Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Witam

 

Watek strasznie ewoluował przez te 30 stron, wiec moze sie ywdawac, ze moje pytanie tu nie pasuje ale tytul watka w sam raz.

Mam domek 130m2. Ze wzgledu na warunki terenowe planuje GWC zwirowe pojemnosc 13-15m3 (wystarczy dla pracy ciaglej?), frakcji 30-70, wys 0,6m.

Pole przekroju wychodzi jakies 25m2. Pytanie jak rozlozyc te 25m2. A bardziej precyzyjnie: jaki bylaby idealny wymiar tej wezszej częsci, miedzy 'bokiem' wlotowym i wylotowym?

Wydaje mi sie, ze ta odległość jest kluczowa dla oporow wymiennika. czy 3m bedzie ok? wtedy powstalaby przestrzen do wypelnienia 3x8x0,6 dla poszukiwanej pojemnosci. Bede wdzieczny za pomoc szczególnie od osób, które juz wykonały zwirowiec.

Te 3 m to zbyt mało podzieliłbym raczej 5x5x0,6 lub ostatecznie 4x6x0,6.

Kwestia tego, że powietrze nie płynie po przekątnej tylko przez całe złoże. Kwestia jak najmniejszych oporów ale jednocześnie im dłużej powietrze będzie znajdowało się w złożu tym lepiej się ogrzeje/wychłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to czegos sie juz dowiedzialem, dzieki. :)

Reku ma byc ok 400m3 i nie chcialbym zeby przeciazac wentylatory. Ale jak ma byc 5 to bedzie 5. tylko jak tak na to patrze to cos mi sie wydaje, ze w takim wypadku dla mojego domku te 25m2 moze byc jednak za malo zeby zapewnic prace min 16 godz. (przy normalnych warunkach uzytkowania) Myle sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czegos sie juz dowiedzialem, dzieki. :)

Reku ma byc ok 400m3 i nie chcialbym zeby przeciazac wentylatory. Ale jak ma byc 5 to bedzie 5. tylko jak tak na to patrze to cos mi sie wydaje, ze w takim wypadku dla mojego domku te 25m2 moze byc jednak za malo zeby zapewnic prace min 16 godz. (przy normalnych warunkach uzytkowania) Myle sie?

Z tego co pamiętam to dobierało się 1m3 złoża na każde 10m3 wentylowanego domu. Przynajmniej ja tak zrobiłem i innym też radzę jak się nie chcą martwić wydajnością złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to dobierało się 1m3 złoża na każde 10m3 wentylowanego domu. Przynajmniej ja tak zrobiłem i innym też radzę jak się nie chcą martwić wydajnością złoża.

 

:o to mnie zabiło. trcoche musialem znowu poszperac i chyba cos zle licze. Mi wychodzi w moim domu kubatura pomieszczen wentylacyjnych 350m3. Musialbym miec 35m3 złoża, to jest 58m2 przy wysokosci 0,6m.

 

Sprawdzilem twoj zwirowiec 20m3 wychodziloby 200m3. A moj domek nie wydaje mi sie dwa razy wiekszy od twojego, powiedzialbym ze rozmiar law podobny. Jeszcze sprawdzam GWC Pędzelito.

 

Chyba ze ta kubature dziele na nawiew i wywiew i dopiero wtedy rozpatruje wentylacje nawiewna. Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to dobierało się 1m3 złoża na każde 10m3 wentylowanego domu. Przynajmniej ja tak zrobiłem i innym też radzę jak się nie chcą martwić wydajnością złoża.

 

:o to mnie zabiło. trcoche musialem znowu poszperac i chyba cos zle licze. Mi wychodzi w moim domu kubatura pomieszczen wentylacyjnych 350m3. Musialbym miec 35m3 złoża, to jest 58m2 przy wysokosci 0,6m.

 

Sprawdzilem twoj zwirowiec 20m3 wychodziloby 200m3. A moj domek nie wydaje mi sie dwa razy wiekszy od twojego, powiedzialbym ze rozmiar law podobny. Jeszcze sprawdzam GWC Pędzelito.

