Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł MCI R-ECO Automat - stało się :) - FOTKI, Opinnie


Wojtek86

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 575
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, do Kelus. Z tego co Pan pisze (dom 290 m2) może wynikać, że ma Pan za mały kocioł w stosunku do zapotrzebowania, choć z drugiej strony 40 kg na dobę przy takiej powierzchni i temperaturze -10 stopni to nie musi być wcale zły wynik . Proszę pamiętać, kocioł jest tylko jednym z elementów instalacji grzewczej a jakość i cena ciepła zależy od nich wszystkich. Możliwe, że da się ten wynik poprawić, potrzebujemy więcej danych. Proszę o kontakt z serwisem.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dom 290 m2

 

posiadam piec Reco chyba 31 kW... coś koło tego. Kocioł działa u mnie 1,5 roku.

Napaliłem się na ten kocioł bo jest żeliwny i kiedy go kupowałem nie było takich postów jak ten... szkoda :(

 

spalanie na poziomie 25 kg/doba przy temperaturach +5

40 kg/doba przy temp. -10

 

Czyszczenie tego kotła to masakra... nawet co tydzień

 

podajnik jest skorodowany... ślimaka nie oglądałem ale się już boję po przeczytaniu tego posta :o

 

 

Odradzam ten towar... poczekam jakieś 8 lat (o ile dotrwa ten kocioł do tego czasu) i zawiozę go na złom.

 

ups, chłopie nie Masz tej chałupy zbyt dużej na 30kw? ile ludzi potrzebuje ciepłą wodę?

ja też mam 30kw, ale dom zdecydowanie mniejszy, instalator pooglądał co i jak, przeliczał i jest to co jest, fakt że u mnie dom nie do końca ocieplony, a jak to wygląda u Ciebie? -"termos"?, chociaż to i tak mi się wydaje duży metraż...

no i z doświadczeń dowcipowych, w Kielcach nieźle piź......, fakt że na dworcu, ale jak w tym tygodniu przez ostatnie dni u mnie powiało, to nieźle mi węgla poszło ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna byłam zdecydowana na reco automat.Ale jak tak czytam to forum to powoli zaczynam wątpić w ten wybór?Czy naprawdę ten kocolek moze sprawiać aż takie problemy?Fachowcem nie jestem,więc chciałabym coś jak najmniej awaryjnego.

 

...Jak w nim jest z przepływem spalin?Nie zauważyłam tam kanałow konwekcyjnych.

 

Co do kanalow, wystepuja one w piecach stalowych w ktorych nie mamy rusztu wodnego z powodu zbyt wysokie teperatury wytwarznej przez palenisko. I przez nie odzyskujemy cieplo zawarte w spalinach. W tym kotle cala woda jest nad paleniskiem, i byc moze zastosowanie kalalow zbytnio obnizylo by temperatuer spalin co moze miec zly wplyw na komin, osadanie sie sadzy itp w kominie.

 

Dzis wybor kociolkow jest wielki firm co niemiara i kazda ma lepszy kociolek. Ja od roku mam Reco 24 kW. Jak zobaczylem go 3 lata temu w sklepie, zainteresowal mnie, i podjalem decyzje ze przy zmianie starego kotla bez automatyki bedzie Reco. Dzis nie zaluje wyboru. Piec ten na swoje plusy jak i minusy, jak kazdy kociol na wegiel. Ponadto nie da sie porowac tego samego kotla pracyjacego w roznych warunkach. Np. inaczej bedzie zachowywal sie kociol w zwartej miejskiej zabudowie niz w domu stojacy samotnie w polu.

 

- wysoki zaladunek wgela,

+ duzy zbiornik u mnie w zimie wystarczal na tydzień, jak jest cieplej to i dwa tygodnie pociagnie.

 

- prog w popielniku (jest podobno opcja bez) co troszke utrudnia wyjmowanie popiolu, dolaczona szyflada do piopiolu :lol: porazka od razu poszla do kąta.

- troszke glosny jak pracuje, u mnie stoi w piwnicy tak wiec w domu go nie slychac, jakby stał za sciana to moze byc problem, ale to mozna tez obejsc przy insatalcji kotla.

 

+ prosta obsluga, przejzyste ustawianie parametrow pracy

+ dobre sterowanie praca kotla

+ wyglad, estetyczne wykonanie

+ zeliwny wklad, stalowe kotly przy wilgotnym weglu, zlej eksploatacji potrafia dosc szybko puszczac wode, mam znajomego co po 4 latach stalowy Hef zaczal przeciekac.

