Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Dopiero potem można przeanalizować czy jest to rozwiązanie optymalne czy też można było to samo lub więcej osiągnąć innymi środkami.

W jaki sposób można zapewnić ten sam, lub lepszy komfort niż oferowany przez wentylację mechaniczną, za pomocą wentylacji grawitacyjnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odpowiedź dał już KrzysiekS 5 lat temu: instalacja NAWIEWNA z filtrowanym powietrzem z kanałami WYWIEWNYMI w kominach wentylacji grawitacyjnej.

Tego nie zabraniają żadne przepisy !

Wbrew pozorom wywiewem w kanałach kominowych można również sterować w granicach 0-100% przepustowości.

 

Powtarzam: jak komuś bardzo zależy na wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z GWC i reku to przecież są jego pieniądze, jego dom i jego sprawa.

Można nie budować kominów i zaoszczędzone pieniądze wydać na taką instalację - przecież "wolnoć Tomku w swoim domku"

Ja zrobię tak jak piszę w temacie:http://forum.muratordom.pl/post3896468.htm#3896468

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiemy to bardzo dobrze.

A Ty, jak rozumiem, rozumiesz, ze rozumny człowiek nie dąży do nadciśnienia lub podciśnienia we wnętrzach bo i to i to szkodzi!

I pewnie wiesz JAK!

(i tu nie idzie o to, ze bardzo, tylko o mechanizm tego szkodzenia...)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że najlepiej z domu ze zrównoważoną wentylacją nawiewno-wywiewna o wymianie 300 m3/h najlepiej nie wychodzić na dwór - bo tam panuje już inne ciśnienie i może "zaszkodzić".

No cóż, przeciągi też szkodzą a od szumu niektórzy nawet obłędu dostają....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znawców!

 

Generalnie większość z Was nadal konstruuje lub dopiero co ukończyła swoje projekty, ale już widać że cele z grubsza da się osiągnąć. Jak to zazwyczaj bywa, wszystko rozbija się o kasę.

 

mar1173, masz podobnie jak ja wysoko wody gruntowe. Nie myślałeś o płycie fundamentowej? Problemy z izolacją fundamentu masz z głowy, do tego zero mostków i ciepły fundament za ~ te same pieniądze 8)

 

A propos PC: umieszczanie rurek DZ dla PC już teraz ma sens pod warunkiem ,że wiesz w jakim układzie będzie pracować PC. Ułożenie spiralne odpada - zamrozisz grunt. Ja mam w ofercie (dom 147m2) 4 wiązki po 75m (rozstaw 0,6m) dla bezpośredniego lub 600m :o kolektora dla pośredniego.

 

Pozatym, po przeczytaniu kilku wątków przekonałem się do wentylacji mechanicznej z GWC wodnym, czego jeszcze miesiąc temu bym nie przypuszczał :roll: Nie wiem jeszcze czy 1 czy 2 - po badaniu geologicznym gruntu dowiem się więcej.

Tymczasem pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kwestionuję komfortu jaki można uzyskać stosując wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperatorem ! Gdyby to nic poza kosztami nie dawało to nikt by tego nie instalował ! Natomiast jest pytanie czy z punktu widzenia ekonomiki to rozwiązanie jest opłacalne ?

Jak już wielokrotnie pisałem dla każdego domu trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie uwzględniające wszystkie aspekty włącznie z upodobaniami domowników.

Dopiero potem można przeanalizować czy jest to rozwiązanie optymalne czy też można było to samo lub więcej osiągnąć innymi środkami.

Pozdrawiam

Należy rozpatrzyć a w zasadzie oddzielić 2 kwestie, które łączą instalację mechaniczną. Pierwsza to kwestia wentylacji - zgodzę się że zastosowanie samego nawiewu rozwiązuje bez problemów ten problem - tak w lato jak i w zimę, faktem jest że latem uzyskasz prawdopodobnie nadciśnienie, chyba że zamontujesz odpowiednio dobrane wentylatory a to już w zasadzie będzie nie grawitacja tylko mechaniczna. Poza tym ilości wywiewanego ciepła o temperaturze 25-28 st w zimę (spod sufitu) jak się domyślam zwiększą ilość zużytego paliwa, i po to jest kwestia druga- odzysk ciepła - rekuperacja.

