Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 394
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A, czy grubisc wylewki ma zwiazek z dlugoscia i sposobem jej wygrzewania?

W piwnicy ma jej 8 cm, na parterze i poddaszu od 10-12cm.

Pozdrawiam.

Tak grubość ma znaczenie, ale nie tylko.

Czas wygrzewania i wynikające z tego osuszanie zależy bardziej od odległości między rurkami grzewczymi, od temperatury wody w rurkach w trakcie wygrzewania i gęstości, zwartości betonu.

Często trzeba stosować dwu czy trzy lub czteroetapowy sposób wygrzewania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak grubość ma znaczenie, ale nie tylko.

Czas wygrzewania i wynikające z tego osuszanie zależy bardziej od odległości między rurkami grzewczymi, od temperatury wody w rurkach w trakcie wygrzewania i gęstości, zwartości betonu.

Często trzeba stosować dwu czy trzy lub czteroetapowy sposób wygrzewania.

Pozdrawiam.

 

A czy pora roku też ma znaczenie dla wygrzewania i zużycia gazu?

 

Z tego co rozumiem to przy wygrzewaniu podawana jest stała temp. na wejściu przez określony czas a potem zwiększana i na koniec zmniejszana (co 5 stopni itd). Więc ani czujka zewnętrzna ani temp. wewnętrzna w domu nie ma znaczenia. Czy dobrze to rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wygrzewaniem - wysuszeniem wylewki latem jest bardzo duży problem, praktycznie bez serwisanta się nie obejdzie.

 

Temat zbyt szczegółowy, by o tym na forum.

 

Ostatnio miałem kilkanaście budynków które były po wygrzaniu wylewki wg programu i bez programu - ręcznie, bez żadnych pozytywnych efektów w zakresie osuszenia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie takiego wygrzewania. Program wg sterownika buderus RC35. Temperatura pomieszczenia wzrosla do 26 stopni gdy na zasilaniu bylo 40stopni. Gdy zaczynalem wygrzewac w budynku bylo 19 stopni. Gazu poszlo juz 50m3 a jeszcze pozostaly 4 dni.

 

Powyższe wskazuje na to, że jest ok.

 

Pozostaje sprawdzić wilgotność wylewki a w przypadku za wysokiej wilgotności, włączyć program dogrzewający lub powtórzyć wygrzewanie.

 

Sprawdż czy wygrzewasz beton czy anhydryt, tu zdarzają się pomyłki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe wskazuje na to, że jest ok.

 

Pozostaje sprawdzić wilgotność wylewki a w przypadku za wysokiej wilgotności, włączyć program dogrzewający lub powtórzyć wygrzewanie.

 

Sprawdż czy wygrzewasz beton czy anhydryt, tu zdarzają się pomyłki.

 

Pozdrawiam.

 

Wilgotnosc sprawdze przed ukladaniem kafli i paneli. Jesli bedzie za wysoka to powtorze wygrzewanie.

W programie jest tylko "wygrzewanie jastrychu".

W sumie trwac bedzie 18 dni. Zaczelo od 20 stopni i co dwa dni zwieksza sie o 5 stopni. Max bylo 40 stopni i tylko jeden dzien, a potem w odwrotnej kolejnosci na dol.

W tym programie nie wszystko mozna bylo zmienic, np temp. poczatkowej dlatego zaczelo od tego pulapu mimo ze we wszystkich poradnikach internetowych pisano o temp. poczatkowej 25 stopni.

Moglem ustawic mocniejsze wygrzewanie ale wole powtorzyc niz potem patrzec na popekane wylewki. Nigdy tego nie robilem i nie mam doswiadczenia wiec lepiej nie szarzowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotnosc sprawdze przed ukladaniem kafli i paneli. Jesli bedzie za wysoka to powtorze wygrzewanie.

W programie jest tylko "wygrzewanie jastrychu".

W sumie trwac bedzie 18 dni. Zaczelo od 20 stopni i co dwa dni zwieksza sie o 5 stopni. Max bylo 40 stopni i tylko jeden dzien, a potem w odwrotnej kolejnosci na dol.

W tym programie nie wszystko mozna bylo zmienic, np temp. poczatkowej dlatego zaczelo od tego pulapu mimo ze we wszystkich poradnikach internetowych pisano o temp. poczatkowej 25 stopni.

Moglem ustawic mocniejsze wygrzewanie ale wole powtorzyc niz potem patrzec na popekane wylewki. Nigdy tego nie robilem i nie mam doswiadczenia wiec lepiej nie szarzowac.

