Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt ALABASTER 2G pracownia KRAJORAZY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja niestety nie pomoge. Bo my tam okien nie mamy w ogóle, ale ja tak chciałam, więc nie jestem obiektywna :) Z drugiej strony tak sobie myśle, że jakbym miała wydać 10 000 zł na okna i mieć blachę to chyba bym wolała kupić mniej okien i położyć dachówkę, a okna dołożyć z czasem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy to okienko dodatkowe w pokoju z balkonem i jestśmy zadowoleni. Ale tak jak Monika mówi to są dodatkowe koszty. My zrezygnowaliśmy z okna na korytarzu bo tą wnekę dołaczylismy do pokoju i z okna w pralni bo zamienialismy pokój z łazienka i zmienił nam się troche układ. Więc mogliśmy sobie pozwolić na dodatkowe okienko.

A z okienkami jest tak, że póki nie masz dachu pokrytego to zawsze możesz coś podokładać. Zobaczysz zresztą jak wyliczą Ci koszty dachówki/blachy i wtedy będziesz już wiedzieć na co możesz sobie pozwolic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja może z innej beczki. Wybraliście już kocioł? Będziecie mieć gaz czy inny sposób ogrzewania?

 

My będziemy miec piec na ekogroszek i miał, bo u nas gazu nie ma. i ciągle nie możemy sie zdecydować czy wziąć Skamp P-Premium 17 kW czy Hef Master-M UNi 20 kW. Wolelibyśmy Skampa, bo chyba jest lepszy. Tylko ta moc, czy da radę? Pytałam na FM w dziale ogrzewania to twierdzą, że da. A jak u Was z tym wyborem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nastepnym tygodniu mam sie widziec z gosciem co bedzie mi robil cale co2 wiec zapytam sie co on bedzie proponowal !!! po wstepnych rozmowach pewnie jakis wysoki (wymienil mi firme ale wyleciala mi z glowy) bedzie chcial zalozyc ni i mowil ze raczej prostopadle do komina wiec uciekne ze scianka bardziej na garaz

napewno bede chcial wstawic piec weglowy a z gazem tez sie zastanowie bo przylacz ma mnie kosztowac kolo 8 tys wiec nie bardzo jest to oplacalne lepiej chyba solary tez bedzie wrzucic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika ja wczoraj byłam na przejażdżce po Pleszewie i okolicach czyli tzw. zagłebiu kotlarskim. Musimy szybko się zdecydować na jakiś piecyk a mamy z tym problem od dłuższego czasu. Odwiedziliśmy pare firm, które zajmują sie produkcja piecy. Powiem Ci, że najbardziej przypadł mi do gustu skam-p firmy konstal 25 kw i dominator-p 25 kw z firmy domino w Pleszewie. Obydwa piecyki są fajne. Możesz palic ekogroszkiem, miałem i innym paliwem stałym o małej gramaturze. Oprócz tego obydwa maja dodatkowy ruszt żeliwny pozwalający na palenie awaryjne czym tam sobie chcesz. Ale tak jak mówie jest to tylko palenie na krótka mete. Przede wszystkim są to piece na ekogroszek.

Naczytałam sie tez na innych forach mnóstwa rzeczy na temat piecy i wiem teraz że jedną z ważniejszych rzeczy na które nalezy zwrócic uwage jest sterownik. Jest multum ludzi, którzy piszą że tak na prawde powinni zabrac ze sobą skrzynkę piwa i wybrac sie na całe popłudnie do kotłowni, żeby rozgryść sterownik. Bo maja problemy z temperatura czy tez z niedopalaniem ekogroszku. Także przy wyborze musisz kierować sie tym jaki ten piec ma sterownik. Czy przyjazny czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Max, przeliczyłeś to dobrze?

My też myśleliśmy o solarach, ale przy ekogroszku nigdy nam się to nie wróci, a mowa o oszczędnościach.

Gdyby mieć ogrzewanie na prąd, no może na olej - to się opłaci mieć solary, w innym wypadku jednak nie.

W naszym klimacie niestety woda jest letnia, nigdy gorąca.

