Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Nie widziałem tych "gotowców" Dospela i innych !

Ale mały wymiennik to zły kierunek, bo jak za mały to nie wykorzysta optymalnie tego co da nam złoże.

Mój mógłby być jeszcze większy przy tym samym kolektorze ,,,

Te z juwentu są sprawdzone przez kilka osób z forum, cena chyba tez ok !

Możesz spróbować tych gotowców, wyjdzie lepiej lub gorzej !

Chętnie poznamy kilka faktów !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

danielw, dzięki za info. Ja szukam żwiru od dłuższego czasu, ale ciężko z tą frakcją. Ceny z KOSMOSU - 190/tona, a na śląsku znalazłem po 38 brutto/ tona, tylko jak stamtąd przywlec taki transport. Najwięcej na samochód można załadować 27 ton (adam_mk - czy tyle dla mojego domku wystarczy?). Szczerze mówiąc po tej cenie wziął bym z 50 ton :D. Może jest ktoś chętny z okolic Wróblina (Lublina)? Zorganizowali byśmy wspólnie jakiś wagon może, albo co...

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka uczy, że jak się zrobi żwirowca tak, że "metry po podłodze /10 = metry3 złoża" to wtedy ekonomia zaczyna się zgadzać z stawianymi celami.

Można złoże dać większe, nawet wiele większe.

Mniejsze musi "odpoczywać".

Takie (tak liczone) i większe - nie muszą...

Złoże w warstwie około 0,7m.

 

Tona nie równa się tu 1m3...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ma 140 m2 użytkowej, nawet mniej będzie, bo nie wszystkie pomieszczenia będę wentylował (kotłownia chociażby odpada), czyli teoretycznie 14 m3 złoża wystarczy na zaspokojenie ciepła potrzebnego do wspomagania wentylacji. Ja planowałem złoże ~20m3 a nawet chętnie zrobiłbym większe. Wiem, że tona <> m3. Przy tej frakcji, która jest najlepsza na budowę GWC liczy się jakieś 0,6. Czyli dla 20 m3 potrzebuję jakieś 35 ton otoczaka.

Największy transport jaki zabierze samochód ciężarowy to około 27 ton, daje to jakieś 16 m3. Tylko dodatkowy problem - mój garaż ma wymiary 5x6, co przy takim tonażu (16 m3) da jedynie 0,5-0,6 m złoża, a to za mało raczej - opory powietrza. Musiał bym zmniejszać w jakiś sposób powierzchnię złoża...

Reasumując, nie pytałem z chęci oszczędności, czy innych względów ekonomicznych, lecz z ograniczeń i niedostępności otoczaka w mojej okolicy.

Po cenie jaka jest koło Wrocławia wziął bym i 50 ton - kwestia transportu stamtąd :(

 

Adam_mk, czy zerknąłeś na moje wyliczenia, które Ci wysłałem. Czy może mail znowu nie dotarł?

 

Pozdrawiam

Adam

 

PS. Chętnych na większą ilość otoczaka z okolic Lublina zapraszam do dyskusji. Może warto pogadać z koleją... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz,

 

Jestem na etapie obmyslania co by tu jescze w fundamenty upchac i marzy mi sie zwirowiec :-)

Na poczatek chcialbym sie poradzic doswiadczonych forumowiczow w temacie warunkow gruntowych. Mianowicie czy dobrze mi sie wydaje, ze w moim przypadku zwirowiec bedzie OK.

Oto co geotechnik naskrobal w swej analizie. Idac od powierzchni w dol mamy:

- humus - jakies 30-40 cm

- twardoplastyczne piaski glinaiste z okruchami i kamieniami skaly piaskowcowej oraz mulowcowej

- polzwarte i zwarte wietrzeliny gliniaste wyksztalcone jako pyly warstwowane glina pylasta i piaskiem pylastym oraz piaski gliniaste warstwowane piaskiem pylastym

- wietrzeliny wyksztalcone jako zageszczone piaski pylaste z przewarstwieniami piasku gliniastego

- mulowiec - skala miekka

 

Tyle odnosnie warstw gruntu. Jak widac jest sporo piaskow gliniastych. Podloze raczej srednio przepuszczalne. Na lustro wody geolog nie natrafil - wiercil do 2m bo dalej byla skala mulowiec. Z relacji sasiadow wynika, ze woda pojawia sie na 3m (wyszlo przy kopaniu pod szambo).

 

Z tego co moje niewprawne oko dostrzeglo w czasie kopania - im nizej tym mniej gliny a wiecej piasku (ale ciagle gliniasty).

 

Wydumalem sobie zatem, ze zwirowiec nie bedzie mial problemow z woda gruntowa. Co Wy na to?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@d@m

 

Warstwa złoża około 0,6m to dobra warstwa.

Liczyłeś przepustowość takiego?

6 x 0,6 = 3,6 (m2) to 2% z tego = 0,072m2 = 720cm2

A rura fi 200 to 314cm2.....