+ modulowana moc, kociol pracuje z moca jaka w danej chwili jest potrzebna, nie jak u innych firm, jak palimy to 100% nastepnie postoj i znowu praca z 100% mocy.

 

+ czyszczenie kotla, (tak choc wielu bedzie protestowac,) ubrudzimy sie przy tym ale to jest kociol na wegiel jak chcemy miec czysto to kupmy kociol na gaz lub olej. W tym piecy otwerasz dzwiczki, i masz dostep do wszystkich elemetow paleniska, nie potrzeba rozbierac polowy pieca by go wyczyscic.

 

+ ruszt wodny, czego nie maja koty stalowe

+ cala woda znajduje sie nad paleniskiem, nie tak jak w kotlach typu hef za paleniskiem ogrzewana spalinami.

 

Co do dobrej pracy, zalezy ona od wielu czynnikow:

1. wlasciwego doboru mocy kotla do odbioru, u mnie wg moich wyliczen mocowo wystarczal 18 kW, firma ktora miala instalowac stwierdzila ze powinien byc 24, po zasiegnieciu opini u producenta przekonalem sie ze tak winno byc, i jak poklazalo zycie byl to wlasciwy wybor, piec pracuje poprawie i efektywnie, dobiera sobie moc potrzebna w danej chwili, nie musi ciagle pracowac na 80% mocy.

2. Poprawnej instalacji kotla i odpowiednich warunkow w kotlowni (nawiew i wentylacja odpowiednia)

3. Wlasciwego ciagu kominowego, przy dzisiejszej wersji oprogramowania nie jest problemem zbyt duzy ciag kominowy, jednak za maly przekroj komina moze byc problemem.

4. Wlasiwego ustawienia parametrow pracy kotla: CO, wegiel , dmuchawa.

5. Jakosici wegla, jego kalorycznosci i co najwazniejsze zawartosci wody. Tego typu kotly wymagaja suchego wegla, jak bedzie wilgotny to wszystkie beda mialy problemy opisywane powyzej, U mnnie po roku zbiornik nie ma sladow korozji, slimak tez nie ma. Wegiel skaladuje luzem w piwnicy moze przesychac, staram sie dokonywac zakupu jak jest sucha pogoda.

6. Czestego czyszczenia, to wystapi u wszystkich producentow, jak kociol sie zabrudzi, a brudzi sie kazdy dla efektywnej pracy, czytajj spalania nalezy dbac o jego czystosc. Ten typ kotlow czesc ciepla odzyskuje z spalin, jak ściany kotla beda zabrodzone sadza i popiolem cieplo bedzi uchodzic kominem.

Sa na rynku kotyl "samoczyszczace sie" firmy nie pamietam czy sa dobe odpowiedz sobie sama.

 

Ale wybor nalezy do ciebie, i ty musisz zdecydowac sie co kupic.

To co czytasz powyzej negatywne opinie, jest faktem , ale narzekajacy nie podaja wszystkich warunkow jakie wystepuja u nich, np. jaka jakosc wegla maja. (Ja obecnie mam kiepski wegiel, po tygodniu popielnik jest pelen, z zasobnika mam 3-4 wiader popiolu. kolega majacy ten sam kociol z zasobnika ma o polowe mniej popiolu.) jakie maja ustawienia kotla, jak czytam ze ktos ustawia kalorycznosc wegla na 30 :o i narzeka, to wniosek nasowa sie sam zle ustawione parametry pracy kotla. Na naszym rynku nie dostaniesz wegla o tak wysokiej kalorycznosci. A w sterowniku powinno podac sie jak kalorycznosc ma spalany wegiel, jest to jeden z podstawowych parametrów poprawnej pracy.

 

Moja konfiguracja 24 KW z pogodowka, sterowany termostatem pokojowym. Powierzchnia do ogrzania okolo 130 m okna plastik, sciany 1,5 pustaka budowany koniec lat 80, wysoki parter ocieplony 6cm steropianu, czesc podpiwniczenia nie jest ocieplona, strych dach nieocieplony. Nie pisiadam podłogówki, CWU ogrzwana narazie elektrycznie.

