Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabezpieczenia odgromowe


seba78

Recommended Posts

Witam,

 

dzis ponoc w moja nowa wspaniala wiezbe uderzyl piorun - uszkodzilo dwie krokwie. Czy to w ogole mozliwe? Jak wyglada zwyczajowo takie uszkodzenie? Ktos ma jakies zdjecia? Zdarza sie cos takiego? W okolicy nie widzialem zadnego domu z piorunochronem. Jak to jest z tymi piorunami i malymi domkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm

powiem szczerze że u mnie w górach pieruny walą często aż sięziemia trzęsie.

Każdy o jakim słyszałem w okolicy palił każdy sprzęt w domu który był podłączony do gniazdka.

A domy stare i wszystkie mają piorunochrony.

 

Więc spytałem mojego elektryka o te frogie ochronniki przepięciowe za 1000zł.

Powiedział że radzi mi założyć (ubezpieczać też bez tego nie chcą sprzętu) ale jak sam widział mimo tego zabezpieczenia jak wali piorun (ponoć reperował kilka instalacji po piorunach) to prawie zawsze nic ten wyłacznik nie pomaga.

Jak trzaska piorun w dom to cały sprzęt spalony.

 

Radził zamontować tylko po to zeby ubezpieczyć sprzęt i wziąć potem kasę z PZU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ta materia delikatna bardzo!

Skutecznych ABSOLUTNIE zabezpieczeń nie ma!

Skuteczne PRAWIE ABSOLUTNIE są kosmicznie drogie.

Standartowe pozwalają się ubezpieczyć.

Taka instalacja wymaga bardzo głębokiej wiedzy i przemyślenia. Np. telefon. Zabezpieczenia zwykłe MAJĄ MOŻLIWOŚĆ zadziałania jak są nie bliżej niż kilkanaście metrów (liczonych po długości kabla) od zabezpieczanych urządzeń i są na samym "wejściu" do budynku. To czasem oznacza "niepotrzebne" zwoje kabla upchane za centralką telefoniczną. Zwykle wycinane przez zwolenników "sprzątania instalacji".

Każdy łuk na instalacj odgromowej to indukcyjność=opornik o dużej wartości.

Każdy przekrój jest "mały". Są normy określające minimalne przekroje odgromów .

Czy warto? Kwesia statystyki.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Taka linia NN przy domu jest naturalnym piorunochronem...

Niestety uderzenie pioruna w taką linię spowoduje duże przepięcia w naszej instalacji.

W moim regionie wymagane są tablicowe ochronniki przepięć klasy B+C na 1,2kV (koszt ok. 300PLN) - generalnie chronią one instalację elektryczną przed spaleniem w skutek przebicia - nie chronią odbiorników elektronicznych.

Odbiorniki elektroniczne zwykle zabezpiecza się w miejscu ich podłączenia albo specjalną listwą a najlepiej ochronnikiem klasy D (np. puszkowym), do którego podłączone będą kontakty np. komputerowe i RTV/HiFi.

 

Dodatkowo w sprzedaży są specjalne ochronniki (warystorowe) do linii telefonicznych i zewnętrznych komputerowych - warto je stosować jeżeli linie te są napowietrzne.

 

I jeszcze na koniec mała porcja wiedzy ogólnej.

W zależności od regionu Polski występują różne strefy zagrożenia piorunowego. Np. w mojej strefie (lubelskie) ochrona odgromowa w domkach jednorodzinnych nie jest wymagana.

Jeżeli wykonamy instalację odgromową to zwiększamy prawdopodobieństwo powstania wyładowania w tym miejscu a tym samy musimy się liczyć z większymi stratami w elektronice... Możemy temu przeciwdziałać stosując opisane powyżej zabezpieczenia ale pewności 100% one nie dadzą... Może po prostu w czasie burzy wyłączyć co cenniejsze urządzenia z prądu. Ale to też nie zabezpieczy nas w 100% - piorun wywołuje falę elektromagnetyczną i gdy uderzy blisko domu jej energia jest w stanie uszkodzić nawet wyłączone delikatne urządzenia elektroniczne... Reasumując jak nie musimy to lepiej nie sprowadzać na siebie gromów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W moim regionie wymagane są tablicowe ochronniki przepięć klasy B+C na 1,2kV (koszt ok. 300PLN) - generalnie chronią one instalację elektryczną przed spaleniem w skutek przebicia - nie chronią odbiorników elektronicznych....

