Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin systemowy czy murowany


Recommended Posts

Mam problem z wyborem komina murarze proponuja murowany, a jezeli

systemowy to jaki wybrac znam tylko "Schiedel" (dosc drogi), czy sa inni producenci krajowi. W projekcie kominy mam polaczone ze scianami nosnymi (sciany z BK) trzeba robic dylatacje, czy wystarczy je polaczyc pretami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 293
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zanim podejmiesz decyzję jaki będziesz miał komin weź pod uwagę jaki będziesz miał kocioł. Inne rozwiązanie mają kotły z zamknietą komorą spalania, a jeszcze inne kotły kondensacyjne.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-03-24 08:05 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, komin powinien być połączony ze ścianą. Najłatwiej to osiągnąć podczas murowania tradycyjnego (ale wtedy należy pamiętać o włożeniu wkładu sze stali kwasoodpornej). O ile wiem większość murarzy umie wykonać takie kominy bez problemów, dodatkowo ewentualne przeróbki po zbudowaniu są możliwe do wykonania, co raczej nie dotyczy tych z wkładem ceramicznym. W przypadku kotłów gazowych częściej polecane są właśnie kominy z wkładem stalowym (obserwuje się mniej usterek a remont takiego komina jest łatwiejszy do wykonania - a przede wszystkim możliwy - wystarczy wymiana wkładu, który może być montowany od góry do gotowego komina). Poza tym jest to znacznie tańsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa kominy. Jeden systemowy, drugi murowany. Systemowy z dwoma kanałami wentylacyjnymi kosztował ok. 600 zł (materiał) + dwie dniówki pracy. Murowany z dwoma kanałami wentylacyjnymi kosztował ok. 450 zł (materiał) + 7 dni pracy. Jeśli miałbym włożyć wkład z kwasówki to chyba pociąłbym się. Na szczęście to komin do kominka i nie muszę. Poza tym murowany zajmuje dwa razy tyle miejsca.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Smok dnia 2003-03-28 22:09 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli porównasz komin murowany z systemowym, to okaże się, że ten pierwszy ma same wady, a wbrew pozorom wychodzi drożej. Murarze będą doradzali murowany, bo jest przy nim więcej roboty (można skroić jelenia), po drugie boją się nowości. Jeśli chodzi o wybór firmy - to wszystkie kominy wyglądają podobnie, ale różnią się jakością użytego wkładu kamionkowego i osprzętu. Ja mam to za sobą - wybrałem Schiedla i jestem bardzo zadowolony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

On 2003-03-31 22:43, Tito wrote:

...Murarze będą doradzali murowany, bo jest przy nim więcej roboty (można skroić jelenia), po drugie boją się nowości...

Ja mam w projekcie kominy Schiedla, z ekipą jestem umówiony na płacę ryczałtową za cały dom (nic więcej nie "skasują&quot:wink:, a mimo wszystko też mi doradzają murowany.

Doradźcie, jaką decyzję podjąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja murowałem tradycyjny dla kominka i systemowy pod kocioł. wentylacyjne kanały z klocków wienebergera ok 10zl za m. Uwaga jeżeli murarze nie mają doświadczenia w systemowym ( ja mam TONE)to robia zgodnie z instrukcją. A wówczas otwór do komina wychodzi ok 70 czm nad posadzką. Jeżeli bedzie olejak to może być, ale pod gaz muszę przekuwać :oops: . Piszę o tym, bo instalator mówił że z spotyka się z tym dość często.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agamon, ja muszę szukać Warszawa+ okolice - a w składzie fabrycznym ( teoretycznie) nie ma ani pół sztuki Zapel-a do obejrzenia ! Jest za to Schiedel...

 

 

P.S.

 

A jak tam bloczki, bo ja też ogladałem i raczej wezmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałem dwa kominy z pustaków keramzytobetonowych systemu SAMBUD - Obudowy kominowe, f-my http://www.kominflex.com.pl

Stosuje się specjalną zaprawę. Otwory kominowe są 22x11 (wentylacyjne) i 22x22cm (spalinowe i dymowe).

Te ostatnie wymagają wkładów z blachy kwasoodpornej.

W rejonie Warszawy można dostać w firmie Profit na Puławskiej.

Zaleta : Tanie, komin można budować opierając na stropie nad parterem (trzeba w tym miejscu strop wzmocnić - 2 żebra).

Wada : nie można komina zakończyć klinkierem, lecz tylko pożądnie otynkować.

ZbiR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...