Opieram się też na doświadczeniu własnym naszego wykonawcy od CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My chyba zdecydujemy sie na tego dominatora, gdyż 2 naszych znajomych ma już ten piecyk i jest sprawdzony. Jeden chodzi 2 lata drugi 4 i nic sie z nimi nie dzieje. Sterownik tez mają obcykany w razie czego więc możemy liczyć na pomoc. Kiedys myślałam o defro, ale okazało sie, że jest to zbyt droga inwestycja no i nie zmieści sie do mojej maciupkiej kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja majac na mysli solary to tez do ogrzewania cieplej wody w lecie !! czasem sie to moze zwrocic szybko a czasem wcale w zaleznosci od tego jak ceny pojda do gory za prad czy gaz bo to tylko nad wszytskim decyduje tylko to !!! moze czasem bardziej sie bedzie oplacalo ogrzewac wszytsko na prad nigdy nic nie wiadomo !!!

jezeli mam wywalic znow 8 tys na przylacz pozniej same rachunki a ceny pojda do gory no to juz wole zalozyc te solary niz podlaczac gaz !!! to jest Polska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie na gaz nie ma szans. więc nie mam wyjścia. Myślałam o solarach, ale jak sobie człowiek obejrzy mapę Polski z efektywnością solarów no to u mnie nie ma szans, żeby się zwróciło.... poza tym narazie szkoda nam było kasy, więc odpuściliśmy.

 

Elwirka jeżeli chodzi o piec to do Skamp-P Premium ( ten sam kocioł o którym piszesz, firmy seokm pleszew) chce dobrać ten lepszy sterownik. Dopłata 500 zł nie jest aż taka duża. Tyle, że moim zdaniem piec 25kW jest za duży dla naszego domu. A jak to mówi mój Łukasz jak ktoś jest duży to więcej zje :) czyli, żeby utrzymac minimalna temperaturę na piecu np. jedynie do grzania wody, bedzie większe zurzycie paliwa. Niestety ten kocioł nie ma mocy 20kW, a ta by nam najbardziej odpowiadała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Monika nam wczoraj ci wszyscy kolesie od piecy tłumaczyli na jakiej zasadzie dobiera się piec do wielkości domu. Zawsze mysleliśmy, że jak piec będzie za duzy to będzie pożerać za duzo paliwa. A tu sie okazuje, że wcale nie. Jeśli piec będzie dobrany na styk to będzie pracować na maxa swoich możliwości i co za tym idzie będzie częściej podawał opał by utrzymać temperature na odpowiednim poziomie. Dodatkowo zmniejsza to żywotność takiego piecyka. A jeśli dobierzesz sobie większy piec to on osiągając pożądaną temperaturę wchodzi w tzw stan czuwania i pracuje sobie spokojnie ( nie podaje za duzo opału i nie eksploatuje sie az tak bardzo). Także jak oni to mówili z większego pieca mniejszy zrobisz a z mniejszego wiekszego juz nie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem. Tyle, że widzisz mi też Pan od pieca tłumaczył tylko w drugą stronę. Że duży piec to musi pewną ilość zeżreć, bo inaczej nie da rady. A ten mniejszy mniejszą, a jak będzie potrzebna moc maksymalna to dopiero wtedy się rozchula na maksa. Ile razy w roku jest minus dwadzieścia, jak mi będzie zimno w ostateczności zawszę mogę dogrzać kominkiem..... Także to chyba niestety jest tak, że jak gadasz z handlowcem to on wyczuwa co chcesz kupić i takich używa argumentów, żeby Cię zachwycić. U mojego Łukasza wszyscy mieszkają w domach jednorodzinnych. duzo słabiej ocieplonych. Z podobną powierzchnią. I nikt nie ma pieca 25kW. Maks to 23kW i to i tak jest za dużo. Wiadomo nie można porównywać nowego i starego domu, dlatego tak trudno nam podjąć decyzję. Tym bardziej nawet producent podaje, że minimalne zapotrzebowanie na paliwo to przy 17kW 0,83 kg, a przy 25kW 1,13. niby nie duża różnica, ale jak człowiek zacznie przeliczać...

 

Może Alabastrowicze już mieszkający się wypowiedzą w temacie. Jakiej mocy kocioł macie i czy daję radę, za duży, za mały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znamionowa moc cieplna kW / SKAM- P Premium 17kW / SKAM-P Premium 25kW

Praca w zakresie mocy kW / 4,8 - 21kW / 7,4 - 29kW

Zużycie paliwa max kg/h / >2,7 / >4

Zużycie paliwa min kg/h / 0,83 / 1,13

Średnie dobowe spalanie kg / 19-28 / 25-35

 

Zakładając, że temperatura na zewnątrz jest do -5 i piec się nie męczy. Weźmy minimalne dobowe spalanie i załóźmy, że palisz przez 6 miesięcy. Wersji 17kW wychodzi 3,5 tony w wersji 25 kW 4,5 tony. Czyli w sumie 800 zł na sezon grzewczy.... No i piec jest tańszy.

 

Wolałabym 17kW tylko się boję ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...