 

Co sądzisz o oporach, jakie tam będą przy warstwie 0,6m?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heron

Powinno być dobrze.

Miejsce tam masz?

 

Adam M.

 

Adamie,

Mam powierzchnie circa 39 m2 (6,25 x 6,25) i mogłbym zrobić złoże 0,65 głębokie. Przekrój złoża mamy wówczas 4 m2 i 2% z tego 800 cm2 co daje prawie 3-krotność przekroju fi 200.

Myślisz, że będzie ok?

 

Wacham się tylko jaką frakcję wybrać. To ma byc pod garażem i wydaje mi się, że powinna być w tym złożu także frakcja 16-32 oprócz otoczaków (40 i więcej) co by się to lepiej zagęściło. Tylko to zwiększa opory. Jak szacujecie jakie są opory w złożu w zależności od frakcji?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez heron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heron, firma Walmar, Mietków k. Wrocławia

71 316-82-44

frakcja 40-70, cena 38 brutto/tona. Dzwoniłem do nich w środę, mają żwir filtracyjny, płukany, taki co to wykorzystują do filtrów wody - ideał :)

 

Dzieki @d@m :-)

 

Zakładam, że taka cena jest za samo kruszywo bez transportu. W takim razie musiałbym doliczyć jakieś 1500 za transport za jedna wanne (biorą 3 PLN za kilometr - chyba, że znacie tańszych :-) ). Hmm, troche drogo wychodzi za całość... :-(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cena oczywiście na miejscu.

Wiesz, ja się zastanawiam, czy nie targać tego do Lublina - dla mnie cena transportu to około 2500 PLN-ów, to i tak taniej niż mi zaśpiewali za tonę na Lubelszczyźnie. Więc szukam dalej.

Dla Ciebie może lepiej:

Spółdzielnia pracy surowców mineralnych

45-032 Opole

ul. Kominka 3

77 466-84-21

tyle, że już 86/tona brutto

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam uno problemo i piszę z pomocą

otóż plan był na żwirowca, rura pod fundamentem wyprowadzona, jakiś czas temu wklejałem nawet fotki

 

http://images47.fotosik.pl/292/ab78df643c7a5a38m.jpg

 

twierdziłem że sucho że ho ho, budowałem w lipcu więc sucho było

zaniepokoiło mnie ostatnio jak coś kopałem

odkopałem więc rurę która wystaje spod fundamentu i oczom moim ukazał się taki widok:

 

http://images46.fotosik.pl/291/653ef50102eda283m.jpg

 

lustro na głębokości dokładnie 1,9

40 cm poniżej rury

i już nie jest tak jak było zaraz po zimie - było bardziej "mokro" więc pewnie poziom był wyższy

cóż teraz?

Wodny?

Czy może przedłużyć rurę i skierować się ku rurowemu.

Budowa już mi daje się w kości i człowiek na udogodnienia idzie, ten żwirowy to same problemy mi pod kłody rzucał, jak otoczaków nie mogłem znaleźć, jak znalazłem, przywieźli to takie to marne, zużyłem na POŚ-a a resztę chyba rozrzucę coby utwardzić drogę :(

w każdym bądź razie co radzicie?

jeśli rurowy to też jaki ukąłd i ile m tej rury - cyrklowałem coś na 50 tylko jaki układ

poniżej dwie koncepcje, pierwsza klasyczny wywijas i powrót do budynku i czerpnia nlisko ściany, łądnie zabudowana razem z czerpnią powietrza do kominka

druga koncepcja to rozdzielenie rury trójnikiwm czy jakoś i poprowadzenie dwóch nitek - może po fi 160? - i łączących sie na końcu lub wcale nie koniecznie

 

http://images45.fotosik.pl/293/ba2d94d12ef74d9dm.jpg

http://images37.fotosik.pl/287/ca6f6c69376dce9fm.jpg

 

co myslicie

dawno nie zaglądałęm do wątku, byłem pewien swojej koncepcji, a tu trach

czy rurowy jest opłacalny, wydajny, nigdy nie brałem go pod uwagę

 

na niewątpliwy plus jego jest łatwość wykonania - koleś koparka i ja i po pół dnia zrobione i chyba bezawaryjne

 

poradźcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pisali o wynikach różnych GWC, to całkiem fajna lektura. Ja też już zwątpiłem w żwirowca przez ceny żwiru, ale mam ogromną dziurę w garażu więc muszę ją zasypać :).

http://forum.muratordom.pl/showthrea...-GWC&p=3888343

 

Pozdrawiam

Adam

 

adam_mk, a ja z uporem maniaka dopytuję o opinię do moich wyliczeń :/

Edytowane przez @d@m
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Także jestem przed budową żwirowego wymiennika i chciałem zapytać się o dwie rzeczy:

 

1. Czy otoczaki granitowe frakcji 32-64mm (np. takie: link) będą odpowiednie do żwirowca? Głównie chodzi mi o to czy podczas zraszania złoża nie będą się uwalniały szkodliwe związki chemiczne? W porównaniu do żwiru kwarcowego, otoczaki granitowe są bardziej porowate i wydaje mi się, że także bardzie podatne na pękanie (niektóre otoczaki są popękane na skutek transportu i sortowania). Ma to jakieś znaczenie? Mogę zakupić około 27 ton takich otoczaków pochodzenia rzecznego w rozsądnej - jak na moją okolicę - cenie tylko nie wiem do końca czy będzie to równie dobry materiał jak żwir kwarcowy.

