Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

darowizna i jej cofnięcie


Jerrys

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie dotyczące mozliwości cofnięcia darowizny (działka, lub np przesunięcia granicy działki o kilka metrów) dokonanej kilka lat temu - czy coś takiego jest możliwe?

pozdrawiam

Cofnięcie darowizny jest możliwe.

NIe wiem czy "przesunięcie granicy", bo nie bardzo rozumiem jak się ma jedno do drugiego, ale cofnięcie darowizny - tak.

 

Darczyńca może odwołać darowiznę wykonaną zgodnie z art. 898§1 kc „Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.”

 

Warto jednak zauważyć, że w praktyce odwołanie darowizny jest niezwykle trudne, ponieważ sytuacja faktycznej niewdzięczności ze strony obdarowanego występują dość rzadko.

 

Sąd Najwyższy wypowiedział się co należy rozumieć przez rażącą niewdzięczność: „Pod pojęcie rażącej niewdzięczności podpada tylko takie zachowanie się obdarowanego, polegające na działaniu lub zaniechaniu skierowanym bezpośrednio lub nawet pośrednio przeciwko darczyńcy, które oceniając rzecz rozsądnie, musi być uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę. Chodzi tu przede wszystkim o popełnienie przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub czci albo mieniu darczyńcy oraz o naruszenie przez obdarowanego spoczywających na nim obowiązków wynikających ze stosunków osobistych (rodzinnych) łączących go z darczyńcą oraz obowiązku wdzięczności” (wyrok z dnia 7 maja 2003 r. SN IV CKN 115/01)

Nie ma możliwości zabezpieczenia się przed odwołaniem darowizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko o odwołaniu darowizny z Kodeksu cywilnego:

 

Art. 896

Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze nie wykonanś, jeżeli po zawarciu umowy jego stan majśtkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastśpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciśżścych na nim ustawowych obowiśzków alimentacyjnych.

Art. 897

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiśzek, w granicach istniejścego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadajścego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciśżścych na nim ustawowych obowiśzków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiśzku zwracajśc darczyńcy wartość wzbogacenia.

Art. 898

§ 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonanś, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażścej niewdzięczności.

§ 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastśpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniajścego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiśzkiem zwrotu.

Art. 899

§ 1. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastśpiło z dostatecznym rozeznaniem.

§ 2. Spadkobiercy darczyńcy mogś odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.

§ 3. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Art. 900

Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.

Art. 901

§ 1. Przedstawiciel osoby ubezwłasnowolnionej może żśdać rozwiśzania umowy darowizny dokonanej przez tę osobę przed ubezwłasnowolnieniem, jeżeli darowizna ze względu na wartość świadczenia i brak uzasadnionych pobudek jest nadmierna.

§ 2. Rozwiśzania umowy darowizny nie można żśdać po upływie dwóch lat od jej wykonania.

Art. 902

Przepisów o odwołaniu darowizny nie stosuje się, gdy darowizna czyni zadość obowiśzkowi wynikajścemu z zasad współżycia społecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...