy lepiej zrobić rurę zbierającą powietrze do domu wyżej o 20 centymetrów od tej która wprowadza do GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32-100 to bardzo dobra frakcja.

Nietety ale zawsze trzeba jeszcze płukać później samemu, bo niby płukane, ale sporo jeszcze jest piachu.

 

Obecnie właśnie jestśmy na etapie płukania, a nie mamy bierzącej wody więc robota ręczna w balii na sicie - normalnie robota jak w kamieniołomach a trzeba u mas wypłukać 30t. Już mamy zrobione 25t w ciągu tygodnia pracy. Ja z żoną i czasowa pomoc rodziców z obu stron, a jeszcze sporo zostało heh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżąca woda i tak się zbytnio nie przydaje. Musi mieć spore ciśnienie, żeby dawało efekty samo "ochlapanie". Najlepsze było by pokręcić w betoniarce pełnej wody i wymieniać wodę z każdą partią, ale to raczej nie realne. Jedyne wyjście to kupić możliwie czyste i mieć nadzieję, że to "ochlapanie" wystarczy ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh

Dokładnie. Lecz my niby kupiliśmy płukane, a i tak musimy płukać. Ręczna robota, ale naprawdę się opłaca (względem czystości). Tyle, że to Syzyfowa praca. Płukanie po wiaderku na sicie w balii 30t.... brrr już jak myślę to mi cierpnie skóra, ale jeszcze troszkę - zostało z 5-6t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Biorę 32-100

pomarudzę im o czystości zobaczymy co da się zrobić

okazuje sie że cena 54 netto z transportem

nie jest tak źle

a powiedzcie mi jeszcze jaką geowłókninę wybrać, bo jest ich mnóstwo rodzajów i nie wiem jaka ona powinna być. Moge sobie załatwić wigofil - o dowolnej gramaturze. czy mogę go zastosować? to też rodzaj takiej włókniny

prosze o informacje

dzieki Panowie raz jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...