Nie wydaje Ci się że inwestowanie w cząstkowe wykorzystanie powyższego jest właśnie w tym momencie stratą peniędzy??

Moim zdaniem, jeżeli już mechaniczna, to z rekuperacją i GWC - nawet tym najtańszym rurowym z PVC. Te trzy elementy to niezbędne minimum , jeżeli już decydujemy się na mechaniczną.

Poza tym mechaniczna z reku ma głównie za zadanie sterowalnie i komfortowo wentylować, odzysk ciepła jest sprawą drugoplanową, ale dla oszczędności paliwa jakże zasadniczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniowy - to już w wielu tematach wielu dyskutantów powiedziało: wymiany zakładane w tych instalacjach są absurdalnie wysokie !

W moim domu będzie przebywało przeciętnie 3 osoby i na to wystarcza wymiana na poziomie max.75 m3/h.

Przy takiej wymianie zwrot z reku nastąpi po...30 latach o ile w ogóle nastapi przy moim ogrzewaniu.

Z drugiej strony jak ktoś mi mówi, że nawiewając powietrze do domu latem uzyskam "zabójcze" nadciśnienie to tylko śmiech człowieka może ogarnąć :D

 

Podobnie zimą, jak pozamykam szczelnie okna i nie wpuszczę ani grama powietrza to sama wentylacja grawitacyjna powinna mi "wyssać" wszystkie powietrze z domu bo przecież zimą grawitacyjna działa aż "za dobrze" ???!!!

 

Powtarzam wszystkim: róbcie jak uważacie, ja zrobię po swojemu

ZGODA ....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że najlepiej z domu ze zrównoważoną wentylacją nawiewno-wywiewna o wymianie 300 m3/h najlepiej nie wychodzić na dwór - bo tam panuje już inne ciśnienie i może "zaszkodzić".

No cóż, przeciągi też szkodzą a od szumu niektórzy nawet obłędu dostają....

 

Tak jak od czytania bez zrozumienia. Jak kto dużo czyta, i nie przyswaja wiedzy zawartej w tekście to mu się "chopki stawiają" przed oczami. Przynajmniej tak mówią na Śląsku. :D

 

Wentylacja nawiewno-wywiewna jest najlepsza, bo sterowalna w pełnym zakresie. Dodawanie kolejnych pakietów w postaci rekuperacji, klimatyzacji kanałowej, GWC, to tak jak dokupowanie pakietów dodatkowego wyposażenie podnoszącego komfort w samochodzie.

Wersja podstawowa już jeździ, i potrafi cieszyć, ale jak się chce mieć FULL WYPAS to trzeba trochę dołożyć kaski, a później już się tylko cieszyć.

Że mam, że działa, że w pewnych sytuacjach to sobie nie wyobrażam jakby by było gdyby nie było, że sąsiad nie ma. :)

A że amortyzacja nastąpi dopiero u trzeciego właściciela?

Przecież tego nie bierzesz pod uwagę.

 

W przypadku wentylacji amortyzacja też przecież kiedyś nastąpi. Nie budujesz przecież domu na kilka lat, tylko na co najmniej kilkanaście.

A jak już ci przyjdzie do głowy się go pozbyć, to i tak wartość zbywcza będzie wyższa. Tym bardziej za kilka lat, bo standardy cały czas się zmieniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Meczy mnie temat zabezpieczenia mojego reku przez szronieniem, jako ze przy ekstremalnych temperaturach moj reku zamarza (przez niedoskonalosc "czujnika" antyzamrozeniowego).

Mysle wiec o GWC wodnym 1, warunki sa sprzyjajace, ale ...

Zerknalem myslami wstecz i oszacowalem, ze tych temperatur ponizej zera wcale nie jest tak duzo, w okolicach W-wy bedzie to:

-20 stopni 7 dni w sezonie

-15 stopni 10 dni w sezonie

-10 stopni 15 dni w sezonie

- 5 stopni 30 dni w sezonie

W sumie dni z nizsza niz 5 stopni temperatura jest 62 - calkiem sporo, wydaje mi sie.

Reszta to wyzsze temperatury (jesli proponujecie zmiany to piszcie).

