Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie elektryczne - jak się nie ugiąć przed czarnym PR?


Aghula

Recommended Posts

Ja pogodziłem drewno z prądem :D Będę miał kominek z płaszczem wodnym i kocioł elektryczny (mam nadzieję, że będzie rzadko używany). Na wiosnę przyszłego roku do towarzystwa dołączą solary.

 

A jak rozwiązałeś połączenie kominka z płaszczem i jednocześnie z CWU? Masz jakąś ekipe która to wszystko zgrabnie montuje? Podpytuje bo sam chce zrobić podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jak rozwiązałeś połączenie kominka z płaszczem i jednocześnie z CWU? Masz jakąś ekipe która to wszystko zgrabnie montuje? Podpytuje bo sam chce zrobić podobnie...

 

Na hydraulice się nie znam. Mam ekipę, która zrobiła taką instalację. W tym tygodniu przyjeżdża kominek i panowie podłączą go do instalacji. Kocioł elektryczny i zasobnik będzie dopiero za jakiś miesiąc. Jak uruchomię cały system - napiszę jak się sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

.

Przy rozmowie o przyszłym moim piecu (prawdopodobnie na paliwo stałe) sąsiad stwierdził że kupuje 12m3 drzewa rocznie.

 

Drzewo u nas można kupić po 50zł/m3 (brzoza, buk, akacja)

 

Więc jak taki gosć słyszy ze ktoszapłacił 3684zł za prąd w tamtym roku a prąd jeszcze troche podrożał to jak ma na Ciebie patrzeć ??

On płaci 600zł a Ty 4000zł.

Patrzy jak na wariata.

Pomijając komfort. :roll:

 

Tylko weź pod uwagę, że paląc drewnem musisz się zatrudnić na etat jako "palacz" w kotłowni. Drewno spala się dość szybko, więc trzeba nieustannie doglądać kotła i podkładać, nie mówiąc już o tym, że nie możesz nigdzie wyjechać, bez zatrudnienia kogoś na zastępstwo do palenia w kotłowni, gdyż w przeciwnym razie instalacja w zimie może zamarznąć. Poza tym przy dużych mrozach podkładać drewno trzeba również w nocy (będzie Ci się chciało to robić???). Przy mniejszych mrozach w nocy nie musisz podkładać, ale za to prawnie na pewno obudzisz się rano i będzie w domu zimno i trzeba będzie od nowa rozpalać w piecu (kotle).

 

poza tym nie dam wiary, że sąsiad ogrzewa taki sam dom drewnem za 600zł, a ktoś inny prądem 4000zł. Mój sąsiad pali węglem, ciągle chodzi brudny, podkłada, itp. dom ma około 150m2 i nie wiem, czy za sezon zmieści się w 4000zł (kupił 7 ton węgla i nie wiadomo, czy wystarczy), a nikt nie liczy jego naprawdę ciężkiej pracy przy rozładunku węgla, podkładaniu, rozpalaniu, wynoszeniu popiołu. Wnioski wysuwają się same .....

 

 

Wczoraj rozmawiałem z jednym z człowiekiem, który całe mieszkanie (około 80m2) ogrzewa prądem (piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym + podłogówka w kuchni i łazience). Wiecie ile płaci rocznie za prąd? Całkowite zużycie prądu, nie tylko na ogrzewanie, ale również na zasilanie wszelkich urządzeń elektrycznych w całym domu generuje koszty około 2500zł (w tamtym roku). Czy to dużo? Wg mnie mało, ale każdy musi ocenić to sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam 2x90m2 gazem, połowa 20stC, druga połowa 16stC. Ocieplenie standardowe (14cm styropianu). Idzie średnio 11m3 gazu GZ50, w szczycie (-19 na dworze) poszło 18m3 - co daje odpowiednio ciągłą moc potrzebną do ogrzewania na poziomie 4,4kW i 7,2kW.

Od początku sezonu poszło 1081m3 co daje 10270kWh. Przelicz sobie jak to wychodzi finansowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie na datę postów z tego wykopaliska emultimax. On chyba jest z Archeo!

Coś nie tak? To, że udzieliłem wypowiedzi w temacie, który ostatnio nie był aktywny, to chyba nie żadne przestępstwo, co ??? Temat wisi na forum, więc skoro miałem coś do dodania, to chyba nie ma w tym nic złego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jaką temp. ma w domu?

 

Podobno przyzwoitą, czyli około 19st. C. W zasadzie to tak niskie koszty są dla mnie sporym zaskoczeniem. Wręcz trudno w to uwierzyć, ale z drugiej strony jaki miałby cel w tym, aby te koszty zaniżać? Wg mnie żadnej korzyści w tym nie miał, gdyż to On dzwonił do mnie jako klient, chcący zamontować podłogówkę elektryczną w innym pomieszczeniu ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno przyzwoitą, czyli około 19st. C.
Jeżeli uważasz to za przyzwoitą temperaturę to OK. Gdy u mnie temperatura spadała do 19 st. C, to wszyscy narzekali, że jest zimno. Przy temperaturze 20-21 st. C jest już ciepło. Wyżej nie grzeję, bo nie ma takiej potrzeby.

