Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ściana 3W z BK + wełna: czy potrzebna szczelina ?


p

Recommended Posts

Witajcie,

 

w naszym domku jest zaplanowana ściana 3W z BK. Na razie jest ściana wew. ale niedługo będzie stawiana warstwa zew. Pomiędzy nimi będzie wełna. Czy pomiędzy wełną a warstwą zew. powinna być szczelina ? Czy to zależy od rodzaju wełny ? Proszę Was nie odsyłajcie mnie do innych wątków bo te, które czytałem opisywały ściany mieszane (np. BK + wełna + nie-BK) a u nas będzie ten sam materiał i wewnątrz i na zewnątrz.

 

p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelina zawsze znacznie poprawi fizykę budowli dla tego układu.

Przy prawidłowym wykonaniu warstw zewnętrznych - bez też ma szansę zafunkcjonować.

 

Krytyczne będzie użycie np. tynku akrylowego - tu np. bez szczeliny najprawdopodobniej się nie obędzie.

 

Najprostsze przeliczyć ścianę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobrażam sobie co o mnie pomysli wielu forumowiczów, ale mimo wszystko spróbuję.

 

Do ścian trójwarstwowych jako warstwy izolacyjnej lepiej jest stosować styropian.

Natomiast wełna o wiele lepiej nadaje się na ściany dwuwarstwowe.

 

Dlaczego nie powinno się stosować wełny wewnątrz muru dość dobrze opisane jest w biuletynie Agencji Energii i Środowiska przedstawionym na tym forum - temat "najczęściej zadawane pytania na forum" w punkcie -ocieplemia - błędy popełniane przy izolacji budynków mieszkalnych.

W smym biuletynie podpunkt 3.2 błędy w doborze materiałów przegrody.

 

A dlaczego wełna nadaje się lepiej na ściany dwuwarstwowe (lub nie) to temat rzeka do znalezienia na wielu stronach tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pomiędzy wełną a warstwą zew. powinna być szczelina ? ...

aby osuszyc zawilgocona wełne - powinna byc szczelina ...

ale generalnie - tak jak napisał Antoni Zamojda - w ściane trzywarstwowa optymalniej byłoby włozyc styropian ...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie powinno się stosować wełny wewnątrz muru dość dobrze opisane jest w biuletynie Agencji Energii i Środowiska przedstawionym na tym forum - temat "najczęściej zadawane pytania na forum" w punkcie -ocieplemia - błędy popełniane przy izolacji budynków mieszkalnych.

W smym biuletynie podpunkt 3.2 błędy w doborze materiałów przegrody.

[[[...]

 

Dziękuję za ten link. Przejrzałem go (p. 3.2). Ale gdzie jest napisane, że autorem jest AEiŚ ?

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...