Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam w domu system ogrzewania, ktory nie wykorzystuje pieca CO.

Jednakze CWU chcialbym zrealizowac z wykorzystaniem zasobnika zasilanego przez piec gazowy.

 

Pierwotnie mialem zamiar kupic zasobnikowy podgrzewacz gazowy (taki jak Richmond lub Ariston) ale doszedlem do wniosku, ze taki podgrzewacz ma bardzo duze straty postojowe. Coz z tego, ze jest izolowany z zewnatrz, jak w jego srodku biegnie rura spalinowa, ktora w czasie gdy palnik nie pracuje - doskonale odbiera cieplo z wody i "puszcza" go w komin.

Kolejnym pomyslem byl zakup zasobnika wezownicowego i do niego jakiegos najtanszego pieca CO, ktory sluzylby tylko do podgrzewania wody w zasobniku CWU.

 

Jednakze ostatnio powstal nowy plan :D

A moze kupic zasobnik warstwowy i ladowac go z takiego "normalnego" gazowego podgrzewacza przeplywowego (bez funkcji CO) o mocy powiedzmy ok. 24 kW (piec jakis markowy, z zamknieta komora spalania)...

 

Czy ktos praktykowal taki sposob uzyskiwania cieplej wody?

Prosze fachowcow od CO/CWU o opinie nt. powyzszego rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/
Udostępnij na innych stronach

Zamiast piecyka przepływowego turbo rozważyłbym zainstalowanie kotła turbo - zawsze będzie mozliwość wykorzystrania go na potrzeby CO, a cena podobna do piecyka turbo.

Istniał by taki sposób wykorzystania piecyka, ale po zamontowaniu pomp ciepłej wody, wymiennika i innych niezbędnych pierdół instalacyjnych. Pytanie jedno czy warto bawić się w składaka? - jak masz kumatego instalatora to TAK. Na otuchę powiem CI, że u siebie mam zasobnik warstwowy robiony na zamówienie z nierdzewki+wymiennik+pompy +inne cuda. Oczywiście niedługo kotłownia się "zrobi" to i efekt się "sprawdzi" :lol:

Powodzenia - pozdrawiam Grzesiek

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/#findComment-1327635
Udostępnij na innych stronach

Mialem na mysli zastosowanie zasobnika warstowego z nierdzewki produkcji Termica http://www.termica.pl/zw.php ktory w standardzie wyposazony jest w pompe oraz w czujnik termiczny sterujacy pompa. Wlasciwie do tego zasobnika i "piecyka" przeplywowego nie trzeba byloby chyba zbyt wiele dokladac.

 

Patrzac z drugiej strony - masz racje piszac, ze cena dobrego ogrzewacza przeplywowego z zamknieta komora spalania (jak Junkers Celsius czy Vaillant turboMAG) nie jest niska i cennikowo oscyluje w granicach 2500 zl. Jednak i tak jest chyba sporo nizsza od sensownego kotla CO. Czy w cenie 2500 zl mozna kupic jakis dobry kociol CO z zamknieta komora spalania o mocy 24 kW, ktory moznaby zastosowac do ww. celow?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/#findComment-1327902
Udostępnij na innych stronach

A czy wymiennik w podgrzewaczu przeplywowym nie jest aby odporniejszy na problem zarastania kamieniem w stosunku do wymiennika CWU w kotle dwufunkcyjnym (bo rozumiem, ze o takim kotle mowimy w przypadku Vitopenda 100 wspolpracujacego z zasobnikiem warstwowym)?

 

Zastanawiam sie bowiem caly czas czy kiedykolwiek wykorzystam obwod CO kotla dwufunkcyjnego, czy tez bedzie on zawsze pracowal tylko na potrzeby CWU...

Czy w takim wypadku eksloatacja kotla (przeglady/serwisowanie) nie bedzie "niepotrzebnie" wyzsza niz w przypadku podgrzewacza przeplywowego turbo...

 

Grzesiek13 - a tak przy okazji - jak rozwiazales kwestie cyrkulacji cieplej wody w swoim zasobniku warstwowym?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/#findComment-1328326
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulację będzie wykonana poza obiegiem podgrzewacza, tj, będzie na samej instalacji rurowej omijając zasobnik (unikam podmieszania i zaburzenia układu warstwowego). Bedzie działała tylko w momencie odkręcenia ciepłej wody (nie zdradzę patentu, bom go jeszcze nie przetestował w praktyce, a tylko teoretycznie :lol: ).

Mniej zarasta wymiennik w kotle 2F niż w przepływówce. Koszty serwisu pewno wyższe, ale i wydajnośc cwu większa!!!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/#findComment-1330181
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Czyli reasumujac: przy zalozeniu, ze nie bede nigdy wykorzystywac funkcji CO, a jedynie podgrzewanie CWU - to i tak lepiej zainwestowac w kociol dwufunkcyjny, a nie w podgrzewacz przeplywowy turbo, bo:

- przy tej samej mocy kociol 2F zapewni wieksza wydajnosc CWU (z tego wynka chyba, ze kociol 2F musi miec wiekszy wymiennik CWU niz przeplywowka),

- wymiennik kotla 2F jest jednak odporniejszy na zarastanie kamieniem.

