Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

styropian 15 a 20cm. Duża różnica?


agnieszkakusi

Recommended Posts

Mam pytanko:

budujemy z BK24 + styropian. Zastanawiamy się nad 15 lub 20 cm. I moje pytanko brzmi: czy ten 20 cm tak naprawdę poprawi (odczuwalnie) izolacyjność budynku w porównaniu z 15 cm czy raczej skończy się na tym, że poniesiemy większe koszty, a poprawa izolacyjności budynku będzie tylko minimalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 146
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

kusi,

 

BK 500 24 cm + styro 15 K=0.2 W/m2K tw sciany = 18,9 "C

BK 500 24 cm + styro 20 K=0.165 W/m2K tw sciany = 19,2 "C

 

Ja bym nie robil 20 cm warstwy ocieplenia bo:

 

1. juz przy 15 cm jest problem z mocowaniem rynien i innych przedmiotow do sciany budynku - przy 20 cm ocieplenia sprawa jeszcze bardziej sie skomplikuje

2. przy BK (cieplym) 15 cm bedzie juz dostatecznie ciepla sciana, a dodanie tych 5 cm to bedzie troche tak jak zalozenie trzeciego kozucha na plecy a rekawiczek ciagle brak

 

3. wartosci teoretyczne

przy delta te = 40 K

scian zewn. 300 m2

 

"15 cm"

0,2 x 40 x 300 m2 = 2400 W

 

"20 cm"

2000 W (20 % mniej)

 

dziennie zaoszczedzisz 4,8 kWh czyli

 

50 groszy grzejac gazem GZ 50

1,2 zl grzejac pradem

 

Przy 300 m2 5 cm wiecej to 15 m3, czyli okolo 2000 zl.

Wychodzi okolo 2000 - 4000 dni z temperatura -20 "C

Dla zobrazowania lepszego dodam, ze tej ostatniej okropnej zimy srednie temperatury stycznia i lutego dla Warszawy wynosily okolo - 8 " C.

Srednia dla calej zimy oscyluje w poblizu zera.

Po 70 latach moze sie i zwroci ....

 

(Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 20

w cenie zadna różnica

odzczuwalnie nie wiem bo nie miałem inaczej i nie mam porównania

 

Dali Ci styropian 20 w cenie 15tki czy jak :o :o :o ? Qrcze dawaj adres tej hurtowni :evil: . Ja rozważałem 12 czy 15cm i dla 230m2 ściany wyszła różnica 6,9m3 x 130zł/m3 = 897zł. Ostatecznie wziąłem ten grubszy ale po zastanawieniu.

 

Przy dylemacie 15cm a 20cm i 300m2 ściany kwotowo wychodzi 1.950zł - faktycznie może się zwrócić po 70 latach w kosztach ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KaiM

fakt porównując cenę styro - jest droższy o 30%

jezeli patrzysz na koszt całej elewacji to koszt ten jest większy o około 3-5%

 

juz przy 15 cm jest problem z mocowaniem rynien i innych przedmiotow do sciany budynku - przy 20 cm ocieplenia sprawa jeszcze bardziej sie skomplikuje
sa juz sposoby na ten problem

 

przy BK (cieplym) 15 cm bedzie juz dostatecznie ciepla sciana, a dodanie tych 5 cm to bedzie troche tak jak zalozenie trzeciego kozucha na plecy a rekawiczek ciagle brak
właśnie o to słowo "dostatecznie" chodzi. Mam 20 na styro na ścianach 32 na dachu, 12 na posadzce pod jastrychem.

 

jezeli chodzi o wylicznia - dla mnie zbyt duże sktóty myslowe więc nie będe podejmował dyskusji ale..............poczytak posty spezed 2-3 lat dyskusje takie i takie same argumenty - ale wted=y mówiło sie 10 norma 12 ok 15 przesada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden argument za tym aby nie dawac tak przesadnego ocieplenia.

Mój dom ma np. ok. 60 mb obwodu, zatem dodatkowe poszerzenie o 5 cm zajmie 3m2 działki. Ta powierzchnia jest niestety stracona i to też trzeba doliczyć do obliczeń. :lol:

A tak na poważnie to nie warto przesadzać - 15 cm to i tak b. dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod linkiem ponizej znajduja sie rozne kalkulatory.

http://www.e-izolacje.pl/kalkulatory.php

 

Osobiscie mam takie samo zdanie jak Rezi.