Ogrzewanie od poczadku wrzesnia do dzis spalilem okolo 4,5 tony temeratura w domu dzien 22 nocy 21

 

Zycze wlasciwych wyborow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 4 weeks później...
My też jesteśmy nieszczęśliwymi posiadaczami pieca RECO 24kW, dom o powierzchni 160 m2 + garaż z kotłownią 40 m2. Poddasze ocieplone wełną 20 cm, dom ocieplony 12 termoorganiki silver, ocieplony fundament i powierzchnia wokół domu. Spalanie 2 tony na miesiąc , serwis był u nas dwukrotnie, wgrał nowe oprogramowanie, a pan powiedział, że przez dwa lata może tak palić, po kolejnej interwencji poproszono nas o zdjęcia. Mąż się tak wkurzył, że niestety, ale postanowiliśmy piec sprzedać. Przy takiej cenie ekogroszku wolimy podłączyć gaz. Przynajmniej będzie czysto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też jesteśmy nieszczęśliwymi posiadaczami pieca RECO 24kW, dom o powierzchni 160 m2 + garaż z kotłownią 40 m2. Poddasze ocieplone wełną 20 cm, dom ocieplony 12 termoorganiki silver, ocieplony fundament i powierzchnia wokół domu. Spalanie 2 tony na miesiąc , serwis był u nas dwukrotnie, wgrał nowe oprogramowanie, a pan powiedział, że przez dwa lata może tak palić, po kolejnej interwencji poproszono nas o zdjęcia. Mąż się tak wkurzył, że niestety, ale postanowiliśmy piec sprzedać. Przy takiej cenie ekogroszku wolimy podłączyć gaz. Przynajmniej będzie czysto.

 

Ciekawe czy na powyższe ukaże się odpowiedź Serwisu MCI :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też jesteśmy nieszczęśliwymi posiadaczami pieca RECO 24kW, dom o powierzchni 160 m2 + garaż z kotłownią 40 m2. Poddasze ocieplone wełną 20 cm, dom ocieplony 12 termoorganiki silver, ocieplony fundament i powierzchnia wokół domu. Spalanie 2 tony na miesiąc , serwis był u nas dwukrotnie, wgrał nowe oprogramowanie, a pan powiedział, że przez dwa lata może tak palić, po kolejnej interwencji poproszono nas o zdjęcia. Mąż się tak wkurzył, że niestety, ale postanowiliśmy piec sprzedać. Przy takiej cenie ekogroszku wolimy podłączyć gaz. Przynajmniej będzie czysto.

Witam. Podane w Panstwa poście wyniki spalania są bardzo wysokie a wręcz niemożliwe do uzyskania w poprawnie wykonanej instalacji… W grudniu 2008 roku był u Państwa serwisant fabryczny (wbrew temu co twierdzicie Państwo, serwisant fabryczny był u Was tylko raz) w celu dokonania odbioru technicznego kotła. Stwierdził (w obecności instalatora) błędne podłączenie pompy obiegowej oraz złe podłączenie zaworu mieszającego, czego konsekwencją było brak podgrzewania powrotu na kotle (uwagi powyższe zostały opisane w protokole odbioru i podpisane przez Użytkownika). Podgrzewanie powrotu jest warunkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania kotła. Brak zabezpieczenia powrotu ciepłej wody, zwłaszcza w instalacji obsługującej ogrzewanie podłogowe (takie jest u Panstwa), powoduje włączenie kotła praktycznie do pracy ciągłej. Konsekwencją takiego podłączenia jest to, że kocioł działa jako urządzenia do spalania węgla a nie urządzenia do ogrzewania domu. Podczas rozmowy telefonicznej z centralą serwisu w Cieszynie, zostaliście Państwo poproszeni o przesłanie zdjęć instalacji w celu sprawdzenia, czy została ona poprawiona zgodnie z naszymi zaleceniami. Nie rozumiemy co w tym takiego „wkurzającego”. Jesteśmy od tego aby pomagać Państwu w rozwiązywaniu problemów ale potrzebujemy dobrej woli drugiej strony… Kocioł zainstalowany u Państwa pracował tylko przez trzy tygodnie, podczas największych mrozów, w kompletnie niewygrzanym, nowym budynku i był (jest) w dodatku źle podłączony … praw fizyki nie da się zmienić. Proszę pamiętać, kocioł jest tylko jednym z elementów instalacji grzewczej a jakość i cena ciepła zależy od nich wszystkich.