Z programami jest różnie, bardzo różnie, często trzeba z nimi kombinować.

Twoje zaangażowanie na pewno da pożądany efekt, czego Ci życzę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Przed chwilą natknąłem się na pewien ciekawy zapis w dokumentacji Purmo odnośnie wygrzewania przy podłogówce:

 

- przez pierwsze 3 dni należy utrzymywać temperaturę zasilania 25°C

- przez kolejne 5 dni należy utrzymywać maksymalną temperaturę zasilania

- po łącznie 8 dniach wygrzewania należy ochłodzić go do temperatury pokojowej i sprawdzić wilgotność

 

Czy to nie jest zbyt "optymistyczny" program wygrzewania ? Nie powiem - bardzo byłby mi na rękę, ale jednak mam wątpliwości. Podłogówka ułożona z rurek PEXPENTA właśnie produkcji Purmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą natknąłem się na pewien ciekawy zapis w dokumentacji Purmo odnośnie wygrzewania przy podłogówce:

 

- przez pierwsze 3 dni należy utrzymywać temperaturę zasilania 25°C

- przez kolejne 5 dni należy utrzymywać maksymalną temperaturę zasilania

- po łącznie 8 dniach wygrzewania należy ochłodzić go do temperatury pokojowej i sprawdzić wilgotność

 

Czy to nie jest zbyt "optymistyczny" program wygrzewania ? Nie powiem - bardzo byłby mi na rękę, ale jednak mam wątpliwości. Podłogówka ułożona z rurek PEXPENTA właśnie produkcji Purmo.

Podlaczam sie do pytania, mam te same rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Wilgotność mierzymy przyrządami, które posiadają fachowcy z branży podłogowej.

Są to wagosuszarka, przyrząd karbidowy CM, przyrządy elektryczne oraz termohigrometry lub termohigrografy.

Wartości dopuszczalne to <2% wagowo, <1,5 CM i < 50% stałej emisji wilgoci podczas grzania wylewki.

Niezwykle przydatna jest kamera termowizyjna obrazująca rozkład temperatur w jastrychu grzewczym. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Ci bardzo za odpowiedz. Ja niestety dysponuje higrometrem powietrza, staram sie wilgotnosc powietrza utrzymywac na poziomie 60%.

Co do termowizji to w Lutym bede mial okazje przeprowadzic owe badanie u siebie na budowie. A mozesz jeszcze wspomniec jaki powinien byc wlasciwy rozklad temeratur na posadzce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wylewki które zostały wylane 22 września 2014 wymagają jakiegoś specjalnego obchodzenia się z temperaturą obiegu po prawie 4 miesiącach tj 15 stycznia?

 

Jesli nie wygrzales jastrychu,to koniecznie musisz to zrobic. Trzeba pozbyc sie wilgoci, ktora jest w dolnej warstwie. Ja mam podobny problem- wygrzewam od tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie wygrzewałem dotychczas. Wrzuce 30C na kocioł i będzie OK? Bo mniej nie mogę dać w podłogę

 

Rozumiem, podnos temperature stopniowo. W zaleznosci jaka masz gruba wylewke wygrzewanie powinno potrwac od miesiaca wzwyz.

Ja zaczalem wygrzewac od 25oC ale przy mojej grubosci posadzki potrwa to pewnie gdzies z 7-8 tyg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Ci bardzo za odpowiedz. Ja niestety dysponuje higrometrem powietrza, staram sie wilgotnosc powietrza utrzymywac na poziomie 60%.

Co do termowizji to w Lutym bede mial okazje przeprowadzic owe badanie u siebie na budowie. A mozesz jeszcze wspomniec jaki powinien byc wlasciwy rozklad temeratur na posadzce?

Rozkład temperatur powinien być jednorodny.

Zdarzają się pętle zapowietrzone, bywają miejsca, gdzie rurki nierównomiernie rozłożono, bywają czujki zablokowane i szereg innych rzeczy, które pomimo działania ogrzewania, w niektórych miejscach ograniczają wygrzewanie wylewki.

Kamera termowizyjna pozwoli to wychwycić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wylewki które zostały wylane 22 września 2014 wymagają jakiegoś specjalnego obchodzenia się z temperaturą obiegu po prawie 4 miesiącach tj 15 stycznia?

Nic szczególnego z nimi nie trzeba robić. Włączyć ogrzewanie, gdzie nagrzewanie rozłożyć na dwa dni i tyle. Przed montażem drewna sprawdzić wilgotność betonu lub emisję wilgoci podczas grzania. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...