Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt MELODIA pracownia KRAJOBRAZY


Recommended Posts

Mam ogromną prośbę do SEBA i androżka i innych, któryz zdecydowali się na PC w Melodii.

Czy możecie podzielić się swoimi doświadczeniami z pompą ciepła?

 

WIem, że temat już siętu pojawiał, ale my ciągle się wahamy.

A konkretnie zastanwiam się, czy zyski są na tyle duże, żeby pchać się w większe wydatki... Jak u was wyglądała cena zakupu i jak wyglądają rachunki za prąd?

 

Pytam, bo przeglądając rózne miejsca można znaleźć tyle samo przeciwników co zwolenników tego rozwiązania. Każdy wysuwa jakieś teoretyczne argumenty, a ja wolałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce w takim domu, jaki my chcemy budować...

 

Z góry dzięki za Wasze uwagi i spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam ogromną prośbę do SEBA i androżka i innych, któryz zdecydowali się na PC w Melodii.

Czy możecie podzielić się swoimi doświadczeniami z pompą ciepła?

 

WIem, że temat już siętu pojawiał, ale my ciągle się wahamy.

A konkretnie zastanwiam się, czy zyski są na tyle duże, żeby pchać się w większe wydatki... Jak u was wyglądała cena zakupu i jak wyglądają rachunki za prąd?

 

Pytam, bo przeglądając rózne miejsca można znaleźć tyle samo przeciwników co zwolenników tego rozwiązania. Każdy wysuwa jakieś teoretyczne argumenty, a ja wolałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce w takim domu, jaki my chcemy budować...

 

Z góry dzięki za Wasze uwagi i spostrzeżenia.

 

Po pierwsze primo:Jest wątek o PC - około 200 stron ale zgadzam się,że przebrnąć go jest ciężko.

Po drugie primo:Jak już wielokrotnie pisałem miałem do wyboru - gaz z butli,prąd - żadnych eko :o groszków nie rozważałem,liczy się wygoda i bezobsługowość.

Po trzecie primo :Przeciwnikami są ci którzy pompy nie mają.

Po czwarte primo:Są dwie opcje-ortodoksyjni oszczędzacze - PC+reku+50 cm

:D styro na ścianie i 200 cm na podłodze i dachu oraz eko olewacze czyli ja - ściana 36,5 Ytong 1w,okna 1.0.Ci pierwsi zwiększając nakłady początkowe minimalizują koszty ogrzewania do zupełnego minimum ( słyszałem o domu o dużej powierzchni - 300 m2 z kosztami rocznymi ogrzewania 400 zł (?!).Ci drudzy (ja) dochodzą do wniosku,że przy tym klimacie 1300 - 1800 zł za rok (sezon ) ogrzewaniea nie rujnuje ich budżetu.A wygoda użytkowania PC jest porażająca.Jak się klimat oziębi to sobie Melodię docieplę 20 cm wełny.

Po piąte primo: Ani chwili nie żałuję wyboru PC,mój instalator w zeszłym roku zamontował 60 PC Nibe,Danfos.To o czymś świadczy.Przerabiałem już niedowierzanie i lęk przed PC wśród moich znajomych i rodziny.5 na 6 po wizycie u mnie zdecydowało się na PC.Wszystkiego czego nie znamy boimy się.PC to nie nowość!!!Może w Polsce.

Po szóste primo:PC ma sens tylko w przypadku podłogówki,broń Boże nie robić grzejników np.w sypialni i na poddaszu ( jak mówią starzy "fahofcy")- to ciężki grzech.

Po ........primo- zaoszczędź na wyposażeniu i zainwestuj w PC,pogadamy za dwa lata i będziesz mi dziękować,że Cię namówiłem na PC :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Proszę o opinie dotyczące pokoju nad garażem, u nas ma to być sypialnia ścianka kolankowa jest na wysokość 95cm jak myślicie czy usytuowanie łóżka pod skosem będzie dobrym pomysłem ? Czy lepiej przenieść łóżko na ściankę dzielącą sypialnię z łazienką?

