Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Piczman, Panda,

 

czy moglibyście więcej napisać o wydajności waszych GWC? Pewnie jesteście już po etapie wstępnego strojenia i można coś więcej powiedzieć/napisać jak to się sprawuje w lecie i w zimie. Np przy temp na dworze 25 temperatura za nagrzewnicą 18 glikol 8 ustawienie reku około 250m3/h pompa okło 30W, przy -2 za nagrzewnicą +6 glikol 8 reku około 120m3/h pompa około 20W, + podstawowe parametry układu nagrzewnica/wymiennik/reku np nagrzewnica 60x60X30cm 6 rzędowa, wymiennik 150m przy 3 pętlach, wymiana max reku 250m3/h, pompka max 60W.

Idą mrozy, więc przynajmniej jeżeli chodzi o scenariusz "zima" będzie dobry moment na testy. Teraz tylko zanotować i dać gawiedzi do wiadomości jak się sprawuje.

Z góry wielkie dzięki i pozdrawiam,

Zylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za radę.

Jednak muszę to jeszcze dobrze przemyśleć. Z tego co się tutaj dowiedziałem z 1mb fi 35-40 oraz z 1 m2 gruntu można otrzymać ok 30W . Planując montaż PC o mocy 6-8 kW należałoby ułożyć 200-300 mb na pow. 200-300 m2. I dylemat: czy 2x100 mb, czy 2x150 mb czy może jeszcze więcej? Ułożenie - czy spiralne nie będzie zbyt wychładzać gruntu ze względu na małą powierzchnię? Czy przy przepływie 3m3/h (czyli 1,5 m3/h dla 1 pętli) ma znaczenie sposób ułożenia tzn im mniej zmian kierunków przepływu tym lepiej- mniejsze opory? Bądę kopał dopiero w czerwcu lub lipcu, także jeszcze trochę czasu mam.

 

Moc jaka można uzyskać z z kolektorów płaskich mieści się w dojść szerokim zakresie 20 - 60 W/mb

30 W z metra to dojść bezpieczne założenie dla Twoich warunków wodno - gruntowych.

Wiec przy założeniu że będziesz robił dwie pętle, to dla mocy 6 kW 2x 100m,

a dla 8 kW 2x 150m w zupełności wystarczy. Chyba że zakładasz możliwe zmiany wodno - gruntowe, to wtedy trzeba by założyć 25 W/mb

Większa ilość pętli to IMHO zbędna asekuracja za konkretne pieniądze.

Czemu upierasz się przy kolektorach spiralnych? Oddawanie energii przez grunt rozpatruj w kategoriach oddziaływania ich objętości na każdy mb, a nie powierzchni jaka zajmują.

Meander się sprawdza u osób które już go ułożyły. Nie generuje zbytnich oporów, a oddziałuje na dużą objętość gruntu. Pamiętaj tylko o odpowiednim odstępie miedzy poszczególnymi nitkami rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się przymierzałem do takiego rozwiązania ogrzewania jak u Ciebie- kocioł+bufor+podłogówka do tego reku + GWC z nagrzewnicą. Jednak miałem obawy co do ekonomiczności ogrzewaniem węglem które Ty potwierdziłeś na swoim przykładzie:

1 kg węgla = ok.0,65 zł

20 kg węgla = 70kWh

1 kWh=13/70=0,186zł

 

Żałuje że nie wsadziłem grzałki, mógłbym wtedy wykluczyć błąd w liczeniu ale duży na pewno nie jest.

Faktycznie czasem się bardziej opłaci po prostu grzać prądem, też wolałbym dopłacić ok. 500 zł i mieć gdzieś etat palacza, może w lecie Ją zainstaluję ,,,

Potrzebuję na CO 4-5 tyś Kwh !

Na Twoim miejscu dobrze przygotowałbym się do grzania prądem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moglibyście więcej napisać o wydajności waszych GWC?

 

Moje GWC tak na prawdę pracuje od kilku dni ( temp. spadła poniżej 0 C ).

Pomiarów jeszcze nie robiłem, temp. glikolu jest w tej chwili w okolicach 12-13 stopni. Wiem że liczymy dla niższej, może spadnie wraz z czasem trwania zimy !?

Będe obserwował i po jakimś czasie opiszę swoje doświadczenia.

Ma być w piątek ponad 10 stopniowy mróz u nas, wszystko stanie się jasne jak słońce :wink: i myślę da to potencjalnym ochotnikom motywację do wykonania GWC u siebie !

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witka,

gwc żwirowy - miał być ale jest uno problemo chyba...

 

teren ogólnie maksymalnie piaszczysty i suchy, w lato kopałem baaardzo głęboko i cały czas susza

więc decyzja była co do gwc żwirowego

przed kilkoma dniami kopareczka kopała mi po drugiej stronie domu (teren niżej o około 0.5m conajmniej) i po wkopaniu się na ok. 2.5 m pojawiła się woda - kazałem pogłębić środkiem i zebrała się przez dzień mała kałuża - lustro tak na 2 - 2,5m

czy będzie dobrze?

w lato na pewno conajmniej 3m i była sahara - teraz pora inna, wiosną chyba będzie jeszcze gorzej

 

i teraz pytanie: do it or not ?