 

A te za 1tyś zł chronia urządzenia ??

 

I jeszcze jedno. Doszły mnie słuchy że te tanie można stosować jak przyłącze kablowe ma np: 300m.

Jak u mnie jest ze słupa w ziemi tylko 60m to muszę kupić ten drogi.

Czy to prawda ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji dla gromów tej linii tak jakby nie było...

 

Sprawdź dla swojego obszaru zagrożenie piorunowe

 

A gdzie to można sprawdzić? :)

 

btw, w odległości ok. 100 m jest dom z instalacją odgromową, położony jakieś 8m wyżej (takie spadki w okolicy, właściwie jestem na samym dole). to coś pomaga? :)

 

I w takim razie wracam do pierwotnego pytania - czy ta linia NN kablowa to dla mnie jakaś przeszkoda w zrobieniu własnej instalacji odgromowej? Nie ma jakiś przepisów, że w jej pobliżu mi czegoś nie wolno, albo musi to być jakoś dodatkowo inaczej zrobione/pozabezpieczane? Gdzie tego szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz pod pojęciem drogi/tani?

Urzšdzenia robione sš zgodnie z jakšœ normš i sklasyfikowane zostały w szereg B (I), B+C (II), D (III) i teoretycznie nie ma znaczenia jakiego sš producenta i ile kosztujš aby spełniały normę...

Taki ochronnik B+C w momencie przekroczenia parametrów na sieci zwiera sieć i może ten lepszy będzie w stanie przeżyć większš liczbę chwilowych impulsów zanim na stałe przestanie być użyteczny i zasygnalizuje czerwonym okienkiem koniecznoœć wymiany (albo beeperem)...

Wiadomo, że jak krótka linia to i większy udar może się zdarzyć ale tutaj może tylko pomóc zwiększenie impedancji linii zasilajšcej (żeby po zwarciu instalacji przez ochronnik miała się ta energia gdzie rozproszyć).

Generalnie na słupie powinien być iskiernik a w skrzynce B+C.

Poczytać wiecej można np. tu http://www.zebyd.com.pl/mp-bin/index?section=publik&portal=zeb&category=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. No to juz nic nie wiem. W okolicy osobisice widzialem jak wiele razy bylo wyladowanie powietrze-ziemia (z uszkodzonym bardzo starym drzewem wlacznie). Z drugiej strony ciezko mowic, ze jest to okolica zagrozenia piorunowego - okolice Wroclawia (na jakiej zreszta podstawie sie to stwierdza?). No i nastepna kwestia jest, bo jak mi tak strzeli jak juz bede mial dachowke, to mi polowa dachu spadnie. Czego moje biedne serce moze juz nie przetrwac (przezylo i tak juz wiele podczas tej budowy).

To moze jakis maszt powinienem postawic u sasiada puki nie mieszka jeszcze? ;)

 

Jeszcze w ramach sledztwa ustalilem, ze na ziemi lezal kabel z mojej skrzynki elektrycznej z podlaczona szlifierka. Dach byl "przestrzelony" wlasnei w kierunku gdzie ow kabel/szlifierka sie walaly. Czy to moglbyc powod?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A tak przy okazji...

 

czy przebiegający w odległości ok 1.5-2m od jednej ze ścian domu kabel energ. NN 1kV to jakaś przeszkodza w zrobieniu instalacji odgromowej?

coś mi się obiło o uszy takiego, ale nie mogę dotrzeć do konkretów.

Są wymagania odnośnie odległości uziemienia instalacji odgromowej a przebiegającym kablem, dla kabla 1kV jest to minimum 1m, można zmniejszyć do 0,75m o ile uziemienie będzie mniejsze od 10om.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...