Gniazdka mam rozplanowane właśnie pod skosem mają być po obu stronach łóżka a antenę do telewizora na ściance dzielącej z łazienką. Więc jest to ostatni moment na przeniesienie kabli

 

Z góry dziękuję

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Androżku powiedz mi jak ustawiłeś PC (grzejesz tylko w taniej taryfie czy ustawiłeś stałe grzenie? i drugie pytanie jak radzicie sobie z wilgocia na oknach dachowych pozdrawiam i czekam na odpowiedź

 

Te sumy które podałem są orientacyjne i raczej bliższe 1300 a nie 1800 zł za sezon.Grzeję w obu taryfach i zaznaczam że nie dokonuję cudów w programowaniu PC jak to inni potrafią.Wychodzę z założenia,że nocą jest chłodniej a w ciągu dnia cieplej i sterownik pompy się do tego przystosowuje.Jedyne nad czym pracuję to ilość włączeń.Szczerze mówiąc nie wiem,czy nie wystraczyłaby pompa o mocy 8 kW ( moja 10 ) bo w styczniowe mrozy do minus 23 stopni pompa miała duży zapas ( nie działała non stop a maks.12 h ) a jeśli ktoś ociepli ściany to nie powinno być zupełnie problemu.

Jaka wilgoć na oknach?Od wewnątrz? - nie powinno być,chyba że dom schnie.Ponadto w oknach Fakro mam wydajne "wietrzałki" i dodatkowo wentylację pomieszczeń na poddaszu ( dachówki kominkowe z przewodem i koncówką w postaci anemostatu w każdym pomieszczeniu na górze coby regulować wypływ powietrza )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Proszę o opinie dotyczące pokoju nad garażem, u nas ma to być sypialnia ścianka kolankowa jest na wysokość 95cm jak myślicie czy usytuowanie łóżka pod skosem będzie dobrym pomysłem ? Czy lepiej przenieść łóżko na ściankę dzielącą sypialnię z łazienką?

Gniazdka mam rozplanowane właśnie pod skosem mają być po obu stronach łóżka a antenę do telewizora na ściance dzielącej z łazienką. Więc jest to ostatni moment na przeniesienie kabli

 

Z góry dziękuję

[/b]

 

Trzeba brać pod uwagę,że ścianka kolankowa po wykonaniu ocieplenia - łącznie 25 cm przynajmniej plus do tego dochodzi stelaż na płyty g-k nie jest wysoka Biorąc pod uwagę nie tylko spanie w łóżku ale także inne czynnosci :wink: bezwzględnie proponuję łóżko na ścianie łączącej z łązienką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżku jest to wysokość już ze ścianką regipsową na szczęście ocieplenie poddasza mamy już dawno za sobą :D

Teraz pracujemy nad regipsami, następne w kolejności kominek, kafle w holu i kuchni, drzwi wewnętrzne, podłogi dębowe-stolarz nad nimi już pracuje, i całe mnóstwo innych rzeczy. Wydaje się że to już prawie dom ale jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia.

Ale wracając do spraw łóżkowych zrobię sobie łóżko ze styropianu który pozostał z ocieplenia zewnętrznego i sprawdzę czy nie jest zbyt nisko biorąc pod uwagę oczywiście i inne czynności :oops:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Androżku ja nastawiłem na grzanie tylko w tańszej taryfie od 3 do 6 i od 13 do 15 temperaturę w domu utrzymuję od 19 do 20 stopni woda użytkowa na 50 stopni całą dobę bez cyrkulacji rekuperacje włączyłem i w ten sposób bardzo wychłodziłem dom (musze pomyśleć czy nie załączać rekuperatora tylko w jakiś godzinach nocnych. okna mam Roto są też wywietrzniki ale woda i tak sie gromadzi (pewnie troche związane to z dosuszaniem ale bardziej z różnicą temperatur w środku i na zewnątrz budynku. Androżku powiedz jescze co znaczy że pracujesz nad ilością włączeń? pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Androżku ja nastawiłem na grzanie tylko w tańszej taryfie od 3 do 6 i od 13 do 15 temperaturę w domu utrzymuję od 19 do 20 stopni woda użytkowa na 50 stopni całą dobę bez cyrkulacji rekuperacje włączyłem i w ten sposób bardzo wychłodziłem dom (musze pomyśleć czy nie załączać rekuperatora tylko w jakiś godzinach nocnych. okna mam Roto są też wywietrzniki ale woda i tak sie gromadzi (pewnie troche związane to z dosuszaniem ale bardziej z różnicą temperatur w środku i na zewnątrz budynku. Androżku powiedz jescze co znaczy że pracujesz nad ilością włączeń? pozdrawiam wszystkich

 

