Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzyby, las ... kto na forum lubi zbierać grzyby?


Robert i Aga

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 196
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

My bardzo lubimy i nie mamy daleko bo mieszkamy przy lesie a poza tym las wszedł nam na działkę i mamy swoje osobiste maślaczki , podgrzybki i nawet czerwone koźlaki :D

A jak się już wypuścimy dalej to zawsze robimy zawody , kto zostanie królem grzybobrania :D .

Lubimy też jeść grzybki . Takie np. maślaczki , mniam,mniam :D Albo zupka grzybowa . A na zime obowiązkowo suszone , zeby na Wigilię tradycji stało się zadość .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja i ja i jaaa!!!!

:D :roll: :D

 

raz to nawet byłam na grzybobraniu ! :D :roll: :D

troche mnie to denerwowalo ze kazdy juz jakiegos grzyba znalazl (nawet marna kurke) a ja nie.... :-? :(

ale uratowalam swoj honor i grzybka znalazlam

co prawda nastapilo to troche niekonwencjonalna metoda bo na niego nadepnelam (czyniac go nieprzydatnym do uzycia i spozycia) ale co tam :wink: , nikt nie musi o tym wiedziec :wink:

 

aha- grzyby uwielbiam pod kazda postacia... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to nawet zawodowo zajmuję się grzybkami - co prawda większość z nich widać pod mikroskopem ale zawsze :wink: .

 

A już za dwa dni na Kaszuby, ale aura taka że grzybków nie będzie.

Tak mam chętkę na zbieranie kurek vel pieprzników jadalnych.

A potem tak z masełkiem albo z cebulką albo jajecznicę :-? :-? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... "o Bosze" przestancie się znęcać (sądziłem, że niewielu jest takich "zboczeńców" :o ) ... uwielbiam las i grzyby ... najchętniej "to bym z lasu nie wychodził" (jak narazie jest bardzo sucho i w mojej okolicy grzybów niet, ale ... niebawem to się zmieni ... napewno :lol: ),

... Wciornastek (z uwagi na to, że masz dość blisko) zapraszam w okolice Czmonia Drzwi do lasu ... tych co mają trochę dalej oczywiście również serdecznie zapraszam :lol: ... najlepszy okres dla tych lasów to zwykle koniec września (sezon podgrzybkowy) :)

.........

A potem tak z masełkiem albo z cebulką albo jajecznicę :-? :-? :-?

... lub na "farsz" do koziołka :p

http://www.chefpaul.net/smiles/mashroomG1.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzybobranie to nasza z żoną pasja, ale ostanimi laty coś w lecie rzadko padają deszcze i tych grzybków w lesie młochowskim, który mamy obok działki, jak na lekarstwo. A przed laty zbierało się i to nawet dużo i często. Pamiętam take grzybobranie w borach tucholskich, gdzie terafiło się takie mnóstwo podgrzybków, że niektórzy zastanawiali się czy zbierać całe grzyby, czy tylko kapelusze. W dzieciństwe zbierałem grzyby głównie w puszczy knyszyńskiej, też było ich zatrzęsienie i można było je zbierać bez końca. Przde wszystkim w lecie częściej padały deszcze, bez których i ciepłych nocy grzybów nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ładne grzybki i grzybiarka :o :lol: :lol: :lol:

... no to do zagadki od Agatki

- borowik usiatkowany (lub siatkowy jak chca niektórzy) na zdjeciach 2 i 3

- borowik szlachetny (grzyb prawdziwy) na zdjęciach 4, 12 oraz 6 i ostatnim (ten sam okaz w środowisku naturalnym i z piękną dziewczyną)

- koźlarz czerwony (kozak brzozowy) na zdjęciu 5

- pieprznik jadalny (kurka) zdjęcie nr 7 - ciekawe dlaczego wielu grzybiarzy nie zbiera pieprznika bladego, trąbkowego i żółtawego ... przecież są równie smaczne

- muchomor czerwony na zdjęciu nr 8

- goryczak (podobny do borowika, nie trujący, ale paskudnie gorzki - jeden taki grzybek zepsuje nam całą potrawę) na zdjęciach 9 i 11

