Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

w temacie chcialem podkreślic fakt ,że w/w ma już trochę czasu i nikt (jak ją zobaczył) nie chce mieć z nia nic do czynienia.Podobno się pyli i szkodzi na drogi oddechowe,a nawet wchłania się w skóre powodując stany zapalne.Jak udowodnić tym co stawiają tą teze,że to jest np bezpieczne?

 

 

Może jest jakiś przepis ,który wyraźnie mówi żeby takiego materiału tyle razy nie stosować.

 

chciałbym nadmienić ,że w/w ma juz dużo lat i jest po pracy w wysokich temp..

 

 

czy można odmówić pracy z takim materiałem? i dlaczego?

 

pozdrawiam :wink: :wink: :wink:

Nie widziałem nigdzie w sprzedaży waty szklanej. Wszędzie mają tylko wełnę.

 

 

to bardzo stara wata szklana majaca juz 15 lat. teraz jej zamiennikem jest wełna.....jest w dobrym stanie tylko cholernie sie kurzy i nikt nie chce miec z nia nic do czynienia bo sie boi ,że mu sie cos zrobi na skórze.

kiedyś (dobre 15 lat temu) znajomy budował dom i wkładał między ścianę nośną a elewacyjną takie coś niebieskie, miał to l magazynowane w workach - to nie było ani w postaci płyt ani mat tylko "luzem" - o coś takiego chodzi?
kiedyś (dobre 15 lat temu) znajomy budował dom i wkładał między ścianę nośną a elewacyjną takie coś niebieskie, miał to l magazynowane w workach - to nie było ani w postaci płyt ani mat tylko "luzem" - o coś takiego chodzi?

 

 

są to płaty prostokatne o wym..60/90/gru.10...i trzymają się w kupie

Nie spotkałem się z faktem wycofania z budownictwa waty szklanej. Do dziś jest stosowana do "ociepleń" ciepłociągów. Z tego co pamiętam jest bardzo "uciązliwa" w stosowaniu (kładzeniu). Wymaga umiejętności i obowiązkowo odzieży ochronnej i chronienia dróg oddechowych (maska).
Też z tego co pamiętam, wata szklana ma lepsze właściwości cieplne niż wata mineralna. Jest mniej "ogniopalna" o około 100%.
Też z tego co pamiętam, wata szklana ma lepsze właściwości cieplne niż wata mineralna. Jest mniej "ogniopalna" o około 100%.

 

to tak jak z cenami i propozycją pana "po pierwsze primo" - "obniżone o 100%"

Dokładnie tak (wełna mineralna do 250 stopni, a szklana do 500). Fajne porównanie. Dzięki i pozdrawiam.
Dokładnie tak (wełna mineralna do 250 stopni, a szklana do 500). Fajne porównanie. Dzięki i pozdrawiam.

większych bzdur nie czytałem

wełna mineralna ma klasyfikację A1 - produkt nie palny

moze byc stosowany spokojnie do izolacji do 1000 st C, między innymi z wełny mineralnej produkuje się wszelkie przegrody p-poż, wełna obok płyt gk znajduje sie w drzwiach p-poz etc.

 

wełna szklana równiez ma klasyfikację A1ale max do 200 stopni - produkt nie palny ( np Uni mata) lub zbrojona Alu do max 500 st od strony żródła ciepła,

połóż wełnę szklana i mineralna w domku na kuchence i zobacz co sie stanie

zależy co chcesz z nią zrobić, wata szklana jest raczej "nieśmiertelna" tak jak azbest :evil: Napewno jest mniej przyjemna w kontalcie niż wełna mineralna, ale nieszkodliwa (porównując z azbestem). Do ocieplania różnych zakamarków się nadaje, pomimo że pewnie paskudnie wygląda. Ważne żeby nie była wilgotna.
Stara wata szklana to niezłe paskudztwo. Pyli potwornie. Pracowałem tym materiałem zakładaliœmy kominiarki, maski, okulary i długie rękawice a i tak mieliœmy te igiełki powbijane w ciało. Dzisiejsze technologie pozwalajš na stosowanie znacznie lepszych materiałów. Pozdrawiam.

wszystkim bardzo dziekuje ale np. mając swój Zakład prywatny i swoich pracowników i dając im do pracy w/w materiał to co byście zrobili jak pracownicy staneliby okoniem i poprosili o atest na w/w.

 

oni nie będą pracować w kontakcie z tym materialem bo jest szkodliwy i tyle

 

nadmieniam ,że ubrania ochronne mieli i maski przeciwpyłowe także.

 

 

pozdrawiam

Być może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. W instalacjach ciepłowniczych stosuje się wełnę mineralną do max 250 stopni, a watę szklaną do 500 stopni. Otulina z Aluminium ogranicza tą wartość do 200 stopni - prawdę powiedziawszy nie wiem ( nie pamiętam) dlaczego.
wszystkim bardzo dziekuje ale np. mając swój Zakład prywatny i swoich pracowników i dając im do pracy w/w materiał to co byście zrobili jak pracownicy staneliby okoniem i poprosili o atest na w/w.

...

 

 

niktspecjalny - to masz problem ...

http://www.konferencjabhp.pl/629.html - artykuł Materiały izolacyjne zawierające sztuczne włókna mineralne - zagrożenia

„BEZPIECZEŃSTWO PRACY nauka i praktyka” 3/2002, str. 16-20

 

"... Zgodnie z dyrektywą 98/98/WE wełna mineralna została sklasyfikowana jako drażniąca i rakotwórcza ..."

 

 

"... Unia Europejska, wydając dyrektywy 97/69/WE [24] i 98/98/WE wprowadzi

ła wełnę mineralną z syntetycznych włókien szklistych do wykazu substancji niebezpiecznych, nadając jej klasyfikację: substancja rakotwórcza kategorii 3.

Wełna mineralna, zawierająca syntetyczne włókna szkliste (krzemianowe)

o przypadkowej orientacji, zawierające tlenki zasadowe i tlenki wapniowców w ilości większej niż 18% wagowych, o numerze indeksowym

650-016-00-2 została sklasyfikowana jako substancja drażniąca (Xi), rakotwórcza kategorii 3. (rak. kat. 3) - jest to substancja o możliwym działaniu rakotwórczym dla człowieka. Substancji należącej do tej kategorii towarzyszy zwrot R40 - możliwe ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia i R38 - działa drażniąco na skórę.

 

Na etykiecie opakowania wełny mineralnej należy umieść następujące symbole:

 

- Xn, R38, 40 - substancja szkodliwa, działa drażniąco na skórę, mozliwe ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia

- S(2) - przechowywanie poza zasięgiem dzieci

- S36/37 - nosić odpowiednią odzież ochronną i rękawice.

 

Zaliczenie substancji rakotwórczej do kategorii 1. dokonuje się na podstawie danych epidemiologicznych, zaliczenie do kategorii 2. i 3. jest dokonywane na podstawie wyników badań doświadczalnych na zwierzętach. W Polsce wprowadzono również przepisy, na podstawie których istnieje obowiązek klasyfikacji i oznakowania substancji stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia. Są to rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie substancji chemicznych stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia [17, 18] oraz ustawa o substancjach i preparatach chemicznych[22].

 

Sytuacja w Polsce jest o tyle nierozstrzygnięta, ponieważ załącznik

nr 2 (wykaz substancji niebezpiecznych) do rozporządzenia [18] nie zawiera pozycji - sztuczne włókna mineralne - ze względu na to, że zostały one uznane jako niebezpieczne dopiero przez dyrektywę WE wydaną w 1998 r. ..."

 

pzdr

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...