Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Mam rure spalinową giętką 200 od władku kominkowego która będzie połączona

z rurą ceramiczną o średnicy wewnątrz 190. Przewód ceramiczny jest

zatopiony w kominie na grubość cegły, w miejscu wpięcia przewodu

spalinowego mam w ceramice otwór o srednicy 190-200 a w cegle jest

zostawiony otwór o rozmiarach 240x240. Ponieważ rura spalinowa nie wejdzie

kompletnie do przewodu spaliwowego myślę zrobić tak że rurę spalinową

przyłoże tylko do otwotu w ceramice a następnie zaprawą szamotową

uszczelnie szczeliny pomiedzy rurą spalinową a cegłą.

Co myślicie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/
Udostępnij na innych stronach

We wkładzie kominkowym który kupiłem otwór spalinowy jest średnicy 200mm i kupiłem specjalną rure giętką do odprowadzenie spalin również o srednicy 200mm z tym że mój ceramiczny wkład kominowy ma srednice 190. Moje pytanie w jaki sposób połączyć rure spalinową z wkładem ceramicznym? Myślę żrobić tak jak pisałem wcześniej przyłozyc tą gietką rure spalinową do otworu we wkładzie ceramicznym i obłożyć go zaprawą szamotową. Czy glinka o której pisałes to jest to samo co zaprawa szamotowa?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1276166
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie gięta rura może być . Sam mam zamiar zastosowac gięta rurę typu TARFLEX Jak informuje producent: są przeznaczone do stosowania jako podłączenia kominków oraz pieco - kominków lub jako rury wkładów kominowych narażonych na działanie wysokich temperatur.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1277993
Udostępnij na innych stronach

witam,

gientka rura to jest tak zwana spiro i nie moze byc dostosowana do łaczenia kominka z kominem ceramicznym. jest za cienka z alu. powinna być stalowa o grubosci min. 3 mm ognioodporna- w kominku panuje wysoka temperatura. nawet do łaczenia tych rur jest specjalny sylikon, ktory wytrzymuje od 1200-1500 stopni celsjusza. co wiecej rurę ową w połaczeniu z ceramiką powinno sie zakitować specjalną linka, rowniez odporna na wysokie temperatury. ten asortyment mozna nabuc w sklepie budowlanym np. castorama:) pozdrawiam serdecznie:D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1279219
Udostępnij na innych stronach

Keny ja nie pisze o zwykłej aluminowej rurze gietkiej (Spiro) tylko o specjalnej rurze gietkiej wykonanej z chromoniklu i ta rura jest odporna na wysokie temperaturu. Dokładnie pisząc to ta rura ma dwie powłoki zewnetrzą do złudzenia przypominającą Spiro i wewnetrzną.

 

Wracając do mojego pytania to wczoraj podłączyłem juz kominek z kominem za posrednictwem tej rury a na styku rury z ceramicznym wkładem kominowym uszczelniłem zaprawą szamotową. Zaraz jade na budowe i zobacze jak to wyglada po nocy. Jutro zrobie pierwszy delikatny odpał w kominku, czekam tylko 48h na wyschnięcie silikonu.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1279353
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Łączenie rury spalinowej z kominem systemowym [np Schidel ] musi być " elastyczne " . Podobnie jest z kominami murowanymi z cegły . Jeszcze lepsze "jaja" są gdy kominek jest podpiety do komina murownego z wkładka z kwasówki . Rury TARLFEX polecam i mam w ofercie . Do prac mających wpływ na bezpieczeństwo takich jak szczelność łaczeń kominek - komin radze brać FACHOWCÓW a nie porady pracownika działu kominki w marketach . Darek B http://www.kafle-kominki.pl
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1296473
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie to CENY np rur i drobnych dodatków w HIPERMARKETACH są WIEKSZE jak w firmach kominkarskich . Często klient bierze z marketu " bo w firmie z kominkami kazali kupiś grube i drogie ' a te cienkie 0.5 mm są tańsze . Jak po roku palenia, taki klient , musi malować sufit to napewno będzie taniej...
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1296486
Udostępnij na innych stronach

Darku ja nie wiem dokładnie jakiej firmy jest mój wkład ale nie jest to Schidel. U mnie jest to rura ceramiczna o ściankach grubości około 1cm, obudowana zwykłą pełną cegłą. W miejscu wpięcia kominka nie było żadnego trójnika tylko otwór fabryczny o srednicy 170mm, ja go powiększyłem do 190. Rure giętką którą połączyłem kominek z kominem kupiłem w centrum budownictwa na dziale z kominkami. Rura ta jest dwu warstwowa i wykonana jest z chromoniklu. Takie same rury widziałem w Castorami i wyrażnie na nich piszę że sa przeznaczone do kominków, więć wątpie żebyć Ty sprzedawał coś innego.

