Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HURA !!! DOPŁATA DO KREDYTÓW


marcin_budowniczy

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wreszcie... A już bałem się, że nie zdążą w tym roku.

Wczoraj ustawa przeszła w Sejmie - teraz podpis Prezydenta i w 14 dni od zamieszczenia w Dzienniku Ustaw wchodzi w życie...

 

A odnośnie naliczenia powierzchni użytkowej - mało prawdopodobne, że będzie po prostu brana z projektu wartość, którą umieścił tam projektant.

A to z uwagi na to, że doprowadzi do nierównego traktowania obywateli przez jeden przepis. Tak więc sądzę, że uzna się za obowiązującą którąś z norm budowlanych określających powierzchnię użytkową - jeśli nie w tzw. "dobrej praktyce", to pewnie niezadługo w wyroku NSA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie naliczenia powierzchni użytkowej - mało prawdopodobne, że będzie po prostu brana z projektu wartość, którą umieścił tam projektant.

A to z uwagi na to, że doprowadzi do nierównego traktowania obywateli przez jeden przepis. Tak więc sądzę, że uzna się za obowiązującą którąś z norm budowlanych określających powierzchnię użytkową - jeśli nie w tzw. "dobrej praktyce", to pewnie niezadługo w wyroku NSA...

Przeczytałem projekt ustawy od deski do deski. Powierzchnia użytkowa brana będzie z zatwierdzonego projektu. Oczywiście ktoś zapisy ustawy może zinterpretować inaczej - jak to u nas :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie... A już bałem się, że nie zdążą w tym roku.

Wczoraj ustawa przeszła w Sejmie - teraz podpis Prezydenta i w 14 dni od zamieszczenia w Dzienniku Ustaw wchodzi w życie...

 

A odnośnie naliczenia powierzchni użytkowej - mało prawdopodobne, że będzie po prostu brana z projektu wartość, którą umieścił tam projektant.

A to z uwagi na to, że doprowadzi do nierównego traktowania obywateli przez jeden przepis. Tak więc sądzę, że uzna się za obowiązującą którąś z norm budowlanych określających powierzchnię użytkową - jeśli nie w tzw. "dobrej praktyce", to pewnie niezadługo w wyroku NSA...

 

Gdzie coś pisze że ta ustawa została przyjeta przez sejm, i gdzie ewentualnie ona jest w najnowszej wersji????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem projekt ustawy od deski do deski. Powierzchnia użytkowa brana będzie z zatwierdzonego projektu. Oczywiście ktoś zapisy ustawy może zinterpretować inaczej - jak to u nas :wink:

 

Tak, zgadza się - powierzchnia użytkowa będzie z zatwierdzonego projektu, ale kwestia tego jak ma być naliczona, bo jak już napisałem dojdzie do nierównego traktowania...

U mnie np powierzchnia użytkowa wymieniona na pierwszej stronie opisówki obejmuje wszystkie pomieszczenia, a u mojego kolegi widnieją tam dwie wartości - powierchnia użytkowa (obejmująca głównie powierzchnię mieszkaniową), a druga to powierzchnia całkowita, czy jakoś tak (gdzie jest użytkowa + garaż, kotłownia, klatka schodowa itp.)

Tak więc w tym punkcie widzę jeden z potencjalnych "haków" na kredytobiorców...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno to być jasno określone co do pow. użytkowej, czy np. garaz wlicza sie.

Przecież najpierw trzeba kupic projekt, następnie z pozwoleniem na budowę idzie sie do banku i co będzie wówczas jak okaze sie że pow. jest przekroczona???. Gdzie mozna zasiegnąć opinii na ten temat?

Cała Polska

Przeczytać tekst ustawy, są tam odnośniki to poszczególnych rozporządzeń, gdzie dokładnie określono pewne budowlane "sformułowania"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytać tekst ustawy, są tam odnośniki to poszczególnych rozporządzeń, gdzie dokładnie określono pewne budowlane "sformułowania"

 

Problem w tym, że nie jest - prawo budowlane, mówi o budynku jednorodzinnym, że może mieć do dwóch wydzielonych lokali mieszkalnych i wydzieloną część użytkową o funkcji nie-mieszkalnej nie większej niż 30% powierchni całkowitej... To jest jedynie definicja ogólna i nie precyzuje takich parametrów jak powierchnia użytkowa. Te powinna definiować Polska Norma, ale problemem jest to, że po pierwsze są 3 funkcjonujące równolegle :evil:, a po drugie żadna z nich nie jest wymieniona w rozporządzeniach wykonawczych...

 

Dla rozjaśnienia/zaciemnienia sytuacji (jak kto woli) proponuję zapoznać się z poniższymi linkami:

http://domy.interia.pl/dom.php?p=a&aid=72

lub tu (trochę wnikliwiej):

http://www.hetman.com.pl/wiedza/wiedziec61.php

 

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden potencjalny opóźniacz nawet po wejściu ustawy w życie - w art.12 jest stwierdzenie, że minister właściwy do spraw budownictwa określi wzór umowy z pomiędzy bankami komercyjnymi, a BGK, na podstawie której będą mogły udzielać kredytów z dopłatą. Problem w tym, że ww artykuł nie ma granicy czasowej i zastanawiam się, czy nie stanie się tak jak zwykle, że na rozporządzenie wykonawcze często trzeba czekać dłużej niż na ustawę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie coś jest napisane że ustawa ta została w piątek przegłosowana przez sejm, ja nic nie mogę znaleść na ten temat.

A skąd wogóle wiecie że ustawa została przegłosowana??

 

Sam na zadane pytanie sobie odpowiem. W końcu zamieścili na stronie

http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/opisy/393.htm

odnosnie ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak to będzie kiedy już "oNI" to wszystko ustalą przegłosuja i wejdzie to wszystko w życie w jakiej kolwiek formie to kto sie na to załepie, ja potrzebuje kasy "na już" i chce dostać kredyt natychmiast, wiec te ulgi będą przysługiwały tym co wezmą kredyt po tych wszystkich głosowaniach, podpisach i innych pierdołach, czy może być tak jak z becikowym że wypłacali na 3 miesiące wstecz od daty wejścia w życie uchwały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie będzie obowiązywało w wstecz - w ustawie wyraźnie jest mowa, że wejdzie w życie w 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Z drugiej strony może warto byłoby się poratować jakimś mniejszym kredytem na 1-2 miesięczny plan prac, który spłacisz już z docelowego...

Zresztą i tak nie dostaniesz tego dopłacanego na całość inwestycji, a na max. 70m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...