Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja dałem do ściany 3W: pustak 18cm, styropian 15cm, pustka 2cm, i cegła modularna 8cm. Razem mam 43cm grubość ściany, ale w lecie przy upałach ponad 30stopni, w domu był chłodzik(stan surowy otwarty)
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57536-jakie-jest-najlepsze-ocieplenie-do-%C5%9Bcian-2w-i-3w/#findComment-1266961
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Ja jestem dopiero na początku drogi i śledzę forum oraz różne strony i nie wiem jaką ścianę nawet wybrać. Duzo piszą o 1W ale ja chyba się zdecyduje na 3W.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57536-jakie-jest-najlepsze-ocieplenie-do-%C5%9Bcian-2w-i-3w/#findComment-1266978
Udostępnij na innych stronach

My mamy u siebie 2W. Naszym zdaniem - najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o parametry techniczne i cenę.

 

24 ceramiki + 12-15 cm wełny (prawdopodobnie - na razie stoją same ściany).

Czemu uważam, że jest to najlepsze?

Rozkład temperatur na przekroju ściany: Generalnie jeśli chodzi o wymianę ciepła to z technicznego punktu widzenia, jeżeli chcesz zabezpieczyć coś od wymieniania ciepła z otoczeniem, to najlepszą izolację dawaj możliwie najbardziej na zewnątrz tego czegoś.

Materiał izolacyjny charakteryzuje się tym, że spadek temperatury na jego grubości jest duży - im lepszy materiał, tym większy ów spadek.

I teraz - jeżeli chcesz odizolować cieplnie dom (jako całość) od otoczenia, to najlepszym pomysłem będzie umieszczenie warsty izolacyjnej na zewnątrz ścian - skutkuje to tym, że od strony zewnętrznej masz materiał, którego zewnętrzna powierzchnia jest zimna (bliska temp. powietrza), a wewnętrzna już znacznie cieplejsza (spory spadek temp na grubości z powodu dużego oporu cieplnego). Sama ściana domu jest wtedy również chroniona przed zimnem.

Ściana 3W ma też pewne zalety (chociażby to, że warstwa izolacji jest nienarażona na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne), ale jeśli chodzi o rozkład temperatury, to jest on mniej korzystny - bo główny "spadek" zachodzi na pustce powietrznej i izolacji, podczas gdy warstwa elewacyjna jest narażona na mróz. Niby to nie przeszkadza, ale gdyby coś zamakało i zamarzało to po kilku latach może być niefajnie (Jeżeli wszystko będzie prawidłowo wykonane, to nic się nie stanie), ale ściana 2W w tym aspekcie jest bardziej odporna na spartaczenie.

 

Jeśli chodzi o ochronę przed gorącem (jest to też ważne nie mniej) to kluczem do sprawy jest również dobra izolacja ścian (najlepiej od zewnątrz) oraz duża pojemność cieplna materiału ścian - słowem - ściany muszą być grube. Ale moim zdaniem efekt byłby lepszy, gdyby zamiast 3W (18+15wełny+8 elewacji) dać 26 (czyli 18+8) cegły od środka, a wełnę na zewnątrz. Grubość ściany będzie deko mniejsza (odpada pustka powietrzna) a jej akumulacyjność cieplna taka sama (a być może lepsza, bo lepiej odizolowana od otoczenia). No i trochę większy dom od środka masz (albo mniejszy z zewnątrz - co też nie jest bez znaczenia).

 

Ścian 1W w ogóle nie rozważałem, bo są bez sensu moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57536-jakie-jest-najlepsze-ocieplenie-do-%C5%9Bcian-2w-i-3w/#findComment-1267097
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...