Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt M02a KONKURSOWY wariant 1


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 165
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 5 months później...
  • 5 months później...
Seba, krótkie pytanie. W projekcie M02a są krokwy 10 x 22. Jeśli robiłeś odeskowanie, a tym samym dodatkowo ociepliłeś dach, to zmieniałeś wymiar krokwi np: na 8 x 18? i grubość welny na 15?

 

Witam,

 

Ja jak zamawiałem krokwie 10 x 22 to wszyscy pukali sie w czoło, mówiąc że to jakis debil projektował, i wywalam kasę niepotrzebnie. Dopiero po moim pytaniu czy ktoś przeliczał obciążenia śniegiem i podczas wiatru z dachówka ceramiczną nic nie potrafili odpowiedzieć. Nic nie zmieniałem a na drewno wydałem około 7500,00 PLN w okolicach Grodziska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Cóż, podziele sie swoimi doświadczeniami na temat elewacji klinkierowej w projekcie M02A.

Od dawna marzyłem o domu wykonanym z materiałów ceramicznych wraz z elewacja klinkierową na całości. Los i Bóg sprawił, że stało się to możliwe.

A więc ściany trójwarstwowe...

Na samym początku zmieniłem materiał ścian z betonu komórkowego 24 cm na porotherm o grubości 25 cm. Dodatkowo trzeba było przeprojektować ławę fundamentową, poszerzając ją do około 70 cm, tak aby elewacja klinkierowa miała na czym się oprzeć. W tym celu należało wprowadzic zmiany w projekcie (wizyta u architekta - koszty). Wykonano poszerzona ławę + dwie pionowe warstwy bloczków fundamentowych, wraz z ociepleniem styrodurem pomiędzy warstwami. Czyli miałem fundament na ścianę nośną i elewację klinkierową. Trzeba zaznaczyć że w tym momencie koszty rosną, gdyz zużywa się więcej materiałów -więcej betonu na ławę + dodatkowa warstwa bloczków fundamentowych.

Porotherm jak się okazało był niezbyt dobrej jakości, czasami przyjeżdżał na budowę popękany, tak jak by był przesuszony. Ale ściany nosne zostały postawione mimo trudności z materiałem i wykonawcami. Zaczynałem budowę w 2007 roku w czasie kiedy był ogromny problem z wykonawcami, więć miałem takich którzy z porothermem raczej nie pracowali za często. Dla nich było wszystko jedno czy pustak jest docisnięty do drugiego do końca (pióro - wpust) czy nie. Dopiero po konkretnej zjebce zaczeli zwracać na to uwagę...

Ciąg dalszy nastąpi. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sama sytuacja u mnie-wlasnie kupuję drewno na więźbe (też buduję M02a), więc zwiedziłem wiele skladów drewna. I w każdym stukaja się w głowę, PO CO PANU TAKA WIĘŹBA. Nic nie zmieniam, bo stwierdzilem, ze można przekombinować.

W Krakowie wyceniono mi drewno na ok 9000 (zaimpregnowane), ale dalej szukam. Moze ktoś ma sprawdzony, dobry składzik??

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiałem się, czy murować jednocześnie ścianę nośną i elewacyjną. Po rozmowach z kierownikiem budowy oraz własnych przemyśleniach postanowiłem wykonać elewację kiedy już będzie gotowy dach. Dzięki temu elewacja oraz wełna była chroniona przed deszczem przynajmniej od góry podczas wznoszenia.

Nadszedł czas na wybór cegły klinkierowej. Na rynku jest masa ofert. Chodziło o to żeby cegła była w przystępnej cenie oraz była "ładna". Kolor nie mógł być jednolity, tylko "żywy". Raz brąz, raz czerwień, czasami oliwka. Wtenczas wydobywa sie prawdziwe naturalne piękno klinkieru. Przeglądałem katalogi i strony z belgijskimi, holenderskimi, niemieckimi, polskimi cegłami i nie mogłem sie zdecydować. Najpierw podobały się ręcznie formowane, ale wybrałem w końcu standardową gładką elewacyjną cegłę. Z ręcznie formowanej zrezygnowałem ze względu na wysoką cenę, większa nasiąkliwość oraz bardziej żmudną robotę podczas murowania. Pozatym więcej cegieł ręcznie formowanych (w zależności od formatu oczywiście) przypada na metr kwadratowy: od 57-72 szt. W formacie RF który wybrałem wychodzi 51 szt na metr kwadratowy. Brałem też pod uwage format NF -niemiecki 48 szt na metr, ale żona odrzuciła kolorystykę :D Podczas wyboru dostawcy pomyślałem, że ważne aby towar był dostępny w Polsce, ponieważ ciężko jest przeliczyć dokładną niezbędna liczbe cegieł do wymurowania elewacji. A nikt nie będzie ściągał z Holandii 1 paletę jak zabraknie - koszty transportu. W każdym bądź razie wybór padł na Tercę, model FRAZA, w czym zasługa mojego dostawcy ceramiki na cały dom, ale o nim później w dziale polecani dostawcy i wykonawcy "klinkierowi".