Z pozdrowieniam,

Serwis MCI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

no i jestem po przeglądzie, slimak ok. spokojnie kolejny rok pochodzi, sznurki uszczelniajace do świętego spokoju wymienione, chyba piecykowi nic więcej nie trzeba

 

czy ktoś z Was miał info o nowym palniku? serwisant przekazał mi info o palniku peletowym i mnie tym zaciekawił, bo jak tak ceny węglą będą wyglądać......, fakt mam luzem z kopalni więc wychodzi taniej, ale jakby porównać cenę tony peletu workowanego z toną wegla workowanego, no to się zaczynam tematem interesować

mniej wiecej cytuję "palnik jest extra przystosowany do peletu, zamienia się go z retortą - konstrukcja jest inna, ale wymiarowo mieści się w miejscu obecnego palnika, zasobnik i całość pieca zostaje" co do palenia ma palić efektywnie (drzewo +dopalenie gazu) + potrafi się załączać/wyłaczać kiedy potrzebuje i jest bezpieczny - konstrukcyjny brak mozliwości cofnięcia płomienia, ciekawe.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

no i jestem po malej analizie oferty, bufor fajna rzecz, zawsze by się przydał bo wyłapuje wszystkie nadwyżki energii, poza tym można z niego wypuścić na dom całą wodę na klaoryfery i do kąpieli, no ale trochę to kosztuje, a nie jest to niezbędne choć pewnie oszczędności też będą i z czasem przynosią wymierne korzysci, do tego chyba jeszcze wrócę, ale nie chcę na razie przewracać instalacji no i kasa, dobry z nierdzewki trochę kosztuje

 

co do palnika jestem po przegladnięciu kilku typów palników na pelet m.in. temu proponowanemu przez reco. Wychodzi najtaniej no i wykorzystać można wszystko z kotła - rzeczywiście pasuje wstawienie w miejsce retorty, czyli nie trzeba by grzebać w instalacji,

 

cena węgla mnie irytuje, nie mam deputatu więc i tak musze kupić węgiel, mam jeszcze lekki zapas, ale .... trzeba policzyć za i przeciw i coś wymysleć. W kolejnych latach trzeba grzać, a z paliwami to dziwnie jest. Olej załatwily podatki, gaz podwyżki, no i teraz kombinujący Gazpromowcy, wegiel moda i górnictwo, ciekawe jak będzie z peletem, choć jest to interesujący temat, może do tego nikt sie nie doczepi.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

dzięki za opinie na temat pieców R-eco.

 

Rodzice mają R-eco automat 24kW.

Od dwóch lat sprawuje się super. (przez tydzień zapominają o kotłowni).

Jedynie w sobotę trzeba groszku dosypać.

 

Zastanawiam się też na tym piecem.

W sierpniu zapadnie ostateczna decyzja.

Dam znać po pierwszym paleniu :)

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Jestem po wgraniu oprogramowania A.6.5 i nie mogę dogadać się z piecem. Mimo zmian kalorycvzności węgla, czasu przedmuchów - ciągle zmiejsza mi się poziom wegla w retorze i muszę kilka razy dziennie podnosić go do właściwego poziomu, aby nie wygasło mi w piecu. Sam moment przedmuchu jest bardzoi krórtki i prawie wogóle nie połączoney z podaniem wegla do retory. Czasami okazjonalnie włączy się podajnik, ale na bardzo krótko. Czy ktoś ma jakieś sugestie?

Ustawienia

Węgiel 27

Pompa co 20

dmuchawa 25 (dzisiaj obnizyłam na 15 - zobaczymy)

przedmuch 34

wygaszony 35

 

Węgla używam ze sp.węglowj Katowice (dobra jakość), aktualnie ogrzewam tylko wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jestem po instalacji i pierwszych rozruchach r-eco na ekogroszek 30 kW.

Na początku było trochę zabawy z ustawieniem parametrów i samą instalacją.

Kocioł jest przyłączony za pośrednictwem wymiennika do instalacji zamkniętej.

W otwartej dostawało się powietrze do układu.

Dodatkowym problemem jest zawór trójdrożny (TV45) który ma odpowiadać za odpowiednią temperaturę powracającej do kotła wody. Osobiście uważam, że producent popełnił gafę sugerując taki zawór. Dlaczego? Ponieważ zawór w pełni się otwiera przy temperaturze 55oC - przypominam, na powrocie - czyli na wyjściu musi być niespełna 80oC. Dzięki takiemu rozwiązaniu kocioł praktycznie ogrzewa sam siebie.

Na szczęście mam myślącego instalatora, który znalazł rozwiązanie problemu zaworu trójdrożnego.

Teraz nagrzewam (nowo-wybudowany :-))) ) dom, ale wszystko wygląda OK.

Za jakiś czas podam kolejne fakty z eksploatacji kotła.

 

Jola 777 - jeśli ubywa węgla - zmniejsz jeszcze kaloryczność węgla.

Od sąsiadów (którzy mają od paru lat kotły na ekogroszek) wiem, że węgiel czasami potrafi być naprawdę paskudny.

Ja kupiłem EKO RET - mam ustawioną kaloryczność na poziomie 32 i jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...