Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Glicynia


Recommended Posts

Zachorowałam na to pnącze .Jest piękne,rajskie i baśniowe wręcz.Czy ktoś ma już wyrośnietą glicynię? za dwa tygodnie jadę ja kupić.Byłam wczoraj ale pani ogrodniczka rzekła,iż jeszcze za wcześnie aby ja kupić,zima była mroźna i najpierw muszą wypuścic listki i bedzie wiadomo,która jest wartościowa.Z chęcią nawiązałbym kontakt z tymi co równiez mają "świra" na punkcie tej rośliny:wink:

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: agnes dnia 2003-03-25 11:22 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja co prawda glicynii nie mam ale codzienie jadąc do pracy takową widuję we wszystkich jej wspaniałych fazach-najładniejsza jest oczywiście jak zakwitnie. Jest to pnącze chyba już stare bo pień główny ma jak normalne drzewo z licznymi odgałęzieniami ale wszystkie są w miarę płasko na ścianie. Nie widziałam żadnych podpór. Budynek jest dwupiętrowy i pnącze sięga dachu. Kwitnie wiosną przed wypuszczeniem liści, kiście długości nawet cm zwisają prawie na całej wysokości. Będziesz musiała jej pilnować aby gałęzie nie poniszczyły budynku. No i na początku konieczna podpora i to solidna.

Życzę udanego zakupu (tfu tfu żeby nie zapeszyć :smile:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję za encyklopedią:

Znanych jest 9 gatunków glicyń. W Polsce spotyka się dwa gatunki glicynii: glicynię kwiecistą i glicynię chińską. Jest jednym z najładniejszych pnączy, którego ozdobą są przede wszystkim niespotykanej urody kwiatostany o długości dochodzącej do 70 cm. Przypominają trochę budową kwiatostany złotokapu. Kwiaty są białe, różowe, niebieskie lub fioletowe ( w zależności od gatunku i odmiany). Efektowne też są duże złożone liście tworzące tło dla bujnych kwiatostanów. Kwiaty rozwijają się od maja do czerwca i zależnie od odmiany czy gatunku są białe, różowe ,lila , albo niebieskie w wielu odcieniach. Glicynia jest dość silnym pnączem wijącym się po podporach, które powinny być mocne i wysokie. Roczne przyrosty dochodzą do 1-3 m.

Glicynię najlepiej posadzić na południowej ścianie budynku, ponieważ lubi stanowisko osłonięte, ciepłe i słoneczne.

 

Wymagania glebowe

Gleba powinna być bardzo żyzna i przepuszczalna. Gleba nie może być zbyt ciężka ani stale mokra, szczególnie w okresie bezlistnym. W czasie wegetacji, kiedy wzrost jest intensywny, glicynia potrzebuje jednak dużo wody. Sadzić należy młode rośliny z bryłą ziemi lub z uprawy pojemnikowej i przyciąć pędy (przy sadzeniu jesiennym dopiero wiosną) na wysokości 40-50 cm. Roślina wtedy bujnie się rozkrzewia od samego dołu. Nie należy przycinać korzeni, pomieważ są one mięsiste i grube, więc po przycięciu bardzo wolno regenerują się. Glicynia potrzebuje obfitego nawożenia. Można stosować co 2 lata rozłożony obornik w dawce 10kg/m2 lub mieszanki nawozów mineralnych od marca do sierpnia co 4 tygodnie w dawce 30-40 g/m2. W okresie kwitnienia, aby rośliny mogły utrzymać olbrzymią liczbę kwiatów, należy je obficie podlewać i nawozić.

 

 

Wymagania cieplne

Zasadniczo glicynia w naszym klimacie jest odporna na mrozy, jednak młode rośliny trzeba okryć słomianą matą, a glebę wkoło pędów wyściółkować grubo korą. Glicynia chińska jest bardziej wrażliwa na mrozy niż gatunek glicynii kwiecistej i należy ją okrywać na zimę. W przypadku przemarznięcia pędów z korzemi wybijają nowe i one uzupełniają braki.