Zwiekszenie grubosci ocieplenia stanowi znikomy procent kosztow budowy domu, a surowce energetyczne niestety drozeja... I ta tendencja raczej sie nie odwroci.

 

P.S.

U mnie jest 18 cm welny, sciana 3W, ceramika tradycyjna.

Wspolczynnik wyszedl mi 0.166 - to chyba niezle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy sianie 3W cegła pełna 12/ styropian 12/ cegła pełna 25/ tynk cemontowo-wapienny 2 cm wyszło 0,27 ale po uwzglednieniu 4 kotew z drutu fi 6 mm pogorszyło się do 0,32 W/m2K :(

A z jakiej stali robiles kotwy?

Przewodnosc cieplna stali kwasoodpornej jest około 3-krotnie nizsza niz stali weglowej (takze ocynkowanej). Przykladowo dla "kwasowki" U=15 W/m2K.

 

Tak dla zainteresowanych - pod ponizszym linkiem jest dosyc obszerna tabela z przewodnictwem cieplnym roznych materialow (sa tam tez podane wspolczynniki dla roznych gazow, np. argonu, kryptonu i ksenonu - stosowanych w szybach zespolonych w oknach).

http://fizyka.kopernik.mielec.pl/fizyka/Wlasciwosci_elektromagnetyczne_i_falowe

 

Uwzgledniajac kotwy w moim murze wychodzi U=0.241 W/m2K (kotwy ze stali kwasoodpornej, fi 4 mm, 4 sztuki na m2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba pokręciłeś. Współczynnik przewodzenia ciepła LAMBDA to nie to samo co U lambda dla stali nierdzewnej może oscylować ok. 15W/mK choć ja słyszałem o 20, ale to w sumie bez znaczenia bo Uf czyli poprawka na łaczniki w Twoim przypadku wychodzi ok. 0.004W/m2K, a więc mozna ją pominąć, u mnie też wyjdzie mniej, bo pierwotnie miały być kotwy fi 6mm a dałem fi 5 ( Uf=0,02 W/m2K)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba pokręciłeś. Współczynnik przewodzenia ciepła LAMBDA to nie to samo co U lambda dla stali nierdzewnej może oscylować ok. 15W/mK choć ja słyszałem o 20, ale to w sumie bez znaczenia bo Uf czyli poprawka na łaczniki w Twoim przypadku wychodzi ok. 0.004W/m2K, a więc mozna ją pominąć, u mnie też wyjdzie mniej, bo pierwotnie miały być kotwy fi 6mm a dałem fi 5 ( Uf=0,02 W/m2K)

Dla stali nierdzewnej wspolczynnik przewodzenia ciepla faktycznie oscyluje w granicach 20-25, ale dla kwasoodpornej jest jeszcze mniejszy - w przypadku stali, ktora mam u siebie jest wlasnie 15 (stal kwasoodporna 1H18N9T, o ile dobrze pamietam symbol)...

 

Masz racje, pospieszylem sie z tym wyliczeniem. Lambda jest wyrazana w W/mK, natomiast wspolczynnik U w W/m2K - bo U=Lambda/grubosc_przegrody :oops:

 

Swoja droga wszystkim, ktorzy zamierzaja kupowac kotwy do sciany 3W polecam zamowienie pretow z kwasowki i wykonywanie kotew na budowie. Wychodzi o polowe taniej w stosunku do gotowych produktow Habe, Koelner, itp. W razie czego sluze namiarami na porzadna firme sprzedajaca pelen asortyment pretow ze stali kwasoodpornych (od fi 1 do fi ...dziesiat) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie Siostry i Bracia. Nie zapominajcie, że w ścianach są okna, które mają przeważnie kilkakrotnie większą przepuszczalność ciepła niż ściana+20 cm styro. Czasem też, będziecie otwierać te okna a znacznie częściej będziecie otwierać drzwi wejściowe. Można dać i pół metra styropianu i teoretycznie spowoduje to jakieś xx% spadek zapotrzebowania na ciepło. Warto też pamiętać że ok 40% ciepła tracone jest przez wentylację. Jeżeli nie planujesz rekuperatora to Twoje 20 cm praktycznie nic Ci nie da. Szczegółowe wyliczenia można zrobić przy użyciu OZC. Jest to deczko pracochłonne ale daje doskonały pogląd na skutki planowanego przedsięwzięcia termoizolacyjnego. Warto też pamiętać, że przy 20 cm styro Twoje okna będą osadzone conajmniej 20 cm w głębi ściany co powoduje nieco komiczny efekt szczególnie przy małych oknach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od czego zależy ilość energii przenikającej przez przegrodę:

od współczynnika przenikania ciepła, różnicy temperatur po obu stronach przegrody oraz od czasu.