 

Chyba ze ta kubature dziele na nawiew i wywiew i dopiero wtedy rozpatruje wentylacje nawiewna. Czy tak?

W obliczeniach brałem pod uwagę kubaturę budynku w całości, nie obliczeniową z norm. Kubatury wentylowanej mam 320m3 jednak nie miałem możliwości zrobienia pełnego złoża, więc mam jak mam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz i teraz wiesz jak masz. Tzn ile godzin na dobe pracuje zima? Jak daje sobie radę latem? Duzo mozna pytac :)

Wiadomo, ze kazdy tez mysli o kosztach. Tak 30m3... przyjmuje ze gdzies 40 ton min. Juz sporo, ale do przełknięcia jesli zapewni komfort latem bo o zime to sie nie martwie. Jeszcze koparka a to gdzies na 1,7 min trzeba by kopac.

 

No i teraz przekrój 43 m2 przy 0,7h. tak 6x7m ale juz mam stracha czy te moje reku 400 pociagnie przez taka mase. Niby 'dobrze zaprojektowany nie stawia oporów'. Zreszta gdzies tu byly na forum fotki z wykonania monstrum AdamaMK ale napewno nie ciagnał tego maly wentylatorek. z drugiej strony zloze tylko o metr dluzsze :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz i teraz wiesz jak masz. Tzn ile godzin na dobe pracuje zima? Jak daje sobie radę latem? Duzo mozna pytac :)

Wiadomo, ze kazdy tez mysli o kosztach. Tak 30m3... przyjmuje ze gdzies 40 ton min. Juz sporo, ale do przełknięcia jesli zapewni komfort latem bo o zime to sie nie martwie. Jeszcze koparka a to gdzies na 1,7 min trzeba by kopac.

 

No i teraz przekrój 43 m2 przy 0,7h. tak 6x7m ale juz mam stracha czy te moje reku 400 pociagnie przez taka mase. Niby 'dobrze zaprojektowany nie stawia oporów'. Zreszta gdzies tu byly na forum fotki z wykonania monstrum AdamaMK ale napewno nie ciagnał tego maly wentylatorek. z drugiej strony zloze tylko o metr dluzsze :-?

ogólnie jest nieźle, teraz zimą przy trybie pracy zimowym może pracować 24h ale u mnie chodzi w zależności od wilgocii, są momenty, że w zasadzie nie musi i wtedy chodzi w zasadzie grawitacyjnie :wink:

 

30m3 to niecałe 60ton w zależności od wielkości kamienia.

 

Co do oporów, gwc żwirowe naprawdę ich nie stawia jeśli jest odpowiednio zrobione. Policz sobie tak : 1% z przekroju poprzecznego złoża i porównaj z przekrojem rury która wchodzi do GWC. U mnie wychodzi więcej 0,04 do 0,03. A wg mnie przerwy pomiędzy kamieniami to więcej niż 1%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam domek 130m2. Ze wzgledu na warunki terenowe planuje GWC zwirowe pojemnosc 13-15m3 (wystarczy dla pracy ciaglej?), frakcji 30-70, wys 0,6m.

Pole przekroju wychodzi jakies 25m2.

 

Według twoich obliczeń wychodzi 1m3 na 10mkw powierzchnia domu - to prawidłowo, ale nie do pracy ciągłej.

Lepiej przewymiarować żwirowca (w miarę rozsądku i pieniędzy) zrobić raz i mieć wszystko z głowy, a tak będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty na przepustnice z siłownikiem i sterowanie do tego...