W całym domu mam ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie odczuwalność komfortu cieplnego to sprawa indywidualna, znam takie osoby, które utrzymują temperaturę 25st. C w domu bo przy niższych temperaturach czują dyskomfort cieplny.

 

Ja u siebie w domu w ciągu dnia aktualnie mam ustawioną temperaturę 18,5st. C i w nocy 18st. C - moim domownikom taka temperatura odpowiada.

 

Ogrzewasz całe mieszkanie podłogówką? Czy podłogówka jest tylko do efektu ciepłej podłogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie na datę postów z tego wykopaliska emultimax. On chyba jest z Archeo!

Coś nie tak? To, że udzieliłem wypowiedzi w temacie, który ostatnio nie był aktywny, to chyba nie żadne przestępstwo, co ??? Temat wisi na forum, więc skoro miałem coś do dodania, to chyba nie ma w tym nic złego???

 

nic zlego. Pod warunkiem że nikt sie nie obrusza :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewasz całe mieszkanie podłogówką? Czy podłogówka jest tylko do efektu ciepłej podłogi?
Ogrzewanie podłogowe ogrzewa cały dom, a właściwie parter domu, bo poddasza jeszcze nie robiłem. Źródłem ciepła jest pompa ciepła.

Podłoga nie jest ciepła, chociaż zimną ją też nazwać nie można ;). Aktualnie ma 23-24 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem, że jest to ogrzewanie elektryczne?

Mógłbyś napisać coś o orientacyjnych kosztach eksploatacji w połączeniu z pompą ciepła?

 

Podłoga ma 23-24st. C i to wystarcza do uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego? Na jaką temperaturę w pomieszczeniu (przy aktualnych warunkach pogodowych) to się przekłada, tak jak pisałeś wcześniej 20-21st. C ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem, że jest to ogrzewanie elektryczne?

Mógłbyś napisać coś o orientacyjnych kosztach eksploatacji w połączeniu z pompą ciepła?

 

Podłoga ma 23-24st. C i to wystarcza do uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego? Na jaką temperaturę w pomieszczeniu (przy aktualnych warunkach pogodowych) to się przekłada, tak jak pisałeś wcześniej 20-21st. C ???

Aktualnie na zewnątrz jest -2 st. C w dzień i -5 st. C w nocy.

 

Ogrzewanie jest za pomocą pompy ciepła. Pompa ciepła ma moc grzewczą ok. 6kW razem z pompami obiegowymi pobera ok. 2kW mocy. Działa przez 10 godzin w ciągu doby. Powierzchnia ogrzewana 108 m2.

Dodatkowo mam zainstalowane grzałki elektryczne, ale korzystam z nich tylko przy najniższych temperaturach zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Mój sąsiad pali węglem, ciągle chodzi brudny, podkłada, itp. dom ma około 150m2 i nie wiem, czy za sezon zmieści się w 4000zł (kupił 7 ton węgla i nie wiadomo, czy wystarczy), a nikt nie liczy jego naprawdę ciężkiej pracy przy rozładunku węgla, podkładaniu, rozpalaniu, wynoszeniu popiołu. Wnioski wysuwają się same .....

 

wnioski ? chyba nie lubisz sąsiada ... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że się wcinam, ale zastanowił mnie tytuł o 'czarnym PR'. Nie dziwi mnie zupełnie to, że ludzie mniej lub bardziej zażarcie bronią swoich decyzji - to podstawowy odruch - ale jaki sens ma dyskusja nad tym jaki sposób ogrzewania jest najlepszy w sytuacji gdy ceny energii elektrycznej i gazu są ustalane odgórnie a alternatywni dostawcy to fikcja? Na obniżkę kosztów energii się nie zanosi - w Polsce jest niedobór energii elektrycznej, a gaz ze wschodu już ledwo płynie, dodatkowo PLN się osłabia... To nie czarny PR, tylko fakty autentyczne. Jedyna rzecz, którą wg mnie warto dyskutować to wybór między dwiema opcjami ogrzewania:

- wygoda prądu lub gazu, ale za wyższą cenę i po zdaniu się na łaskę państwowo/prywatnego molocha

- bardziej prymitywnie, drewnem bądź węglem, ale z możliwością samodzielnego kombinowania

I tak dobrze że w Polsce są rynkowe ceny energii, dla takiej Ukrainy czy Rosji przebudzenie z ręką w nocniku dopiero nadejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...