Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jeśli parkiet to tylko dębowy????bleeeeeee....


vg-m

Recommended Posts

Pewnie, ze gusty sa rozne. Moj brat ma w salonie piekne debowe deski, wygladaja super. Ja mam w salonie jatobe, bo jest 2 razy twardsza od debu (tak jak pisal Boorg), ale przede wszystkim dlatego, ze bardzo podoba mi sie jej kolor. Czesto mamy gosci, niektore panie chodza w szpilkach :) , a z jatoba nic sie nie dzieje :D Dab w UK jest uznawany za bardzo szlachetne i wielce porzadane drewno. Moi znajomi Anglicy importowali debowe deski z Polski, bo tutaj jest sporo taniej. To wszystko jest kwestia gustu. W sypialniach mamy klon, jest taki jasny, ale duzo mniej wytrzymaly na wgniecienia. Moja siostra ma parkiet z ciemnego jesionu i tez wyglada fajnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a jeszcze Cię pomeczę a ten buk? 8) jak Ty go widzisz?

 

a co powiesz o modrzewiowej desce 8) bo takie chce na poddaszu założyc-baaardzo mi się podobywują :D takie tradycyjne na legarach...

 

Odnośnie modrzewiowej deski i szukania natchnienia :wink: , to przejrzyj sobie stronkę:

http://www.mafiwideplankfloors.com/mafiwideplankfloors-com/wide-plank-floors-2/eco-floors-larch-floors.html

Są tu super przykłady jaki efekt można osiągnąć barwiąc drewno. W/g mnie to lektura obowiązkowa. :p A jak znudzi Ci się modrzew to masz inne gatunki. :wink: Wystarczy intensywnie poklikać. :D

 

Odnośnie buku: może być naturalny lub parzony. Przy buku naturalnym najlepiej kupować drewno w zakładach gdzie sezonują drewno, lub w niepewnym źródle (np. markety budowlana) wersję buk parzony (w wolnym tłumaczeniu: sztucznie postarzany). Czemu akurat to jest ważne? :o Chodzi o to aby ograniczyć pracę drewna (skurcz). Drewno sezonowane lub parzone, jest bardziej ustabilizowane od drewna surowego. Buk jest gatunkiem o niespecjalnej stabilności - musimy temu jakoś zaradzić. Najlepiej byłoby przełożyć starą podłogę bukową - ale ta wersja mogłaby Ci nie przypaść do gustu (stara nowa podłoga za duże pieniądze). :oops: :wink:

Buk jest kłopotliwym drewnem - ale z tego co rośnie na naszych polach/lasach - jest jednym z twardszych. Jednak pod względem twardości i tak daleko mu do popularnych egzotyków (talich jak merbau, jatoba, doussie, badi czy lapacho). :roll:

 

Przy buku należy unikać wodnej chemii, czyli kleji, podkładów i niektórych lakierów. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję baaaaardzo :wink:

 

a więc mam plan-jeśli bedzie mnie stać jeszcze 8) na tą czereśnię to ją położę :wink: z tym zołtym lakierem :D ciekawe tylko czy ona nie wychodzi tak samo cenowo jak badi mój ideał kolorystyczny:-?

 

jeszcze raz :D i pozdrawiam :wink:

 

Całkiem prawdopodobne, że tak będzie: cena obu podłóg prawie jednakowa. :wink: Musisz zdecydować, co dla ciebie ważniejsze.

1. Twardość: tu Badi jest zdecydowanie lepsze.

2. Stabilność: Czereśnia pracuje/szparzy się w mniejszym stopniu: czyli wygrywa.

3. Koszt potrzebnej chemii (grunty, kleje, lakiery/oleje): jeżeli położymy klepki długie do 35 cm to Czereśnia bije Badi o klka-kilkanście złotych na każdym m2 podłogi. Jeżeli klepki mają powyżej 35 cm długości, koszt chemii jest porównywalny. :roll:

4. Wykończenie powierzchni. Dla Czereśni lepsze jest lakierowanie: pod olejem jest zbyt podatna na rysowanie. :( Dla Badi nie ma różnicy: pod olejem i pod lakierem sprawdzi się doskonale. :p

 

Reasumując:

Jak planujesz położyć duże elementy (np. deski): więcej zalet ma BADI - jednak koszt zakupu drewna jest sporo większy. :)

Jak planujesz małe elementy: ekonomia zdecydowanie wskazuje na CZEREŚNIE, ale parametry użytkowe przemawiają na korzyść BADI. :-?

Jak planujesz mozaikę/parkiet przemysłowy: BADI bije CZEREŚNIE pod każdym względem - oprócz ceny zakupu drewna. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :wink:

 

obeszłam parę sklepów, i obniuchałam :wink: net. No i nie położe badi za prawie 200zeta za m2 :o a potem mi się nie bedzie jeszcze podobać :cry: no i do tego +chemia i majster :cry: ...buuuuuuu :wink: czereśnie położe jak znajde ładną( a gdzie takaową nabyć-mazowieckie :roll: ) ewentualnie gruszkę lub wiśnie :roll:

 

juz mam teraz dylemat na maksa-a powiedz mi drogi boorg`u jak wygląda jesion potraktowany tym złóltym lakierem? też bedzie miał taką poświate słoneczną? No bo taki surowy jest średni :-?

 

a dębu nadal nie chce :wink: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podloge jesionowa i po kilkunastu latach (uzytkuje ja dopiero od 3 miesiecy :) ) jest slicznego slomkowego koloru (co z kolei nie wszystkim moze sie podobac). I co wazne - nie jest latwo ja porysowac. :) Schody tes sa jesionowe, pomalowane satynowym bezbarwnym lakierem i wcale nie sa takie mdle - sa koloru bardzo jasnej slomki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...