Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie ,jest teraz -19 prawie,pale w kominku,na gwc jade na I biegu,wilgotnosc ok. 44%,bywa srednio 49%,nawiew z gornych anemo z niezaizolowanego stryszku ok. 10.5 st.Nie mierze w tym roku,ile daje ''genek''ale ok. 5 st,moze +4 przy tych temp.Ale widzialem wylot mej wyrzutni-parka leci ,ze hej,sopel lodu po scianie,oj przed tynkami to przemysle.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sucho to dobrze i źle jednocześnie.

Dobrze bo jak jest sucho to jest ciepło i grzyb nam się nie pojawi.

Źle, bo suche powietrze jest bardzo męczące i niezdrowe.

 

Dobrze jeśli utrzymuje się w zakresie 40% - 60% zimą przy ok 20st C, poniżej 30% już jest bardzo niezdrowo.

 

Jeśli leci dużo pary to i straty są spore, Reku się nie wyrabia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://magia-swiat.web21.pl/wp-content/uploads/2008/08/choinka4.gif

 

CZAS ŚWIĄT I CAŁY ŚWIAT LEGŁ W CICHE ŚNIEŻNE POSŁANIE

GRUDZIEŃ JUŻ WKRÓTCE PRZEMINIE

LECZ JEGO PIĘKNO ZOSTANIE W NAS..

ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ŻYCZY

http://www.gify.liq.pl/www/linie/linie_www_gify_liq_pl%20(387).gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sucho to dobrze i źle jednocześnie.

Dobrze bo jak jest sucho to jest ciepło i grzyb nam się nie pojawi.

Źle, bo suche powietrze jest bardzo męczące i niezdrowe.

 

Dobrze jeśli utrzymuje się w zakresie 40% - 60% zimą przy ok 20st C, poniżej 30% już jest bardzo niezdrowo.

 

Jeśli leci dużo pary to i straty są spore, Reku się nie wyrabia.

 

 

Witam.....

Co do tego stwierdzenia-a jaki reku ,nie wyrzuca powietrza o dodatniej tem???Kazdy,totez,przy -18 na zew. pow. bedzie wywiewalo i w parke sie zamienialo,zwlaszcza,jesli ma duza wilgotnosc....Z obliczen moich w owych temp. wychodzilo mi,ze moj Mistral kolo 75% wyrabial....Co do wilgotnosci-klimacik mam odpowiedni,czulem roznice w por. z domem moich tesciow.Roznice 5% da sie juz odczuc....przy braku stalej ,efektywnej wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność powietrza wywiewanego jest zawsze maksymalna dla danej temperatury wywiewu.

Wynika ona z nasycenia. Reszta się wykropiła podczas rekuperacji.

Para będzie leciała zawsze. Nawet jakby był rekuperator o 100% sprawności, to powietrze wyrzucane będzie cieplejsze jeśli na zewnątrz panują temperatury ujemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ano wlasnie....ale faktem jest,ze musze dorobic jakis kolnierz na wyrzutnie,gdyz wilgoc sie skraplala i od razu w szronik i lodzik na scianie mi sie zamienila,byla wielka plama.....musze jakis lejeczek wymyslic,gdyz wowczas skropliny wylatywac beda nad ziemie,a nie na mur,nawet jesli wielki sopel sie zrobi,ale nie plama....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff ! Dobrnąłem do końca tematu i moje wnioski są następujące:

1) pomysłowość ludzka nie zna granic;

2) każdy pomysł można zrealizować ze skutkiem lepszym lub gorszym, w praktyce raczej gorszym niż się zakładało:(

3) nie da się opracować idealnego rozwiązania dla każdego domu - wszystko należy rozpatrywać w odniesieniu do konkretnego domu , w konkretnych warunkach i dla konkretnych domowników;

4) GWC i reku może kosztować sporo i nigdy się nie zwrócić , ale jeśli podniósł się komfort mieszkania w takim domu - to już nakłady zostały zwrócone !