A tak troszkę przewymiarujesz i wsadzisz ręcznie przestawianą przepustnice - przełączysz sobie sam (2 razy w roku) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przeczytałem chyba cały ten wątek dwa razy + kilka pobocznych (z serii "tymi ręcami" :) ). A jednak im więcej czytam tym mniej wiem (to chyba problem wszystkich początkujących :oops: )

 

Dlatego wielka prośba: pomóżcie mi wybrać jakie powinienem wybrać GWC. Najpierw chciałem mieć żwirowca pod garażem, ale generalnie trochę boję błędów w jego wykonaniu (ekipa nie obeznana z tematem) a poza tym jego zalania przez wodę gruntową i jeszcze "zapaszków" szczególnie po okresach przestojów (wiem, wiem - zaraz mnie wyśmiejecie :-? )

 

Aktualnie skłaniam się bardziej ku "wodnemu 1" ale tu z kolei boje się przesuszania powietrza w zimie - ostatnio k62 napisał że wilgotność powietrza jest baaardzo mała - 6,5% . :o Poza tym wodny 1 wydaje sie trudniejszy do zepsucia na etapie jego układania

 

A teraz moje "warunki"

- dom ok 220 m2 pow. użytkowej (dom z poddaszem użytkowym) na bazie projektu "dom w nemezji g2" http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-nemezji-g2/m47330d1a37422)

- centralę rekuperacyjną planuję w kotłowni przy garażu

- działka ze spadkiem w kierunku południowym (ok 1m na 10m)

- na działce glina i jeszcze raz glina, oto fragment z badania geotechnicznego:

-pod przypowierzchniową około 40cm glebą stwierdzono występowanie grubej warstwy czwartorzędowych plejstoceńskich glin zwałowych; miejscami - na stropie ww. glin - odłożona została nieciągła (około 20-50cm) seria pokrywowych piasków akumulacji wodnolodowcowej :roll:

- w podłożu dominują trudnoprzepuszczalne gliny

- woda gruntowa o zwierciadle pod ciśnieniem hydrostatycznym występuje we fragmentach silnie spiaszczonych, słaboprzepuszczalnych glin

- w poziomie jej stabilizacji zaobserwowano śródglinowe sączenia wody

- śródglinową wodę napiętą nawiercono na głębokości 2,5m ppt a jej zwierciadło stabilizowało się na 2,0m ppt

- słabe sączenia zaobserwowano na głębokości 1,8-2,3m ppt

- specyfika występowania wód gruntowych w środowisku lodowcowych glin nie pozwala na dokładne ustalenie ich stanów ani na podanie prognozowanych poziomów zwierciadeł

 

Mam więc pytania do doświadczonych forumowiczów (Adama_mk ale oczywiście też do innych): - czy te warunki nadają się na GWC Wodny 1? Czy jednak proponujecie coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadają się.

Przyjmij 25 W/m2 i powinno wystarczyć.

Kop głęboka, im głębiej tym lepiej.

 

Co do błędów wykonawczych to chyba największym jest brak zaworu odcinającego przed naczyniem zbiorczym co utrudnia odpowietrzenie.

Ale o tym już pisałem.

Poza tym bułka z masłem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Dlatego wielka prośba: pomóżcie mi wybrać jakie powinienem wybrać GWC. Najpierw chciałem mieć żwirowca pod garażem, ale generalnie trochę boję błędów w jego wykonaniu (ekipa nie obeznana z tematem) a poza tym jego zalania przez wodę gruntową i jeszcze "zapaszków" szczególnie po okresach przestojów (wiem, wiem - zaraz mnie wyśmiejecie :-? )

 

 

korys

Ja w podobnej sytuacji zdecydowałem się na rurowy. Planuję zmieścić się w 2000 zł Rura pcv 200 długość 40 - 50 mb ( 20 - 30 zł/mb - Orko zdaje się kupił na Allegro nawet po ok 15 zł/mb ) plus koparka ( 3 - 4 godz.)

ZPZ tzn.:

ZROBIĆ - PODPIĄĆ DO REKU - ZAPOMNIEĆ :lol:

(brak pompki - awaryjność, brak glikolu - okresowa wymiana - koszt niemały, brak nagrzewnicy, obudowy do nagrzewnicy, brak kondensatu z nagrzewnicy)

 

Jeżeli chodzi o wilgotność, to czy rurowy, czy wodny1 to to samo. Jeżeli podstawisz sobie parametry pracy reku dla tych warunków w programie Heatexa, czy Klingenburga to zobaczysz, że nawiewane powietrze będzie miało

25 - 30 % wilgotności (problem do opanowania :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Właśnie dołączam do budujących (na razie na etapie posiadania działki i projektowania).