- borowik sosnowy na zdjeciu nr 10

- koźlarz babka (większe okazy przeważnie robaczywe) na zdjęciu nr 13

- podgrzybek aksamitny (moje ulubione) na zdjęciu nr 14

- w koszyczku widać podgrzybki aksamitne i brunatne

http://www.chefpaul.net/smiles/mushA6a.gif

serdeczne grzybiarskie pozdrowienia

 

 

ps - to z mojej ostatniej wyprawy http://www.chefpaul.net/forest/060720_10S.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo dla Ciebie Chef Paul!

W zasadzie odgadłeś prawidłowo wszystkie gatunki :)

Na zdjęciach nr 9 i 11 znajdują się młode okazy borowika usiatkowanego a nie jak wskazany przez ciebie goryczak żółciowy. Ale rzeczywiście masz rację że niedoświadczeni grzybiarze mogą pomylić te 2 gatunki. Goryczak ma ciemniejszy trzon w kolorze oliwkowobrązowym z ciemniejszą siateczką, po zerwaniu pory się różowieją, no i oczywiście ten gorzki smak :x (tu jest link jaki znalazłem na necie: http://www.grzyby.pl/gatunki/Tylopilus_felleus.htm )

W naszym regionie wszyscy błędnie nazywają goryczaka szatanem :o

A my też podobnie jak Ty pochodzimy z Wielkopolski 8)

Na zdjęciu nr8 jest rzeczywiście muchomorek czerwony ale czy dostrzegłeś co narodziło się tuż koło niego :wink: ?

Co do podrzybków aksamitnych to też uwielbiamy je zbierać, mamy takie lasy że na jesieni można je kosić w nieograniczonych ilościach :o

Co do tej pięknej niewiasty - to jest to moja kochana Agula, która często mi towarzyszy we wszystkich moich wyprawach do lasu :D

 

Pozdrowienia dla wszystkich grzybiarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... uwagę o pomyłce przyjmuję z pokorą :) zmyliły mnie trochę jasne kapelusze ... szczególnie zdjęcie nr 11 (stawiał bym jednak w takim razie na zdjęciach nr 9 i 11 na borowika płowego Boletus impolitus ... nie trzymam jednak grzybka w ręku więc na 100% nie jestem pewien ... a aż takim dobrym mykologiem to nie jestem :) ... może Wciornastek podpowie :) )

z moich zbiorów borowik płowy:

http://www.chefpaul.net/forest/mushroom02.jpg

 

... koło muchomorka rzeczywiście wykluł się piękny borowiczek, co do szatanów (przez niektórych nazywany "grzybek teściowej" :wink: ) to prawie ich już nie ma w naszych lasach

 

... w lesie potworna susza ... mam jednak nadzieję, iż do końca sierpnia się to zmieni :)

 

... bardzo mnie smucą w naszych pięknych lasach takie "kwiatki" :cry: :

http://www.chefpaul.net/forest/060720_01.jpg

oby ich było jak najmniej

 

pozdrawiam niezmiernie serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zmyliło cię trochę odbicie światła na zdjęciu. Ja po trzonie uznałem że są to borowiki szlachetne lub usiatkowane 8) Macie rację, że obecnie w lesie jest tak sucho że nie ma co nawet wchodzić do lasu. Zresztą u nas obowiązuje nawet zakaz wchodzenia do lasu.

Miejmy nadzieję, że w sierpniu trochę popada a i noce będą dostatecznie ciepłe :)

Przykro się robi gdy widzi się takie obrazki w lesie jakie zamieściłeś na fotce :( :evil: Niestety u nas takie widoki też są na porządku dziennym. Bezmyślność niektórych osób po prostu jest nie do opisania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram od dziecka, czyli długo. Uwielbiam ten job :D

Niestety jest tragicznie sucho i nawet deszcz który pokropił nie rozwiązał problemu suszy.

W mojej okolicy niektórzy też traktują las jak wysypisko. Kiedy to się zmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...