Co do temparatury - moja żona w Twoim domu chodziłaby w futrze.Dla mnie optymalna temperatura to 21,5 C w salonie,19 C w sypialni,wiatrołapie i pomieszczeniu gospodarczym oraz 23 C w łazienkach ( głównie dolnej ).Aby róznicować temperatury w pomieszczeniach mam Danfoss Wellnes System - elektrozawory na pętlach oraz bezprzewodowe mierniki ( i regulatory ) temperatury w każdym pomieszczeniu.To rozwiązanie może trochę purystów pompowych przerazić ( podobno może zmniejszać COP ) ale daje mi to elastyczność temperaturową ( piękne określenie :D ).Natomiast optymalnie dla mojej żony to 25 C przy której to temperaturze ja najnormalniej zdycham - całe szczęście ,że występuje tylko po rozpaleniu kominka a więc rzadko.Moja pompa - Nibe Fighter 1240 ma dynks w regulatorze - tzw stopniominuty,którymi można pośrednio regulować ilość włączeń - zamysł - mniej włączeń ale dłuższa praca pompy - to lepiej niż krótko i często ( sprężarka !!! ).Nie wiem jak jest u Ciebie.Miałem nawet ponad 1000 włączeń na miesiąc aktualnie zszedłem do ok.500.Wodę w zasobniku mam około 48 C i oczywiście recyrkulację włączam tylko podczas wizyty gosci ( taki szpan :D )

Odnośnie okien - tym bardziej jeśli masz reku to nie powinno być parowania.Coś z wentylacją nie halo.Moja siermieżna wentylacja grawitacyjna nie dopuściła nigdy do parowania szyb od wewnątrz,musiałbyś mieć szyby jednowarstwowe żeby różnica temperatur powodowała rosę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Androżku za wyczerpującą odpowiedź musze chyba zawezwać jakiegoś fachowca od pomp viessmana żeby mi to poustawiał ja niestety nie mam możliwości regulowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach chyba że ręcznie zmniejsze przepływ na odpowiednim obwodzie ale odradzano mi takie rozwiazanie. Co do temperatury to każdy ma inna wrażliwość nam z żona taka temperatura pasuje natomiast w łazienkach dogrzewam grzałką ww grzejniku (tak myślę że to może być przyczyna nienaturalnie wysokiego zużycia prądu)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Androżku za wyczerpującą odpowiedź musze chyba zawezwać jakiegoś fachowca od pomp viessmana żeby mi to poustawiał ja niestety nie mam możliwości regulowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach chyba że ręcznie zmniejsze przepływ na odpowiednim obwodzie ale odradzano mi takie rozwiazanie. Co do temperatury to każdy ma inna wrażliwość nam z żona taka temperatura pasuje natomiast w łazienkach dogrzewam grzałką ww grzejniku (tak myślę że to może być przyczyna nienaturalnie wysokiego zużycia prądu)

 

1.Wejdź na wątek "pompa ciepła,spostrzeżenia,uwagi" - na pewno podpowiedzą co i jak.

2.Rzeczywiście regulowanie przepływu tylko przez tłumienie przepływu jest niedobre,z tego co wiem u mnie jest zero-jedynkowo - zawór otwarty lub zamknięty.

3.Oczywiście w łazienkach mam grzałki w drabinkach - po 600 W - w zasadzie włączam tylko w łazience na dole - proponuję kupić za kilka groszy licznik zużycia - podłąćz do gniazda grzałki i będzie wiadomo ile zużywa.

4.Aby określić zużycie prądu przez pc - trzeba zainstalować podlicznik - jeszcze go nie mam ale chyba się skuszę.

5.Co to znaczy nienaturalne zużycie prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżku otóż wg mnie zużycie miesięczne w 1 sterefie 300 kWh i 700 w drugiej sterfie to dla rodziny 3 osobowej dużo. Duże zużycie w drugiej strefie sugeruje że nabija to pompa używanie piekarnika i płyty grzewczej umiarkowane zajzżę na wątek o którym mówisz może znajde jakieś odpowiedzi

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zużycie to pikuś.Przy mojej menażerii elektryczno-elektronicznej mam od 1168 droga / 2000 kwh tania - okresie listopad 2008-styczeń 2009 ( wtedy były mrozy do 23 C natomiast latem 336/650 też za 2 miesiące Jak widzisz proporcje droga/tania taryfa są ok.1:2.

Przez rok zużyłem prądu za 4291 zł co daje średniomiesięcznie 358 zł.Totalnie antyekologiczne zachowanie :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w rypinie jest producent kominkow z piaskowca, my za swoj rustykalny z dodatkowym przedluzeniem i druga polka do drewna z rozprowadzeniem ciepla przez nawiewy na cala gore dalismy niecale 10 tys.zl. co do ubikacji goscinnej po roku uzytkowania nigdy w zyciu bym jej nie zlikwidowala bardzo ssie sprawdza ale to indywidualne potrzeby kazdego.pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...