 

A teraz wnioski praktyczne dla mnie:

1) GWC rurowy nie wchodzi w grę z uwagi na podłoże (glina z kamieniami a pod nią prawie skała)

2) GWC żwirowy to wg mnie nieporozumienie (szczególnie pod podłogą domu !) ale jak ktoś ma i jest zadowolony , no to niech się cieszy;

3) GWC wodny 1: jak ktoś ma wysoki poziom wody gruntowej (ja nie) to lepiej już wykonać w tym koszcie ogrzewanie na pompę ciepła niż bawić się w zamianę niskotemperaturowej wody na podgrzanie powietrza wentylacyjnego ! Wtedy na parterze trzeba dać koniecznie podłogówkę na całej powierzchni a pod podłogę dać minimum 20 cm styropianu

4) GWC wodny 2 ( ze studnią) to ciekawe rozwiązanie dla kogoś kto ma już studnię na działce lub i tak zamierza ją wykopać lub też w tej postaci wykonać zbiornik na deszczówkę (jak ja). Wtedy jest sens zastosowania tego układu do schładzania powietrza w upalne dni i doprowadzenia zimą do reku gdyż koszt takiego GWC jest chyba najniższy ze wszystkich !

5) jeśli już zdecyduje się na reku to koniecznie powietrze nawiewane musi iść innymi kanałami niż rozprowadzenie DGP z kominka. Ktoś słusznie zauważył , że ciepłe powietrze z kominka nie można doprowadzać pod sufit !

 

I uwagi ogólne dotyczące dyskusji i argumentów:

1) istnieje ogólna tendencja do wykazywania zalet danych systemów przy założeniu SKRAJNYCH warunków użytkowania tj. zimą dla minus 20 stopni C (jest takich dni w roku może z kilka, w najgorsze zimy raptem kilkanaście) oraz w letnie upały plus 35 stopni C. których jest równie wiele jak tych mroźnych.

Generalnie w naszym polskim klimacie średnia temperatura letnia oscyluje około 15 stopni C i tu już niczego schładzać przez GWC nie potrzeba natomiast średnia "zimowa" a raczej z całego sezonu grzewczego jest na poziomie około 4 stopni C - czyli średnio tyle ile daje nam ...GWC.

Licząc "oszczędności" dla temperatur skrajnych na papierze te wartości wyglądają wręcz fantastycznie, gdy jednak ktoś policzy dla średnie realnej temperatury wówczas to już zdecydowanie kiepsko. Proszę dla tych wartości "start" i "zysków" policzyć opłacalność ekonomiczną tych przedsięwzięć - wcale się nie dziwię, że tyle firm produkuje taki suoper-antywabkteryjne-rury czy inne reku o wydajności wystarczającej dla sali bankietowej na 100 par !

 

2) bardzo mało jest relacji osób, które wykonały już do końca te instalacje u siebie i ze spokojnym sumieniem mogą podzielić się w pełni optymistycznymi wnioskami

 

3) większość pomysłów jest oparta na podstawowym prawie o nazwie: "wydaje mi się"....

 

Co zatem zrobię ja w moim domu:

1) ogrzewanie tradycyjne grzejnikowe opalane piecem na eko-groszek plus dodatkowy ruszt na odpady drzewne;

2) kominek z DGP grawitacyjnym doprowadzającym ciepłe powietrze tylko do łazienki na pietrze;

3) ocieplenie podłogi jest 12 cm styropianu, ocieplenie poddasza jest 30 cm wełny, ocieplenie ścian będzie 15 cm styropianu

4) jest wentylacja grawitacyjna

5) jeśli powstanie studnia to zrobię GWC wodne 2 i podłączę do wentylacji nawiewnej

 

Pozdrawiam wszystkich dyskutantów i proszę o relacje dotyczące sprawnie i komfortowo funcjonujących instalacji !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"5) jeśli powstanie studnia to zrobię GWC wodne 2 i podłączę do wentylacji nawiewnej "

Jak nie powstanie to system wentylacji nawiewnej będzie działał wraz z grawitacyjną wentylacją?

Wiesz, że mechanicznej i grawitacyjnej się nie miesza?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........

2) GWC żwirowy to wg mnie nieporozumienie (szczególnie pod podłogą domu !) ale jak ktoś ma i jest zadowolony , no to niech się cieszy;

...........................