 

Z minusow:

- wieksze koszty serwisowania/przegladow kotla,

- nieco wyzsza cena niz porownywalnego podgrzewacza przeplywowego turbo.

 

Czy taki jest ostateczny werdykt w powyzszej sprawie? :)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/#findComment-1330792
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 2 F ma wymiennik płytowy( z reguły), a przepływówka ma nagrzewnicę (taki wymiennik). Jestem za kotłem.

OK, stad wieksza wydajnosc kotla 2F... Chyba powoli daje sie przekonac do kotla :p

Rozumiem, ze wspomniany przez Ciebie Vitopend 100 ma wystarczajaco "mocny" wymiennik CWU do moich celow - wiem, ze jestes viessmann'owcem lecz prosze o obiektywna odpowiedz :D

 

Swoja droga moznaby zastanowic sie nad zastosowaniem kondensata, ale widze tu dwie kwestie:

- czy kondensat zwroci sie tylko przy podgrzewaniu CWU,

- czy kondensat bedzie w ogole pracowal w warunkach kondensacji zakladajac, ze podgrzewa wode nie do 40 stopni (jak np. przy podlogowce), lecz przykladowo do 60 stopni (CWU)...

 

 

P.S. W kwestii cyrkulacji.

Twoje "patentowe" rozwiazanie cyrkulacji przy zasobniku warstwowym polega na "odcieciu" od ukladu cyrkulacji zasobnika i cyrkulowaniu wody tylko w petli rur. Jednak problem powstaje w momencie, gdy cyrkulujaca woda bedzie sie wychladzac. OK, mozna zastosowac zawor trojdrogowy i "douzupelnic" ciepla wode z zasobnika warstwowego, ale co zrobic z ta schlodzona woda? Jesli wpuscimy ja na sam dol zasobnika - to i tak poplynie ku gorze, bo bedzie letnia a nie zimna... Jesli wpuscimy ja do gornej warstwy (np. poprzez krociec dolotowy z kotla) - to wychlodzimy ciepla wode w gornej warstwie...

Przyznaj sie na czym polega Twoj patent :p

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/#findComment-1331790
Udostępnij na innych stronach

Kondensat sie nie zwróci przy podgrzewie tylko cwu.Praca kondensatu będzie w warunkach kondensacji przy ładowaniu warstwowym - zimna woda na dolocie skutecznie obniża powrót wody grzewczej do kotła i powoduje zwiekszenie kondensacji.

Mój patent to po prostu cyrkulacja ale we wspomnianej pętli - nie ważne wychłodzenie ale szybkość zadziałania cyrkulacji. Krótko mówiąc mocna pompa sterowana termostatycznym(zanurzeniowym) włącznikiem na wyjściu ciepłej wody z zaworu mieszającego. Działanie pompy do cyrkulacji odbywa sie tylko w chwili odkręcenia kurka z ciepłą wodą, a moc pompy gwarantuje szybkie przecyrkulowanie ciepłej wody. Jak zamykasz kran to ciepła woda stygnie i termostat wyłącza pompę cyrkulacyjną. Generalnie cyrkulacja to nie będzie powodowała zaburzeń zasobnika warstwowego i będzie pracowała tylko w chwili zapotrzebowania na ciepłą wodę. Pominołem aspekt dostania się wody schłodzonej do zasobnika, bo i tak do niego dolatuje woda zimna z sieci. To tak w skrócie.

Miło się rozmawia z "myślącym inwestorem" :lol:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/#findComment-1331984
Udostępnij na innych stronach

Co do viessmann'a to on jest w cenie która Ci odpowiada, dlatego go podałem. Reszty nie sprawdzałem.

 

Jeszcze jedno do ciepłej wody. Aby uniknąć dostania się cyrkulacji bezpośrednio do zasobnika warstywowego (w opisanym układzie), można zastosować za pompą zawór różnicy ciśnień - wtedy obieg pompy jest prawidłowo zrónoważnony - potrzebna część wody ciepłej miesza się z wodą gorącą na zaworze mieszającym a reszta krąży "wokół" pompy.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/#findComment-1332002
Udostępnij na innych stronach

No coz, to temat chyba wyczerpany... Dziekuje serdecznie za cierpliwosc :)

 

W kazdym razie mam czas do wczesnej wiosny na podjecie ostatecznej decyzji, wiec dlugie zimowe wieczory (w sam raz na przemyslenia) jeszcze przede mna :D

Ale chyba przekonalem sie do zakupu kotla 2F zamiast podgrzewacza przeplywowego...

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/60208-cwu-bez-co-gt-zasobnik-warstwowy-piec-przeplywowy/#findComment-1332024
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...