Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Darowizna


Zachar

Recommended Posts

Weź pod uwagę że zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy nowelizacyjnej pdof z 21.11.2001 przepisy art. 45 ust. 3a ustawy pdof w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002, ma zastosowanie do podatników którzy przed dniem 1 stycznia 2002r odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu ....., a następnie po dniu 1 stycznia zbyli ten grunt ........

Art. 45 ust. 3a mówił że w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu, a następnie zbycia tego gruntu podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności

W związku z powyższym wydaje mi się że w tym wypadku należy zwrócić ulgę (część ulgi?)

Ja przez pojęcie „zbycie” rozumiemy także darowiznę bo gdyby chodziło tylko o sprzedaż to takie sformułowanie zostałoby użyte w ustawie - ale to kwestia dla prawników cywilistów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście darowizna gruntu to zbycie, o którym mowa w ustawie o p.d.o.f. Ale już zawarcie umowy o zniesienie współwłasności - nie, gdyż celem umowy nie jest zbycie udziału w nieruchomości, tylko zniesienie współwłasności, nieodpłatne (pod tytułem darmym, co nie oznacza darowizny) lub odpłatne ( z obowiązkiem spłaty, co oczywiście nie oznacza sprzedaży :smile:). Zniesienie współwłasności może nastąpić albo w drodze wyroku sądowego, ugody pozasądowej lub w zwykłej umowie - dla nieruchomości - w formie aktu notarialnego.

Lepiej jednak się upewnić u specjalisty od podatków, co on o tym myśli - dla mnie prawo podatkowe i sposób rozumowania urzędów skarbowych jest tak pokrętny, że nic z tego nie rozumiem, lub najczęściej myśle "niepoprawnie":wink:.

Aha - zniesienie nieodpłatne współwłasności pomiędzy członkami najbliższej rodziny jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn - to nowe przepisy, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2003 (art. 3 ust. 1 pkt. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Pozdrawiam,

Gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko by bylo OK, gdyby ta dzialka byla kupiona 5 lat temu - wtedy jak najbardziej wskazane by bylo zniesienie wspolwlasnosci, ale niestety zostala kupiona w 2001 r. tylko dlatego z tesciem na wsplowlasnosc dla odpisow podatkowych - teraz zastanawiam sie jakby najkorzystniej wyjsc z tego, gdyz w przyszlym roku planuje wziac kredyt hipoteczny na zakonczenie budowy - w tym roku chce ruszyc ze stanem surowym dlatego sprawa jest pilna - gdybym jej nie zalatwil to moj tesc mosialby byc wspolkredytobiorca i co chyba jest jesccze wazniejsze w przyszlosci wszystkie oplaty , podatki byly by rowniez z nim zwiazane - i jeszcze jedno pozakonczeniu budowy on takze jest jej wspolwlascicielem i wtedy ta operacja napewno bedzie o wiele drozsza - CZLOWIEK PLACI ZA SOJE NIEPRZEMYSLANE DECYZJE W ZYCIU, NO ALE JAKOS TRZEBA Z TEGO WYBRNAC!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...