Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt AFRODYTA pracownia DOBRE DOMY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaką ziemię sypałeś na wierzch, ile zostawiałeś poziom poniżej krawężników?

 

hej

ziemia jest mixem ziemi zwykłej + ziemia którą braliśmy od faceta , który ma uprawę pieczarek. ziemia jest mega "lekka" spulchniona, bez żadnych kamieni czy innych cudawianek.

poziom od krawężnika to około 2cm.

 

trawka zaczęła sie fajnie zielenić, wrzucę za parę dni fotki (jak troszkę posprzątamy w ogrodzie)

niestety w sobotę przeszła mega nawałnica z gradem. ziemia nie zdążyła przyjąć takiej ilości wody,( a było tak tak jak by lał wiadrem) i trawka która nie wykiełkowała niestety z całą strugą wody i ziemi spłynęła na cześć wyłożoną kamieniami.

dzisiaj ogrodnik ma nam to poprawiać i wyczyścić wszystkie kamienie bo inaczej byśmy mieli trawnik pod krzaczkami.

 

relacja foto lada dzień

 

popzdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się zieleni, było trochę poprawek po nawałnicy, ale teraz jest pięknie :-)

[ATTACH=CONFIG]264511[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]264510[/ATTACH]

 

Z tej okazji przypomniał mi się tekst piosenki Zdrowej Wody: "...lubię kiedy się zieleni, lubię jak się*piwo pieni, gdyby to zrozumieć chciała, moja mała..." itd, :). Nie ma ona nic wspólnego z zakładaniem trawnika, ale jakoś tak przyszła mi na myśl :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął prawie miesiąc od siewu?

Jeszcze trochę ciemnych plam jest widocznych, z czego to wynika?

 

ZDJĘCIE JEST ZROBIONE PO 2,5 TYGODNIACH OD SIEWU, TYLKO CZASU NIE BYŁO ABY WRZUCIĆ NA FORUM:-)

 

Rosła niezbyt równo bo nawałnica z gradem jak przeszła nad naszym regionem zmyła nam trawę która nie zdążyła wykiełkować.

Lada moment się wyrówna :-)

 

Jak będzi chwila wrzucimy kolejne fotki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Pytanie i prośba z innej beczki. Czy ktoś z was posiada projekt wentylacji mechanicznej w Afrodycie i mógłby się podzielić? Nie proszę o cały kompletny projekt bo rozumiem, że każdy sobie za to płacił. Interesuje mnie rozmieszczenie anemostatów i lokalizacji rur.

 

U mnie rury rozprowadzone są na poddaszu pomiędzy murłatą a ścianką z płyt G-K tworzących ściankę kolankową. Z racji tego, że to Artemida, u mnie dodatkowo jest jeszcze rozprowadzenie na poddaszu - u Ciebie w Afrodycie nie będzie takiej konieczności.

 

Reku wisi w garażu - wyrzut jest na ścianie z bramami garażowymi.

 

Anemostaty:

- ogólnie w pokojach jak najdalej od drzwi,

- łazienki, pralnia - rogi

- kuchnia analogicznie róg - pamiętaj tylko, żeby nie kolidował Ci później z wysoką zabudową, bo i takie rzeczy się zdarzają ;). Rozumiem, że komin kuchenny usunąłeś?

- salon/jadalnia/kuchnia - chyba optymalnie dostarczać powietrze do okolic kominka + jeszcze jedno miejsce w salonie i następnie dzięki wyciągowi w kuchni zapewniasz ruch ogrzanego powietrza na całą strefę dzienną.

 

Oczywiście to tylko moje rozwiązania (i firmy, która wykonywała całą wentylację z reku) i zweryfikuj je ze Swoim instalatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje TS147 :).

 

Może napiszę jak to u mnie wygląda w tej chwili, może ktoś z was coś doradzi, podrzuci pomysł.

Dom kupiłem już postawiony, zamieszkały, ale nie wykończony. Wentylacja w tej chwili wygląda tak, że w każdym pomieszczeniu poprzedni właściciel umieścił kratki w ścianach (dziury na wylot), otwory na zewnątrz umiejscowione są w przestrzeni podbitki (której jeszcze nie ma). Identycznie sprawa wygląda z kuchnią i łazienką, nie ma żadnych kominków na dachu.

Nie wiem skąd taki pomysł, ale muszę to jakoś teraz poprawić. W zimie zapewne przez te otwory mam niezłe straty ciepła.

 

Budżet w tej chwili nie bardzo pozwala na wykonanie całej wentylacji mech. ale chciałbym zaślepić te dotychczasowe otwory (czym? jak? rady?) i zamiast tego umieścić anemostaty z wyprowadzeniem na strych (nie wykończony, na razie). Z kuchni i łazienki na razie anemostaty mógłbym połączyć z kominkami, które zostały mi w spadku, i które mógłbym zainstalować na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie takiej instalacji w trakcie budowy domu, a już w wybudowanym to niestety dwie różne bajki - przepusty przez strop, etc - może pojawić się wiele problematycznych kwestii.

 

Nie do końca rozumiem - chcesz robić samą wentylację mechaniczną bez reku? Bo jeśli chcesz tylko wspomagać wentylację to zakres prac pewnie będzie dużo mniejszy. Jeśli z reku i ma to rzeczywiście działać, to niestety ale powinieneś zaślepić wszelkie kanały, którymi ucieka powietrze grawitacyjnie - inaczej odzysk ciepła będzie dużo mniejszy.

 

Pamiętaj też, że wentylacja mechaniczna z reku często wymusza różne rozwiązania - podcięcie drzwi w pomieszczeniach, okna bez wywietrzników (choć to akurat możesz zamknąć po prostu), etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłości chciałbym zainstalować wentylację mechaniczną z rekuperatorem, ale jak pisałem na razie brak na to finansów. Poddasze mam niezagospodarowane, a strop drewniany więc z położeniem instalacji w przyszłości nie będzie problemu.

 

Jak na razie w mojej chałupce można powiedzieć, że nie ma w ogóle wentylacji bo te kratki wewnątrz i zwisające rury na zewnątrz trudno nazwać poprawnie działającą wentylacją.

Dlatego na tą chwilę, do momentu przypływu gotóweczki na mechaniczną,*chciałbym wykonać odpowietrzenie kuchni, łazienki w sposób grawitacyjny, ale z założeniem, że te anemostaty kiedyś podepnę pod mechaniczną, a kominki na dachu poprostu zaślepię. Przy okazji, oczywiście o ile to potrzebne, zainstalowałbym same anemostaty w pomieszczeniach czystych, aby jak na razie, dostarczały powietrze z poddasza (o ile oczywiście spełnią takie zadanie).

 

Pomyślałem też, że mogę robić instalację wentylacji stopniowo, czyli anemostaty, kanały, rozdzielnie łączyć w jakimś*przedziale czasowym, aby "nie bolało" wydanie na raz dużej kasy. Na końcu kupiłbym reku i spiął wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było ale od 2012 roku mieszkam w Afrodycie trochę przerobionej bo z poddaszem i antresolą 270m2. ogrzewanie gazowe podłogówka + kominek z płaszczem wodnym. Roczny koszt ogrzewania z ciepłą wodą to 5000 zł gaz + 1200 drewno do kominka buk, dąb, olcha. Póżniej wyślę jakieś zdjęcia z realizacji. Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...