Możesz to rozwinąć?

Czy moje "nieprozumienie" pod salonem będzie źle funkcjonować w odróżnieniu gdybym zbudował poza obrębem budynku? Nie sądzę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I uwagi ogólne dotyczące dyskusji i argumentów:

1) istnieje ogólna tendencja do wykazywania zalet danych systemów przy założeniu SKRAJNYCH warunków użytkowania tj. zimą dla minus 20 stopni C (jest takich dni w roku może z kilka, w najgorsze zimy raptem kilkanaście) oraz w letnie upały plus 35 stopni C. których jest równie wiele jak tych mroźnych.

Generalnie w naszym polskim klimacie średnia temperatura letnia oscyluje około 15 stopni C i tu już niczego schładzać przez GWC nie potrzeba natomiast średnia "zimowa" a raczej z całego sezonu grzewczego jest na poziomie około 4 stopni C - czyli średnio tyle ile daje nam ...GWC.

Licząc "oszczędności" dla temperatur skrajnych na papierze te wartości wyglądają wręcz fantastycznie, gdy jednak ktoś policzy dla średnie realnej temperatury wówczas to już zdecydowanie kiepsko. Proszę dla tych wartości "start" i "zysków" policzyć opłacalność ekonomiczną tych przedsięwzięć - wcale się nie dziwię, że tyle firm produkuje taki suoper-antywabkteryjne-rury czy inne reku o wydajności wystarczającej dla sali bankietowej na 100 par !

 

Między innymi dlatego wykonałem GWC z rur kanalizacyjnych - sprawdza się to w zimie, natomiast w lato niekoniecznie - temperatura osiągana na wyjściu z GWC to 17 st. C, po przejściu przez wentylator, który jednak się chłodzi tym powietrzem, ma około 20 st. C, przy letnich dniach gdy na dworze jest 33 st. C, w domu jest 25 - nie jest może super komfortowo - ale chłodniej.

Jeśli chodzi o zimę - uniknąłem kwesti podgrzewania rekuperatora i przy temp -20 wchodzi do niego około 4-6 st. A to już jest spory zysk.

Ja wiem jedno - mój dom jet styropianowym termosem (Izodom) i on musi być wentylowany. Napewno nie muszę otwierać okien i wpuszczać natrętnych much (na wiosce wszechobecnych). Wentylując nawet silnie nie wganiam do domu -20 st. C a po przejściu przez reku 18-20 st.C co powoduje że komfort mieszkania jest super - świeże powietrze i zapewne oszczędności w zużyciu paliwa (oleju opałowego). Minusem jest koszt wentylacji - około 30-40 pln miesięcznie. Ale rozpatrując minusy i plusy - więcej jest zalet niż mankamentów. Wobec tego nastepnym razem może bym coś zmienił , ale już nie wyobrażam sobie komfortowego życia w szczelnym domu bez wentylacji mechanicznej, dającej możliwości zmiany jej intensywności, sterowalności wilgotnością domu oraz działajacej latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........

2) GWC żwirowy to wg mnie nieporozumienie (szczególnie pod podłogą domu !) ale jak ktoś ma i jest zadowolony , no to niech się cieszy;

...........................

Możesz to rozwinąć?

Czy moje "nieprozumienie" pod salonem będzie źle funkcjonować w odróżnieniu gdybym zbudował poza obrębem budynku? Nie sądzę. ;)

 

Tak samo źle jak pod garażem czy płytą fundamentową.

Według kst to pewnik. Po analizie :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to rozwinąć?

Czy moje "nieprozumienie" pod salonem będzie źle funkcjonować w odróżnieniu gdybym zbudował poza obrębem budynku? Nie sądzę. ;)

 

A czy już funkcjonuje ?

Jaki był całkowity koszt wykonania tego żwirowca ?

Jeśli już funkcjonuje to jakie oszczędności udało się dzięki niemu uzyskać ?

Na jak długo przewidziana jest bezawaryjna praca tego żwirowca ?

