Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HURA !!! DOPŁATA DO KREDYTÓW


marcin_budowniczy

Recommended Posts

Czy ktoś coś wie o opublikowaniu tej ustawy w DzU?

 

W dzisiejszej Reczpospolitej wyczytałem informację, że ustawa została zamieszczona w Dzienniku Ustaw z dnia 11.10.06, tak więc wygląda że przepisy wchodzą w życie 25.10.06.

Tak przy okazji - czy ktoś coś wie o rozporządzeniu zawierającym wzór umowy dla banków komercyjnych z BGK? Wyszło już, czy jeszcze nie? Bo na razie na stronie BGK nie ma jeszcze ani słowa o nowych dopłatach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Proszę dajcie znać czy dobrze myślę.

W dniu w którym podpiszę umowę i nie będę miała na własność mieszkania, (ponieważ sprzedam go tydzień wcześniej) ulga odsetkow będzie mi przyznawała?

Czy ktos boryka się z tego typu problemem?

 

Nie jestem specjalistą ale prawie na 100% tak.

Co więcej ja tu widzę jeszcze jeden myk.

Jeśli potrzebne nam np. jest 100 000 kredytu a mamy możliwość dostać 200 000 to możemy wybrać kredyt bilansowany i trzymać 100 000 na rachunku. Wtedy przez 8 lat będziemy spłacać tylko kapitał bo odsetki się zniosą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co, od dzisiaj zaczyna obowiazywać ustawa, mija właśnie 14 dni od zamieszczenia w dzinniku ustaw.

Ciekaw jestem czy w bankach coś wiedzą na ten temat, notabene interesuje mnie bardzo czy z nowym rokiem przestanie obowiazywać tzw. ustawa odsetkowa, szkoda byłoby gdyby tak było.

Proszę o jakieś konkretne informacje jeśli ktoś takie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałam, nowa ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieskzania pozwala osobom budującym na kredyt hipoteczny uzyskać dopłatę do części odsetek.W tym celu trzeba zaciągnąć tzw.kredyt preferencyjny.Dopłaty obejmują równowartość 50%kwoty odsetek naliczonych od całości lub części kredytu.Dopłaty stosuje się przez okres 8 lat od dnia pierwszej spłaty odsetek. Jednak ustawa wymaga,by koszt zakupu lub wybudowania domu był niższy od obecnych cen, może się okazać,że dopłaty trudno będzie uzyskać.Aby uzyskać kredyt powierzchnia domu nie może przekraczać 140m.Na przykład małżeństwo zaciąga kredyt na budowę domu o pow. 130m w wysokości 300 000. Odsetki miesięcznie wynoszą 1600 zł.Dofinansowanie obejmuje odsetki od 159 000zł, a nie odsetki od 300 000zł. Wyniknie to z obliczeń,

70m : 130 m tj. 0,53

300 000 zł * 0,53 tj. 159 000

Odsetki od 159 000 to miesięcznie 848zł. Dofinansowanie wynosi 50 % z 848 zł tj. 424zł

Dla osób zaionteresownych skorzystaniem z dofinansowania do kredytu hipotecznego ważny jest średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni uzytkowej budynków mieszkalnych.Osobom zainersownym kredytem potrzebna jest średna arytmecztyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości tego wskaźnika , obowiązującego dla gminy, w którj położona jest nieruchomość.Wartość nieruchomości , na którą chcemy uzyskać kredyt preferencyjny, nie może przekraczać kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego i średniego wskaźnika przeliczeniwoego kosztu odtworzenia 1 m powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

To w sumie tyle co wyczytałam, sami jesteśmy zainteresownai tym kredytem, a banakch nikt nic nie wie, a ustawa wchodzi w życie z dniem 26.10.2006r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w sumie tyle co wyczytałam, sami jesteśmy zainteresownai tym kredytem, a banakch nikt nic nie wie, a ustawa wchodzi w życie z dniem 26.10.2006r.

 

Rozmawialam wczoraj z kolezankami z "hipotecznych" mówią że nikt nic nie wie, ustawa ustawą, a w życie życiem, twierdzą że "do użytku" wejdzie najwcześniej w przyszłym roku :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś moja żona wyczytała że aby ubiegać sie o ten preferowany kredyt należy pozbyć się mieszkania własnościowego i to 6 miesięcy wcześniej.

Czy coś wiecie na ten temat bo to dla mnie zupełna porazka.

Ani ulga odsetkowa, ani kretyk preferencyjny zastaje tylko zwrot podatku vat, kiedy w dzisiejszych czasach, prawie wszystko kupuję się bez rachunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś moja żona wyczytała że aby ubiegać sie o ten preferowany kredyt należy pozbyć się mieszkania własnościowego i to 6 miesięcy wcześniej.

nie jest tak jak piszesz

poniżej fragment ustawy

 

Art. 4. 1. Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli żadna z osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie jest:

1) właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;

2) osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny;

3) osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;

4) najemcą lokalu mieszkalnego.