 

rura miała iść około 1,7 pod ziemią, złoże sięgało by 2m

 

myślałem może coby dać wyżej i dać z góry więcej styro?

no bez przesady, ja mam w porywach 70-80cm ppt lustro wody i też się zmieściło złoże żwirowe :lol:

po co tak głęboko chcesz to kłaść :o a potem jeszcze styro :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Po co to tak głęboko zakopywać?

Optymalna użytkowo i ekonomicznie głębokość posadowienia to 1,7 - 2m

Przykrycie styro symuluje jego posadowienie na głębokości 5÷6m pod powierzchnią ziemi.

Są nawet konstrukcje praktycznie wyniesione pod poziom, ale wymagają obsypania ziemią.

A nie każdy chce mieć górkę u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman, Panda,

czy moglibyście ...

Moglibyście.

GWC glikolowe, 3 pętle po ok. 60 metrów na głębokości ok.1 metra.

Nagrzewnica 3 rzędowa 60x60 cm.

-11,9 temp. zewn.

10,6 temp. wchodzi do skrzynki z wentylatorami za nagrzewnicą

8,9 wchodzi na reku z wentylatorów

16,1 wychodzi z reku do domu

7,2 temp. glikolu z ziemi

6,5 temp. glikolu wychodzącego z nagrzewnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman, Panda,

czy moglibyście ...

Moglibyście.

GWC glikolowe, 3 pętle po ok. 60 metrów na głębokości ok.1 metra.

Nagrzewnica 3 rzędowa 60x60 cm.

-11,9 temp. zewn.

10,6 temp. wchodzi do skrzynki z wentylatorami za nagrzewnicą

8,9 wchodzi na reku z wentylatorów

16,1 wychodzi z reku do domu

7,2 temp. glikolu z ziemi

6,5 temp. glikolu wychodzącego z nagrzewnicy

Ja odpaliłem reku 3 dni temu - GWC żwirowe

- 9 temperatura na zewnątrz

+ 4,4 wejście do rekuperatora ( ale niedługo spadnie - 2-3 dni)

+ 14,7 wychodzi z reku do domu (tutaj mam straty - musze obłożyć kanały dodatkową izolacją)

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bez przesady, ja mam w porywach 70-80cm ppt lustro wody i też się zmieściło złoże żwirowe :lol:

po co tak głęboko chcesz to kłaść :o a potem jeszcze styro :roll:

 

ee no dopóki nie zrobię to teoretyk jestem

uspokoiłeś mnie :)

 

pozdrawiam

PS. Mice - jak widzisz powoli mi to idzie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawca,ktory robi w zasadzie na obszarze Polski,glownie lodzkie,mazowieckie,opolskie....ceny typowe,ale sprawdzony i godny polecenia

http://www.warebud.pl

 

 

Z innej beczki: przy -16--17,wylaczylem gwc plytowe,bezprzeponowe,nawiew ok. 9,ale wilgotnosc w pomieszczeniu o pow. 40 m2,z 2 nawiewami ok.30 % praca bez gwc reku na II biegu ok. 2 h

wczesniej dzialal z gwc,nawiew ok. 10.5,nie palilem w kominku,wilgotnosc ok. 45-49 %,ale praca non stop gwc od kilku miesiecy...

teraz mam -19.5 st. na zew. nawiew 11 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moglibyście więcej napisać o wydajności waszych GWC?

 

Moje GWC tak na prawdę pracuje od kilku dni ( temp. spadła poniżej 0 C ).

Pomiarów jeszcze nie robiłem, temp. glikolu jest w tej chwili w okolicach 12-13 stopni. Wiem że liczymy dla niższej, może spadnie wraz z czasem trwania zimy !?

Będe obserwował i po jakimś czasie opiszę swoje doświadczenia.

Ma być w piątek ponad 10 stopniowy mróz u nas, wszystko stanie się jasne jak słońce :wink: i myślę da to potencjalnym ochotnikom motywację do wykonania GWC u siebie !

 

Pozdr.

 

Wiem okres przedświąteczny masa zajęć, zakupy, porządki itd itp. ale...

 

Jestem ciekaw jak sprawdza się wodny po pierwszej fali mrozów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman, Panda,

czy moglibyście ...

Moglibyście.

GWC glikolowe, 3 pętle po ok. 60 metrów na głębokości ok.1 metra.

Nagrzewnica 3 rzędowa 60x60 cm.

-11,9 temp. zewn.

10,6 temp. wchodzi do skrzynki z wentylatorami za nagrzewnicą

8,9 wchodzi na reku z wentylatorów

16,1 wychodzi z reku do domu

7,2 temp. glikolu z ziemi

6,5 temp. glikolu wychodzącego z nagrzewnicy

Dzięki za info.

dobrze rozumiem, że na dworze masz -11,9 a z nagrzewnicy wychodzi ci +10,6 (czy może -10,6 :wink: ), przy temp glikolu +7,2?

Jak szybko pchasz glikol przez tę nagrzewnicę (może być teoretyczna wydajność pompki) i jaki mniej/więcej robisz przeciąg w kanałach wentylacyjnych (m3/h)? Używasz złoża w sposób ciągły czy dajesz mu odpocząć (ile?)?

 

Pozdrwiam,

Zylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...