Nie wdajac sie w szczegoly (zalozylem wymiane 200 m3/h bo przeciez nie jedziemy na maxa), wyszlo mi, ze gdyby jako system antyzamrozeniowy zastosowac grzalke (spirale) elektryczna, to za prad w sezonie zaplacilbym ok. 200 PLN (oczywiscie moc dobierana "plynnie" - w zalesnosci od aktualnych potrzeb - tylko tyle aby wyjsc tuz powyzej zera).

To ogrzewajac pradem. Jesli zastosowac recyrkulacje to cieplo bierzemy z domu, z tego, czym grzejemy (jak gazem to polowa (?) pradu - czyli np. 100 PLN).

Jak opracuje niezawodny system antyzamrozeniowy - to nie bede robil GWC, chyba ze gdzies sie myle.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Na złoże stosuje się otoczaki rzeczne płukane (dostępne w betoniarniach i żwirowniach) o średnicy ziaren 35-65mm. Rury rozprowadzające i zbierające powietrze okłada się znacznie większymi głazami (10-15cm) żeby się żwir do otworów w rurze nie wsypywał i żeby tych otworów kompletnie nie zatkać.

Pozdrawiam Adam M.

 

Witam. Czy wie ktoś może gdzie takie otoczaki można kupić w wielkopolsce ? i czy takie kamienie będzie można zagęścić pod płytą fundamentową ? Czy takie rozwiązanie ma sens czy lepiej pospółka drobniejsza pod płytę a gwc obok domu ?

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, przecież
jak ktoś ma wysoki poziom wody gruntowej to lepiej już wykonać w tym koszcie ogrzewanie na pompę ciepła niż bawić się w zamianę niskotemperaturowej wody na podgrzanie powietrza wentylacyjnego

;-) BP,MSPANC

 

ravbc bezsens wypowiedzi kst jest niezaprzeczalny.

To jawny przykład pomieszania dwóch rożnych układów. Takie mymry z mamrami.

kst nie rozróżnia układu wentylacyjnego od grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, przecież
jak ktoś ma wysoki poziom wody gruntowej to lepiej już wykonać w tym koszcie ogrzewanie na pompę ciepła niż bawić się w zamianę niskotemperaturowej wody na podgrzanie powietrza wentylacyjnego

;-) BP,MSPANC

 

ravbc bezsens wypowiedzi kst jest niezaprzeczalny.

To jawny przykład pomieszania dwóch rożnych układów. Takie mymry z mamrami.

kst nie rozróżnia układu wentylacyjnego od grzewczego.

 

Rozumiem zatem, że Jani_63 oraz ravbc zainstalowailćscie sobie GWC wodny 1...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam. Czy wie ktoś może gdzie takie otoczaki można kupić w wielkopolsce ? i czy takie kamienie będzie można zagęścić pod płytą fundamentową ? Czy takie rozwiązanie ma sens czy lepiej pospółka drobniejsza pod płytę a gwc obok domu ?

pozdr adam

 

Drogi Poznaniaku !

Przecież wg tutejszych "guru" najlepiej wszystko, włącznie z szambem i GWC wsadzić pod podłogę salonu czy garażu !

Wtedy to ciepło co Ci ucieknie do ziemi to "odzyskasz" a jak zastosujesz reku to nawet Zakład Energetyczny będzie Ci dopłacał do rachunku !!!

PS: ja też jestem rodowitym Wielkopolaninem ale na takie plewy , jak na tym Forum, to się nabrać nie biorę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Poznaniaku !

Przecież wg tutejszych "guru" najlepiej wszystko, włącznie z szambem i GWC wsadzić pod podłogę salonu czy garażu !

Wtedy to ciepło co Ci ucieknie do ziemi to "odzyskasz" a jak zastosujesz reku to nawet Zakład Energetyczny będzie Ci dopłacał do rachunku !!!

PS: ja też jestem rodowitym Wielkopolaninem ale na takie plewy , jak na tym Forum, to się nabrać nie biorę...

Człowieku skończ już TROLOWAĆ :evil:

Jakakolwiek dyskusja z tobą nie ma sensu. Swoich chybionych teorii nie potrafisz poprzeć ani żadnym przykładem, ani żadnymi wyliczeniami :x

Forsując swoje racje z zaangażowaniem wartym lepszej sprawy tylko podnosisz ciśnienie innym.

Pod niektórymi twoimi wypowiedziami można jedynie dopisać: Pie......sz jak potłuczony

:x :x :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...