Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

podatek przy zbyciu darowizny


marzyciell

Recommended Posts

Witam !!! Mam pytanie:

Otrzymalem w darowiznie nieruchomosc- mieszkanie- i korzystam z duzej ulgi podatkowej,nie obowiazuje mnie podatek gdyz darczynca jest z I grupie. Warunek jest taki , iz przez 5 lat musze tam zamieszkiwac. Jest tez wyjatek tzn zamiana lokalu na lepszy. Czy zna ktos dokladny przepis lub moze podzielic sie swoimi doswiadczeniami? Z gory dzieki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porada prawna z dzisiejszej Rzeczpospolitej:

"Stosownie do art. 16 ust. 7 Ustawy o podatku od spadków i darowizn podatnik nie traci ulgi, gdy: zbędzie budynek lub lokal, na który przysługiwała mu ulga, a zbycie było uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

 

Oznacza to, że czytelnik spełni warunki do utrzymania ulgi, gdy kupi nowy budynek lub uzyska pozwolenie na budowę nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia mieszkania otrzymanego w drodze darowizny od mamy. Chciałabym w tym miejscu zwrócić uwagę na różnicę treści określeń: "w ciągu sześciu miesięcy" i "nie później niż w ciągu sześciu miesięcy", którym posługuje się ustawodawca. Różnica ta powoduje, że nie każdy przypadek wcześniejszego nabycia nowego lokalu czy budynku będzie dawał możliwość skorzystania z ulgi wynikającej z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

 

Ustawa uzależnia bowiem prawo do zachowania ulgi w podatku w przypadku zbycia mieszkania uzyskanego w drodze darowizny od zaistnienia łącznie drugiej okoliczności, czyli konieczności zmiany warunków mieszkaniowych realizowanych w zbywanym mieszkaniu otrzymanym w darowiźnie. Musi więc występować związek między sprzedażą jednego lokalu i nabyciem drugiego w celu konieczności poprawy warunków mieszkaniowych (wyrok WSA III SA 1608/02).

 

Czytelnik może wykazać ten związek np. poprzez złożenie oświadczenia, iż będzie chciał przeznaczyć na budowę domu środki ze sprzedaży mieszkania otrzymanego od mamy. Oświadczenie takie powinno znaleźć się np. w akcie notarialnym nabycia nieruchomości, na której będzie budował dom, czy w umowie o roboty budowlane. Przepisy nie przewidują specjalnej procedury w zakresie informowania właściwych organów podatkowych w przypadku zbywania nieruchomości objętych ulgą, jednakże czytelnik na wezwanie urzędu powinien wykazać stosowne dokumenty lub oświadczenia."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...