 

2. Mojego żwirowca planuję umieścić pod posadzką w garażu i tutaj mam kolejne pytanie: jakie powinny być jego optymalne wymiary mając do dyspozycji około 17 m3 otoczaków. Chcę zrobić coś koło 4x5x0,8m, a może bardziej go wydłużyć? (Planowana wentylacja dla domu o pow. użyt. 240m2 i 4-5 osobowej rodziny. Rekuperator w/g projektu posiada maksymalną wydajność 400m3/h).

 

Proszę o wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dołączam się do pytania Mańka dot. nitek rurowca. U mnie sytuacja przestrzenna wygląda identycznie jak na rys. Mańka, tylko ja się zastanawiam czy lepiej ułożyć jedną rurę o dł.60m, czy lepiej dwie po 30m oddalone od siebie o ok. 1 m i puszczać powietrze raz jedną raz drugą co 12h (regeneracja złoża). Druga opcja jest bardziej skomplikowana (zawory i sterownik), dlatego zastanawiam się czy wydajność będzie na tyle wyraźna, żeby opłacało się ponosić dodatkowy koszt. Ponad to razem z rurą GWC chcę zakopać rurę z wodą ze studni. Gdzieś w połowie wątku czytałem, że należy oddzielić rury warstwą gleby. O co chodzi z tym rozdziałem? Myślałem, że woda o temp. 8 st. poprawi regenerację gruntu dookoła rur.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tym otoczakom nic nie brakuje.

Złoże jakie planujesz trochę małe jak dla domu 240m2, a to tylko powierzchnia użytkowa, zresztą podobnie jak wydajność rekuperatora.

Przy takim metrażu kubatura to pewnie jakieś 650m3.

Maksymalny wydatek rekuperacji na poziomie 400m3 to 0,6 kubatury/h.

Dla warunków zimowych aż nadto, ale złoże tej wielkości będzie wymagało cyklicznego odpoczynku.

Latem to nie poszalejesz ze schładzaniem.

Nie raz już było mówione że m3 złoża to 1/10 powierzchni po podłodze.

To najlepszy kompromis między wydajnością, a wielkością (kosztami).

 

rafek11 a pomyślales o odziaływaniu w drugą stronę?

Tam będzie zaciągane powietrze o temperaturze nawet -20oC.

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cena oczywiście na miejscu.

Wiesz, ja się zastanawiam, czy nie targać tego do Lublina - dla mnie cena transportu to około 2500 PLN-ów, to i tak taniej niż mi zaśpiewali za tonę na Lubelszczyźnie. Więc szukam dalej.

Dla Ciebie może lepiej:

Spółdzielnia pracy surowców mineralnych

45-032 Opole

ul. Kominka 3

77 466-84-21

tyle, że już 86/tona brutto

 

Pozdrawiam

Adam

 

Dzieki za cynk. Dorwalem jedenego goscia, ktory teoretycznie moze za 70/tone przywiezc. Tyle, ze jeszcze nie ogladalem co on chce mi sprzedac :-) No ale wyglada obiecujaco...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tym otoczakom nic nie brakuje.

Złoże jakie planujesz trochę małe jak dla domu 240m2, a to tylko powierzchnia użytkowa, zresztą podobnie jak wydajność rekuperatora.

Przy takim metrażu kubatura to pewnie jakieś 650m3.

Maksymalny wydatek rekuperacji na poziomie 400m3 to 0,6 kubatury/h.

Dla warunków zimowych aż nadto, ale złoże tej wielkości będzie wymagało cyklicznego odpoczynku.

Latem to nie poszalejesz ze schładzaniem.

Nie raz już było mówione że m3 złoża to 1/10 powierzchni po podłodze.

To najlepszy kompromis między wydajnością, a wielkością (kosztami).

Czyli optymalnym rozmiarem złoża dla mnie byłoby około 25m3, tylko czy reku o podanej wydajności 400m3/h wykorzysta je? Czy takie złoże nie będzie przewymiarowane w stosunku do planowanego reku? I jeszcze kolejne pytanie, czy otoczaki frakcji 32-64mm można wymieszać ze żwirem 16-32mm aby powiększyć złoże? Nie straci na tym przepuszczalność samego złoża i czy opory zbytnio nie wzrosną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...