Co do połączenia u mnie tej rury z kominem to zrobiłem tak jak pisałem na początku, dołożyłem ją do otworu w rurze ceramicznej i przestrzeń wokół rury wypełniłem zaprawą szamotową i wygląda to tak

http://foto.onet.pl/upload/46/14/_620807_n.jpg

Po wyschnięciu zaprawy pojawiły się delikatne pęknięcia ale myśle wypełnic je zaprawą szamotową lub silikonem żaroodpornym

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1297143
Udostępnij na innych stronach

witam.

rury do kominka najlepsz sa w kastoramie, grube i nie zadrogie do tego silikon 1500 st,c , przy skladaniu sie smaruje zwezenia rury i naklada, przy wkladaniu do ceramiki tez posmarowac silikonem, potem szamotem obmurowac, to jest najbardziej bezpieczne pozd. :wink:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1297390
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zaprawa jest dobra to całość jest OK. Te rury dwuwarstwowe mają w sobie "luz na prace". My stosujemy rury firmy Tarnawa o nazwie TARFLEX . Problemy sa gdy łączycie komin z rurami sztywnymi. Ale otym temacie napisze wieczorem.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1301280
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zaprawa jest dobra to całość jest OK.

 

mam nadzieje że zaprawa jest OK, tej zaprawy poszło dość dużo i grubo, wysychając popękała czego nie widac na zdjęciu gdyż zdjęcie przedstawia mokrą zaprawe zaraz po wypełnieniu przestrzeni wokół rury kominowej od kominka.

Jutro myśle zrobić taki test szczelności że zapale w kominku, wyjde na dach przytkam otwór wylotowy i będe obserwował co się dzieje. Chce być pewien że połączenia są szczelne przed obłożeniem kominka płytami z waty i G-K.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1302476
Udostępnij na innych stronach

lutek34 rozwiązanie, które opisujesz i wykonałeś jest niestety nieprawidłowe. Będą szczeliny, którymi mogą wydostawać sie spaliny. Musisz dokupić redukcję (lub zamówić w odpowiedniej firmie), którą z jednej strony nasadzisz na rurę giętką, a z drugiej włożysz "na sztywno" do komina (tylko nie zamknij tą rurą przekroju komina). Całość jeszcze pouszczelniaj odpowiednim wysokotemperaturowym silikonem.

Zrób to koniecznie, bo jak zabudujesz to wszystko to dopiero będą problemy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1302648
Udostępnij na innych stronach

Łączenie rury spalinowej z kominem systemowym [np Schidel ] musi być " elastyczne " . Podobnie jest z kominami murowanymi z cegły .

Właśnie. Rury ceramiczne Schiedla są mocne, ale rozszerzanie cieplne robi swoje i mogą pękać. Żelazna zasada: musi być swoboda ruchu. Zaczyna się od wkładu ceramicznego. Na całej długości musi mieć swobodę ruchu. Wlot trójnika nie może być zamurowany w kominie, ale mieć dylatację z wełny mineralnej! W kominie wkład jest owijany sznurem z wełny (Rondo), albo ma obłożenie z wełny (Rondo Plus). W czapie komina musi też być luz. Rurę stalową najlepiej też włożyć z obłożeniem z wełny lub innym elastycznym uszczelnieniem a nie wciskać na siłę. Stal się rozszerza inacze, niż ceramika. To nawet nie musi być takie superszczelne, bo w dobrze pracującym kominie jest podciśnienie - szczeliną raczej zasysa, niż wypuszcza dym. Ja już przeszedłem wymianę pękniętego trójnika po intensywnym grzaniu. Rura na górze była przymurowana, na dole wlot trójnika opierał się na pustaku. Jak się rura rozszerzyła, trójnik pękł.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1304035
Udostępnij na innych stronach

Lukol-teoretycznie napewno masz racje ale z drugiej strony w kominie jest dośc dobry cug i myśle że szczelinami które ewentualnie by powstały to raczej powietrze będzie zassysane niż miałby się wydostawać dym.

Oczywiście lepiej by było jakbym w miejscu wpięcia do komina miał trójnik ale niestey osoba która rozpoczeła budowe (kupiłem rozpoczętą budowe) użyła wkładu ceramicznego bez trójnika.

Ponadto w domu w kilku miejscach będe instalował czujniki wykrywające dym i czad.

Dziś już jestem na takim etapie http://foto.onet.pl/upload/17/3/_621842_n.jpg

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1304337
Udostępnij na innych stronach

Niestety często rury z systemów kominowych stosowane są jako obmurowana wkładka w zwykłym kominie. Majster daje sam środek z rury szamotowej lub ceramicznej np Marywil aby uzyskać równe ściny . Podobnie jest z rurami CRNI , wsadzone w komin i zamurowane " bo gładkie " . W opisywnym przypadku rury szamotowe są zasowane w zwykłym ceglanym kominie, więc łączenie wykonane przez właściciela jest PRAWIDŁOWE . Kombinowanie : rura szamotowa cycięta po wbudowaniu - rura przyłączeniowa - dorabiana łączka [ jaki otwór został wyciety w szamocie ? ] - kit uszczelniający , jest ryzykowne . Taka rura szamotowa zaklejona zaprawą w kominie z cegły i tak jest "sztywna" , a zaprawa szamotowa uszczelni wycięcie wykonane przyłączeniowe. Rozwiązania systemowe maja sens gdy stosujemy cały SYSTEM .
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/57870-uszczelnienie-rury-spalinowej-z-wk%C5%82adem-ceramicznym/#findComment-1304608
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...