 

 

Cięcie

Aby utrzymać ładny wygląd, odpowiednie zagęszczenie krzewu, konieczne jest regularne cięcie. Cięte rośliny kwitną poza tym bardziej obficie. Po zimie należy skrócić długie końcowe pędy tak, aby pozostały na nich 2-3 pąki, a w lipcu nowe przyrosty przycinać nad 5 liściem. Poprzez odpowiednie cięcie możliwe jest również uzyskanie formy krzewiastej nie wymagającej podpórGlicynia o której pisałam miała kolor delikatnie wrzosowy. Urocza!!!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja również będzie posadzona przy tarasie od strony południowej ,Taras mam betonowy i na tarasie mam słup ,który podpiera dach i po tym słupie mam zamiar ją prowadzić,już się nie moge doczekać jak będzie częściowo zacieniała taras/cały jest od południa/.Swojej sadzonki jeszcze nie widziałąm ale my ślę,po obserwacji innych sadzonek ,że gdzieś tak ok 50 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak ja też do klubu! Glicyni jeszcze nie mam ,ale to pewnie dlatego ze jeszcze nie mam tarasu :smile:Szkoda że jest ona u nas taka droga, bo włączyła bym ją do ozdób ogrodzenia:sad: A i trzeba pamietać żeby kupić koniecznie szczepioną , bo w innym przypadku bedzie kwitnąć dopiero po 10 LATACH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja równiez swego czasu "zachorowałam" na glicynie. Niestety na mojej wsi panuje swoisty mikroklimat i wiem, że glicynia zawsze przemarzała na wiosnę w czasie, gdy pozdejmowano wszystkie okrycia (miała juz pąki) i przychodziły przymrozki. Wobec takiej sytuacji mój sąsiad (doświadczony ogrodnik)usunął ją ze swojego ogrodu, ponieważ stwierdził, że nie chce mieć rosliny, która mu nigdy nie zakwitnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisuję się do klubu! Glicynię przy tarasie też wymyśliłam, a nawet mam projekt wizualizacji jak to będzie wyglądało:

 

http://community.webshots.com/photo/56833535/60677451kTHTxw

 

Jeśli naciśniecie pod zdjęciem niebieski napis "view the full size", zobaczycie zdjęcie oryginalnej wielkości.

 

Nie wiem tylko jak mam zrobić silne podpory wokół słupków klinkierowych przy tarasie i pod okapem, tak aby osiągnąc widoczny na zdjęciu efekt?

Pozdrówka,

Alicja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bajka! Alicja tam (gdziekolwiek to jest )jest super! Powojniki, iryski,kosodrzewinka to wszystko jet równiez moim marzeniem!

Jeśli chodzi o mocowania to proponuję wwiercić w słup haczyki i porobić metalowe pętelki ,tylko z nie najcieńszego drutu aby nie przeciąć gałązek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt ogrodu bardzo ładny z tymże zastanawia mnie jedno;glicynia uwielbia południe a rodendrony,azalie /rózaneczniki/cień lub półcień czyli północ,a posadzone są od tej samej strony.Jeśli tak zamierzasz prowadzić glicynie ,trzeba bedzie uważać na rynny ,gdyż jest to dość ekspansywna,masywna i silna roslina.Ja mam podobnie,taras mam do połowy zadaszony i dach opiera się na słupie między słupem a scianą chcę dać jakąś masywną kratkę i stworzyć z glicyni ścianę zacieniającą taras/cały od południa/a gdy mi wejdzie na dach - po prostu przytnę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie między słupem a ścianą, pod okapem jest duża belka konstrukcyjna, do której mogłabym podwiesić haczyki, czy pentelki. Tylko, jak rozumiem mam tymi pentelkami przymocować gałęzie do słupka? Czyli wcześniej mogą postawić np drewnianą kratkę po której będzie się ta roślina pięła?

Co do stron świata taras mam od południowego-zachodu. Południe jest dokładnie w rogu tarasu. Natomiast ten projekt robiła mi projektantka. bo ja jestem ogrodowym dyletantem. Chcę tylko mieć dużo hortensji, różaneczników, wrzosów itp. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o hortensje to również cień lub półcień i kwaśna ziemia. Rododendrony azalie również.Nie jestem dyletantem ogrodowym,pochwalę się iż zdobyłam nawet nagrodę III miejsce za najpiękniejszy ogród w mieście /w poprzednim domu również miałam ogród/Także od samej zachodniej strony lub pod dużymi drzewami można sadzić różaneczniki .Ja również zamierzam obsadzić całą północną stronę azaliami i rododendronami .A po za tym kocham rośliny ,w domu mam również niezliczoną ilość różnorakich roślinek :smile:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...