Wreszcie - jeśli służy również jako filtr podgrzewanego powietrza to jak długo te funkcje zostaną zachowane ?

 

Z tego co opisują ludzie w różnych tematach o GWC żwirowym to można wnioskować, że koszt wykonania jest bardzo duży a niebezpieczeństwo złego działania duże. Mając coś takiego poza bryłą budynku można w razie czego dokonać napraw, natomiast gdy to coś jest pod salonem - no to sorry...

 

Moje poglądy na wiele tematów mogą być mylne ale nie znaczy to, że natychmiast mam być entuzjastą pomysłów lub rozwiązań, do których nie jestem przekonany.

Jeśli u Pana ten system funkcjonuje i jest Pan zadowolony z efektów - to tylko pogratulować

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"5) jeśli powstanie studnia to zrobię GWC wodne 2 i podłączę do wentylacji nawiewnej "

Jak nie powstanie to system wentylacji nawiewnej będzie działał wraz z grawitacyjną wentylacją?

Wiesz, że mechanicznej i grawitacyjnej się nie miesza?

Adam M.

 

Przecież to było już chyba ze 100 razy mówione: wentylacja NAWIEWNA może pracować jednocześnie z kanałami wentylacji grawitacyjnej.

Zabronione jest jednoczesne stosowanie wentylacji mechanicznej WYWIEWNEJ z grawitacyjną !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między innymi dlatego wykonałem GWC z rur kanalizacyjnych - sprawdza się to w zimie, natomiast w lato niekoniecznie - temperatura osiągana na wyjściu z GWC to 17 st. C, po przejściu przez wentylator, który jednak się chłodzi tym powietrzem, ma około 20 st. C, przy letnich dniach gdy na dworze jest 33 st. C, w domu jest 25 - nie jest może super komfortowo - ale chłodniej.

 

Czyli przy temperaturach okolo 20 stopni GWC trzeba już odłączać bo temperatura spadnie zbyt mocno...

 

Jeśli chodzi o zimę - uniknąłem kwesti podgrzewania rekuperatora i przy temp -20 wchodzi do niego około 4-6 st. A to już jest spory zysk.

 

Czyli jak średnio w sezonie jest te 4 stopnie to "średnio" wyjdzie "na zero". Oczywiście przesadzam, bo wszystkie te układy maja by-pasy do ominięcia GWC. Tyle,że większość zwolenników wykonania GWC, rurowego czy żwirowego liczy "oszczędności" jakby GWC pracował przez cały sezon przy -20 stopni. Dopiero jak się policzy przez rzeczywistą liczbę "stopnio-godzin" to wtedy wyjdzie faktycznie ile energii się pozyskało.

 

 

Ja wiem jedno - mój dom jet styropianowym termosem (Izodom) i on musi być wentylowany. Napewno nie muszę otwierać okien i wpuszczać natrętnych much (na wiosce wszechobecnych). Wentylując nawet silnie nie wganiam do domu -20 st. C a po przejściu przez reku 18-20 st.C co powoduje że komfort mieszkania jest super - świeże powietrze i zapewne oszczędności w zużyciu paliwa (oleju opałowego). Minusem jest koszt wentylacji - około 30-40 pln miesięcznie. Ale rozpatrując minusy i plusy - więcej jest zalet niż mankamentów. Wobec tego nastepnym razem może bym coś zmienił , ale już nie wyobrażam sobie komfortowego życia w szczelnym domu bez wentylacji mechanicznej, dającej możliwości zmiany jej intensywności, sterowalności wilgotnością domu oraz działajacej latem.

 

Ja nie kwestionuję komfortu jaki można uzyskać stosując wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperatorem ! Gdyby to nic poza kosztami nie dawało to nikt by tego nie instalował ! Natomiast jest pytanie czy z punktu widzenia ekonomiki to rozwiązanie jest opłacalne ?

Jak już wielokrotnie pisałem dla każdego domu trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie uwzględniające wszystkie aspekty włącznie z upodobaniami domowników.

Dopiero potem można przeanalizować czy jest to rozwiązanie optymalne czy też można było to samo lub więcej osiągnąć innymi środkami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...