Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pod?oga pod kominkiem


Gość

Recommended Posts

Jak wykonać prawidłowo podłogę na której będzie stał kominek? Czy rezygnuje się w tym miejscu z ocieplenia (żeby jej nie osłabiać)? Czy coś trzeba przewidzieć na etapie wylewania pierwszej warstwy betonu na piasku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z tego co rozumiem to jesteś na etapie wylewania chudziaka.

Różnica jest dopiero na etapie wylewek, a teraz możesz doprowadzić rurę. Powiem jak jest u mnie. Rura fi 100 kanalizacyjna szła w chudziaku i wychodziła na zewnątrz (doprowadzenie powietrza). Na etapie wylewek (posadzek) w miejscu kominka nie daliśmy styropianu tylko folię i zdylatowaliśmy tę powierzchnię. Ostatnio położyliśmy pod nim płytki, wszystko działa i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas ta rura wystaje pod wkładem pionowo - jakieś 10 cm z posadzki. Jak obudujemy kominek to nie będzie jej widać, zamontujemy na niej taką klapkę z ciągiełkiem do otwierania i przymykania. Z praktyki już wiem, że bez tej rury też da się żyć. Kominki mają dobre dopowietrzenie a ona jest jakby dodatkowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiu: pisałem już o tym na forum. Powiedz mi jak zachowa się tój wkład będąc nagrzany do ok. 200 st. C gdy potraktujemy go świeżym powietrzem o temp. no np. - 15 st.C? Jesteś w stanie to przewidzieć?

Doprowadzenie powietrza "wystawione" bezpośrednio na dno wkładu to jeden z większych błędów przu stawianiu kominka.

A tak w ogóle czemu ono ma służyć? Dostarczeniu tlenu do spalania (jeśli tak to powinien wylot być skierowany w pobliże wlotów powietrza do popielnika), czy "wspomożeniu" obiegu powietrza w DGP (to też nie za specjalny pomysł).

Oj, ludzie. Żal wam wam wydać czasem parę groszy (porady nic nie kosztują - sic!) a potem wstawiacie w swoich domach kuriozalne "kapeluchy". I wszystko w myśl zasady: bo ja wiem lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Foreście!

Rozwiązania zastosowane w moim domu nie są wynikiem mojego uporu co do własnej racji. Z Twojego tonu wynika, że jesteś fachowcem w tej dziedzinie. Monopolu na wiedzę jednak nie masz. Wiele źródeł tak podaje - zakładam, że znających temat, w tym UWAGA! - producenci wkładów. Ja osobiście się nie znam. Przemawia do mnie fakt dodatkowego dopowietrzenia kominka. Twoje ironiczne pytanie mogłoby być równie dobrze zadane w przypadku rur wentlacyjnych.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kominki, do których nie tylko można ale TRZEBA doprowadzać powietrze z zewnątrz (np jotul z doprowadzeniem powietrza bezpośrednio do komory spalania). Wiele takich kominków pracuje i nic się nie dzieje.

Mój szwagier ma kominek (fakt - bez wkładu - otwarta komora spalania) i nie ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Kominek dymi, jeżeli nie otworzy sie jakiegoś okna.

 

Srednica rury - minimum fi 100, niektórzy producenci podają nawet fi 150.

 

Rurę można dać pod chudziakiem (na etapie fundamentów) lub pod wylewką (w płaskim kanale schowanym w warstwie np. styropianu)

 

POsadzka pod kominkiem powinna być bez ocieplenia, w ogrzewaniu podłogowym powinna być również dylatacja od pozostałej, ocieplonej i "orurkowanej" części podłogi.

 

Wszystkie te informacje są na forum.

Pozdrawiam,

am

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...