Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

To sie cieszę...

Proszę Cię jeszcze Adamie o wskazówkę dotyczącą wilgotności..

Mam jeszcze otwartą sprawę i mogę położyć rurki rozsączające...

Wiem , że pewnie opóściłem kilka lekcji dotyczących ważności wilgotności ale teram mam tylkotroszkę czasu dla internetu w niedzielę stąd moje pytania...

Proszę napisz mi jak to jest z tymi rurkami.

 

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ciasteczka

Można sobie na złożu rozciągnąć ze 2 lub 3 rurki podziurawione jakim wiertłem fi 2 czy fi 3.

Zrobi się "prysznic" nad tymi kamieniami.

Jeżeli tylko teren jest taki, że złoże wodą się nie napełni tylko będzie wsiąkać to, co się tam naleje (kilka wiader) - to mamy bardzo "szybki" mechanizm regeneracji złoża.

Skok temperatury wylotowej może uruchamiać zraszacz na jaką minutę i mocno ochładzać/podgrzewać złoże do tych +7stC

Im mniej kamienia tym bardziej potrzebne/przydatne.

 

himlaje

Potrzebujesz około 7 literków na minutę pchanych poprzez wymiennicę lamelową.

Tyle cieczy zapewnia transport potrzebnego strumienia ciepła.

Co to ma za wpływ?

Pompa fi 32 (tzw. sześćdziesiątka).

Watów (jak wyżej) ze 60 do 100.

To kabel 5 x 16mm2 bardzo trudno będzie zarobić.....

:lol:

I co zrobić z tymi 3 żyłkami?

 

Dałbym cieńszy.

Jakikolwiek...

Każdy sobie poradzi. To tylko koło 100W. Ale woltów 230 to w dobrej izolacji!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

adam_mk

Najpierw bym musiał znaleźć czas, żeby ten wątek dokładnie przeczytać :oops:

a co dopiero, żeby to zrobić :roll:

 

Piczman dzięki za chęci, ale rzeczywiście masz daleko :roll:

 

Obiecuję wgryźć się w temat, bo bez tego przyszłe lato chyba nie przeżyję. :-?

 

Na skosach 27cm wełny (Toprock i Superock), na suficie 30cm, poza tym ocieplone między krokwie aż po kalenicę 12cm Toprock. Okna Velux z nawiewnikiem pod klamką - wszystkie nawiewniki otwarte. Wentylacja - na razie położone rury. Było dość gorąco i duszno na poddaszu w upalne dni :roll:

Wentylacja z Reku (Brink Renovent) powinna być odpalona za miesiąc.

Przepust pod ławą rurowy REHAU do GWC przygotowany i rura fi 20 od przepustu do centrali poprowadzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro rozkładam rurę do wodnego 1. Rów pod węźownice właśnie dziś, trochę przy okazji innych prac ziemnych na mojej działce (instalacja szamba), zrobiony. Działka wygląda jak sceneria do filmu wojennego - rowy i okopy :wink: Rura fi 32 już wpuszczona do domu-na strych i wygląda sobie spod ławy. Moje pytanie jest takie czy jest sens by wszystkie łaczenia rur i trójniki dodatkowo zabezpieczyć, np. taśmą asfaltową (taką dekarską) lub czymś innym? Czy powinno się mocować rurę w rowie do gruntu , jakimis kotwami w kształcie odwróconegej litery "U"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło jest to powinny być "miętkie" i dać się ułożyć.

Bywa, że są sztywne jak koci ogon, to sobie czymś można dopomóc, żeby z tych okopów nie wyłaziły!

Swoją drogą... wyobrażam to sobie! :lol:

Zrób jakie zdjęcia, bo czas unikalny!

Takiego widoku długo nie będzie po skończeniu prac! :lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będe tego trzymał tylko dla siebie :lol:

http://images48.fotosik.pl/177/d45f82ce75f49b15med.jpg

 

http://images37.fotosik.pl/172/2eac0b605fbe50edmed.jpg

 

http://images46.fotosik.pl/176/787c6d5c3c79f7a6med.jpg

 

Woli wskazówek i wniosków po wykopaniu to jak ktoś zamierza wykopać taką wężownice to lepiej techniką kopania jednego rowu, wkładania od razu rurki i zasypywania przy kopaniu następnego rowu. Drugi wariant jaki byłby lepszy to wykopanie szerszego rowu, na ok 1 m i ułożenie rurek w takim rowie na dnie po obu stronach. Ja wykopałem 8 rowów długości ok 21 metrów i szerokości ok 60 cm. Odstępy między rurami/rowami to ok 2 metry. Generalnie nie szykowałem się że dziś to będe robił ale skoro koparka juz była na działce to szybko, na kolanie zrobiłem schemat rowu i kazałem kopać. Łaczny czas kopania 2,5 h=250zł. Kopałem na głebokości ok 60-70cm, ale dlatego, że godzine wczesniej ściągnąłem z tej części działki humus. Potem nawioze ziemi i ponownie nałoże humus tak, że ostateczna głębokość zakopania rurek to ok 120-130 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okopałeś się naprawdę porządnie!

