Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podzielniki kosztów CO


Gość

Recommended Posts

Jeśli macie zainstalowane podzielniki kosztów centralnego ogrzewania (rurki z cieczą na kaloryferach, nie mylić z ciepłomierzem na węźle cieplnym!) to sprawdźcie dokładnie sposób przeliczenia wskazania podzielnika na złotówki!

Najważniejsza rzecz to współczynnik redukcji położenia mieszkania (zwany LAF). Od niego zależy, czy wskazanie podzielnika jest prawidłowo redukowane. U mnie na przykład firma rozliczeniowa ustaliła współczynniki (dla mieszkań M1/M2/M3): 07/0,8/0,9, a powinno być 0,85/1,00/0,52!

Właściwy sposób to nie tabelka z COBRTI Instal (taka z rysuneczkiem domu i cyframi w poszczególnych kratkach), lecz obliczenia: całkowite zapotrzebowanie cieplne mieszkania (wyrażone w watach), podzielone przez powierzchnię mieszkania. Daje to wskaźnik zapotrzebowania cieplnego na 1 metr kwadratowy. Teraz porównujemy wskaźniki dla wszystkich mieszkań i wybieramy najniższy. Dopiero teen najniższy dzielimy przez ten sam wskaźnik określony dla mieszkania 'x'. Dopiero wartość tego ilorazu to właściwy współczynnik LAF mieszkania 'x'.

Wartości zapotrzebowania cieplnego poszczególnych mieszkań muszą być obliczone w projekcie instalacji CO (na pewno ma ją administrator budynku).

 

Jeśli wysokość kondygnacji (pięter) w waszym budynku jest różna (np niższe poddasze), trzeba odnosić całkowite zapotrzebowanie cieplne mieszkania do jego kubatury i porównywać jak wyżej. Współczynniki powinny kształtować się w wartościach od 1,0 (mieszkanie usytułowane najlepiej = najcieplejsze) nawet do 0,3 (mieszkanie 'zimne'-dla niego współczynnik zapotrzebowania ciepła odniesiony do metrażu jest największy)!

 

Jeśli ktoś ma inne uwagi lub doświadczenia związane z podzielnikami, czekam na odzew.

 

CoobaD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
witam, rzeczywiście większość firm (szczególnie niemieckie Viterra, Techem)idzie na łatwiznę i stosuje współczynniki redukcyjne mieszkaniowe stałe (zalecane przez COBRTI Instal.) Muszę przyznać, że mam dwa mieszkania w Zielonej Górze, rozliczane przez dwie firmy: jedno przez w/w Viterrę drugie przez EMB Energos - partnera Energosystem Poznań. Właśnie EMB stosuje wpółczynniki liczone indywidualnie do strat ciepła,uwzględniając wszelkie niuanse położenia mieszkania (wszystko mi wyjaśniono, gdy poszłam spytać do biura rozliczeniowego, dlaczego są takie różnice). Do tego muszę pochwalić ponieważ rozliczenie jest tańsze o ponad 3zł/za podzielnik i wykonywane w znacznie szybszym terminie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

prostuję: COBRTI Instal nie zaleca stosowania współczynników z tabelki. Dodatkowo, jeśli nie wszystkie mieszkania mają jednakową wysokość (lub mają skosy), firmy udaja bezradność. A jest też sposób właściwego rozliczenia takich budynków! Sprawdź u siebie. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...