Ciąg dalszy nastapi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Wg mnie projekt jest super. Jedyne co nam przeszkadza, to jednostanowiskowy garaż, ale priorytetem przy wyborze projektu byl uklad pomieszczen i ogolnie "FAJNOSC". Buduje m02a wersje alternatywna, czyli z jedna sypialnia na dole ale za to wieksza kotłownia (piec na paliwo stałe, tylko jeszcze nie zdecydowalem na jakie :) ).

 

Uwazam jednak, ze zeby ten dom byl idealny, to trzeba go powiekszyc z jednej strony (skrzydło salon/jadalnia), tak jak to zrobil np. Seba z Gniezna.

Ja tego zrobic nie moglem, bo w kazdej chwili mial wejsc nowy plan zagospodarowania gminy i musielismy sie straszliwie spieszyc, zeby moc zaczac budowe w 2008.

 

Pozdrawiam!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jesteśmy na etapie poszukiwań okien i dachówek. Jeśli chodzi o ona to już prawie zdecydowaliśmy się na Jezierskiego w obustronnym kolorze orzecha. Cena niebagatelna 20 tyś, ale wybierając ten projekt liczyliśmy się z tym, że koszt okien to nie będzie bułka z masłem... Ale nade wszystko lubimy słoneczne i jasne wnętrza, stąd wybór tego projektu, no i jeszcze podobnie jak u Seby dorzucone jedno okno na ścianie przy tarasie.

 

Gorzej idzie nam z dachówką, jeśli chodzi o firmę to chyba będzie to Benders-dachówka cementowa, problem tylko z kolorem, mąż chce grafit, a ja oliwkową zieleń...

Pożyjemy zobaczymy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bylem na wycenie w OKNO-PLAST i w OKNO-POLU. Robilem wycene na podstawie projektu, nie nanosilem zmian naszych, bo chcemy sie rozeznac w cenach no i w tym co dany producent oferuje.

 

W okno-plascie- 15 323 brutto + zamontowanie 1750 (model PLATINIUM, naprawde b. ladne :).

 

Okno pol 15 654 brutto juz z montażem.

 

Oba kosztorysy sa dla pelnego koloru (tzn brązowe na zewn i wewn) no i zakładają rabat 5% za wpłatę 100% wartości przy zamówieniu.

 

Co do dachówki, to nie mam bladego pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Czołem konkursowicze!

Szukam drzwi z garażu do wiatrołapu (wejście mam bezpośrednio nie przez schowek). Jakie macie u siebie? Podzielcie się informacją plissss Wiem ze powinny być z uszczelką (coby spaliny nie leciały do chałupy) i najlepiej przeciwpożarowe (choć mogę się mylić). Jak na razie mam wycenę na Juwenta ok. 1.700 zł, choć niemają takiego koloru jaki chcę a białe nie wchodzą w grę...

Pozdrawiam Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowosci- drewno kupione i schnie. Cała więźba z łatami i kontrłatami wyszlo 7900 zl (laty i kontrłaty zaimpregnowane, reszta jeszcze nie- jak przeschnie, to bede to smarowal jakims specyfikiem....).

 

DLACZEGO?

 

Po odwiedzeniu kilku\kilkunastu skladow drewna, spotkalem sie z opinia, ze drzewo swiezo ścięte nie nadaje sie do impregnacji- jest za wilgotne i generalnie nie jest to drewno zaimpregnowane, tylko pomalowane. I gosc ze skladu poradzil, zeby kupic drewno i jak przeschnie do ok 20 % wilgotnosci (jakkolwiek to sie sprawdza :o ) to wowczas trzeba to potraktowac tym plynem. Ponoc drewno to "wypije" i bedzie lepiej. Cos w tym jest :) (mam nadzieje) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...