 

Z uwaga prześledziłem niniejszy wątek (choś z oczywistych powodów nie przeczytałem wszystkich postów - większość początkowych i część końcowych), ponieważ zbieram wiedzę na tematy związane z budową domu, a więc i z wentylacją.

Mam dwa pomysły dot. GWC (nie koniecznie do wykorzystania wprost, ale poddaje je pod dyskusję):

 

1. W kilku miejscach pojawiają się wątpliwości w zastosowaniu wymiennika żwirowego czy wodnego2 ze względu na powietrze docierające do czerpni - zapachy, bakterie, sabotaż itp. Mam pomysł na połączenie zalet tych rozwiązań ze świerzym powietrzem pobieranym na wysokości dachu. Można zastosować dodatkowy wymiennik powietrze-powietrze (taki jak w samym rekuperatorze). Czerpnia może być wtedy na górze, a powietrze pobierane z wymiennika żwirowego lub studni służyć będzie ogrzaniu/schłodzeniu w wymienniku. Oczywiście należy zastosować dodatkową "pompę" wentylator (podobnie jak w glikolowym), no i dochodzi sprawność samego wymiennika pow-pow.

 

2. W moich warunkach gruntowo-organizacyjnych będe stosował GWC glikolowy (wodny1). Jako wymiennik zamierzam zastosować spliter (jednostkę wewnętrzną) z klimatyzacji. Mam takowy (jest uszkodzony, ale nie rozszczelniony), nie przyglądałem mu się jeszcze dokładnie, ale wydaje się, że po niewielkiej adaptacji (zrównoleglenie) da się użyć.

 

pozdrawiam i czekam na opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla samej wentylacji oblicz sobie prędkość strugi w rurze. Ja dal 320m3 mam 200mm.

 

Przy gwc żwirowym dodatkowo to zależy jaki przekrój złoża czyli to co pisałem powyżej. Jeśli przekrój będzie mały to nie ma sensu dawać większej.

 

Dostosuję złoże do rury fi 250 :) Czy wystarczy 6x8x0.6 ? czy lepiej większe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boje się przesuszania powietrza w zimie - ostatnio k62 napisał że wilgotność powietrza jest baaardzo mała - 6,5%.

 

Ja wcześniej dopytywałem się o wilgotność powietrza po przejściu przez GWC, ale nikt nie odpowiadał.

 

Spróbowałem sam to sprawdzić teoretycznie dla następujących warunków:

Na zewnątrz -15*C, wilgotność wzlędna - 100%, ciśnienie 1000 hPa,

czyli zawartość wilgoci ok 1g/1kg powietrza.

 

1. GWC żwirowy

Po przejśćiu przez GWC

temp powietrza ok +6*C, wilgotność 60%, wilgoci 3,5g/1kg pow

Po przejściu przez rekuperator

temp powietrza ok +18*C, wilgotność 27%, wilgoci 3,5g/1kg pow

W pomieszczeniu podgrzewa się do 21*C i mamy wilgotność wzgl 22,5%.

 

2. GWC glikolowy

Po przejśćiu przez GWC i rekuperator

temp powietrza ok +18*C, wilgotność 8%, wilgoci 1g/1kg pow

W pomieszczeniu podgrzewa się do 21*C i mamy wilgotność wzgl 6,5%.

 

Czy w żwirowcu powietrze nasyci się do 60%? Tego nie wiem, może do 90?

Tylko Ci co już mają GWC mogą to sprawdzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, chyba jednak faktycznie zdecyduje się na Wodny_1

 

@Piczman i inni użytkownicy już działających GWC Wodnych:

a jak Wy zapatrujecie się na kwestię wilgotności powietrza po przejściu przez nagrzewnicę i reku?

 

Na ile obliczenia k62 dały poprawne (zbliżone do rzeczywistych) wyniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...