2. Osoba ubiegająca się o kredyt preferencyjny równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego składa pisemne oświadczenie o spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Dopłaty mogą być stosowane również w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o kredyt preferencyjny, która w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego jest najemcą lokalu mieszkalnego lub przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego pisemnie zobowiąże się do:

1) wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, lub do zrzeczenia się tego prawa,

2) rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego - w terminie sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego, własności domu jednorodzinnego lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na które został udzielony kredyt preferencyjny, a w przypadku kredytu preferencyjnego udzielonego na budowę domu jednorodzinnego - w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym osoba ta może zgodnie z prawem przystąpić do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego.

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś moja żona wyczytała że aby ubiegać sie o ten preferowany kredyt należy pozbyć się mieszkania własnościowego i to 6 miesięcy wcześniej.

nie jest tak jak piszesz

poniżej fragment ustawy

 

Art. 4. 1. Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli żadna z osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie jest:

1) właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;

2) osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny;

3) osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;

4) najemcą lokalu mieszkalnego.

2. Osoba ubiegająca się o kredyt preferencyjny równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego składa pisemne oświadczenie o spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Dopłaty mogą być stosowane również w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o kredyt preferencyjny, która w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego jest najemcą lokalu mieszkalnego lub przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego pisemnie zobowiąże się do:

1) wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, lub do zrzeczenia się tego prawa,

2) rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego - w terminie sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego, własności domu jednorodzinnego lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na które został udzielony kredyt preferencyjny, a w przypadku kredytu preferencyjnego udzielonego na budowę domu jednorodzinnego - w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym osoba ta może zgodnie z prawem przystąpić do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego.

[/b]

 

Ale tutaj nic nie jest napisanie sie na temat pozbycia się mieszkania spółdzielczego-własnościowego, a to mnie interesuje.

Jak się sprawa ma odnośnie mieszkania własnościowego.

Fragment tej ustawy wyraźnie mówi że nie można posiadać mieszkania własnosciowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szafir6,

 

to chyba jednak Ty możesz mieć rację, że nie można mieć (tyle że nie trzeba się go pozbywać 6mcy wcześniej). tylko najem i lokatorskie można mieć w dniu umowy kredytowej i w ciągu następnych 6mcy.

 

człowiek liczy na to, że przepisy są sensowne i sobie dopowiada, a tu się okazuje, że jak zwykle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj nic nie jest napisanie sie na temat pozbycia się mieszkania spółdzielczego-własnościowego, a to mnie interesuje.

Jak się sprawa ma odnośnie mieszkania własnościowego.

Fragment tej ustawy wyraźnie mówi że nie można posiadać mieszkania własnosciowego.

jest napisane - w art. 4 ust. 1 pkt. 2

mieszkania własnościowego w spółdzielni nie możecie mieć w dniu zawarcia umowy kredytu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 140m2 powierzchni użytkowej czy całkowitej?

 

na podst. Art. 5 ust. 1 i 4. Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. e ( kredyt udzielony na budowę domu jednorodzinnego ) lub lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. f, przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również byłem zainteresowany tą ustawą pod kątem budowy domu, ale niestety mam mieszkanie.

Dla mnie układ taki, że buduję stan surowy domu za oszczędności, a na wykończeniówkę biorę kredyt preferencyjny z dopłatą do odsetek, jednak muszę sprzedać mieszkanie jest bez sensu.

Wtedy nie muszę brać kredytu bo mam pieniądze ze sprzedaży mieszkania.

 

Pozdrowienia

Darek M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że ta ulga weszła, bo właśnie wylaliśmy fundamenty i bedziemy się rozglądać za kredytem. Jednak z budową zamierzaliśmy ruszyć dopiero w przyszłym roku. I teraz dylemat. Czy śpieszyć się z kredytem aby załapać się na ulgę odsetkową, czy poczekać na dopłaty do kredytu. Może ktoś już policzył jak się ma ta dopłata , ja to rozumię tak ,że jak węzmę kredyt na 6% to bedę spłacała tylko jak od 3% przez 8 lat, a potem odetki jak od 6%. Może jednak bardziej opłaca się kredyt w e frankach. My budujemy systemem gospodarczym mały dom w małym mieście. Jak radzicie śpieszyć się z kredytem czy czekać do przyszłego roku, bo chociażbyśmy wzięli to i tak dużo już nie zrobimy w tym roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...