Pozycja nie do zdobycia! :lol: :lol: :lol:

 

Z opisu wynika, że będzie bardzo dobrze.

Spójrz na ten teren tak, jakby to był bojler takiej wielkości, że się w kadrze na raz nie mieści, a Ty właśnie wkładasz do niego wężownicę!

Pospawać się tego nie da - to koparka! :lol:

Ładny buforek.

No, i stała w nim temperaturka rok cały!

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak wykopać rowek to już teraz wiadomo bardzo dokładnie. Ja również będę zgodnie z sugestią Adama budował wodnego 1 w układzie podobnym do himlaje. Również dwie rurki fi 25 również dwie pętle po 100m. Pytanie mam tylko takie czy np inna ilość zakrętów na danej pętli lub nieco dłuższa np o 5 - 10m jedna pętla nie sprawi że w tej pętli będą większe opory i tak na prawdę ruch płynu będzie się odbywał w jednej pętli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jestem na etapie wykonywania GWC wodny1,mam wiele watpliwości, jeżeli moglibyście pomóc będę bardzo wdzięczny;

planuje wykonac 3 x100m. wykonuje to "przy okazji" innych prac ziemnych ( wymian gruntu pod budynkiem, odwodnienie itp.) i tak:

1 petla jest ok 1,5m dookoła fundamentów od zewnątrz wokół budynku (fundament ocieplony 10-15 styrodur).docelowo na glebokosci 1,6 m

2 jest rozlożona liniowo w rowie z rura drenującą posadowienie budynku

od naroża budynku w kierunku studni kopanej 4m głębokiej, mam plan ,ze w stronę studni, rurę umieszcze w rurze odwadniajacej łączącej na glebokosci ok. 1,3m z odwodnieniem budynku ( przez cały rok jest tam woda- wydaje mi się ,ze na dnie studni woda nie bedzie zamarzala w zimie, tam ulożę 3-4 petle po 4 m ); rure powrotna poloze 30 cm powyzej w gruncie.grunt bedzie nadsypywany ok 1m.

3 bedzie rozlozona na glebokosci posadowienia law pomiedzy lub pod ławami.

(tytaj obawiam się o wyziębianie fundamentu i moze nie warto?) fundamenty zasypane 1,1 m + 20cm styro i

mam pytanie czy preferujecie wprowadzenie rurek z glikolowego GWC do domu przez fundament lub pod i tam wykonanie rozdzielacza, czy rury pozostawic na zewnatrz zrobic przepust dla 2 rur do pomieszczenia gospodarzcego a rozdzielacz zrobic w studzience na zewnatrz?

 

jeżeli mógłbym prosic o rade i rozwianie moich watpliwosci

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........wprowadzenie rurek z glikolowego GWC do domu przez fundament lub pod i tam wykonanie rozdzielacza, czy rury pozostawic na zewnatrz zrobic przepust dla 2 rur do pomieszczenia gospodarzcego a rozdzielacz zrobic w studzience na zewnatrz?

Rozdzielacz zrób tak żebyś miał do niego dostęp.

U mnie też są 3 pętle. Po zalaniu pompa "na wsteczny" i odpowietrzanie, po niecałej godzinie było ślicznie, glikol płynął, żadnych baniek powietrza.

Gorzej jak zacząłem sprawdzać pętle pojedynczo - tylko jedna była odpowietrzona, druga na pół gwizdka a z trzecią męczyłem się kolejną godzinę zanim wygoniłem powietrze.

Wychodzi zatem tak - jeżeli glikol przepchnie powietrze przez jedną pętlę to płynie tylko nią (po najmniejszej linii oporu).

Jeszcze jedno (o czym specjaliści-teoretycy nie mówią) - mimo że jest to układ otwarty to po odpięciu jednej pętli wylało się z niej pod ciśnieniem około 10 litrów glikolu. Pomogło zainstalowanie w najniższym miejscu zaworu spustowego - najpierw otwarcie zaworu spustowego i zlanie glikolu do jakiegoś naczynia, a dopiero potem otwieranie pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...