Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 394
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A czy nie pomyśleliście, że pękanie lub nie pękanie płytek/fug, nie musi wcale zależeć od faktu wygrzewania lub jego braku? Przecież to może zależeć również od staranności ułożenia styropianu, od dokładności/równości wykonania chudziaka i wielu innych. Gdy te czynniki zostały wykonane mało dokładnie, podłoga może osiadać i pękać niezależnie od tego czy została wygrzana, czy nie. Zapewne istnieją jeszcze inne czynniki, przy każdej budowie mogą być inne, które mają na to wpływ. Czyli innymi słowy:

-można wygrzać i nic nie pęknie

-można wygrzać a i tak pęknie

-nie trzeba wygrzewać bo nie pęknie

-jak nie wygrzejesz to pęknie

 

:) - innej możliwości nie widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na podłogówkę robiliście specjalną wylewkę, taką aby oblała rurki z ogrzewania, czy zwykłą półsuchą. Słyszałem, że przy zwykłej beton nie obkleja rurek i podłogówka gorzej grzeje.

Pozdrawiam

Po mojemu - na podstawie tego co widziałem u siebie -problem jest abstrakcyjny.

Rurki nie są wciśinęte, wdeptane w styropian. Zalewasz rurki napełnione wodą więc nawet jak sie je nadepnie nic sie nie dzieje, wylewka nie przygniata ich od góry, tylko obsypuje (trudno mówić, że oblewa). jeśli rurki sa na klipsach to problem jest jeszcze miejszy, są lekko uniesione. Styropian sprężynuje, samo chodzenie po nim w czasie pracy też wydaje się miec znaczenie.

Poza tym wylewkarze ustawiali (u mnie kreta) co 2-3 metry i łopatami rozgarniali masę na boki. Nawet przez chwilę nie miałem wątpliwości, że masa nie obklei rurek. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie, ja mam takie pytanie:

- czy przy zalewaniu jastrychem podłogówka musi być wypełniona wodą?

Jesli chodzi o dylatacje:

- czy przy ścianach dylatacje musza byc os samego betonu czy dopiero od styropianu?

- jeśli łaczna powierzchnia (salon+jadalnia) ma ok. 32 mkw to czy musz ew środku robić dylatacje.

- w środku dylatacje robi sie tez od betonu czy od styropianu? Czy można je przykryć np. płytkami czy musza być jakies listwy na wierzchu?

 

dzieki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jest zalecane, nie przygnieciesz rurek, zachowają pełne średnice, przepływ będzie właściwy.

2. wystarczy od warstwy wylewki, ale jak dasz przed ukladaniem styropianu to też nie błąd, a bedzie sie lepiej trzymało.

3. nie pomogę, było coś na forum, są różne opinie. Jesli to 32 jest nieregularne - zapytałbym jakiegoś eksperta - napisz do Janzara.

4. idealnie byłoby, gdybys nad dylatacją miał styk płytek

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, ja mam takie pytanie:

- czy przy zalewaniu jastrychem podłogówka musi być wypełniona wodą?

Jesli chodzi o dylatacje:

- czy przy ścianach dylatacje musza byc os samego betonu czy dopiero od styropianu?

- jeśli łaczna powierzchnia (salon+jadalnia) ma ok. 32 mkw to czy musz ew środku robić dylatacje.

- w środku dylatacje robi sie tez od betonu czy od styropianu? Czy można je przykryć np. płytkami czy musza być jakies listwy na wierzchu?

 

dzieki za rady.

 

U mnie salon+jadalnia ma 34m2, zrobili dylatację na środku ale w tym miejscu nie pękło, natomiast popękało w każdym połączeniu między pomieszczeniami(czyt. tam gdzie mają być drzwi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam Serdecznie

W czwartek 28.01.2010 mija 2 tygodnie jak zrobimi mi wylewki w dom ocieplony z oknami ogrzwany przez ten czas byl nagrzewnica olejowa temperatura caly czzas "+" od wczoraj zalaczony piec oraz kaloryfery MOJE pytanie czy moge wlaczyc minimalnie podłogówke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Wygrzewanie zaczyna się po okresie wiązania wylweki tzn 28 dni.

W niektórych regulatorach jest specjalny program suszenia jastrychu i on tego pilnuje

 

W skrócie wygląda to tak:

Temperatura startowa: 25 °C

 

1 dzień - 25 °C

2 dzień - 30 °C

3 dzień - 35 °C

4 dzień - 40 °C

5 dzień - 45 °C

6 - 12 dzień - 45 °C

13 dzień - 40 °C

14 dzień - 35 °C

15 dzień - 30 °C

16 dzień - 25 °C

17- 23 dzień - 10 °C

24 dzień - 30 °C

25 dzień - 35 °C

26 dzień - 40 °C

27 dzień - 45 °C

28 dzień - 35 °C

29 dzień - 25 °C

 

konzad

Podałem okres wygrzewania na całe 29 dni. Wygrzewanie powinno zacząć się od końca czyli 29 dnia.

Z podanych dni jasno wynika, że np. 29 dzień - 25 °C

24 dzień - 30 °C

w dniach 17, 18, 19, 20, 21, 22 i 23 dzień - 10 °C

 

 

to w końcu jak to mam rozumieć, 1 czy 29 dzień to rozpoczęcie wygrzewania?

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...