Nie ma w tym wzorze nic o współczynnikach przenikania innych przegród. Więc zastanawiając sie nad opłacalnością zwiekszania grubości izolacji w ścianie możemy spokojnie pominąć izolacyjność okien, drzwi, podłóg itp.

No to skoro już jest jasne, że ściany są niezależne to można się zastanowić, czy warto dać 15 czy może 20 cm styropianu. Sprawa nie jest taka prosta bo zależy w jakiej ścianie ten styropian ma być użyty.

20 cm styropianu plus 24 cm silki da U=0,18-0,19 a 20 cm styro z 24 cm bk to U=0,14-0,16. A moga być przecież użyte pustaki ceramiczne o różnej lambda i różnej grubości a także inne grubości bloczków bk lub silikatowych :-?

Oprócz różnic w budowie sciany dochodzą różnice geograficzne - są w Polsce miejsca gdzie zima bywa zazwyczaj ostra a w innych łagodna. No i na koniec róxnice w cenie opału. Ktoś pali słomą lub drewnem a inny olejem lub propanem.

 

Postanowiłem sprawdzić gdzie i komu opłaca się docieplać ścianę dwuwarstwową - materiał izolacyjny to styropian. Wybrałem 4 miasta w Polsce: Suwałki, Warszawa, Szczecin i Wrocław. Wziąłem dane klimatyczne z okresu 30 lat (z programu OZC) dla tych miast.

Założyłem, że średnia temp wewn. w domu wynosi 20 stopni.

Cenę gazu wziąłem z gazowni warszawskiej (nie chciało mi się szukac cen w innych gazowniach), Cenę oleju przyjąłem 2,65 zł za litr. Ceną propanu - 2,1 zł za litr. Cenę prądu wziąłem z poszczególnych zakładów energetycznych na których terenie leżą te miasta - dla Warszawy przyjąłem ZEWT (Stoen pominąłem bo działa tylko w mieście Warszawa).

Sprawność pieca gazowego kondensata przyjąłem 100%, zwykłego 88%, olejowego 87%.

Prąd liczyłem dwa razy - tylko tania taryfa oraz średnia z taryfy taniej (ok 42%) i drogiej (ok 58%)

Jeśli chodzi o styropian to:

Aby obniżyć współczynnik przenikanie ciepła z 0,3 na 0,26 wystarczą dodatkowe 2 cm styropianu z 0,25 na 0,21 wystarczą dodatkowe 3 cm styropianu, a z 0,2 na o, 16 potrzeba oż dodatkowych 5 cm styropianu.

Cenę styropianu przyjąłem na 140 zł/m3 a jego lambda 0,04.

Z moich obserwacji przy budowie domu wynika, że na każdy 1m2 ścian zewn mierzonych wewnątrz domu potrzeba było 1,25m2 styropianu.

A oto jaki mi wyszedł czas zwrotu w latach z inwestycji w dodatkowy styropian:

http://www.republika.pl/jezier/ocieplenie.gif

Nie brałem pod uwagę wzrostu cen energii ale tez nie liczyłem sumy utraconych odsetek np. od depozytów. Myślę, że to uczciwe.

Dla zainteresowanych umieszczam też plik z exela:

http://www.republika.pl/jezier/ocieplenie.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na potrzeby tego wątku można patrzeć na ten najniższy wynik gdzie jest zmniejszenie U ściany z 0,2 do 0,16 to tak prawie jak zwiekszenie z 15 cm styropianu do 20 cm. Jeśli dla kogoś graniczną wartością do zaakceptowania będzie 10 letni okres zwrotu to w tej tabeli widać, że tylko przy ogrzewaniu gazem ziemnym nie warto tyle pakować na ściany. Z drugiej strony na poczŕtku 2005 roku gaz kosztował 1,02 zł/1m3 a dzisiaj 1,3 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...