Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

instalacja miedziowa i aluminiowe grzejniki


Recommended Posts

W tym roku będę remontował łazienki i będę prowadził tam oddzielny pion instalacji w miedzi (W domu mam instalację starego typu z grubych rur stalowych). W łazienkach będą grzejniki panelowe. Mam też możliwość w pokojach przylegających do łazienki i w przedpokoju podpiąć stare grzejniki aluminiowe (krakowskie) również do tego pionu miedzianego. W związku z tym mam pytanie, czy jest to bezpieczne pod względem korozji? Może jednak poprowadzić instalację w plastiku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat aluminium miedz jest dużo bardzej złożony i wtawienie czegoś tam nie zapobiegnie korozji elektrolitycznej.Bezpośrednie połączenie miedzi i aluminium w przypadku instalacji c.o. jest raczej nie możliwe do wykonania.Każde żeberko jest pojedynczo skręcane i pomiędzy nimi są uszczelki.Na końcu każdego zestawy grzejnikowego musi być uszczelka i korek ,który wykonany jest przeważnie ze stali i malowany ,następnie musi być zawór lub śrubunek i dopiero miedż.Gdyby to miało powstrzymać korozje eletrolityczną to każdy grzejnik mógłby pracować z instalacją miedzianą a tak nie jest bo czynnikiem tym jest krzem i miedz zawarta w stopie ponieważ jony przenoszone są przez wodę kotłową .Ważne więc jest P.H.wody i jakośc stopowa grzejnika.Z tego co wiem jedynie grzejniki z firmy FERRO mają doskonały stop i mogą pracować z instalacją miedzianą bez inhibitatorow korozji elrtrolitycznej .Potwierdza to atest i badania przez A.G.H.w Krakowie. Pozostała reszta pod warunkiem zastosowania inhibitatora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie uczono w szkole, że metali o różnych potencjałach aktywacji nie łączy się,bo tworzy się wtedy normalne ogniwo galwaniczne. Metal, który w tym układzie będzie anodą ulegnie roztwarzaniu. Inhibitory za dużo nie pomogą ,spowolnią tylko proces, który i tak będzie zachodzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj PYRKA trzeba by się troszku jeszcze podszkolic bo te wiadomości to są prawdziwe ,ale w instalacjach elektrycznych gdzie miedż i aluminium stykają się bezpośrednio, gdybyś uważnie czytał co napisałem napewno zrozumiałbys zależności takich połączeń w instalacjach C.O. Pozdrawiam adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE znam się na instalacjach elektrycznych,studowałam zabezbieczenia przeciwkorozyjne.Nie będę opowiadać szczegółów na temat szeregu elektrochemicznego metali i obliczania energii aktywacji Gibsea oraz szybkości reakcji.Oczywiście jest ona najwyższa na styku. A poza tym aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła,ale trwały i odporny na korozję jest na powietrzu ,gdzie pasywuje (pokrywa się ochronną warstwą tlenku zapobiegającą dalszemu utlenianiu).W wodzie to zjawisko jest utrudnione.Korozja nie zachodzi na całej powierzchni, ale tworzą się wżery a póżniej dziury.Miedż ma się dobrze w tym układzie ,ale ma dużą rozszerzalność ciplną i po jakimś czasie może się rozszczelniać na łączach. PS.Polecam obejrzeć kilkuletni garnek aluminiowy od wewnątrz i zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moją budowę to jest prawdopodobne, że zastosuję grzejniki stalowe, stalowe rurki b.s. w układzie zamkniętym ,bez wymiany wody z zastosowaniem inhibitora dwucykloheksyloaminy.Jak przyjdzie pora to zacznę analizować szczegóły i może wymyślę coś innego.Muszę brać pod uwagę koszty ,bo niestety nie śpię na pieniądzach. Choć to może miłe uczucie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem grzejniki al. i instalację miedzianą i mysle że będę długo cieszył się ciepełkiem .Z racji tego że al ma 2 krotnie większa innercję termiczną od stali i samo to zjawisko wystarczy żeby podjąc taką decyzję . Opracowanie A.G.H. w konteście Pana wypowiedzi jest dendencyjne i sprawia wrażenie marketingowego. Pomijając fakt pasywacji o której Pan również wspomniał i związany z tym tlenek glinu który tworzy nierozpuszczalną powłokę i że nie ma możliwości bezpośredniego połączenia takiej instalacji będę spał spokojnie przez długie lata nie dolewając żadnych inhibitatorów .adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...